Domů     Návštěva zámku v Doksech se vyplatí dvakrát
Návštěva zámku v Doksech se vyplatí dvakrát

Značného významu dosáhly Doksy ve druhé polovině 16. století, kdy se staly centrem tzv.

dokského panství, které vzniklo rozdělením bezdězského panství v roce 1553. Když jeho majitel Mikuláš Zajíc z Házmburku panství prodal v roce 1558 Kateřině z Hungerkoštu, manželce Adama Berky z Dubé, zdálo se, že Berkové rozšíří své rozsáhlé državy v severních Čechách.

Ovšem nestalo se tak, neboť smrt byla rychlejší a ovdovělá Kateřina odkázala svůj majetek rovným dílem svým dětem. Tím se v roce 1566 dostalo dokské panství do držení Jana z Vartenberka a vidina scelených berkovských držav se rozplynula.

A byl to právě Jan z Vartenberka, šikovný a prozíravý hospodář, který položil základy dnešního zámku, když „…buduje tu uprostřed skromných domů měšťanských stavení panské s dvorcem – základ pozdějšího zámeckého střediska v Doksech.“ (Zdeněk Kalista.

Město mezi horami. Liberec : Severočeské nakl. 1969, s. 56).

Prodej držav

Jan z Vartenberka postupně od svých sourozenců vykoupil jednotlivé državy, panství rozšířil a scelil a v roce 1588 jej od císaře Rudolfa II. odkoupil.

Královské, byť od časů Václava IV. zastavované zboží, se tak stalo majetkem Jana z Vartenberka a Doksy se staly poddanským městečkem.

V roce 1595 se bezdězské panství vrací zpět Berkům, neboť Barbora z Lobkovic, vdova po Janu z Vartenberka, vstoupila ve stav manželský s Václavem Berkou z Dubé. Ten v roce 1619 vystavuje listinu, v níž potvrzuje Dokeským stará privilegia a rozšiřuje o další.

Za to požaduje mimo jiné povinnost měšťanů pomáhat při stavbě zámku a dvora v Doksech.

Starý zámek v Doksech

Zde může dojít k záměně s domem, který pravděpodobně nechal stavět otec Václava Berky, Adam (1558-1566)  a který byl označován jako „starý zámek v Doksích“, později zván Berkův dům, v němž sídlila Barbora z Lobkovic, manželka Jana z Vartenberka.

Tento dům byl postupně přeměněn v hostinec, v němž musel šenkýř čepovat pivo z panského pivovaru. Berkův dům, zájezdní hostinec, byl zbourán v roce 1927 a na jeho místě byla postavena dnešní budova pošty.

Tuto domněnku podporuje i zápis v městské dokské knize ze 2. poloviny 16. století, kde se mluví o domě paní Barbory z Lobkovic v jedné řadě s jinými dokskými domy – tedy nikoli jako o význačném panském stavení.

Z výše uvedeného budeme považovat za zakladatele dokského zámku Jana z Vartenberka a dobu založení zámku konec 16. století.

Uprchnout ze země

Václav Berka z Dubé se však ze svého rozsáhlého panství netěšil dlouho, neboť jako jeden z čelných představitelů českého stavovského odboje v letech 1618-1620 musel po nešťastné bitvě na Bílé hoře uprchnout ze země.

Jeho zkonfiskovaný majetek koupil za babku Albrecht z Valdštejna a včlenil jej do svého frýdlantského vévodství. Po Albrechtově násilné smrti v únoru 1634 bylo ohromné Valdštejnovo panství rozděleno mezi jeho vrahy.

Doksko připadlo irskému plukovníkovi Walteru Buttlerovi. V roce 1638 panství přešlo díky sňatku Anny Marie z Donína, vdovy po W. Buttlerovi, do rukou Kryštofa Ferdinanda z Heissensteinu, pána velice krutého.

Aby vykoupila jeho hříchy před tváří boží, nechala jeho druhá manželka Marie Františka z Vrtby založit v roce 1669 tzv. panský špitál, dnešní Památník K. H. Máchy.

Valdštejnové získali Doksy opět v roce 1680 a až do roku 1945 byli jejich držiteli.

Za jejich působení zámek zaznamenal několik rozsáhlých přestaveb (barokní ve druhé polovině 18. století, druhá spojená s modernizací interiéru (centrálním topení, vodovod a zavedení elektřiny na počátku dvacátého století), neboť si ho vybrali za své sídlo.

Konfiskace

Po druhé světové válce přešel zámek konfiskací do rukou státu. Po krátkém působení vojenského výzkumného střediska byly od roku 1962 rozsáhlé zámecké prostory dány k dispozici střední odborné škole a učilišti.

Kromě tříd byl v renesančním křídle zřízen internát pro žáky. Z tohoto důvodu nebyl zámek nikdy veřejnosti přístupný. V roce 2012 byla škola zrušena a o zámek začalo usilovat město Doksy.

V září 2013 poprvé mohla zámek během Dne otevřených dveří navštívit veřejnost. V roce 2014 se park o rozloze 4 ha zpřístupnil veřejnosti.

Zámek je od roku 1958 kulturní památkou. Od roku 2015 je zámek ve vlastnictví města Doksy a po nákladné rekonstrukci zde nyní sídlí příspěvková organizace KulturaDoksy.cz, Turistické informační centrum s výstavní galerií, městská knihovna a muzeum Čtyřlístek.

Třeskoprsky

Možná totiž nevíte, že Třeskoprsky jsou ve skutečnosti Doksy, rybník Blaťák Máchovo jezero a hrad Bezzub majestátní Bezděz. Hrdinové tohoto slavného dětského komiksu, Fifinka, Myšpulín, Bobík a Pinďa totiž také bydlí na zámku :-). Proč zrovna tady? Pan Jaroslav Němeček, autor Čtyřlístku, má totiž nedaleko chalupu.

Od června 2020 je v zámku zpřístupněn i prohlídkový okruh věnovaný rodu Valdštejnů, který je ozvláštněn multimediálními prvky. Najdete zde tříplátnové kino, velké dotykové obrazovky, tablety, foto stěnu či multimediální kreslící plátno.

Hotel Port
Hotel Port

Ideálním zázemím pro objevování krás Máchova jezera je hotel Port ležící k malebném lesoparku přímo na jeho břehu. Jenom pozor, ranní či podvečerní pohledy na vodní hladinu z hotelové terasy, v kombinaci s dobrým jídlem a pitím jsou opravdu návykové.

Foto: Archiv
Lokalita:
Související články
Pokud jste o Dačicích dosud neslyšeli, možná je to proto, že prostě nesladíte. Tak či tak toto město, které je kolébkou kostkového cukru, toho nabízí skutečně spoustu a může být skvělým cílem celodenního výletu. Návštěvníka zaujme v první řadě úctyhodná historie tohoto sídla ležícího v okrese Jindřichův Hradec. První zmínky o Dačicích pocházejí totiž už ze 12. století. Časem se město stalo význa
O Praze se říká, že je stověžatá. Ve skutečnosti však má věží ne sto, ale rovnou přes pět set, to jí však na půvabu nic neubírá. Návštěvníky Prahy fascinuje různorodostí domů v pražských ulicích a pro řadu zahraničních turistů je ztělesněním ideálního města, především pro malebné historické centrum. Během více než tisíciletého vývoje vznikly skvělé stavby, z nichž mnohé dnes patří k vrcholným dí
Před sto lety, na Velikonoční neděli roku 1925, byla podle dobových zpráv „odevzdána veřejnosti" jeskyně Balcarka v Moravském krasu. Tehdejší Akciová společnost Moravský kras, která si bohatě zdobenou jeskyni v Ostrově u Macochy vzala do správy, ji zpřístupnila už rok po objevu. Místní rolník a lidovecký poslanec Národního shromáždění Josef Šamalík nejprve 16. června 1923 objevil samostatnou du
Pohled vzhůru po Václavském náměstí najdeme na tisících fotografií, pohlednic i filmových záběrů. Monumentální budova Národního muzea shlíží na rušné prostranství pod sebou už více než sto třicet let a město si bez ní už dávno vůbec nedokážeme představit. Národní muzeum jako instituci měli Češi daleko dřív než budovu, kterou pod tímto jménem známe a která je jedním ze symbolů Prahy. Muzejní ústav
Jizerské hory skrývají mnoho ojedinělých přírodních zákoutí, ale atmosféra, která na návštěvníka dýchne na rašeliništi Na Čihadle, je neopakovatelná. Tady můžeme hledat ducha hor v každé roční době. Rašeliniště jsou důležitou součástí ekosystému v přírodě a Jizerské hory se mohou pochlubit pěknou řádkou takových míst. Mezi nejznámější patří lokalita Na Čihadle v horském sedle na úpatí Sněžných vě
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Směs z lesních hub nakyselo
tisicereceptu.cz
Směs z lesních hub nakyselo
Na nakládání se hodí hříbky, babky, lišky i poddubáky. Suroviny na 4 sklenice 1 kg očištěných hub 2 lžíce octa sůl Na nálev 500 ml octa 1,5 l vody 10 kuliček pepře 10 kuliček nového k
Revoluce ve stavebnictví: Budeme žít v houbách?
epochalnisvet.cz
Revoluce ve stavebnictví: Budeme žít v houbách?
Představte si budoucnost, ve které domy rostou stejně jako houby po dešti. Zní to jako sci-fi? Možná. Ale v České republice už takový dům existuje.   Experimentální projekt SAMOROST přinesl skutečnou revoluci v udržitelném bydlení. Poprvé v historii nechali vyrůst dům, jehož klíčovým materiálem je mykokompozit – stavební prvek vytvořený z podhoubí. Inovativní přístup otevírá
Arktické rostliny reagují na změnu klimatu nepředvídatelně
21stoleti.cz
Arktické rostliny reagují na změnu klimatu nepředvídatelně
Klimatická změna rychle proměňuje arktickou tundru, potvrdila rozsáhlá mezinárodní studie, kterou publikoval časopis Nature. Vědci po čtyři desetiletí sledovali více než 2 000 rostlinných společenstev
Horkovzdušná fritéza je dobrý pomocník
panidomu.cz
Horkovzdušná fritéza je dobrý pomocník
Máte rádi smažená jídla, ale protože víte, že nejsou nejzdravější, tak stará olejová fritéza odpočívá někde ve spíži? Nebo jste ji pro jistotu nikdy neměli? Zkuste horkovzdušnou. Proti té tradiční má hodně výhod a přitom jsou pokrmy stejně chutné a křupavé, ovšem lehčeji stravitelné. K přípravě jídla totiž využívá horký vzduch, a když olej, tak
Star Oud je nejnovějším přírůstkem do kolekce, která vzdává hold dědictví Montblanc
iluxus.cz
Star Oud je nejnovějším přírůstkem do kolekce, která vzdává hold dědictví Montblanc
V roce 2024, kdy byla kolekce uvedena na trh, Montblanc představil nový způsob, jak vyjádřit různé aspekty svého bohatého dědictví, naplněného kreativitou a řemeslnou zručností. Montblanc Collection z
Existovali opravdoví obři? Legendy o nich najdeme po celém světě!
enigmaplus.cz
Existovali opravdoví obři? Legendy o nich najdeme po celém světě!
Po staletí jsou na mnoha místech planety nacházeny podivné kostry a nástroje, které údajně dokládají existenci lidem podobné rasy velkého vzrůstu, která vládla světu dávno před nástupem člověka. Bohuž
Jágr své mladé partnerce už nestačí…
nasehvezdy.cz
Jágr své mladé partnerce už nestačí…
Když začal Jaromír Jágr (53) randit se svou o třiadvacet let mladší partnerkou Dominikou Branišovou (30), bylo jim oběma o pět let míň. Nyní, tři roky po padesátce, musí ale legendární hokejista,
Sladký toust
nejsemsama.cz
Sladký toust
Na takových sladkých toustech si pochutnáte ve Francii. Můžete je podávat s různými druhy ovoce a s kopečkem mascarpone. Ingredience na 4 porce: 8 plátků toustového chleba máslo na smažení 3 vejce 100 ml mléka 1 lžíce cukru 1 lžička mleté skořice 1 miska borůvek 1 malý kelímek zakysané smetany 2 lžíce medu Postup: V misce prošlehejte vejce s mlékem, cukrem a skořicí. Do směsi namáčejte tousty
Jak se mám nadechnout?
skutecnepribehy.cz
Jak se mám nadechnout?
Byly jsme jen dvě. Já a moje dcera Klára. Bez jejího otce, bez velké rodiny, bez zázemí. Ale měly jsme sebe. A teď už ji nemám. Nám to stačilo. Byla moje radost, moje světlo, moje všechno. Když jsem večer zavírala oči, děkovala jsem, že ji mám. A ráno jsem vstávala s myšlenkou na ni. Smála se s hlavou zakloněnou,
Peršané ve starověku zaútočili bojovým plynem
historyplus.cz
Peršané ve starověku zaútočili bojovým plynem
„Kupředu!“ zvolá římský velitel a s četou vojáků se rozeběhne tunelem směrem k nepříteli. Za sebou mají sotva pár metrů, když vtom je přes nos praští ostrý zápach. Křečovitě lapají po vzduchu, padají na kolena a v mučivých bolestech umírají. Římská pevnost toho dne padne. Co stálo za úspěchem perské armády?   Píše se rok
Nádherný svět Sicis
rezidenceonline.cz
Nádherný svět Sicis
Věhlasná značka, která se původně proslavila především luxusními mozaikovými obklady, dnes nabízí vybavení pro celý interiér. Co její návrháři a řemeslníci dovedou, představila ve svém kompletně zrekonstruovaném showroomu v srdci Paříže. Koncept „Casa Sicis“, který se vedle Londýna a Milána nedávno zabydlel také ve francouzské metropoli, v ulici 41 Rue François Premier poblíž Champs Elysées,
Technologie a styl: Vychytávky pro moderní život
epochaplus.cz
Technologie a styl: Vychytávky pro moderní život
Od chytrých pomůcek pro rodiče přes kuchyňské vychytávky až po designové doplňky – tyto produkty kombinují technologii, praktičnost a styl. Chytrá ponožka pro děti, strojek na těstoviny, USB rozbočovač, potápěčské hodinky a zarážka na dveře zpříjemní každodenní život. Chytrá ponožka hlídá životní funkce děťátka, i když rodiče spí Chytrá ponožka Owlet Smart Sock je chůvičkou
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz