Na kole po Litovli
Na kole po Litovli

Na této velmi nenáročné cyklotrase si prohlédneme krásy lesů CHKO Litovelské Pomoraví, ale i otevřené pohledy na Hanou. Začneme-li na litovelském náměstí Přemysla Otakara, čekají nás zprvu rušnější silnice vedoucí na cyklotrasu 51, jež nás zavede do Karlova.

Délka trasy: 27,7 km Náročnost trasy: lehká Povrch trasy: asfaltové silnice, polní cesta Doprava: místy hustší Doporučené kolo: trekové

Mapa vaší trasy

Pohledy na Hanou

Zde si ve výběhu určitě prohlédneme koníčky Hanáckého jezdeckého klubu Litovel. Následuje cyklostezka do Rozvadovic a pak do Unčovic, kde si můžeme prohlédnout například tvrz původně z roku 1348. V minulosti sloužila také jako hostinec, škola nebo byty.

Hanácký skanzen

V chráněné krajinné oblasti

Pokračujeme po trase 6027 do Příkaz. Zde je velmi zajímavý Hanácký skanzen tvořený souborem hliněných lidových staveb. Skládá se ze čtyř špaletových stodol a hanáckého statku z roku 1875. Na zahradě nalezneme tradiční ovocné stromy.

Když budeme mít štěstí, narazíme i na jednu z tematických akcí, které se zde celoročně pořádají. Pokračujeme po trase 6027 skrze Skrbeň (kde nalezneme další tvrz) až na rozcestí U Tří mostů.

Panenský les

Litovelské Pomoraví

Chceme-li se vydat směr Olomouc, jedeme doprava. My se však nyní vydáme směrem zpět do Litovle, tedy doleva. Příjezdem na tuto křižovatku se konečně dostáváme do lesů CHKO Litovelské Pomoraví. Chráněná krajinná oblast byla vyhlášena v roce 1990 z důvodu ochrany toku řeky Moravy a komplexu lužních lesů.

Jde také o významnou ptačí oblast.

Malá voda – touto krajinou budete po cestě projíždět.

Panenský les Tím se nacházíme v přírodní rezervaci Panenský les, kde se nám otevírají krásné výhledy na povodí Malé vody. Dojedeme až do Hynkova, stále pokračujeme po trase 51. Držíme se jí i na křižovatce ve Lhotě nad Moravou, kde se dáme doprava.

Následně se stáčíme vlevo a pokračujeme CHKO Litovelské Pomoraví. Užíváme si krásné přírody a poklidné jízdy. Přejedeme most přes Bahenku a ocitáme se na trase 6027. Ta nás přivádí zpět na náměstí Přemysla Otakara v Litovli.

Komentáře

Mohlo by Vás zajímat

Já jsem z Kutné Hory…

Já jsem z Kutné Hory…

Pantheon na skalním hradě Vranov

Pantheon na skalním hradě Vranov

Pražské synagogy

Pražské synagogy

Klementinum, sídlo vzdělanců

Klementinum, sídlo vzdělanců

Mohyla míru u Brna: Památka nejen na vítěze

Mohyla míru u Brna: Památka nejen na vítěze

České Budějovice: Město krále Přemysla

České Budějovice: Město krále Přemysla

Nenechte si ujít další zajímavé články