Domů     Národní muzeum: Symbol národa bojuje s nedostatkem místa
Národní muzeum: Symbol národa bojuje s nedostatkem místa

Pohled vzhůru po Václavském náměstí najdeme na tisících fotografií, pohlednic i filmových záběrů. Monumentální budova Národního muzea shlíží na rušné prostranství pod sebou už více než sto třicet let a město si bez ní už dávno vůbec nedokážeme představit.

Národní muzeum jako instituci měli Češi daleko dřív než budovu, kterou pod tímto jménem známe a která je jedním ze symbolů Prahy.

Muzejní ústav zvaný Vlastenské muzeum v Čechách vznikl už 15. dubna 1818 především zásluhou sběratele umění hraběte Františka Josefa z Klebelsbergu a paleontologa Kašpara Marii ze Šternberka.

Své sbírky nové muzeum prozatím vystavovalo porůznu, třeba v minoritském klášteře sv. Jakuba na Starém Městě nebo později ve Šternberském paláci na Hradčanech, v němž dnes sídlí Národní galerie.

Všichni věděli, že pokud má muzeum plnit svou funkci beze zbytku, bude to chtít novou budovu.

Císař se své pocty nedočkal

S prvním návrhem přišel v roce 1840 František Palacký, mimo jiné první redaktor Časopisu vlastenského muzea. Jeho velkorysý projekt měl zahrnovat nejen muzejní budovu, ale také hudební konzervatoř či výtvarnou akademii.

V plánech se myslelo nejen na výstavní sály pro geologii, mineralogii, zoologii, botaniku, archeologii či numismatiku, ale i na knihovnu, archiv, prostory pro sbírky grafiky nebo na rozměrné lapidárium a nezbytné studovny a čítárny.

Celý projekt měl mělo počest mocnáře Františka I. Nést jméno Francisceum. Ze stavby ale nakonec sešlo a provizorní stav sbírek vydržel další dvě desetiletí.

Stavět se bude, ale kde?

Už tehdy, podobně jako dnes, bylo podmínkou obstarat pozemek, a to v centru Prahy, kde by veřejnosti dostupné muzeum mělo stát, nebylo snadné.

Ale naštěstí politik František Ladislav Rieger přesvědčil městskou radu, aby pro stavbu muzea věnovala výjimečně drahý a naprosto ideální pozemek o výměře 13 598 čtverečních metrů nad Václavským (tehdy Svatováclavským, původní název byl Koňský trh) náměstím, kde se právě bourala historická Koňská brána.

Ještě pěkných pár let ale trvalo, než mohla být vyhlášena architektonická soutěž. V konkurenci 26 dalších návrhů renomovaných kolegů ji vyhrál architekt Josef Schulz, a to především proto, že porotu nadchla jeho představa ústředního monumentálního panteonu. A 20. července 1885 se dělníci pustili do práce.

Kde sehnat vitríny a kam postavit koně?

Pražané se do hotové budovy poprvé mohli podívat v květnu 1891, ale celých dalších deset let ještě docházeli do budovy nejvýznamnější čeští výtvarníci, aby dokončili uměleckou výzdobu.

Dveře si tu podávali sochaři Bohuslav Schnirch nebo Antonín Wagner s malíři Vojtěchem Hynaisem, Václavem Brožíkem nebo Juliem Mařákem.

Současně se trochu táhlo vybavování interiéru vitrínami, jejichž výroba vůbec nebyla tak jednoduchá, jak si všichni představovali. Také bylo třeba rozsoudit spor, kde má vlastně stát budoucí monumentální jezdecká socha sv. Václava.

Kdyby byl zvítězil názor architekta Schulze, dávali bychom si dnes sraz „pod koněm“ přímo na rampě před muzejní budovou. Budova muzea byla obrovská, ale postupně se začalo ukazovat, že kolekce sbírek je ještě větší.

Před 1. světovou válkou se nestačila realizovat přístavba, neuskutečnila se ani stavba další budovy v Troji. A po druhé světové válce mělo muzeum zcela jiné starosti.

Muselo se postarat o nalezení a navrácení zkonfiskovaných bronzových soch, které naštěstí Němci nestačili roztavit, 7. května 1945 navíc muzeum zasáhla letecká puma, která značně zdevastovala stavbu i sbírky.

Všední život muzeum rušit nemá

Sotva se muzeum z války trochu otřepalo, už se zase začal řešit nedostatek místa. Trochu pomohly půdní vestavby, ale bylo to jen částečné řešení.

O trochu prostoru se postaral komunistický ministr kultury Zdeněk Nejedlý, když nařídil odstranit sochy prvorepublikových osobností Riegra, Masaryka či Beneše.

A to ještě čekalo muzeum další obtížné období v roce 1968. Historické průčelí bylo poškozeno střelbou při začátku okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy, a projektily pronikly i dovnitř, takže cenné sochy či reliéfy musely v následujících letech projít nákladnou opravou stejně jako celá fasáda.

Pro muzeum jako centrum společenského života se pak v roce 1978 stalo doslova tragédií zprovoznění magistrály, která sevřela budovu jako do kleští a zkomplikovala přístup návštěvníkům.

Nepodařilo se tak naplnit zadání zemského sněmu z roku 1864, které požadovalo, aby budova stála na místě, které by „od středu města nebylo příliš vzdálené, avšak přece tiché, ze všech stran svobodné a přístupné, jehož čistota a klidnost proudem života všedního příliš rušena býti nemá“.

Tunelem do jiné architektonické dimenze

S magistrálou zřejmě hned tak někdo nic neudělá, ale Národní muzeum dnes prožívá renesanci. V letech 2011 až 2019 prodělalo zásadní rekonstrukci, která mimo jiné zahrnovala zastřešení nádvoří, zpřístupnění vyhlídkové kopule nebo pozlacení střechy.

Ale především se Národní muzeum konečně dočkalo dlouho vytouženého rozšíření o další prostory.

V roce 2009 totiž získalo vedlejší objekt bývalého Federálního shromáždění, který tak s historickou budovou tvoří ojedinělý architektonický komplex, propojený podzemním tunelem.

Dinosaurus zrozený z jediné kosti

Národní muzeum své obsáhlé sbírky představuje hned v několika stálých expozicích. Čtyři výstavní sály zaujímá Okno do pravěku, shromažďující exponáty od prvohor po čtvrtohory. Zahrnuje jich dva tisíce, z nichž některé jsou i stovky milionů let staré.

Je tu jedna z největších světových sbírek trilobitů či dochovaná kostra srstnatého nosorožce.

Jedním z největších taháků je model jediného dinosaura, nalezeného na českém území nedaleko Kutné Hory, který v roce 2003 dostal na počest slavného českého paleontologa Josefa Augusty a výtvarníka Zdeňka Buriana jméno Burianosaurus augustuai.

Dinosaurus u nás žil před 94 miliony let, paleontologové nalezli jeho stehenní kost a z ní dokázali vytvořit model ukazující, jak pravděpodobně vypadal.

Národní muzeum od sklepa po půdu

Přírodovědecká expozice nese název Zázraky evoluce a její pýchou je slavná kostra plejtváka myšoka, dlouhá 22,5 metru.

Milovníci historie budou ale určitě vděční i za expozici Dějiny, která mapuje události v českých zemích od 8. století do 1. světové války. A určitě nezaškodí strávit nějaký čas třeba v Sálu minerálů s více než čtyřmi tisícovkami exponátů.

Tuto nejstarší kolekci muzeum rozšiřuje už 200 let a stále si ji můžeme prohlédnout v původních, takzvaných Schulzových vitrínách, pojmenovaných po architektovi historické budovy.

A pokud vás vyprávění o Národním muzeu zaujalo, není to nic proti tomu, co vše se dozvíte na výstavě s názvem Muzeum od sklepa po půdu, která je otevřena až do konce příštího roku a představuje muzejní život od počátku do současnosti.

Dozvíme se tedy podrobnosti nejen o jeho zakladatelích, ale i o způsobech získávání a uchovávání sbírek na základě dobových vědeckých poznatků.

Nebudou se tu nudit ani děti, tím spíš, že je pro ně připravena speciální pátrací hra se zajímavými úkoly, které je provedou celou budovou. Určitě bude stát za to se k nim přidat.

Nová budova muzea: burza, parlament i rádio

Nová budova Národního muzea bývala původně v roce 1937 postavena jako Peněžní burza, po roce 1948 se sem přesunulo Národní shromáždění.

Podobně jako Národnímu muzeu ani jemu zakrátko prostory nestačily, a tak byla v letech 1965–1966 vypsána architektonická soutěž na dostavbu budovy.

Zvítězil projekt, který původní objekt překlenul unikátní nástavbou, a Federální shromáždění tam zasedalo až do zániku Československa. Na nějakou dobu se tu pak usídlilo i rádio Svobodná Evropa.

Budova je od roku 2000 kulturní památkou a v roce 2004 byla v anketě časopis Architekt zařazena mezi deset nejvýznamnějších českých staveb posledních 50 let.

Národní muzeum sem umístilo kolekci moderní české historie, sídlí tu i expozice zvaná Dětské muzeum a pořádají se tu i krátkodobé výstavy. Až do konce srpna si tu můžeme vychutnat přehlídku vítězných snímků soutěže Czech Press Photo.

Symbol národa s tváří sochaře

Pomník svatého Václava na horní části Václavského náměstí téměř ani nelze vyfotografovat jinak než s Národním muzeem v pozadí. Legendární sochař Josef Václav Myslbek na tomto díle pracoval více než třicet let.

Sochařskou soutěž na zhotovení sochy v roce 1894 sice nevyhrál, dělil se o druhé místo s neméně věhlasným kolegou Bohuslavem Schnirchem, ale protože první cenu nezískal nikdo, bylo na těch dvou, aby své návrhy rozpracovali.

Myslbekovo pojetí bojovně naladěného světce zvítězilo. Oficiální odhalení proběhlo v roce 1913, i když kompletní sousoší včetně všech doprovodných plastik bylo dokončeno až o 12 let později.

Traduje se, že pro ztvárnění obličeje svatého Václava Myslbek použil tvář svého sochařského kolegy Václava Antoše.

Foto: Shutterstock
Lokalita:
Související články
Jen pár minut od rušného centra Prahy se rozprostírá kraj, který jako by vypadl z pohlednice – Dobřichovice. Tato malebná středočeská obec na levém břehu Berounky nabízí všechno, co si náročný cestovatel může přát: harmonii přírody, noblesu historické architektury, vynikající gastronomii i výjimečné možnosti odpočinku a poznávání. Dobřichovice nejsou pouze „předměstím“ metropole. Jsou samostatn
Když stoupáte hustým lesem nad Starým Městem pod Sněžníkem nebo se prodíráte mlhavým ránem Rychlebských hor, krajina tu šeptá. V každém pařezu, v zarostlém sadu, v pokřiveném ovocném stromě, který tu ještě vzdoruje větru, slyšíte ozvěny lidského života, který se ztratil – ale ne docela. Jsou místa, která z map zmizela, ale nikdy nezmizela z paměti těch, kteří jim naslouchají. Jsou to jména jako A
Zajímá vás, co všechno Tomáš a Jan Antonín Baťa ve Zlíně vybudovali? Vydejte se na prohlídku města s novým průvodcem PO STOPÁCH BAŤŮ, při které objevíte výjimečné kouzlo továrního areálu či obytných čtvrtí, ve kterých žili jejich zaměstnanci. Doporučujeme začít ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU (viz úvodní foto), kde sídlí Muzeum jihovýchodní Moravy, jehož stálá expozice "Princip Baťa - Dnes fantazie, zí
Jen dvě stě metrů od brány kladrubského kláštera čeká architektonická zajímavost zcela jiného druhu a o celá staletí mladší. Muzeum československého opevnění Kladruby sestává ze dvou betonových bunkrů vybudovaných v roce 1938. První z nich se podařilo zrekonstruovat do původní podoby tak věrně, že se až zdá, že si posádka jen na chvilku odskočila. Uvnitř byla znovu nainstalována originální výd
Karlovy Vary, to není jen město lázní a léčivých pramenů, ale také porcelánu. Pojem karlovarský porcelán má váhu nejen v ČR, ale také v zahraničí. Abyste se dozvěděli něco více o bohaté tradici místních továren, můžete navštívit některou z výstav, třeba tu v Muzeu Karlových Varů nebo stálou expozici sbírek Střední uměleckoprůmyslové školy. Pokud vás uchvátí spíše křehká krása skla, můžete st
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Grenadina z granátových jablek
nejsemsama.cz
Grenadina z granátových jablek
Grenadina je tradiční sirup vyráběný z granátových jablek, nikoli z třešní, jak se mnozí domnívají. Má sladkokyselou chuť a krásnou červenou barvu. Ingredience na 4 sklenice: ● 1 l čerstvé šťávy z granátových jablek ● 100 g cukru ● šťáva z citronu Postup: Do malého hrnce nalijte šťávu a přidejte cukr. Pomalu zahřívejte a míchejte, dokud se cukr zcela nerozpustí, ale nevařte. Přidejte citronovou šťávu, která zvýrazní chuť a prodlouží
Neznámá ze Seiny: Morbidní múza a ideál krásy
epochaplus.cz
Neznámá ze Seiny: Morbidní múza a ideál krásy
Má jednu z nejznámějších tváří přelomu 19. a 20. století. Básníci ji opěvují, spisovatelům je múzou, pro mnohé je ideálem krásy. A nikdo neví, kdo to vlastně je. Zavřené oči a lehký, téměř neznatelný náznak úsměvu. Tak zůstane navždy zapsána do historie. Tvář neznámé dívky, otištěná pravděpodobně do posmrtné masky, visí kolem roku 1900 jako
Vlastnil Rudolf II. dýku s Caesarovou krví?
historyplus.cz
Vlastnil Rudolf II. dýku s Caesarovou krví?
Do „třináctých“ komnat Rudolfa II. nahlédne jen málokdo. Augšpurský obchodník Hans Kraft je jedním z vyvolených. „Teď se můžete chlubit tím, že jste viděl, co mnoho jiných ne,“ usměje se na něj císař, když ho provází mezi policemi své kunstkomory. Kraftovi se doslova tají dech. Pravda, obdobných sbírek existuje v Evropě celá řada, jen namátkou vévodská
Zachraňte koně! Příběh chovatelského klenotu pražské zoo pokračuje
21stoleti.cz
Zachraňte koně! Příběh chovatelského klenotu pražské zoo pokračuje
Psalo se 28. září 1931. Den, který navždy změnil osud jednoho druhu. V pražské Troji se slavnostně otevřela nová zoologická zahrada. Pro mnohé jen další zábavné místo pro rodinné výlety. Kdo by si teh
Botanická pozvání pozvání na výlet
panidomu.cz
Botanická pozvání pozvání na výlet
Je tu jaro a s ním první nesmělé kvetení. Jestli se už nemůžete dočkat, až se vaše zahrádka oděje do barev, vydejte se do některého parku nebo botanické zahrady. Je jich po Čechách víc, takže si určitě vyberete. Americká zahrada Najdete ji v západočeském kraji nedaleko Chudenic jen pár kilometrů do Klatov a výlet určitě bude stát
Pečené kuřátko na citrónech a česneku
tisicereceptu.cz
Pečené kuřátko na citrónech a česneku
Možná jste dosud neobjevili kouzlo kuřecího masa ovoněného pečeným citronem. Teď máte ale příležitost. Ingredience 1 celé kuře 2 cibule 2 celé citrony 5 stroužků česneku hrst tymiánu nebo ro
Nové hodinky Omega Seamaster Diver 300M: Oranžový symbol hloubek
iluxus.cz
Nové hodinky Omega Seamaster Diver 300M: Oranžový symbol hloubek
Za posledních dvacet let se oranžová barva stala synonymem pro potápěčské hodinky značky Omega – nejen díky své vysoké viditelnosti pod vodou, ale i jako výrazný estetický prvek. Tato výrazná barva se
Chybí Peštové a Haberovi doma jiskření a vášeň?
nasehvezdy.cz
Chybí Peštové a Haberovi doma jiskření a vášeň?
Zatímco Daniela Peštová (54) chce problémy řešit a mluvit o nich, její partner Pavol Habera (63) veřejně přiznal, že ho to nezajímá. Podřezal si pod sebou větev a dočká se rozchodu? Následující týd
Smrtelná tragédie v Le Mans: Zaúřadoval nezvratný osud?
enigmaplus.cz
Smrtelná tragédie v Le Mans: Zaúřadoval nezvratný osud?
Ochozy kolem závodního okruhu ve francouzském Le Mans, kde se jezdí známý 24 hodinový závod, jsou plné lidí. V kalendáři je psaný 11. červen roku 1955 a závod byl zhruba před dvěma hodinami odstartová
Moudrá sova mi přináší štěstí
skutecnepribehy.cz
Moudrá sova mi přináší štěstí
Měla jsem krátce před maturitou a byla jsem nervózní. Sova v mém snu mi poradila, na jakou otázku se mám připravit. Ten sen se mi zdál ve škole před maturitou. Seděla jsem na břehu řeky, kam jsem chodívala s dědečkem na ryby. Seděla jsem tam sama, děda byl už po smrti, a mně se v tom snu po
Vana – královna relaxačního prostoru
rezidenceonline.cz
Vana – královna relaxačního prostoru
Na následujících stránkách vám chceme představit tradiční koupelnu v netradičním pojetí. Zařizovací předměty se netísní v malé místnosti bez oken, ale jsou součástí relaxačního prostoru. Opravdovou královnou koupelny se stává vana, volně stojící uprostřed prostoru. Nejenom že je pohodlně přístupná ze všech stran, zároveň dokonale vyniknou její ladné linie. Hitem posledních let se staly tradiční tvary, různé
Záhada jediné vraždy na jižním pólu
epochalnisvet.cz
Záhada jediné vraždy na jižním pólu
Polární stanice Amundsen-Scott je umístěná 100 metrů od jižního pólu. Polárníci zde tráví čas už od roku 1956, kdy první budovy postaví osmnáctičlenná skupina amerického námořnictva.   Od té doby zde léto tráví přes 200 výzkumníků, v zimě je zde jen něco mezi 50 a 90 lidmi. Taky není o co stát, průměrná teplota je přes
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz