Domů     Napoleonovo zlato na hradě Hazmburk: Legenda, či skutečnost?
Napoleonovo zlato na hradě Hazmburk: Legenda, či skutečnost?

Dvojice věží této dávné pevnosti střeží mnohá tajemství. Na hradě byla prý kdysi alchymistická dílna, kde se vyrábělo zlato! A pohádkový poklad tu měli uschovat i francouzští vojáci táhnoucí domů z Ruska. Kde se má skrývat?

Napoleonovo vítězné tažení Evropou skončilo neslavně. Po porážce v Rusku od armád ruského vojevůdce Kutuzova se zdecimované Napoleonovy oddíly vracejí přes české území. Jeden z nich se jednoho dne zastavuje i pod hradem Hazmburk.

Tento oddíl je však výjimečný, neboť má na starosti několik truhlic, naplněných po okraj cennostmi, hlavně zlatem, drahými kameny a jantarovými šperky, pocházejícími většinou z ruské kořisti.

Okolní krajina se však doslova hemží vojenskými zběhy a bandami lapků toužících po kořisti. Slabá vojenská jednotka, navíc zdecimovaná v bojích i zimou, by se větší přesile jen stěží ubránila. Velitel proto nařizuje celý poklad na místě zakopat.

Jedním z důvodů mělo být i to, že Hazmburk byl výrazným orientačním bodem v krajině a místo úkrytu pokladu by bylo v případě potřeby snadno k nalezení.

Čtyři stopy k pokladu

O místě ukrytého pokladu dnes existují celkem čtyři různé verze. Jedna z nich přitom uvádí, že skrýš není přímo na hradě, ale v okolních polích. Přesné umístění má pak odhalit poloha stínu Černé věže hradu.

Druhá verze pak hovoří o velké hrušce, jejíž stín přesně v šest hodin veček ukáže místo zakopaného pokladu. Tady však mají hledači smůlu, protože zmíněný strom už dávno neexistuje.

Třetí verze tvrdí, že poklad je na místě odkud je vidět současně hrad a střecha místní myslivny. Součástí pokladu má být několik beden ruského zlata, jantarové šperky a spousta drahých kamenů.

Čtvrtá verze tvrdí, že poklad byl zakopán přímo na hradě, a to v tajné podzemní komoře, nacházející se pod Černou věží hradu.

Poklad stále čeká na objevitele

Jako jeden z prvních pátral po pokladu už kníže Mořic Jan z Ditrichštejna, jehož rodu zdejší panství v první polovině 19. století patřilo. Stálo ho to prý spoustu peněz, ale hledání skončilo bez úspěchu.

Následovala další pátrání, která organizovali jak amatérští hledači, tak boháči, kteří si mohli dovolit nést jejich náklady. Svědčí o tom celá řada výkopů jak v areálu samotného hradu, tak v jeho okolí.

Lidé z okolních obcí dodnes věří, že Napoleonův poklad na svého objevitele stále čeká. Majestátní zřícenina hradu je však opředena celou řadou dalších pověstí a pokladů v ní mělo být hned několik.

Některé by měly být například střeženy ohnivými psy, jiné hlídají tajemní skřítci.

Pověst o rudých květech

Během letních nocí se v hradní zřícenině zjevuje postava dívky v bílém rouchu. Žalostně vzdychá a při každém vzlyku jí z prsou skane krůpěj krve. Kam dopadne, vyroste rudý kvítek. Má to být duch Lucie, nešťastné dcery Mikuláše Zajíce.

Ten se choval nelítostně ke svým poddaným a tvrdý byl i na svou dceru, protože si vybrala za ženicha syna chudého zemana Věslava z Košťálova.

Otec však vybral Lucii za ženicha saského kurfiřta, a tak aby se chudého ženicha zbavil, vyslal jej do světa s tím, že mu dceru dá jen za podmínky, že přivede na hrad živého, spoutaného draka.

Zeman z Košťálova putoval světem celé roky a Lucie zatím chřadla, až žalem zemřela. Její otec ji nechal uložit do skleněné rakve a hrad opustil. Po sedmi letech se Věslav vrátil i se spoutaným drakem.

Když se dozvěděl, jak skončila jeho láska, nechal se zavést do sklepení k její rakvi a tam mu puklo srdce. Oba mrtvé pak drak strážil a nechtěl do hrobky nikoho pustit, až sám uhynul hladem.

Od té doby se zjevuje na hradě přízrak Lucie a také ohnivý drak, strážící tamější poklady.

Nedobytná pevnost

Co ale říká skutečná historie pevnosti, jejíž silueta se stala symbolem celé krajiny Českého středohoří, podobně, jako v Českém ráji Trosky nebo Bezděz krajině kolem Doks?

Původními majiteli byl rod Lichtenburků, ale ti v roce 1335 prodali hrad Janu Lucemburskému a ten jej vyměnil s Janem Zajícem z Valdeka za jiný z jeho hradů. Zajíc pak původní jméno pevnosti Klapý změnil na Hazmburk, tedy Zaječí hrad.

Vchod do hradu střežila Černá věž, vybudovaná z tmavého čediče. Díky své poloze a silnému opevnění odolával hrad všem nájezdům a byl považován za nedobytný. Proto byl také zvolen za úkryt církevních pokladů Pražského hradu.

Odolal dokonce jako jeden z mála i nájezdům husitů. V 16. století byl však hrad opuštěn a přestal sloužit svému obrannému účelu.

Poklad z Černé věže

Nejvíce legend se váže k jeho Černé věži, která už svým vzhledem vzbuzuje pocity jakési tajemnosti. V jejích útrobách se najdou dodnes stopy po pátrání různých hledačů pokladů, kteří prý vykopali i velkou jámu v její spodní části.

Hradní pán Jan Zajíc z Valdeka byl navíc velkým obdivovatelem alchymie a na svých hradech hostil často přední alchymisty Království českého.

Jedna z pověstí vypráví, že jakémusi vlámskému alchymistovi se po dlouhém bádání podařilo objevit proces proměny obyčejných kovů na zlato.

To pak měl vyrábět v Zajícových alchymistických laboratořích ve velkém a jeho zásoby pak majitel hradu ukrýval v podzemí Černé věže. Historie však tvrdí pravý opak.

Alchymisté prý přivedli Jana Zajíce na buben a ten pak byl nucen Hazmburk prodat Lobkovicům, kteří jej nechali zpustnout.

Co se skrývá v podzemí?

Mnohé pověsti o pokladech na Hazmburku se vážou i k podzemním chodbám, jimiž je prý celý vrch Klapý protkán. Ty prý spojují i okolní menší vrchy a táhnou se až k Budyni. Zajímavé je, že k vrchu Klapý se váže podobná pověst jako k Blaníku.

I zde prý spí zázračné vojsko rytířů, kteří přijdou českému národu na pomoc v jeho nejtěžších chvílích. Zlatý poklad Jana Zajíce i další pověsti o tajných chodbách nedávají spát lovcům pokladů a pokoušejí se zlatý poklad najít.

Je možné, že se dosud ukrývá někde v podzemí? Faktem je, že na hradě skutečně jeden poklad byl.

Kvůli pověsti nedobytné pevnosti sem totiž byla na nějakou dobu převezena drahocenná bohoslužební roucha ze Strahovského kláštera a další vzácné předměty z Pražského hradu, které tam v bouřlivých dobách po bitvě u Lipan nebyly v bezpečí.

Legendu o pokladu potvrzuje také pověst o pasáčkovi, který v ruinách hradu našel vchod do podzemí, kde bohatství strážil černý pekelný pes.

Foto: Wikipedia
Související články
Hostýn je 735 metrů vysoký kopec, na kterém se nachází významné poutní místo. Podle pověsti se zde ve 13. století ukrývali lidé při velkém nájezdu Tatarů. Scházela jim prý ale voda. Proto se modlili k Panně Marii a nebeská pomoc údajně skutečně přišla. V roce 1241 se Evropa brání nájezdům Mongolů z východu. Jedna část – Tataři – táhnou i skrze Moravu a vojsko se dostává až pod vrch Hostýn, na kt
Hluboko v Pacifiku leží ostrov proslulý svou tajemnou prastarou civilizací. Zdobí jej nejen kouzelná příroda, ale i 300 soch moai. Každá z těchto soch je vytesána z jednoho kamene a má typickou protáhlou tvář. V současnosti se zdá, že řada tajemství Velikonočního ostrova se již dočkala svého rozluštění. Víme, proč tyto sochy vznikly a jakým způsobem se po ostrově dopravovaly. Přesto toto místo
Na Bacíně se v minulosti zřejmě odehrávaly obřady plné krve a utrpení. Dodnes zde mají návštěvníci zvláštní pocit, jako by je někdo sledoval… Bacín je jeden z nejtajemnějších vrchů Česka. Nachází se nad Vinařicemi (12 kilometrů od Berouna) a různé hypotézy uvádějí, že mohl být starobylou svatyní, rituálním obětištěm, či sídlem démonů. Z jakého důvodu? Berounsko je kdysi údajně kolébkou Keltů. Ti
Nenápadné místo v lese, v jehož centru je léčivý pramen Boží voda, pamatuje časy nebývalé slávy. Vydejte se s námi do někdejších proslulých lázní, kam lidé chodili za klidem i za zázraky! Pokud se vydáte z Mladé Boleslavi do Dobrovic, zpozorněte v úseku mezi obcemi Jemníky a Bojetice. Na úpatí zdejšího vrchu Chlum se totiž nachází pramen, který proslul jako zázračná voda. Před několika staletími
Přes třicet let pátral hrabě Chamaré ve zřícenině opuštěného hradu na východě Čech po bájném bohatství. Jeho hledání provázely tajemné symboly a nápisy na stěnách opevnění a zavedly jej až do podzemních chodeb. Jaká tajemství se tam dodnes skrývají? Čekají tam přeplněné truhly stále na svého nálezce? Starý kostelník se dožaduje mluvit s mladým zámeckým pánem. Stalo se mu prý cosi podivného, co
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Lenin: mistrovské dílo balzamovačů, Nebo precizní podvod?
enigmaplus.cz
Lenin: mistrovské dílo balzamovačů, Nebo precizní podvod?
Rudé náměstí v Moskvě je 19. března 1934 plné návštěvníků, z nichž většina míří do mauzolea ruského komunistického politika Vladimira Iljiče Lenina (1870–1924). Společně s davem pomalu kráčí i 46letý
Japonci nedobyli Koreu ani na druhý pokus
historyplus.cz
Japonci nedobyli Koreu ani na druhý pokus
Korejské námořnictvo utrpělo v bitvě u Pusanu strašlivý debakl, zbyla mu jen hrstka lodí. Admirál I Sun-sin, jemuž král opět svěřil nejvyšší velení, se přesto nevzdává. Znovu prokáže své výjimečné schopnosti. Střetne se s velkou japonskou přesilou a slavně zvítězí! Hospodařit na malém kousku půdy jako jeho otec nebude. Dospívající Hidejoši Tojotomi (1537–1598) z rodné
Chvilka jen pro vás: Tipy pro příjemný život v domácnosti a malé radosti
panidomu.cz
Chvilka jen pro vás: Tipy pro příjemný život v domácnosti a malé radosti
Bojíte se mikrovlnky? Pro jedny je to nepostradatelný domácí spotřebič, pro druhé riziko pro zdraví. Přitom technicky vzato používá stejný zdroj pro svoje fungování jako rádia, televizory, mobilní telefony, přístroje GPS nebo třeba hřejivé infralampy a dotaženo do detailů i náš zrak – elektromagnetické vlny delšího rozsahu. Elektromagnetické záření může být skutečně nebezpečné, ale až
Bez léků se Locklear už nikdy neobejde
nasehvezdy.cz
Bez léků se Locklear už nikdy neobejde
Doby, kdy po ní muži šíleli a ženy jí záviděly její výjimečnou krásu, jsou už k její smůle dávno pryč. Bývalá hvězda amerického seriálu Melrose Place Heather Locklear (63), která má za sebou tvrdý bo
Bez kapesníku ani ránu
nejsemsama.cz
Bez kapesníku ani ránu
Venku je už krásně teplo, a vy přesto pořád smrkáte a rýma vás ne a ne opustit? Nejspíš máte chronickou rýmu. Někdy se jen lehká viróza může protáhnout i na několik týdnů a vyústit v chronickou rýmu. Jak se s tímhle trápením co nejdříve poprat a co na chronickou rýmu zabírá? Rýmu, tu klasickou, dostane občas téměř každý. Může ji způsobit virová či bakteriální infekce, případně alergie. Většinou přejde
Od medúzy po houby: Když je jídlo hazardem se životem
epochaplus.cz
Od medúzy po houby: Když je jídlo hazardem se životem
Japonci si pochutnávají na jedovaté medúze ečizen kurage, na Jamajce zase riskují s nezralým ovocem ackee. A co teprve lesní houby, kde i v Česku může záměna skončit tragédií? Přečtěte si o pokrmech, které lákají svou chutí, ale mohou vás stát život. Ečizen kurage – je libo jedovatou medúzu? Ta chuť za riziko stojí, tvrdí
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
epochalnisvet.cz
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme
Křupavé okurčičky
tisicereceptu.cz
Křupavé okurčičky
Okurková sezona nemusí být nudná, zvlášť, když si můžeme tyhle zelené pochoutky naložit do láku. Potřebujete 400 g okurek 3 kuličky pepře 2 kuličky nového koření 1 bobkový list ½ lžičky hořč
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
iluxus.cz
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
Hodinářská značka Luminox, které důvěřují příslušníci Navy SEALs i dobrodruzi, oznámila své oficiální partnerství s FORCE BLUE, jedinou neziskovou organizací na světě, která přeškoluje a nasazuje býva
Smrt ukázala, jak jsme si byly blízké
skutecnepribehy.cz
Smrt ukázala, jak jsme si byly blízké
Našla jsem skrýš s fotografiemi. Zjistila jsem, že mě s babičkou spojuje symbol draka, který mě zavedl na novou životní cestu. Když mi zemřela babička, bylo nutné vyklidit její domek. Já si vzala na starost půdu, kam by se rodičům špatně dostávalo. Byla plná prachu a krámů, žádné poklady jsem nenašla. Až když jsem měla
Poprvé ve vzduchu: Když dinosaurus dostal křídla
21stoleti.cz
Poprvé ve vzduchu: Když dinosaurus dostal křídla
Nově analyzovaná fosilie Archaeopteryxe, získaná Fieldovým muzeem v Chicagu v roce 2022, přinesla zcela nové poznatky o tom, jak se první ptáci naučili létat. Tento exemplář, původně pocházející z Bav
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
rezidenceonline.cz
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
V srdci lyžařského města Aspenu v americkém Coloradu stojí dům, na jehož střeše se nachází rozlehlý luxusní byt, poskytující svým obyvatelům dokonalé místo k životu. Čistý a vzdušný interiér, plynule navazující na terasu, září teplem a třpytivým horským sluncem. Aspen, dnes velmi známé lyžařské středisko obklopené pohořím Rocky Mountains, vznikl původně jako místo těžby stříbra. Během devatenáctého století
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz