Domů     Návštěvníky města Dubí potěší výstava Fenomén Igráček i s jedinečnými figurkami
Návštěvníky města Dubí potěší výstava Fenomén Igráček i s jedinečnými figurkami

Dům porcelánu s modrou krví se v květnu stane vyhledávaným místem rodin a fanoušků české hračky Igráček.

Město Dubí bude totiž od 3. května hostit oblíbenou putovní výstavu s názvem Fenomén Igráček, kterou připravuje ve spolupráci s firmou EFKO-karton, Inspirací Zlín a Technickým muzeem v Brně.

Návštěvníky čekají informace o historii a výrobě figurek, ukázky původních i současných Igráčků, a také dvě neprodejné unikátní figurky v podobě malířky porcelánu a horníka z Cínovce, které z klasických Igráčků vyrobil historik Miroslav Svoboda.

Expozici legendární hračky, která získala v nezávislém průzkumu ocenění „Nejdůvěryhodnější značka 2022“, lze navštívit až do 28. června tohoto roku.

„Historie města Dubí je od počátku spjata s těžbou cínu, který dal jméno i jedné z městských částí, původně hornímu městu Cinvald (dnes Cínovec). Právě v místě, kde horníci přespávali, vznikla osada Dubí.

Cínovečtí horníci udržovali svou svébytnou kulturu a tradice, při kterých nosili slavnostní uniformy.

Význam hornictví v Krušnohoří byl oceněn v roce 2019, kdy byly vybrané hornické památky Krušnohoří zapsány na seznam světového dědictví UNESCO. To je důvod, proč jsme pro vytvoření speciálního Igráčka vybrali horníka ve slavnostní uniformě jako prvního typického zástupce našeho města.

Druhým neodmyslitelným symbolem města je výroba porcelánu s cibulovým dekorem tzv. Cibuláku, který se z Dubí vyváží do celého světa. Proto jsme i jako druhého reprezentanta našeho regionu vybrali malířku porcelánu.

O to víc je symbolické, že se výstava koná právě v Domě porcelánu s modrou krví, který ve své stálé expozici mapuje historii výroby porcelánu v severozápadních Čechách,“ sdělil Ing. Jiří Kašpar, starosta města Dubí.

 „Autory Igráčků jsou designéři tehdejšího družstva IGRA Jiří Kalina a Marie Krejchová. Vyrábí se už od roku 1976 a jako první vznikla profese zedníka. Právě tuto figurku, ale i mnoho dalších původních Igráčků si návštěvníci mohou na výstavě prohlédnout.

Vyráběn byl v různých variacích. Rodiče dnešních dětí si jistě budou pamatovat policistu, hasiče, doktora nebo zdravotní sestřičku. Do roku 1989 vzniklo kolem padesáti různých variant. V devadesátých letech se snažil jít Igráček s dobou.

Na trhu se objevil i skateboardista, středověký rytíř, veřejná bezpečnost se změnila v policii a objevil se i policista na motorce nebo koni.

Všechny tyto profese jsou v rámci expozice k vidění, stejně jako raritní Igráčci, kteří se v minulosti vyráběli nebo vznikli na zakázku pro různé firmy a instituce jako zakázkové typy současného výrobce figurek – firmy EFKO. Výstava Fenomén Igráček je tak největší sbírkou původních, ale i současných Igráčků,“ vysvětluje Věra Stojarová, kurátorka výstavy z Inspirace Zlín.

„Naše výstava putuje napříč Českou republikou již více než deset let a moc mě těší, že má stále pozitivní odezvu. Původně vznikla na popud pracovníků Technického muzea v Brně. Asi málokoho tehdy napadlo, že ze samotné výstavy se stane fenomén.

V Dubí bude mít totiž již 92. „reprízu“. Blížíme se tak magickému stému zastavení.

Samo sebou se snažíme obsah stále inovovat a rozšiřovat o novinky, jako například nyní čerstvě o Igráčky s podcastovou pohádkou, kterou pro nás namluvil známý herec Martin Stránský,“ uvedl Miroslav Kotík, majitel firmy EFKO-karton, společnosti, která legendární hračku vyrábí na Vysočině.

Výstavu mohou zájemci navštívit v dubském Domě porcelánu s modrou krví na Tovární ulici 620/15a od 3. května do 28. června 2023. Otevírací doba od pondělí do pátku od 9 do 16 hodin a v sobotu od 9 do 14 hodin. Součástí výstavy bude také soutěž o ceny a dětská herna s Igráčky.

Foto:
Související články
Toužíte po skutečné vánoční atmosféře? Vydejte se do Německa, kde mají adventní trhy dlouhou tradici a patří k těm nejpůvabnějším v Evropě. Ty nejbližší českým hranicím najdete v Drážďanech – začínají 26. 11. 2025 a potrvají do 24. 12. 2025. A stojí za to je zažít na vlastní kůži. S norimberským Christkindlesmarktem se drážďanské vánoční trhy každoročně přetahují o pozici nejnavštěvovanějších t
Zatímco Kladruby nad Labem se specializují na chov starokladrubských běloušů, ve Slatiňanech najdeme krásné vraníky stejného plemene. V hipologickém muzeu v budově zámku se dozvíte více o chovu těchto koní, jsou tu vystaveny významné obrazy s koňskými motivy, sedla a postroje, některé exponáty připomínají využití koní ve vojenství, dopravě, honech či dostizích. [caption id="attachment_74515
Vše začíná vůní. Slad, chmel a letní vzduch se tu mísí s vůní lesa, čerstvě posekané trávy a poctivě opečeného masa. V Českém ráji a na Liberecku se léto nepočítá na dny, ale na doušky – a ty tady tečou proudem. Není to jen výlet, je to oslava chutí, tradice a poctivého řemesla, kterou ocení každý, kdo ví, že k dokonalému dni patří nejen výhled, ale i výčep. Měšťanský pivovar Turnov přesně ví,
Chcete poznat jižní Čechy trochu jinak? Objevte jejich kouzlo z výšky! Rozhledny, vyhlídky i stezky v korunách stromů vám nabídnou dechberoucí pohledy na řeky, lesy, města i Alpy v dálce. Ptačí pozorovatelna Vrbenské rybníky Začněte třeba na Stezce korunami stromů Lipno, kde se projdete ve výšce 40 metrů s výhledy na šu
Léto na Vysočině voní po borovicích, opalovacím krému a studené malinovce. Ať už se vidíte spíš s nohama v rybníce nebo v proudu skluzavky, Vysočina nabízí obojí. Není to totiž jen kraj kopců a lesů, ale i vody – čisté, přírodní, zábavné i relaxační. Připravili jsme pro vás výběr těch nejlepších míst, kde se v létě zchladit, vykoupat nebo prostě jen lenošit u hladiny. Plavky s sebou! Nejlepší p
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Ve spánku se mi zjevil anděl a zachránil vnuka
skutecnepribehy.cz
Ve spánku se mi zjevil anděl a zachránil vnuka
Stačila chvíle nepozornosti a můj malý vnouček se vypravil do parku ke kašně. Kdyby se mi nezjevila kouzelná bytost, doběhla bych pozdě. Ten náš domek, co jej manžel před pár lety podědil po svých rodičích, se nachází v klidné ulici malého města na jižní Moravě, z jedné strany máme výhled do údolí, na straně druhé nevelký parčík. Rádi
Orknejské monstrum Nuckelavee: Skoro jako lord Voldemort!
epochaplus.cz
Orknejské monstrum Nuckelavee: Skoro jako lord Voldemort!
Shnilá úroda, epidemie nemocí, hladomor a dokonce i ničivá sucha. Za to všechno může na skotských Orknejích bytost, o které se uznávaná britská folkloristka Katharine Mary Briggsová (1898–1980) vyjádří jako o tom „nejhnusnějším ze všech démonů skotských Severních ostrovů“. Jen na tom jménu si zlomíte jazyk: Nuckelavee. V letních měsících nemůže vylézt z moře, ale
Sklo jako působivý architektonický materiál
rezidenceonline.cz
Sklo jako působivý architektonický materiál
Velkoplošné prvky ze živého transparentního materiálu stavbu osvěžují, propouštějí do jejího nitra spoustu světla, a tím zlepšují kvalitu vnitřního prostředí. Navíc významně ovlivňují vzhled budovy. Tak jako dřevo a kámen v konstrukčních řešeních zdařile zastupuje ocel, výplně z cihelného či jiného zdiva zase velmi působivě nahrazuje sklo. Jeho vizuálního benefitu v podobě zrcadlení oblohy i
Hon na čarodejnice: Bylo v Římě podezřelé i čištění zubů?
historyplus.cz
Hon na čarodejnice: Bylo v Římě podezřelé i čištění zubů?
„Naše manželství Aemiliana pořádně vystrašilo. Z něj se zrodil vztek a šílenství, které ho dohnaly až k tomu, aby na mne podal žalobu,“ říká Lucius Apulius na adresu strýce své ženy. Nový sňatek majetné vdovy se nikomu nehodí do plánu a obvinění z čarodějnictví se stává nejsnazším způsobem, jak se nežádoucího člena rodiny zbavit!  
„Bílý“ buk z Moravského krasu: Jak může strom žít 30 let bez fotosyntézy?
epochalnisvet.cz
„Bílý“ buk z Moravského krasu: Jak může strom žít 30 let bez fotosyntézy?
Český vědecký tým zaujal mimořádný buk albín z Moravského krasu. Metr vysoký strom postrádá chlorofyl a přestože nefotosyntetizuje, roste zhruba 30 let. Odborníci se zaměřili na zdroje, ze kterých strom získává cukry, aby přežil. Výsledky publikovali v časopise Tree Physiology.   Buk na Blanensku nemá jediný zelený list, přitom zelené barvivo v listech je nezbytné
Žehlička nemusí být  strašák vlasů
nejsemsama.cz
Žehlička nemusí být strašák vlasů
Používání žehličky nemusí zákonitě znamenat zničené vlasy. Stačí si umět vybrat tu správnou a dodržovat několik důležitých zásad. Poradíme, kterých. V první řadě bychom se měly zaměřit na výběr žehličky. Druh povlaku žehlicích desek je totiž jedním z nejdůležitějších faktorů. Keramika nebo turmalín Dle rad expertů je dobré dát přednost keramickým žehličkám, protože jsou univerzální na všechny typy vlasů.
Když se elegance potká s mechanikou z Glashütte
iluxus.cz
Když se elegance potká s mechanikou z Glashütte
Společenské hodinky mají být jako dobře střižený smoking. Neřvou. Neupozorňují na sebe. Jen tiše dávají najevo, že víte, co děláte. A přesně taková jsou na veletrhu Inhorgenta v německém Mnichově práv
Co se odehrává na sjezdu nejmocnějších lidí planety?
enigmaplus.cz
Co se odehrává na sjezdu nejmocnějších lidí planety?
Každý rok se schází nejvlivnější osobnosti světa na uzavřené konferenci známé jako Bilderberg. Co je předmětem jejich setkání, to nikdo neví. Jde jen o nepodloženou konspirační teorii, nebo je na tom
Domácí mrkvová šťáva
tisicereceptu.cz
Domácí mrkvová šťáva
Aneb domácí mrkvový džus. Jak na něj? Suroviny na 1 džus 4 ks mrkve 1/2 ks jablka kapku citrónové šťávy snítka meduňky Postup Mrkev oškrábeme, jablko oloupeme a spolu s citrónovou šťávou
Spodní prádlo musí sedět
panidomu.cz
Spodní prádlo musí sedět
Jen ve správné velikosti spodní prádlo dobře plní to, co od něj očekáváme – že bude pohodlné a opticky zlepší tělesné křivky. Zdálo by se, že není nic jednoduššího, než si vybrat dobře padnoucí podprsenku, přitom podle odborníků drtivá většina z nás nosí špatnou velikost. Nejspíš mají pravdu, protože to bývá zřetelně vidět i přes
Jak se ve Sluneční soustavě staví sněhuláci
21stoleti.cz
Jak se ve Sluneční soustavě staví sněhuláci
Když se v lednu 2019 kolem vzdáleného tělesa jménem Arrokoth prohnala sonda New Horizons, vědci koukali trochu překvapeně. Před nimi se objevil objekt připomínající sněhuláka, přičemž na něm nebyly pa
Koupila si byt! Chce snad Verešová utéct od muže?
nasehvezdy.cz
Koupila si byt! Chce snad Verešová utéct od muže?
Končí s manželem? Tahle otázka zaznívala napříč světem showbyznysu poté, co se rozkřiklo, že si modelka Andrea Verešová (45) pořídila luxusní byt za deset milionů korun v pražském Karlíně. Vedle své
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz