Domů     Napoleonovo zlato na hradě Hazmburk: Legenda, či skutečnost?
Napoleonovo zlato na hradě Hazmburk: Legenda, či skutečnost?

Dvojice věží této dávné pevnosti střeží mnohá tajemství. Na hradě byla prý kdysi alchymistická dílna, kde se vyrábělo zlato! A pohádkový poklad tu měli uschovat i francouzští vojáci táhnoucí domů z Ruska. Kde se má skrývat?

Napoleonovo vítězné tažení Evropou skončilo neslavně. Po porážce v Rusku od armád ruského vojevůdce Kutuzova se zdecimované Napoleonovy oddíly vracejí přes české území. Jeden z nich se jednoho dne zastavuje i pod hradem Hazmburk.

Tento oddíl je však výjimečný, neboť má na starosti několik truhlic, naplněných po okraj cennostmi, hlavně zlatem, drahými kameny a jantarovými šperky, pocházejícími většinou z ruské kořisti.

Okolní krajina se však doslova hemží vojenskými zběhy a bandami lapků toužících po kořisti. Slabá vojenská jednotka, navíc zdecimovaná v bojích i zimou, by se větší přesile jen stěží ubránila. Velitel proto nařizuje celý poklad na místě zakopat.

Jedním z důvodů mělo být i to, že Hazmburk byl výrazným orientačním bodem v krajině a místo úkrytu pokladu by bylo v případě potřeby snadno k nalezení.

Čtyři stopy k pokladu

O místě ukrytého pokladu dnes existují celkem čtyři různé verze. Jedna z nich přitom uvádí, že skrýš není přímo na hradě, ale v okolních polích. Přesné umístění má pak odhalit poloha stínu Černé věže hradu.

Druhá verze pak hovoří o velké hrušce, jejíž stín přesně v šest hodin veček ukáže místo zakopaného pokladu. Tady však mají hledači smůlu, protože zmíněný strom už dávno neexistuje.

Třetí verze tvrdí, že poklad je na místě odkud je vidět současně hrad a střecha místní myslivny. Součástí pokladu má být několik beden ruského zlata, jantarové šperky a spousta drahých kamenů.

Čtvrtá verze tvrdí, že poklad byl zakopán přímo na hradě, a to v tajné podzemní komoře, nacházející se pod Černou věží hradu.

Poklad stále čeká na objevitele

Jako jeden z prvních pátral po pokladu už kníže Mořic Jan z Ditrichštejna, jehož rodu zdejší panství v první polovině 19. století patřilo. Stálo ho to prý spoustu peněz, ale hledání skončilo bez úspěchu.

Následovala další pátrání, která organizovali jak amatérští hledači, tak boháči, kteří si mohli dovolit nést jejich náklady. Svědčí o tom celá řada výkopů jak v areálu samotného hradu, tak v jeho okolí.

Lidé z okolních obcí dodnes věří, že Napoleonův poklad na svého objevitele stále čeká. Majestátní zřícenina hradu je však opředena celou řadou dalších pověstí a pokladů v ní mělo být hned několik.

Některé by měly být například střeženy ohnivými psy, jiné hlídají tajemní skřítci.

Pověst o rudých květech

Během letních nocí se v hradní zřícenině zjevuje postava dívky v bílém rouchu. Žalostně vzdychá a při každém vzlyku jí z prsou skane krůpěj krve. Kam dopadne, vyroste rudý kvítek. Má to být duch Lucie, nešťastné dcery Mikuláše Zajíce.

Ten se choval nelítostně ke svým poddaným a tvrdý byl i na svou dceru, protože si vybrala za ženicha syna chudého zemana Věslava z Košťálova.

Otec však vybral Lucii za ženicha saského kurfiřta, a tak aby se chudého ženicha zbavil, vyslal jej do světa s tím, že mu dceru dá jen za podmínky, že přivede na hrad živého, spoutaného draka.

Zeman z Košťálova putoval světem celé roky a Lucie zatím chřadla, až žalem zemřela. Její otec ji nechal uložit do skleněné rakve a hrad opustil. Po sedmi letech se Věslav vrátil i se spoutaným drakem.

Když se dozvěděl, jak skončila jeho láska, nechal se zavést do sklepení k její rakvi a tam mu puklo srdce. Oba mrtvé pak drak strážil a nechtěl do hrobky nikoho pustit, až sám uhynul hladem.

Od té doby se zjevuje na hradě přízrak Lucie a také ohnivý drak, strážící tamější poklady.

Nedobytná pevnost

Co ale říká skutečná historie pevnosti, jejíž silueta se stala symbolem celé krajiny Českého středohoří, podobně, jako v Českém ráji Trosky nebo Bezděz krajině kolem Doks?

Původními majiteli byl rod Lichtenburků, ale ti v roce 1335 prodali hrad Janu Lucemburskému a ten jej vyměnil s Janem Zajícem z Valdeka za jiný z jeho hradů. Zajíc pak původní jméno pevnosti Klapý změnil na Hazmburk, tedy Zaječí hrad.

Vchod do hradu střežila Černá věž, vybudovaná z tmavého čediče. Díky své poloze a silnému opevnění odolával hrad všem nájezdům a byl považován za nedobytný. Proto byl také zvolen za úkryt církevních pokladů Pražského hradu.

Odolal dokonce jako jeden z mála i nájezdům husitů. V 16. století byl však hrad opuštěn a přestal sloužit svému obrannému účelu.

Poklad z Černé věže

Nejvíce legend se váže k jeho Černé věži, která už svým vzhledem vzbuzuje pocity jakési tajemnosti. V jejích útrobách se najdou dodnes stopy po pátrání různých hledačů pokladů, kteří prý vykopali i velkou jámu v její spodní části.

Hradní pán Jan Zajíc z Valdeka byl navíc velkým obdivovatelem alchymie a na svých hradech hostil často přední alchymisty Království českého.

Jedna z pověstí vypráví, že jakémusi vlámskému alchymistovi se po dlouhém bádání podařilo objevit proces proměny obyčejných kovů na zlato.

To pak měl vyrábět v Zajícových alchymistických laboratořích ve velkém a jeho zásoby pak majitel hradu ukrýval v podzemí Černé věže. Historie však tvrdí pravý opak.

Alchymisté prý přivedli Jana Zajíce na buben a ten pak byl nucen Hazmburk prodat Lobkovicům, kteří jej nechali zpustnout.

Co se skrývá v podzemí?

Mnohé pověsti o pokladech na Hazmburku se vážou i k podzemním chodbám, jimiž je prý celý vrch Klapý protkán. Ty prý spojují i okolní menší vrchy a táhnou se až k Budyni. Zajímavé je, že k vrchu Klapý se váže podobná pověst jako k Blaníku.

I zde prý spí zázračné vojsko rytířů, kteří přijdou českému národu na pomoc v jeho nejtěžších chvílích. Zlatý poklad Jana Zajíce i další pověsti o tajných chodbách nedávají spát lovcům pokladů a pokoušejí se zlatý poklad najít.

Je možné, že se dosud ukrývá někde v podzemí? Faktem je, že na hradě skutečně jeden poklad byl.

Kvůli pověsti nedobytné pevnosti sem totiž byla na nějakou dobu převezena drahocenná bohoslužební roucha ze Strahovského kláštera a další vzácné předměty z Pražského hradu, které tam v bouřlivých dobách po bitvě u Lipan nebyly v bezpečí.

Legendu o pokladu potvrzuje také pověst o pasáčkovi, který v ruinách hradu našel vchod do podzemí, kde bohatství strážil černý pekelný pes.

Foto: Wikipedia
Související články
Nenápadné místo v lese, v jehož centru je léčivý pramen Boží voda, pamatuje časy nebývalé slávy. Vydejte se s námi do někdejších proslulých lázní, kam lidé chodili za klidem i za zázraky! Pokud se vydáte z Mladé Boleslavi do Dobrovic, zpozorněte v úseku mezi obcemi Jemníky a Bojetice. Na úpatí zdejšího vrchu Chlum se totiž nachází pramen, který proslul jako zázračná voda. Před několika staletími
Přes třicet let pátral hrabě Chamaré ve zřícenině opuštěného hradu na východě Čech po bájném bohatství. Jeho hledání provázely tajemné symboly a nápisy na stěnách opevnění a zavedly jej až do podzemních chodeb. Jaká tajemství se tam dodnes skrývají? Čekají tam přeplněné truhly stále na svého nálezce? Starý kostelník se dožaduje mluvit s mladým zámeckým pánem. Stalo se mu prý cosi podivného, co
Už jste byli v Kamenném lese pod Špičákem? A že nevíte, jak se k němu dostat a co vás tam vůbec čeká? Na to a mnoho dalšího odpoví následující řádky...  Na samé hranici středočeského a ústeckého kraje, mezi obcemi Kounov a Pnětluky leží hned při silnici lesní parkoviště a přístřešek s bodem záchrany LN 023. Právě tady začíná poměrně novodobá Stezka po menhirech. Trasa zpočátku vede přes silnici
Nedobytnost měla hradu Sitno zaručit dívka zazděná do věže, možná proto byl tolikrát v moci loupeživých rytířů. Ani ti ale svým řáděním nedokázali probudit tajemné vojsko, které tu kvůli prokletí čeká, až vyjede své zemi na pomoc. Podobně jako na našem Blaníku i na Sitně má být ukryto dávné vojsko, které zasáhne, až bude zemi nejhůře. Rytíři však byli k této službě povoláni za trest kletbou moc
Nádherná příroda a unikátní atmosféra jednoho z největších skalních měst v Evropě přímo vybízí k jedinečným výletům, procházkám či jen k zastavení a odpočinku. Byly však i časy, kdy Adršpašsko-teplickými skalami procházela historie, neméně dramatická jako zdejší prostředí skalních masivů. Za druhé světové války zde pracovali váleční zajatci, řada z nich zadržených německou armádou během slavné bit
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
historyplus.cz
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
Vědec zajede prsty hluboko do klaviatury a s pohledem upřeným na skleněnou dózu na pianu několikrát důrazně zmáčkne durový akord. Vtom to v nádobě ožije. Nasbírané žížaly začnou v hlíně lézt, skoro jako by se snažili prchat. Jsou snad tito půdní červi schopni slyšet hudbu? Nikoliv. Charles Darwin ale během pokusu zjistí, že velmi silně
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
epochalnisvet.cz
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
Moc římského krále už nemůže být větší, ale dá se přece jen ještě o něco vylepšit. Titul císaře je symbolický, ale znamená dosažení nejvyššího postavení, o jakém může smrtelník snít. A Karel IV. dokáže mít velké sny!   Český panovník Karel (1316–1378) je už od roku 1346 římským králem, ale císařský titul, který by znamenal
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
iluxus.cz
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
S příchodem sezóny sakur, která zahaluje různé oblasti světa do růžových okvětních lístků, představuje Rolls-Royce Motor Cars unikátní vůz Phantom Cherry Blossom. Tento velkolepý model Phantom Extende
7 kroků k bezchybnému make-upu
nejsemsama.cz
7 kroků k bezchybnému make-upu
Být nalíčená tak, aby to vypadalo, že make-up vlastně nemáte, je v současnosti velký hit, který přispívá k dokonale svěžímu vzhledu. Co přinese jaro 2025 v oblasti líčení? Trendy se vrací zpět k jednoduchosti, která oslavuje přirozenou krásu a ženskou něhu. S nánosy make-upu a silným obočím se tak postupně rozloučíme, na řadu přichází minimalismus. 1. Séra a báze Zralé ženy by měly
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
enigmaplus.cz
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
Italský katolický kněz Marcello Pellegrino Ernetti (1925–1994) spolu se svým kolegou Françoisem Brunem (*1931) tvoří počátkem 60. let minulého století součást dvanáctičlenného týmu odborníků z celého
Orientální palác uprostřed pouště
rezidenceonline.cz
Orientální palác uprostřed pouště
Její ladné křivky, uspořádání i barevnost vykazují charakteristiky exotické marocké architektury. Rezidence plná kleneb, kupolí, okouzlujících nádvoří, zahrad a extravagantní dekorativnosti dýchá tajemnou krásou, za níž stojí mimo jiné i zruční autentičtí řemeslníci. Casbah Cove je zosobněným snem chicagského realitního investora, který je sám horlivým amatérským dekoratérem. Poté, co našel vhodný pozemek pro svůj projekt,
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
nasehvezdy.cz
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
Herečka a moderátorka Snídaně s Novou Dana Morávková (53) snad zastavila čas. Stále vypadá skvěle a nebojí se svou krásu dát na odiv. Není divu, že má stále spoustu ctitelů, a jakmile sdílí na inter
Medové paličky s limetovou šťávou
tisicereceptu.cz
Medové paličky s limetovou šťávou
Děti zbožňují výrazné chutě a především ve spojení s křupavými kuřecími paličkami. Udělejte je šťavnaté a příjemně sladkokyselé. Ingredience 500 g – 1 kg kuřecích paliček 6 lžic medu 3 lžíce o
Co se zbytky chleba?
panidomu.cz
Co se zbytky chleba?
Zůstal vám doma tři dny starý chleba, který už se nikomu jíst nechce, ale vyhazovat ho je taky škoda? Možná by se dal ještě skvěle zužitkovat a zároveň byste si mohli pochutnat. Ceny pečiva vystřelily za poslední měsíce do výše, o níž se nám dřív ani nezdálo, a tak jsme připravili tipy, jak chléb využít
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
epochaplus.cz
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
21stoleti.cz
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
Tváří v tvář klimatické změně odborníky zaměstnává otázka, jak nakrmit rostoucí populaci. V minulém století nás zachránily pesticidy a chemické hnojení, v tom současném je nadějí úprava genů. Brzy tak
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
skutecnepribehy.cz
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
Moje taneční byl jeden velký trapas, už jsem to vzdával, když si najednou pro mě přišla překrásná dívka. Moje nohy se najednou vzpamatovaly. V rádiu hráli valčík Na krásném modrém Dunaji a já se rozpomněl na podivnou událost, která se odehrála tak dávno, v 80. letech minulého století. Jejím hlavním aktérem jsem byl já. Předně je třeba říci,
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz