Domů     Návštěva zámku v Doksech se vyplatí dvakrát
Návštěva zámku v Doksech se vyplatí dvakrát

Značného významu dosáhly Doksy ve druhé polovině 16. století, kdy se staly centrem tzv.

dokského panství, které vzniklo rozdělením bezdězského panství v roce 1553. Když jeho majitel Mikuláš Zajíc z Házmburku panství prodal v roce 1558 Kateřině z Hungerkoštu, manželce Adama Berky z Dubé, zdálo se, že Berkové rozšíří své rozsáhlé državy v severních Čechách.

Ovšem nestalo se tak, neboť smrt byla rychlejší a ovdovělá Kateřina odkázala svůj majetek rovným dílem svým dětem. Tím se v roce 1566 dostalo dokské panství do držení Jana z Vartenberka a vidina scelených berkovských držav se rozplynula.

A byl to právě Jan z Vartenberka, šikovný a prozíravý hospodář, který položil základy dnešního zámku, když „…buduje tu uprostřed skromných domů měšťanských stavení panské s dvorcem – základ pozdějšího zámeckého střediska v Doksech.“ (Zdeněk Kalista.

Město mezi horami. Liberec : Severočeské nakl. 1969, s. 56).

Prodej držav

Jan z Vartenberka postupně od svých sourozenců vykoupil jednotlivé državy, panství rozšířil a scelil a v roce 1588 jej od císaře Rudolfa II. odkoupil.

Královské, byť od časů Václava IV. zastavované zboží, se tak stalo majetkem Jana z Vartenberka a Doksy se staly poddanským městečkem.

V roce 1595 se bezdězské panství vrací zpět Berkům, neboť Barbora z Lobkovic, vdova po Janu z Vartenberka, vstoupila ve stav manželský s Václavem Berkou z Dubé. Ten v roce 1619 vystavuje listinu, v níž potvrzuje Dokeským stará privilegia a rozšiřuje o další.

Za to požaduje mimo jiné povinnost měšťanů pomáhat při stavbě zámku a dvora v Doksech.

Starý zámek v Doksech

Zde může dojít k záměně s domem, který pravděpodobně nechal stavět otec Václava Berky, Adam (1558-1566)  a který byl označován jako „starý zámek v Doksích“, později zván Berkův dům, v němž sídlila Barbora z Lobkovic, manželka Jana z Vartenberka.

Tento dům byl postupně přeměněn v hostinec, v němž musel šenkýř čepovat pivo z panského pivovaru. Berkův dům, zájezdní hostinec, byl zbourán v roce 1927 a na jeho místě byla postavena dnešní budova pošty.

Tuto domněnku podporuje i zápis v městské dokské knize ze 2. poloviny 16. století, kde se mluví o domě paní Barbory z Lobkovic v jedné řadě s jinými dokskými domy – tedy nikoli jako o význačném panském stavení.

Z výše uvedeného budeme považovat za zakladatele dokského zámku Jana z Vartenberka a dobu založení zámku konec 16. století.

Uprchnout ze země

Václav Berka z Dubé se však ze svého rozsáhlého panství netěšil dlouho, neboť jako jeden z čelných představitelů českého stavovského odboje v letech 1618-1620 musel po nešťastné bitvě na Bílé hoře uprchnout ze země.

Jeho zkonfiskovaný majetek koupil za babku Albrecht z Valdštejna a včlenil jej do svého frýdlantského vévodství. Po Albrechtově násilné smrti v únoru 1634 bylo ohromné Valdštejnovo panství rozděleno mezi jeho vrahy.

Doksko připadlo irskému plukovníkovi Walteru Buttlerovi. V roce 1638 panství přešlo díky sňatku Anny Marie z Donína, vdovy po W. Buttlerovi, do rukou Kryštofa Ferdinanda z Heissensteinu, pána velice krutého.

Aby vykoupila jeho hříchy před tváří boží, nechala jeho druhá manželka Marie Františka z Vrtby založit v roce 1669 tzv. panský špitál, dnešní Památník K. H. Máchy.

Valdštejnové získali Doksy opět v roce 1680 a až do roku 1945 byli jejich držiteli.

Za jejich působení zámek zaznamenal několik rozsáhlých přestaveb (barokní ve druhé polovině 18. století, druhá spojená s modernizací interiéru (centrálním topení, vodovod a zavedení elektřiny na počátku dvacátého století), neboť si ho vybrali za své sídlo.

Konfiskace

Po druhé světové válce přešel zámek konfiskací do rukou státu. Po krátkém působení vojenského výzkumného střediska byly od roku 1962 rozsáhlé zámecké prostory dány k dispozici střední odborné škole a učilišti.

Kromě tříd byl v renesančním křídle zřízen internát pro žáky. Z tohoto důvodu nebyl zámek nikdy veřejnosti přístupný. V roce 2012 byla škola zrušena a o zámek začalo usilovat město Doksy.

V září 2013 poprvé mohla zámek během Dne otevřených dveří navštívit veřejnost. V roce 2014 se park o rozloze 4 ha zpřístupnil veřejnosti.

Zámek je od roku 1958 kulturní památkou. Od roku 2015 je zámek ve vlastnictví města Doksy a po nákladné rekonstrukci zde nyní sídlí příspěvková organizace KulturaDoksy.cz, Turistické informační centrum s výstavní galerií, městská knihovna a muzeum Čtyřlístek.

Třeskoprsky

Možná totiž nevíte, že Třeskoprsky jsou ve skutečnosti Doksy, rybník Blaťák Máchovo jezero a hrad Bezzub majestátní Bezděz. Hrdinové tohoto slavného dětského komiksu, Fifinka, Myšpulín, Bobík a Pinďa totiž také bydlí na zámku :-). Proč zrovna tady? Pan Jaroslav Němeček, autor Čtyřlístku, má totiž nedaleko chalupu.

Od června 2020 je v zámku zpřístupněn i prohlídkový okruh věnovaný rodu Valdštejnů, který je ozvláštněn multimediálními prvky. Najdete zde tříplátnové kino, velké dotykové obrazovky, tablety, foto stěnu či multimediální kreslící plátno.

Hotel Port
Hotel Port

Ideálním zázemím pro objevování krás Máchova jezera je hotel Port ležící k malebném lesoparku přímo na jeho břehu. Jenom pozor, ranní či podvečerní pohledy na vodní hladinu z hotelové terasy, v kombinaci s dobrým jídlem a pitím jsou opravdu návykové.

Foto: Archiv
Lokalita:
Související články
Karlovy Vary, to není jen město lázní a léčivých pramenů, ale také porcelánu. Pojem karlovarský porcelán má váhu nejen v ČR, ale také v zahraničí. Abyste se dozvěděli něco více o bohaté tradici místních továren, můžete navštívit některou z výstav, třeba tu v Muzeu Karlových Varů nebo stálou expozici sbírek Střední uměleckoprůmyslové školy. Pokud vás uchvátí spíše křehká krása skla, můžete st
Pokud jste o Dačicích dosud neslyšeli, možná je to proto, že prostě nesladíte. Tak či tak toto město, které je kolébkou kostkového cukru, toho nabízí skutečně spoustu a může být skvělým cílem celodenního výletu. Návštěvníka zaujme v první řadě úctyhodná historie tohoto sídla ležícího v okrese Jindřichův Hradec. První zmínky o Dačicích pocházejí totiž už ze 12. století. Časem se město stalo význa
O Praze se říká, že je stověžatá. Ve skutečnosti však má věží ne sto, ale rovnou přes pět set, to jí však na půvabu nic neubírá. Návštěvníky Prahy fascinuje různorodostí domů v pražských ulicích a pro řadu zahraničních turistů je ztělesněním ideálního města, především pro malebné historické centrum. Během více než tisíciletého vývoje vznikly skvělé stavby, z nichž mnohé dnes patří k vrcholným dí
Před sto lety, na Velikonoční neděli roku 1925, byla podle dobových zpráv „odevzdána veřejnosti" jeskyně Balcarka v Moravském krasu. Tehdejší Akciová společnost Moravský kras, která si bohatě zdobenou jeskyni v Ostrově u Macochy vzala do správy, ji zpřístupnila už rok po objevu. Místní rolník a lidovecký poslanec Národního shromáždění Josef Šamalík nejprve 16. června 1923 objevil samostatnou du
Pohled vzhůru po Václavském náměstí najdeme na tisících fotografií, pohlednic i filmových záběrů. Monumentální budova Národního muzea shlíží na rušné prostranství pod sebou už více než sto třicet let a město si bez ní už dávno vůbec nedokážeme představit. Národní muzeum jako instituci měli Češi daleko dřív než budovu, kterou pod tímto jménem známe a která je jedním ze symbolů Prahy. Muzejní ústav
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Bagetka s plátky hovězí svíčkové
tisicereceptu.cz
Bagetka s plátky hovězí svíčkové
Hovězí svíčkovou známe jako klasický steak, ale věděli jste, že výborně chutná i studená? Třeba v sedviči? Suroviny 250 g hovězí svíčkové 3 lžíce majonézy čerstvá citronová šťáva sůl, pepř 1
Guacamole
nejsemsama.cz
Guacamole
Tradiční pokrm (vyslovuje se waka-moleę) je oblíbený po celém světě. Chutná i jako lehká svačinka. Ingredience na 4 porce: ● 2 avokáda ● 1 lžíce šťávy z citronu ● 1 cibule šalotka ● 1 jalapeňo paprička ● 3 cherry rajčátka ● 1 stroužek česneku ● 1 lžička sušeného koriandru ● sůl Nachos: ● 1 tortilla ● olivový olej ● pečicí papír Postup: Zralá avokáda zbavte slupky a pecky a v
5 objevitelů Austrálie: Snílci, dobrodruzi a vyznavači metody pokus-omyl
historyplus.cz
5 objevitelů Austrálie: Snílci, dobrodruzi a vyznavači metody pokus-omyl
Čluny dorazí na místo. „Isaacu vyskoč,“ vyzve 18letého Isaaca Smitha velitel výpravy. Stopa mladíka je 29. dubna 1770 v zátoce Botany Bay první evropskou, která se otiskla do povrchu nové země. V tomto momentu začíná objevování dosud nepoznaného kontinentu.   Pět mužů, pět cest. Každá jiná, každá nebezpečná a plná dobrodružství. Takové je objevování světa u protinožců.
Jak se mění výroba knih: Od řemesla k průmyslu
epochaplus.cz
Jak se mění výroba knih: Od řemesla k průmyslu
„Kniha je živý tvor,“ říká starý knihař a jemně přejíždí rukou po hřbetu vázané bichle. Ještě v 18. století by měl naprostou pravdu. Každá kniha je tehdy jedinečný originál, vzniká pomalu a s pečlivostí – list po listu, steh po stehu. Knižní blok a desky se vyrábějí společně, vše drží pohromadě jako celek. Až potom
Baroni omezili práva nehodného krále
epochalnisvet.cz
Baroni omezili práva nehodného krále
Král se tváří vznešeně, ale potají skřípe zuby. Historický dokument, jehož platnost právě stvrzuje přiložením své pečeti, mu nadiktovali vzbouřenci z řad vysoké šlechty, kteří o pár dní dříve obsadili Londýn.   Anglie v roce 1199 truchlí i oslavuje současně. Tento svět právě opustil chrabrý král Richard Lví srdce (*1157), ale země vzápětí získává nového panovníka. Stává
Zbrusu nová kolekce hodinek XIIVI v nabídce ateliéru Chronoshop
iluxus.cz
Zbrusu nová kolekce hodinek XIIVI v nabídce ateliéru Chronoshop
Pražský hodinář vystupující pod přezdívkou Beeman udělal ve světě nezávislého hodinářství před několika lety pořádnou paseku. Po dlouhé kariéře v IT  – původně pracoval jako programátor a analytik – s
Asteroid, který vyhubil dinosaury, měl překvapivý vliv na život mlžů
21stoleti.cz
Asteroid, který vyhubil dinosaury, měl překvapivý vliv na život mlžů
Když před 66 miliony let narazil do naší planety asteroid, došlo k vyhynutí asi 70 % živočišných druhů, včetně slavných dinosaurů. Vyhubeni byli i páni druhohorních oceánů, tedy mosasauři, stejně jako
Manželova lest nám zachránila vztah
skutecnepribehy.cz
Manželova lest nám zachránila vztah
Myslela jsem si, že mám svého muže jistého. To já měla vždycky ve vztahu navrch. Byl to šok, když jsem ho viděla s jinou. Musela jsem zasáhnout! Pravdou je, že jsem to přeháněla, nechovala jsem se ke svému muži nejlépe. Láska už vyprchala, občas jsem na svého Jardu zavrčela a občas měl studenou večeři. Byl to tichý
Niccolò Paganini: Ďáblem nadaný bohém?
enigmaplus.cz
Niccolò Paganini: Ďáblem nadaný bohém?
Houslista a skladatel Niccolò Paganini je mnohými považován za největšího houslového virtuosa všech dob. Podle mnohých dodnes nemá konkurenci. Hře na housle se Paganini pod dohledem svého přísného otc
Freddie Mercury dlouhé roky skrýval nemanželskou dceru
nasehvezdy.cz
Freddie Mercury dlouhé roky skrýval nemanželskou dceru
Šokující odhalení otřásá světem fanoušků legendárního zpěváka Freddieho Mercuryho (†45)! Nová biografie s názvem Love, Freddie přináší tvrzení, že se frontmanovi skupiny Queen v roce 1976 narodila n
Luxusní život mezi skalami a mořem
rezidenceonline.cz
Luxusní život mezi skalami a mořem
Pobřeží Indického oceánu bylo výzvou pro architekty ze studia SAOTA, aby projekt luxusní rezidence přizpůsobili okolní dramatické přírodě. Rezidence s přístupem v nejvyšším patře se v pohledu od příjezdové komunikace jeví jako nenápadná stavba. Její tři patra terasovitě klesají směrem k pláži v souladu se svahem obráceným k jihovýchodu. Architekti vyšli vstříc majitelům, kteří si přáli jeden otevřený obývací prostor,
Máte rádi hořčici?
panidomu.cz
Máte rádi hořčici?
Kdo by neměl! Dobrý párek se bez ní vůbec nedá vychutnat. Nejen proto je ale hořčice je v různých obměnách doma prakticky po celém světě. Výchozími surovinami pro výrobu hořčice jsou hořčičné semínko, ocet a sůl. Ovšem není hořčice jako hořčice. Už v základu se hořčice odlišuje podle toho, jaký druh hořčičného semínka se používá. *
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz