Nassfeld na kole. Hory, traily, roviny a jezerní (i jiné) wellness
Nassfeld na kole. Hory, traily, roviny a jezerní (i jiné) wellness

Léto nekončí, i když prázdniny máme za sebou. Kam ještě vyrazit na kolo, nejlíp do hor i do tepla? Do rakouských Korutan objevit region Nassfeld na hranici s Itálií! Užijete si silničku, bike nahoru i dolů, ale i koupačku.

Postačí i prodloužený víkend.

DEN 1. Vyrazili jsme nad ránem (po čtvrté z Prahy směr České Budějovice, Linz, Salcburk, směr Villach) a v poledne sedíme na kole. Z údolí řeky Gail v Tröpolachu (600 metrů nad mořem) chceme nejdřív roztočit nohy ztuhlé z auta po rovině.

Vede tu cyklostezka k městečku Hermagoru, odtud už po silnici k Presseggerskému jezeru. Pokud pustíte svoji silničku na pevný šotolinový povrch, objedete ho po břehu (asi 4 km) půvabným zátiším mezi rákosím.

Po asfaltce na něj dohlédnete s odstupem, můžete se vrátit na cyklostezku k řece a šlapat podle libosti dál směrem na Villach. Nám stačí nějakých čtyřicet kiláčků na rozjetí, chceme ještě nahoru.

Silnice do Itálie se klikatí z Tröpolachu serpentinami lesem, k hraničnímu Nassfeldskému průsmyku (Passo Promollo) asi 13 km. Dole to vypadá snáz než v průběhu, profil se místy zdvihá přes 11%. Jistě, záleží na aktuální kondici… Občerstvovačkou je pouze pohled na smaragdové Bodenské jezírko, jo, už jsme za půlkou (ale tou kratší…).

Finiš pak třeba ještě dotlačit přímo nahoře. Ano, až tady jsme opravdu v Nassfeldu. Na nejvyšším bodě nám převýšení ukazuje hodně poctivých 952 metrů. Až tady si zasloužíte dortík s kafíčkem. A po něm možná sjezd do italské Pontebby a další štrapáci.

Anebo návrat na základnu – o ní až později.

DEN 2. Následující etapu (bike) trailům, resp. sjezdům. Nahoru pěkně lanovkou, není čas ztrácet čas. Na ubytovací kartu máte permici zdarma, platí se za dopravu kola – jedna jízda 8 eur, nebo celodenní 21.

Hlavní vajíčko Millenium Express jede až na vrchol Madritsche (1919 m). Tady už si vychutnáte i výhledy na další majestátní štíty, od východu Trogkofel (2280 m), Rosskofel (2240 m) nebo Garterkofel (2150 m), ale na kole to už výš nejde.

Dosyta se ale vyřádíte na téhle zvýšené terase Sonnenalpe. Pro začátek dva modré tříkilometrové traily Easy Way a Italy (z jeho cíle však musíte vyšlapat zpátky sami). Pak kratší, ale strmější a techničtější červené Livio a Fausto.

Hluboce zakousnuté ve svahu, s klubky kořenů anebo kamenitými schody. Lahůdka, pořád ve střehu! Mezi nimi si pak „mástři“ mohou střihnout černé spojky Yannick, Snake, Chri nebo Cross way I. Tady se drandit celý den, resp.

co vám síly a brzy řádně vyklepané ruce/nohy/záda dovolí.

Pokud se chcete vrátit až dolů, musíte zvolit okružní Lift and Bike Giro. Má skoro 12 km se závěrečnou flow houpačkou/kodrcačkou nad dolní stanicí lanovky. Ale po cestě se můžete zastavit na proslulý a tradiční trhaný lívanec Josefa II. – Kaiserschmarrn nebo pivko na Rudnigalmu (1622 m).

Najdou se i tací, kteří tuto cestu zmáknou v rámci tréninku opačným směrem, vydá to na víc hodinku. Jinak to však dolů přes rokli nad mezistanicí opravdu nejde. Pokud byste to chtěli krosnout napřímo, zamotáte se v lesních cestách, které vás vynesou buď ke šplhání na skálu, anebo na silnici.

Vyzkoušeno, věřte, netřeba dalších experimentů.

DEN 3. Ten můžete věnovat skutečně hravým trailům na 30 km vzdáleném Weissensee – jedna lanovka, tři tratě + nejteplejší alpské jezero – anebo se vydat na delší výlet na horském kole (a pak večer domů).

Zdejší mapy a průvodci nabízejí 46 značených tras, spolu se silničními celkem 950 km – to byste se museli urvat na víc než prodloužený víkend.

A to jsme se ještě nevěnovali běhání (bude tu Skytrails festival 23.-24. 9.), pěším túrám, lodím nebo snad i golfu! Ale třeba vám to vyjde znovu zase v zimě, na dosah máte 30 lanovek a vleků se 110 km sjezdovek, ale i běžecké tratě.

Do zdejšího snowparku jezdí ráda i olympijská vítězka ve snowboardkrosu Eva Samková.

ZÁKLADNA. Zpátky k avizovanému tipu na bydlení, stejně jako přírodní podmínky nejmíň čtyřhvězdovému. Vybrali jsme Falkensteiner Hotel a Spa Carinzia, přímo v Tröpolachu, pár kroků od lanovky. Nabízí poklidnou rodinnou a taky kosmopolitní atmosféru, navíc se profiluje jako „active“, což znamená perfektní servis přímo pro týpky našeho ražení.

To znamená zdravé jídlo, polopenze obsahuje i tzv. aktivní oběd až do čtyř hodin, což je přesně to, co chcete po návratu z kola, výběhu nebo túry. Polívka, celozrnné pečivo s pomazánkami, salátky, ovoce, zákusky… Pak už čeká jen rozlehlý wellness (2400 m2 s bazény, vířivkami a saunami).

„Chystáme další rozšíření jako boulderovou halu nebo bowlingovou arenu. Jezdí sem na tréninkové kempy fotbalisté bundesligového Hannoveru, na dovolenou basketbalisté Fenerbahce. Inspirací je náš Falkensteiner Fortis club v Punta Skale v Chorvatsku, chystáme i vlastní závody do budoucna jako tam,“ říká Ivana Skrbeta, marketing koordinator hotelu.

Pokud se nechcete vláčet s vlastním materiálem, anebo něco zapomenete, máte tu navíc po ruce Base camp. „Nabízíme servis, ale i půjčovnu, doprovod na kola, pořádáme cvičení jógy, pilates i meditace. Chceme lidem ukázat, jak se co správně dělá, motivovat je,“ ukazuje nám zdejší šéf Luka Zelko Fornazarič, mladý slovinský triatlonista, lyžař, lezec i běžec z údolí Tolminsoča.

K dispozici má zatím 16 + 2 dětská elektrokola fully (většinou Cube). Na zimu pak téměř 300 párů lyží, 400 lyžařských bot a 20 snowboardů.

Hotel & Spa Carinzia

Tato celoročně otevřená (v březnu nahoře lyžujete a dole jezdíte na kole…) základna poskytuje mnohem pestřejší výběr aktivit. Můžete se třeba na půlden nebo večer vydat i na výlet do mondénního Villachu.

Naopak na horní stanici lanovky najdete ještě Hotel Falkensteiner SonnenAlpe Nassfeld ****, který se zaměřuje víc na rodiny a v sousedství má i soukromé apartmány. Právě tady navíc pořádají ještě 4.-8.

září „vědecký kemp“ pro děti zaměřený na přírodní vědy.

reklama

Komentáře

Mohlo by Vás zajímat

Spolek Cesta Česka slavnostně otevřel Poutní cestu Říp–Blaník

Spolek Cesta Česka slavnostně otevřel Poutní cestu Říp–Blaník

Motýlí dům Žírovice

Motýlí dům Žírovice

LESNÍ BAR HORNÍ LIPOVÁ: UNIKÁTNÍ OBČERSTVENÍ

LESNÍ BAR HORNÍ LIPOVÁ: UNIKÁTNÍ OBČERSTVENÍ

Muzeum olomouckých tvarůžků

Muzeum olomouckých tvarůžků

DO FRÝDKU NA IN-LINECH NEBO KOLE

DO FRÝDKU NA IN-LINECH NEBO KOLE

Halda Ema: Ostravský Vesuv nikdy nespí

Halda Ema: Ostravský Vesuv nikdy nespí

Nenechte si ujít další zajímavé články

Mocnosti pekelné obsadily domek po mamince
skutecnepribehy.cz

Mocnosti pekelné obsadily...

Tolik jsem se na ten...
Italská sekaná s paprikami a olivami
tisicereceptu.cz

Italská sekaná s paprikami...

Když se řekne sekaná, vybaví se nám nejspíše...
Je zamilovaná, nebo dráždí ex?
nasehvezdy.cz

Je zamilovaná, nebo dráždí ex?

Herečka Veronika Žilková...
Myška jako důkaz vikinských plaveb na Madeiru?
enigmaplus.cz

Myška jako důkaz vikinských...

Pokud bychom si někde přečetli, že statný Skandinávec...
Někteří astronomové navrhují, aby lidé dříve než na Mars letěli k Venuši
21stoleti.cz

Někteří astronomové navrhují, aby...

Venuši se občas říká sestra Země, ale podmínky na...
Velitel Pražského povstání se vrátil z vězení na prahu smrti
epochaplus.cz

Velitel Pražského povstání se...

Jeden z mnoha těch, kdo došli za vlády komunismu...
Tichomořské sídlo Matta Damona
rezidenceonline.cz

Tichomořské sídlo Matta Damona

Poprvé za celá desetiletí se věhlasný...
8. ročník Salon Exceptional Watches už v říjnu
iluxus.cz

8. ročník Salon Exceptional...

Salon Exceptional Watches Praha 2022 opět přivede...
Kamery zachytily tajemného tvora: Texaské město prosí veřejnost o pomoc
epochalnisvet.cz

Kamery zachytily tajemného...

Představitelé města Amarillo v oficiální tiskové...
Ušijte si originální bytové doplňky a dekorace
panidomu.cz

Ušijte si originální bytové...

Originální kousky, které si ušijete sami, dodají...
Přijde nakonec Patrasová o všechno?
nasehvezdy.cz

Přijde nakonec Patrasová o...

Má problémy s alkoholem,...
Objev Tutanchamonovy hrobky: Svému nálezci štěstí nepřinesl
epochaplus.cz

Objev Tutanchamonovy hrobky:...

V dobách, kdy Egyptské říši vládli...