Nassfeld na kole. Hory, traily, roviny a jezerní (i jiné) wellness
Nassfeld na kole. Hory, traily, roviny a jezerní (i jiné) wellness

Léto nekončí, i když prázdniny máme za sebou. Kam ještě vyrazit na kolo, nejlíp do hor i do tepla? Do rakouských Korutan objevit region Nassfeld na hranici s Itálií! Užijete si silničku, bike nahoru i dolů, ale i koupačku.

Postačí i prodloužený víkend.

DEN 1. Vyrazili jsme nad ránem (po čtvrté z Prahy směr České Budějovice, Linz, Salcburk, směr Villach) a v poledne sedíme na kole. Z údolí řeky Gail v Tröpolachu (600 metrů nad mořem) chceme nejdřív roztočit nohy ztuhlé z auta po rovině.

Vede tu cyklostezka k městečku Hermagoru, odtud už po silnici k Presseggerskému jezeru. Pokud pustíte svoji silničku na pevný šotolinový povrch, objedete ho po břehu (asi 4 km) půvabným zátiším mezi rákosím.

Po asfaltce na něj dohlédnete s odstupem, můžete se vrátit na cyklostezku k řece a šlapat podle libosti dál směrem na Villach. Nám stačí nějakých čtyřicet kiláčků na rozjetí, chceme ještě nahoru.

Silnice do Itálie se klikatí z Tröpolachu serpentinami lesem, k hraničnímu Nassfeldskému průsmyku (Passo Promollo) asi 13 km. Dole to vypadá snáz než v průběhu, profil se místy zdvihá přes 11%. Jistě, záleží na aktuální kondici… Občerstvovačkou je pouze pohled na smaragdové Bodenské jezírko, jo, už jsme za půlkou (ale tou kratší…).

Finiš pak třeba ještě dotlačit přímo nahoře. Ano, až tady jsme opravdu v Nassfeldu. Na nejvyšším bodě nám převýšení ukazuje hodně poctivých 952 metrů. Až tady si zasloužíte dortík s kafíčkem. A po něm možná sjezd do italské Pontebby a další štrapáci.

Anebo návrat na základnu – o ní až později.

DEN 2. Následující etapu (bike) trailům, resp. sjezdům. Nahoru pěkně lanovkou, není čas ztrácet čas. Na ubytovací kartu máte permici zdarma, platí se za dopravu kola – jedna jízda 8 eur, nebo celodenní 21.

Hlavní vajíčko Millenium Express jede až na vrchol Madritsche (1919 m). Tady už si vychutnáte i výhledy na další majestátní štíty, od východu Trogkofel (2280 m), Rosskofel (2240 m) nebo Garterkofel (2150 m), ale na kole to už výš nejde.

Dosyta se ale vyřádíte na téhle zvýšené terase Sonnenalpe. Pro začátek dva modré tříkilometrové traily Easy Way a Italy (z jeho cíle však musíte vyšlapat zpátky sami). Pak kratší, ale strmější a techničtější červené Livio a Fausto.

Hluboce zakousnuté ve svahu, s klubky kořenů anebo kamenitými schody. Lahůdka, pořád ve střehu! Mezi nimi si pak „mástři“ mohou střihnout černé spojky Yannick, Snake, Chri nebo Cross way I. Tady se drandit celý den, resp.

co vám síly a brzy řádně vyklepané ruce/nohy/záda dovolí.

Pokud se chcete vrátit až dolů, musíte zvolit okružní Lift and Bike Giro. Má skoro 12 km se závěrečnou flow houpačkou/kodrcačkou nad dolní stanicí lanovky. Ale po cestě se můžete zastavit na proslulý a tradiční trhaný lívanec Josefa II. – Kaiserschmarrn nebo pivko na Rudnigalmu (1622 m).

Najdou se i tací, kteří tuto cestu zmáknou v rámci tréninku opačným směrem, vydá to na víc hodinku. Jinak to však dolů přes rokli nad mezistanicí opravdu nejde. Pokud byste to chtěli krosnout napřímo, zamotáte se v lesních cestách, které vás vynesou buď ke šplhání na skálu, anebo na silnici.

Vyzkoušeno, věřte, netřeba dalších experimentů.

DEN 3. Ten můžete věnovat skutečně hravým trailům na 30 km vzdáleném Weissensee – jedna lanovka, tři tratě + nejteplejší alpské jezero – anebo se vydat na delší výlet na horském kole (a pak večer domů).

Zdejší mapy a průvodci nabízejí 46 značených tras, spolu se silničními celkem 950 km – to byste se museli urvat na víc než prodloužený víkend.

A to jsme se ještě nevěnovali běhání (bude tu Skytrails festival 23.-24. 9.), pěším túrám, lodím nebo snad i golfu! Ale třeba vám to vyjde znovu zase v zimě, na dosah máte 30 lanovek a vleků se 110 km sjezdovek, ale i běžecké tratě.

Do zdejšího snowparku jezdí ráda i olympijská vítězka ve snowboardkrosu Eva Samková.

ZÁKLADNA. Zpátky k avizovanému tipu na bydlení, stejně jako přírodní podmínky nejmíň čtyřhvězdovému. Vybrali jsme Falkensteiner Hotel a Spa Carinzia, přímo v Tröpolachu, pár kroků od lanovky. Nabízí poklidnou rodinnou a taky kosmopolitní atmosféru, navíc se profiluje jako „active“, což znamená perfektní servis přímo pro týpky našeho ražení.

To znamená zdravé jídlo, polopenze obsahuje i tzv. aktivní oběd až do čtyř hodin, což je přesně to, co chcete po návratu z kola, výběhu nebo túry. Polívka, celozrnné pečivo s pomazánkami, salátky, ovoce, zákusky… Pak už čeká jen rozlehlý wellness (2400 m2 s bazény, vířivkami a saunami).

„Chystáme další rozšíření jako boulderovou halu nebo bowlingovou arenu. Jezdí sem na tréninkové kempy fotbalisté bundesligového Hannoveru, na dovolenou basketbalisté Fenerbahce. Inspirací je náš Falkensteiner Fortis club v Punta Skale v Chorvatsku, chystáme i vlastní závody do budoucna jako tam,“ říká Ivana Skrbeta, marketing koordinator hotelu.

Pokud se nechcete vláčet s vlastním materiálem, anebo něco zapomenete, máte tu navíc po ruce Base camp. „Nabízíme servis, ale i půjčovnu, doprovod na kola, pořádáme cvičení jógy, pilates i meditace. Chceme lidem ukázat, jak se co správně dělá, motivovat je,“ ukazuje nám zdejší šéf Luka Zelko Fornazarič, mladý slovinský triatlonista, lyžař, lezec i běžec z údolí Tolminsoča.

K dispozici má zatím 16 + 2 dětská elektrokola fully (většinou Cube). Na zimu pak téměř 300 párů lyží, 400 lyžařských bot a 20 snowboardů.

Hotel & Spa Carinzia

Tato celoročně otevřená (v březnu nahoře lyžujete a dole jezdíte na kole…) základna poskytuje mnohem pestřejší výběr aktivit. Můžete se třeba na půlden nebo večer vydat i na výlet do mondénního Villachu.

Naopak na horní stanici lanovky najdete ještě Hotel Falkensteiner SonnenAlpe Nassfeld ****, který se zaměřuje víc na rodiny a v sousedství má i soukromé apartmány. Právě tady navíc pořádají ještě 4.-8.

září „vědecký kemp“ pro děti zaměřený na přírodní vědy.

reklama

Komentáře

Mohlo by Vás zajímat

Výstava: Zemědělská krajina a technika na fotografiích Miloše Sedláčka

Výstava: Zemědělská krajina a technika na fotografiích Miloše Sedláčka

Petříkov: Lyžování jako v Rakousku

Petříkov: Lyžování jako v Rakousku

Do Českého lesa za odpočinkem

Do Českého lesa za odpočinkem

Tipy pro lyžaře v Krkonoších

Tipy pro lyžaře v Krkonoších

Letenské prase: Zabijačka v muzeu

Letenské prase: Zabijačka v muzeu

Za odpočinkem v zimních Krkonoších?

Za odpočinkem v zimních Krkonoších?

Nenechte si ujít další zajímavé články

Okouzlující vila s vodopádem
rezidenceonline.cz

Okouzlující vila s vodopádem

Kvalitní a komplexní návrh interiéru není pouze o...
Divokej Bill oslaví čtvrtstoletí své existence
iluxus.cz

Divokej Bill oslaví...

Vypadá to, že rok 2023 proběhne ve znamení...
Jehněčí perkelt
tisicereceptu.cz

Jehněčí perkelt

Maďarská klasika, která nikdy neomrzí. I když si připadáte,...
Pluckley: Britská vesnice plná přízraků eviduje mnoho duchů
enigmaplus.cz

Pluckley: Britská vesnice plná...

Řada starých hradů a zámků se pyšní...
Rozvod kvůli režisérově nevěře s kolegyní?
nasehvezdy.cz

Rozvod kvůli režisérově...

Už jedno manželství s...
Káva s mlékem? Dopřejte si ji bez výčitek!
21stoleti.cz

Káva s mlékem? Dopřejte si ji...

Podle vědců z Kodaňské univerzity může šálek...
Našel si Dyk opravdu mladší milenku?
nasehvezdy.cz

Našel si Dyk opravdu mladší...

Vypadá to, že manželství...
Nadechněte se zhluboka!
panidomu.cz

Nadechněte se zhluboka!

Dýchání je něco, co děláme automaticky a o čem příliš...
Návrat legendy Lady Dior mini
epochalnisvet.cz

Návrat legendy Lady Dior mini

Francouzský módní dům oznámil reedici...
Svědectví z odpadků: Proč lidé vyhazovali zachovalé nádobí?
epochaplus.cz

Svědectví z odpadků: Proč lidé...

Odpadky z dávné doby se stávají předmětem...
Oběti aztéckých rituálů doprovázely na smrt tóny vyluzované lebkou
epochaplus.cz

Oběti aztéckých rituálů...

Aztékové disponovali hudebním nástrojem, který vydával tak...
Kdo dal na hrob ty červené růže?
skutecnepribehy.cz

Kdo dal na hrob ty červené...

Na manželův hrob někdo umístil kytici rudých růží....