V celé oblasti Španělska je mnoho krásných měst, památek, pohoří a přírodních parků, které stojí za návštěvu. Katalánsko je ale možná nejzajímavější.
Podívat se do Barcelony přijíždějí turisté hlavně z přímořských letovisek východní část provincie, tedy z Costy Bravy nebo Costa del Maresme. Vlakem. Katalánsko má totiž velmi kvalitní železniční sít.
Jízdní řády se dají nalézt na stránkách Renfe a jízdenka z Costy Bravy vás přijde na zhruba 5 eur. A co je nejdůležitější – z vlakového nádraží, které je v podzemí, vyjdete přímo do centra Barcelony.
Co byste neměli minout
Určitě slavnou ulici La Rambla. Od nádraží půjdete přes hlavní náměstí Plaça Catalunya a už jste tam. Zhruba v první třetině La Rambla narazíte na tržnici La Boqueria plnou vůní, chutí a dobrot.
A není to tržnice ledajaká, můžete si tu i posedět u sklenky kvalitního vína a zakousnout tapas, nebo se pustit do kornoutu se smaženými rybími pochoutkami. Z La Rambla se dostanete k historickému přístavu, kde je Kolumbův památník.
Naproti němu se tyčí do výšky věž Torre Jaume, a hned za ní spatříte veleznámou, 90 let starou lanovku, která dodnes převáží lidi na kopec Montjuic.
Jedinečná Gaudího díla
Od přístavu to máte blízko do gotické čtvrti Barri Götic, kde si můžete udělat selfie na náměstí s vládním palácem a radnicí s gotickou kaplí sv. Jiří a katedrálou svaté Eulálie.
Když budete mít víc času, najděte si na mapě třídu Passeig de Gràcia, kde je blízko sebe hned několik pozoruhodných staveb od architekta Antoniho Gaudího. Například Casa Milà zapsaná na seznam UNESCO, a nádherna Casa Batlló.
Za shlédnutí určitě stojí i katedrála La Sagrada Família. Dominantní stavba města s 18 věžemi, křesťanskými symboly a barevnými skleněnými vitrážemi je ve výstavbě již od roku 1882 a její dokončení je naplánováno na rok 2026.
Park jako z pohádky
Nad Barcelonou, na svahu hory Turó del Carmel najdete park Güell, který Gaudí původně navrhl pro hraběte Güella jako zahradní město. V parku stojí i Gaudího muzeum, kde sám architekt nějakou dobu žil.
Celá scenérie se vyznačuje nevídanou barevností a vyzařuje nesmírný optimismus a klid. Ač se to nezdá, výlet sem vám může zabrat klidně celé dopoledne. Barcelona je ale i město Pabla Picassa. Běžte se na jeho díla podívat do některého ze zdejších muzeí.
Tip:
* Pořiďte si jízdenku na turistický autobus (Bus Turistic) za 25 euro, který pendluje mezi památkami.
* Kupte si Barcelona Card a budete mít zdarma jak městskou dopravu (hlavně metro), tak i vstupy do muzeí a na vybrané památky. Stojí od 14 do 45 eur.
Park Tibidabo
Pokud si budete chtít dopřát trochu zábavy, pak určitě vyrazte do zábavního parku Tibidabo, který se nachází na stejnojmenné hoře. Kromě jiného se zde natáčely některé scény do oscarového filmu Woodyho Allena Vicky Cristina Barcelona.
Jednou z hlavních dominant vrcholu je neogotický kostel Nejsvětějšího srdce Ježíšova. Park je rozdělený na dvě části: Panoramic Park s nejstaršími atrakcemi jako je ruské kolo, a Amusement Park s atrakcemi typu horské dráhy. Dostanete se sem například zubačkou (lanovka).
Ceny vstupenek a otevírací doba:
Během léta je otevřeno denně od 10:00 do 22:00. Od září do června je Panoramic Park otevřen od 12:00 do 19:00 a Amusement park pouze o víkendech. Vstupné na vše je za 28,50 eur.
Delta řeky Ebro
Obdivovatelé přírody doporučují navštívit deltu řeky Ebro, která se rozpíná na více než 300 km2 a byla prohlášena přírodní rezervací. Můžete se tu setkat s mnoha druhy ptáků jako jsou volavky, rybáci, racci a výjimečně i s plameňáky.
Co by kamenem dohodil je odsud vzdáleno historické město Tortosa s tvrzí Castell de la Suda.
Sáhněte si na sošku v Montserrat
O jedinečném klášteru Montserrat postaveného ve skále vápencového pohoří jste možná už slyšeli.
Stejně se totiž jmenovala i slavná španělská operní pěvkyně Montserrat Caballé, která s Freddiem Mercurym nazpívala píseň „Barcelona“, jež se později stala hymnou letních olympijských her 1992. Ale zpátky ke klášteru.
Tento benediktinský skvost ze 16. století zahrnuje opatství, klášter i baziliku a vy si uvnitř baziliky můžete sáhnout na sošku Panny Marie Montserratské, která vám údajně splní každé přání.
A nezapomeňte si při východu koupit likér „Liquor Crema Catalana of Montserrat“, jenž podle pověstí vyrábějí zdejší mniši.
Provincie Tarragona
Vydejte se do zdejšího stejnojmenného města Tarragona, kde bývalo římské město s bohatou historií. Při procházce uvidíte ohromnou Katedrálu svaté Tekly.
Navštivte promenádu Passeig Arqueologic i římský amfiteátr „Circ Roma“ , jenž byl vybudován ve 2. století pro až 15 tisíc lidí. Úchvatný je i dvoupatrový akvadukt Pont del Diable neboli Ďáblův most. Město je dostupné vlakem přímo z centra Barcelony.
Národní park
Cap de Creus je pevninský výběžek, který se nachází jen kousek od hranice s Francií. Dostanete se sem po úzké silnici z městečka Cadaqués, které určitě stojí za prohlídku. Následně vystoupejte silničkou až k majáku Far de cap de Creus.
Auto můžete nechat na velkém parkovišti a vydat se na obhlídku národního parku a nádherné přírody.
Co ještě stojí za vidění?
Třeba přímořské letovisko Blanes, kde je botanická zahrada Pinya de Rosa orientovaná na kaktusy. Městečko Figueres vás zaujme díky nejslavnějšímu rodákovi Salvadoru Dalí, který má tady své divadlo a muzeum, v němž je pohřbený.
V starobylém městě Girona se natáčely některé scény seriálu Hra o trůny, takže je město zavalené jeho fanoušky.