Domů     Nejkrásnější botanické zahrady u nás
Nejkrásnější botanické zahrady u nás

Voňavá a barevná jarní nadílka vás zavede do světa rostlin. Kouzelné jsou nyní nejen botanické zahrady a tropické skleníky, ale také zámecké a městské parky, klášterní zahrady či výstavy květin.

Největší velikáni

Lednice

Jedná se o nejnavštěvovanější park v naší zemi. Je v podstatě velkou dendrologickou zahradou, ve které najdete ty nejstarší a nejstatnější velikány u nás.

Zámecký park v Lednici se může pochlubit také nejstarším dochovaným skleníkem v Evropě z obloukovitých litinových konstrukcí.

V parku najdete i další pozoruhodné stavby jako je římský aquadukt, Janův hrad, čínský altánek, maurský dům, Růžový a Zámecký rybník. Parkem prochází okružní vycházková trasa, která je dlouhá téměř čtyři kilometry.

Obchází Zámecký rybník, na kterém bylo vybudováno patnáct umělých ostrovů. Nejznámějším a nejfotografovanějším objektem je pohled na zdejší dominantu – zámeček a rozhlednu Minaret.

Olomouc

Výstaviště se tu jmenuje Flora

Obdivovatelé cizokrajné flóry a fauny v palmovém, kaktusovém, tropickém a subtropickém skleníku najdou v tomto městě orchideje, palmy, liány, zrající papáje i citrusy.

Prstenec městských parků zde tvoří ideální propojení mezi historickým jádrem a moderní zástavbou. Smetanovy, Čechovy a Bezručovy sady patří k nejstarším z parků. Smetanovy sady jsou z nich největší.

Nyní na jaře je v nich bezesporu nejzajímavější Holandská zahrada, kdy rozkvétají jarní cibulovité rostliny.

Na Holandskou zahradu navazuje Magnoliová zahrada, dále Pinetum (krásná sbírka jehličnatých dřevin) a Letní čítárna. Parky mají také velmi zajímavou sochařskou výzdobu.

Průhonice

Znáte park z pohádek?

Tato pohádková příroda se nachází pouze pár kilometrů od hranic hlavního města. V tomto zámeckém parku se natočila celá řada pohádek. Patří mezi největší přírodně krajinářské parky v Evropě a najdete jej v členitém údolí svůdně se točící říčky Botič.

Kromě nádherného parku s mnoha turistickými okruhy stojí za návštěvu i zámek. V něm se nachází stálá expozice Průhonický zámek a park, dílo přírody a lidského ducha.

V rozsáhlém zámeckém parku najdete kromě příjemné relaxace hlavně mnohé vzácné a exotické zástupce z rostlinné říše.

Park je nádherný v každém ročním období a je přístupný po celý rok. Zlatým hřebem všech turistických tras je úžasný pohled na zámek z hlavní vyhlídky.

Liberec

Naše nejstarší botanická

Tato nejstarší botanická zahrada je rozdělena na skleníkovou a venkovní část. V pavilonech se můžete seznámit s různými botanickými tématy s ukázkami exotických rostlin – z tropických pralesů, pouští a stepí.

Areál je obohacen o expozici pravěkých rostlin se sbírkou zkamenělin. Zahrada má nejpestřejší kolekci exotických rostlin, obsahující unikáty – nejstarší kamélie v Evropě a nejdéle pěstovanou bonsaj v Evropě.

Nejoblíbenější v zahradě jsou zejména sbírky orchidejí, kapradin a masožravých rostlin. K tradici této zahrady patří i pavilon akvárií. Velkou vzácností je zde také obří agáve, jediná svého druhu u nás.

Praha

Tiché místo v srdci Prahy

I v hlavním městě můžete načerpat pozitivní energii a prožít neopakovatelné chvíle v romantickém prostředí s výhledem na nádherné pražské panorama. Tím místem jsou palácové zahrady pod Pražským hradem.

Dostanete se do nich nejlépe z Valdštejnské ulice, jen pár kroků od stanice metra Malostranská. Dobrým tipem na opravdu nezapomenutelný zážitek je Velká Fürstenberská zahrada.

Než projdete jejích deset teras, můžete se kochat pohledem nejen na Malou Stranu, ale na celou Prahu.

Cestou objevíte oázu v podobě vyhlídkového pavilonu, který slouží jako občerstvení.

Foto: Shutterstock
Štítky:
Lokalita:
Související články
Jen málokteré místo v České republice nabízí tolik rozmanitých zážitků na tak malém území jako údolí řeky Desné v srdci Jeseníků. Během jediného dne můžete nahlédnout do útrob jedné z nejvýznamnějších vodních elektráren v Evropě, vydat se na horské hřebeny, projet se na koloběžce a den zakončit poznáváním památek ve Velkých Losinách nebo v termálním parku. [caption id="attachment_92379" align="
Na rohu dnešních ulic Spálená a Přízova v Brně se už více než osmdesát let nachází prázdná parcela. Jen málokdo z kolemjdoucích tuší, že právě zde stála jedna z největších synagog v českých zemích – monumentální stavba, která byla po desetiletí symbolem sebevědomé a prosperující židovské komunity. Brněnská Velká synagoga byla slavnostně otevřena v roce 1856, v době, kdy se město proměňovalo v p
Dominantou města je barokní zámek Benátky nad Jizerou, v jehož zdech se psaly dějiny a pobývali skuteční velikáni. Fenomenální dánský astronom Tycho Brahe tu prováděl svá slavná astronomická měření a za zavřenými dveřmi laboratoří hledal elixíry pro lidstvo. Došlo zde i k osudové spolupráci s jeho přítelem, slavným Janem Keplerem. Tímto historickým setkáním je inspirována i zážitková mobilní detek
Německo upevňuje svou pozici jedné z nejvyhledávanějších evropských turistických destinací. Nejnovější kulturní projekty, otevření inovativních muzeí a velkolepé rekonstrukce historických památek přitahují návštěvníky z celého světa. V nadcházejících měsících se zde propojí kultura, historie i moderní zážitky do jedinečné nabídky turistických míst – přinášíme jejich výběr. Po přibližně pětileté
Přestože byla vybíravá, zámek v Hluboké nad Vltavou si zamilovala i princezna Krasomila. A vy dopadnete úplně stejně. Je totiž jedním z nejkrásnějších u nás. Vypadá jako nazdobený bílý dort na svatební tabuli. Právě proto tam  proudí desítky tisíc turistů. Zámek, který najdete 9 kilometrů od Českých Budějovic, byl inspirován anglickým královským
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Žoldnéři za třicetileté války: Nejtěžší život měli mušketýři
epochalnisvet.cz
Žoldnéři za třicetileté války: Nejtěžší život měli mušketýři
„Tak dlouho jsme se píkami přeli, než se Bohu zlíbilo dát nám vítězství,“ líčí bitvu u Breitenfeldu 17. září 1631 John Forbes, jeden ze Skotů bojujících ve švédských službách. Zřejmě patřil k oddílům pikenýrů, nedílné součásti žoldnéřského vojska ve třicetileté válce…   Pikenýři společně s mušketýry tvoří páteř pěchoty za třicetileté války. Jejich hlavní zbraní
Vnučka si našla pořádného nešiku
skutecnepribehy.cz
Vnučka si našla pořádného nešiku
Větší nemehlo, než je partner naší Elišky, neexistuje. Je to takový ňouma, že by mu ten slavný herec Pierre Richard ve svých rolích mohl závidět. Nechápu, proč se s ním nerozejde. Moje vnučka Eliška je jedináček, a to je vždycky diagnóza. Takový člověk si dá jen stěží poradit, má svou hlavu a občas se zbytečně žene do strašného
Tajemné Kounovské řady: Jde o pravěkou observatoř?
enigmaplus.cz
Tajemné Kounovské řady: Jde o pravěkou observatoř?
Přezdívá se jim příhodně „český Carnac“, to podle proslulé bretoňské megalitické lokality s řadami tisíců menhirů táhnoucími se až do kilometrové dálky. Kounovské řady nejsou tak monstrózní, ovšem pře
Paštika z krůtích jater
tisicereceptu.cz
Paštika z krůtích jater
Paštiky zažívají renesanci. Vedle kuřecích a kachních jater můžete tuto pochoutku vyrobit i z jater krůtích. Třeba podle tohoto receptu. Ingredience 100 g másla 1 cibule 2 stroužky česneku 50
Fenomén forenzní entomologie
21stoleti.cz
Fenomén forenzní entomologie
Forenzní entomologie je velmi komplikovaný vědní obor vycházející z aplikované biologie. Rozhodně jej nelze zjednodušit jen na určování doby smrti. To je součástí čistě kriminalistického šetření, při
Chaloupková: Zklamání přišlo rychle
nasehvezdy.cz
Chaloupková: Zklamání přišlo rychle
Tak tohle nikdo nečekal. Půvabná herečka Vanda Chaloupková (35) ze seriálu ZOO Nové začátky nedávno našla štěstí u zpěváka Vojtěcha Drahokoupila (30). A byla to taková láska, že se prý během chvíl
Jošt Lucemburský: Hamižný markrabě připravil syny Karla IV. o dědictví
historyplus.cz
Jošt Lucemburský: Hamižný markrabě připravil syny Karla IV. o dědictví
Překročil již čtyřicítku, přesto stále marně čeká na mužského dědice. Když se podívá ku Brnu, vzpomene si na své synovce. Karel IV. v roce 1359 dostává na svou dobu poměrně neobvyklý nápad. Ustaví za svého nástupce na českém trůnu některého ze synů svého bratra a navrch jej ožení s vlastní dcerou.   Ty tam jsou
Nová Myslivna: Bydlete v přírodě. V luxusu. Nad Brnem. A přitom v Brně
iluxus.cz
Nová Myslivna: Bydlete v přírodě. V luxusu. Nad Brnem. A přitom v Brně
Nová Myslivna. To je jméno nového bytového domu, který roste nad Brnem. Slovní hříčka v titulku přitom není náhodou. Jedinečný komplex uprostřed lesů totiž nabízí absolutní soukromí, luxusní standardy
Hýčkejte pokožku smetanou i medem
nejsemsama.cz
Hýčkejte pokožku smetanou i medem
Tyhle dobrůtky potěší každého labužníka, a navíc jsou bohaté na prospěšné látky, takže pomohou i ke kráse vaší pleti. Při pravidelné aplikaci dokážou skoro zázraky. Dělají se vám občas na obličeji nelichotivé skvrnky? Máte ruce jako struhadlo a pořád suchou kůži na těle? Nebojte se, vše se dá dát do pořádku. Máme pro vás přírodní a osvědčené rady,
Vydejte se na jeřabiny
panidomu.cz
Vydejte se na jeřabiny
Když se na podzim začervenají, je to krása. Možná teprve v tu chvíli si uvědomíte, kolik jich kolem nás roste. Oranžové bobule lákají ptáky, my si je spíše nosíme domů jako dekoraci a to je škoda, protože jeřabiny jsou zdravé. Jen je nesmíte jíst syrové, tedy alespoň ne ve velkém množství, protože obsahují látky, které mohou
Čárový kód se zrodil na pláži. Muž kreslil do písku a netušil, že změní nakupování
epochaplus.cz
Čárový kód se zrodil na pláži. Muž kreslil do písku a netušil, že změní nakupování
Dnes ho najdeme prakticky všude. Na jogurtu, lahvi vína, knize, ponožkách i balíčku žvýkaček. Stačí pípnutí u pokladny a pokladní přesně ví, co kupujeme. Začátek tohoto malého černobílého zázraku je přitom překvapivě poetický: Norman Joseph Woodland sedí v roce 1949 na pláži na Floridě, přemýšlí o frontách v obchodech a prsty kreslí do písku. Inspiruje
Ohromující sídlo krále pohádek
rezidenceonline.cz
Ohromující sídlo krále pohádek
Nemovitost Los Feliz, postavená společností slavného tvůrce v roce 1932, patří od roku 2011 rusko-kazašskému filmaři Timuru Bekmambetovovi, žijícímu převážně v Izraeli. Ten aktuálně ikonický dům Walta Disneyho v Los Angeles, kde vytvořil například filmy Popelka a Pinocchio, nabízí k pronájmu za 40 000 dolarů měsíčně.   Poté, co pohádkovou vilu za 3,7 milionu dolarů
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz