Nejkrásnější skanzeny: Nechte se přenést zpátky v čase
Nejkrásnější skanzeny: Nechte se přenést zpátky v čase

Jsou oblíbeným cílem pro děti i dospělé a často se jim přezdívá „živá muzea“. To proto, že si expozice můžete vyzkoušet na vlastní kůži anebo sledovat, jak předváděné exponáty fungují.

Krásné dobové stavby, malebná krajina a připravené pořady lákají k návštěvě muzea v přírodě s expozicí na Veselém Kopci na Vysočině. Nechte se přenést zpátky v čase a zažijte na vlastní kůži, jak bydleli, hospodařili a žili naše předkové!

1: Muzeum v přírodě Vysočina

Způsob prohlídky: možnost individuální prohlídky i prohlídky s průvodcem

Fyzická náročnost: lehčí, kopcovitý terén

Zákazy a omezení: zákaz kouření

Expozice pod širým nebem nacházející se na Vysočině se může pochlubit svým nej. Muzeum v přírodě Vysočina je totiž největším zařízením tohoto typu v Čechách a patří k předním muzeím lidového stavitelství v přírodě v České republice.

S myšlenkou vybudovat na Veselém Kopci expozici lidového stavitelství přišel Luděk Štěpán, zakladatel muzea. První interiér byl zpřístupněn už v roce 1972 a jednalo se o tkalcovskou světničku.

Masopust na Veselém kopci

Veselý Kopec

Na Veselém Kopci se nachází celá řada nádherných roubených domečků, v nichž naleznete ukázky bydlení a hospodaření drobných zemědělců datované od poloviny 19. století do poloviny 20. století.

Součástí prohlídky jsou i jedinečné technické památky na vodní pohon. Expozice jsou bohatě vybaveny předměty vytvářejícími atmosféru, která vás přenese do minulosti.

Nejstarší interiér naleznete v usedlosti z Lezníku u Poličky. Nejmladší, datovaný do 50. let 20. století, naleznete ve statku z Mokré Lhoty u Nových Hradů.

Betlém: Hlinsko

Betlém: Hlinsko

Další variantou, kterou návštěvníkům skýtají skanzeny na Vysočině, je přírodní muzeum Betlém v Hlinsku. Roubenky zde přibližují život a práci drobných řemeslníků typických pro Betlém v období od druhé poloviny 19.

století do počátku 20. století.

Prohlédnete si dílnu a obydlí tkalce, hračkáře nebo ševce. Od dubna 2016 je přístupná také jedinečná dílna výrobce ručně sekaných pilníků.

Masopust v Hlinsku

Rozhodnete-li se navštívit památkovou rezervaci Betlém, určitě by vaší pozornosti neměl uniknout domek s číslem popisným 362.

K vidění jsou zde tradiční kostýmy některých typických masopustních masek, na návštěvníka dýchne atmosféra samotné obchůzky prostřednictvím množství fotografií a krátkého filmového dokumentu.

Hanácké muzeum

2: Hanácké muzeum v přírodě

Způsob prohlídky: možnost individuální prohlídky i prohlídky s průvodcem

Fyzická náročnost: lehká, rovinatý terén

Zákazy a omezení: zákaz kouření

Hanácké muzeum je jedinečným dokladem hliněného lidového stavitelství z oblasti střední Hané. Areál se skládá ze tří špaletových stodol z první poloviny 19. století a jedné repliky –stodoly z roku 1987, které jsou umístěny v ovocných zahradách rámovaných památkově chráněnými hliněnými zídkami.

Součástí je kompletní hanácká usedlost s obytnou a hospodářskou částí z roku 1875 včetně zahrady, stodoly a záhumenku.

Doprovodné akce

Důležitým doplněním běžných komentovaných prohlídek jsou například dny hliněného stavitelství, interaktivní ukázky tradiční sklizně a výmlatu, kdy si sami návštěvníci mohou vyzkoušet tyto dříve běžné práce venkovanů.

V létě, o Vánocích a Velikonocích se zde konají řemeslné jarmarky, koncerty a divadelní představení. Bývalé sýpky nad obytnou částí jsou upraveny jako příjemná galerie, kde se konají výstavy vhodně doplňující zvláštní atmosféru tohoto prostoru.

TIP REDAKCE

Jedna ze stodol se používá jako multifunkční sál pro filmové projekce, pořádání koncertů a divadelních představení. V případě akcí je v provozu občerstvení umístěné v prostorách bývalé letní kuchyně s posezením ve dvoře usedlosti.

3: Muzeum v přírodě Zubrnice

Způsob prohlídky: možnost individuální prohlídky i prohlídky s průvodcem

Fyzická náročnost: lehčí

Zákazy a omezení: zákaz kouření

Jediné muzeum v přírodě na severu Čech přibližuje bydlení, kulturu a sepětí původních obyvatel s krajinou v bývalých Sudetech i jejich poválečnou proměnu. Vedle sebe zde stojí stavby roubené, hrázděné i zděné.

Pro vesnici je charakteristická honosná, pozdně klasicistní zástavba – důsledek efektivního hospodářského využití zdejší krajiny. Tím bylo pěstování a sušení ovoce a následný export produktů po Labi do Německa, a zejména pak výnosný obchod s chmelem.

Muzeum Zubřice

Historická vesnice a mlýn

Základem muzea jsou vesnické stavby stojící na původních místech. Na první pohled upoutá jedinečná historická zástavba, uvnitř muzea nahlédnete do chmelařského domu na návsi, poválečné školy nebo vesnického obchodu z 30.

let 20. století.

V Mlýnském údolí pak zaujme funkční malý selský mlýn a zejména autentické krajinné prostředí, které provozovatelé postupně přetvářejí do podoby z poloviny 19. století.

Obytné domy z Nového Hrozenkova

4: Valašské muzeum v přírodě

Způsob prohlídky: možnost individuální prohlídky i prohlídky s průvodcem

Fyzická náročnost: lehčí, kopcovitý terén

Zákazy a omezení: zákaz kouření

Celoročně ožívá tancem, zpěvem, zvyky, obřady, řemesly i každodenní prací – živé muzeum v klínu hor vyzývá k setkání s jejich obyvateli v každodennosti i ve svátečních okamžicích. Muzeum je tematicky rozčleněno na tři areály – Dřevěné městečko, Valašskou dědinu a Mlýnskou dolinu – v nichž v přirozené krajině stojí originální roubené stavby přenesené z terénu i kopie a rekonstrukce historických budov.

Valašské muzeum…

Dřevěné městečko

Dřevěné městečko je nejstarší částí Valašského muzea v přírodě. Rozkládá se v rovinatém terénu městského parku. Veřejnosti bylo zpřístupněno v roce 1925 a od tohoto roku se postupně rozvíjí dodnes. Návštěvníkům ukazuje podobu historického náměstí tvořeného souborem originálních dřevěných staveb přenesených především z rožnovského náměstí a širšího okolí.

Valašská dědina

Dědina je nejrozsáhlejším areálem tohoto muzea v přírodě. Svou členitostí připomíná podobu mnohých skutečných vesnic, rozkládajících se na úbočích Beskyd, jak je známe ještě z počátku 20. století.

Soubor dřevěných staveb nechává návštěvníka nahlédnout do každodenního života lidí valašské vesnice v minulosti. Většina staveb, které zde uvidíte, jsou originály převezené z původních míst. Naleznete tady také kopie nebo vědecké rekonstrukce objektů, postavené na základě historicky doložených faktů.

Mlýnská dolina v Rožnově

Mlýnská dolina

Návštěva Mlýnské doliny, zpřístupněné od roku 1983, nabízí jedinečnou možnost spatřit v pohybu vodní mlýn, pilu a valchu. V hamru uvidíte, jak pracoval kovář. Těžká kladiva však bývají spouštěna mimořádně.

Také lisování oleje probíhá s ohledem na stáří stroje jen při tematických pořadech.

Na začátku prohlídky ve vozovně z Ostravice se seznámíte se starými dopravními prostředky a zemědělskou technikou z konce 19. a první poloviny 20. století.

TIP REDAKCE

Součástí muzea jsou i vyhlášené Pustevny, které rozhodně stojí za návštěvu. V současné době je přístupná jen útulna Maměnka, protože Libušín je po požáru v roce 2014 obnovován. Celá rekonstrukce je realizována tradičními rukodělnými řemeslnými postupy, dokončení se očekává v roce 2020.

Foto: Shuttertsock, zmíněné skanzeny

reklama

Komentáře

Mohlo by Vás zajímat

Rožnovské Živé muzeum

Rožnovské Živé muzeum

6 Lezeckých stěn a lanových center v Česku

6 Lezeckých stěn a lanových center v Česku

Vodní radovánky v srdci přírody

Vodní radovánky v srdci přírody

Rozhledny Čech a Moravy

Rozhledny Čech a Moravy

Kam vyrazit s dětmi v zimních Jizerkách?

Kam vyrazit s dětmi v zimních Jizerkách?

Jizerské hory: Tipy pro milovníky adrenalinu

Jizerské hory: Tipy pro milovníky adrenalinu

Nenechte si ujít další zajímavé články

Letní koktejl ovocných barev a vůní
iluxus.cz

Letní koktejl ovocných barev...

Značka Almara Soap si na ručně vyráběných...
Miluje stále svého expartnera?
nasehvezdy.cz

Miluje stále svého expartnera?

Ačkoli už od rozchodu herečky...
Mikrospánek za volantem zažil každý osmý český řidič
epochaplus.cz

Mikrospánek za volantem zažil...

Z průzkumu, který si nechala vypracovat společnost...
Muže má omotaného kolem prstu
nasehvezdy.cz

Muže má omotaného kolem prstu

Ještě před pár lety byla ADÉLA...
Záhadné psí sebevraždy
enigmaplus.cz

Záhadné psí sebevraždy

Nevysvětlitelné nadpřirozené události...
Domácí aviváž vás příjemně překvapí
panidomu.cz

Domácí aviváž vás příjemně...

Je ekologicky nezávadná, k prádlu šetrná, ale...
Kdo byli záhadní hobiti z ostrova Flores?
epochalnisvet.cz

Kdo byli záhadní hobiti z...

Září 2003. Australsko-indonéský tým archeologů po...
Šťavnatý ovocný koláč
tisicereceptu.cz

Šťavnatý ovocný koláč

Dopřejte si vynikající mřížkový...
Chládek i teplo s čistým vzduchem
rezidenceonline.cz

Chládek i teplo s čistým...

Při výběru domácí klimatizace se nabízí zásadní...
Jdou dohromady videohry a vyšší inteligence?
epochaplus.cz

Jdou dohromady videohry a...

„Neseď u té hry pořád, zblbneš…“ Připadá vám tato...
Jak jsem napálila upíra z Kežmaroku
skutecnepribehy.cz

Jak jsem napálila upíra z...

Procházela jsem se tím...
Pod pokličkou výroby kovových modelů
21stoleti.cz

Pod pokličkou výroby...

Jedinečná možnost se naskytne v sobotu 18. června všem...