Domů     Nejkrásnější skanzeny: Nechte se přenést zpátky v čase
Nejkrásnější skanzeny: Nechte se přenést zpátky v čase

Jsou oblíbeným cílem pro děti i dospělé a často se jim přezdívá „živá muzea“. To proto, že si expozice můžete vyzkoušet na vlastní kůži anebo sledovat, jak předváděné exponáty fungují.

Krásné dobové stavby, malebná krajina a připravené pořady lákají k návštěvě muzea v přírodě s expozicí na Veselém Kopci na Vysočině. Nechte se přenést zpátky v čase a zažijte na vlastní kůži, jak bydleli, hospodařili a žili naše předkové!

1: Muzeum v přírodě Vysočina

Způsob prohlídky: možnost individuální prohlídky i prohlídky s průvodcem

Fyzická náročnost: lehčí, kopcovitý terén

Zákazy a omezení: zákaz kouření

Expozice pod širým nebem nacházející se na Vysočině se může pochlubit svým nej. Muzeum v přírodě Vysočina je totiž největším zařízením tohoto typu v Čechách a patří k předním muzeím lidového stavitelství v přírodě v České republice.

S myšlenkou vybudovat na Veselém Kopci expozici lidového stavitelství přišel Luděk Štěpán, zakladatel muzea. První interiér byl zpřístupněn už v roce 1972 a jednalo se o tkalcovskou světničku.

Masopust na Veselém kopci
Masopust na Veselém kopci

Veselý Kopec

Na Veselém Kopci se nachází celá řada nádherných roubených domečků, v nichž naleznete ukázky bydlení a hospodaření drobných zemědělců datované od poloviny 19. století do poloviny 20. století.

Součástí prohlídky jsou i jedinečné technické památky na vodní pohon. Expozice jsou bohatě vybaveny předměty vytvářejícími atmosféru, která vás přenese do minulosti.

Nejstarší interiér naleznete v usedlosti z Lezníku u Poličky. Nejmladší, datovaný do 50. let 20. století, naleznete ve statku z Mokré Lhoty u Nových Hradů.

Betlém: Hlinsko
Betlém: Hlinsko

Betlém: Hlinsko

Další variantou, kterou návštěvníkům skýtají skanzeny na Vysočině, je přírodní muzeum Betlém v Hlinsku. Roubenky zde přibližují život a práci drobných řemeslníků typických pro Betlém v období od druhé poloviny 19. století do počátku 20. století.

Prohlédnete si dílnu a obydlí tkalce, hračkáře nebo ševce. Od dubna 2016 je přístupná také jedinečná dílna výrobce ručně sekaných pilníků.

Masopust v Hlinsku

Rozhodnete-li se navštívit památkovou rezervaci Betlém, určitě by vaší pozornosti neměl uniknout domek s číslem popisným 362.

K vidění jsou zde tradiční kostýmy některých typických masopustních masek, na návštěvníka dýchne atmosféra samotné obchůzky prostřednictvím množství fotografií a krátkého filmového dokumentu.

Hanácké muzeum
Hanácké muzeum

2: Hanácké muzeum v přírodě

Způsob prohlídky: možnost individuální prohlídky i prohlídky s průvodcem

Fyzická náročnost: lehká, rovinatý terén

Zákazy a omezení: zákaz kouření

Hanácké muzeum je jedinečným dokladem hliněného lidového stavitelství z oblasti střední Hané.

Areál se skládá ze tří špaletových stodol z první poloviny 19. století a jedné repliky –stodoly z roku 1987, které jsou umístěny v ovocných zahradách rámovaných památkově chráněnými hliněnými zídkami.

Součástí je kompletní hanácká usedlost s obytnou a hospodářskou částí z roku 1875 včetně zahrady, stodoly a záhumenku.

Doprovodné akce

Důležitým doplněním běžných komentovaných prohlídek jsou například dny hliněného stavitelství, interaktivní ukázky tradiční sklizně a výmlatu, kdy si sami návštěvníci mohou vyzkoušet tyto dříve běžné práce venkovanů.

V létě, o Vánocích a Velikonocích se zde konají řemeslné jarmarky, koncerty a divadelní představení. Bývalé sýpky nad obytnou částí jsou upraveny jako příjemná galerie, kde se konají výstavy vhodně doplňující zvláštní atmosféru tohoto prostoru.

TIP REDAKCE

Jedna ze stodol se používá jako multifunkční sál pro filmové projekce, pořádání koncertů a divadelních představení. V případě akcí je v provozu občerstvení umístěné v prostorách bývalé letní kuchyně s posezením ve dvoře usedlosti.

3: Muzeum v přírodě Zubrnice

Způsob prohlídky: možnost individuální prohlídky i prohlídky s průvodcem

Fyzická náročnost: lehčí

Zákazy a omezení: zákaz kouření

Jediné muzeum v přírodě na severu Čech přibližuje bydlení, kulturu a sepětí původních obyvatel s krajinou v bývalých Sudetech i jejich poválečnou proměnu. Vedle sebe zde stojí stavby roubené, hrázděné i zděné.

Pro vesnici je charakteristická honosná, pozdně klasicistní zástavba – důsledek efektivního hospodářského využití zdejší krajiny. Tím bylo pěstování a sušení ovoce a následný export produktů po Labi do Německa, a zejména pak výnosný obchod s chmelem.

Muzeum Zubřice
Muzeum Zubřice

Historická vesnice a mlýn

Základem muzea jsou vesnické stavby stojící na původních místech. Na první pohled upoutá jedinečná historická zástavba, uvnitř muzea nahlédnete do chmelařského domu na návsi, poválečné školy nebo vesnického obchodu z 30. let 20. století.

V Mlýnském údolí pak zaujme funkční malý selský mlýn a zejména autentické krajinné prostředí, které provozovatelé postupně přetvářejí do podoby z poloviny 19. století.

Obytné domy z Nového Hrozenkova
Obytné domy z Nového Hrozenkova

4: Valašské muzeum v přírodě

Způsob prohlídky: možnost individuální prohlídky i prohlídky s průvodcem

Fyzická náročnost: lehčí, kopcovitý terén

Zákazy a omezení: zákaz kouření

Celoročně ožívá tancem, zpěvem, zvyky, obřady, řemesly i každodenní prací – živé muzeum v klínu hor vyzývá k setkání s jejich obyvateli v každodennosti i ve svátečních okamžicích.

Muzeum je tematicky rozčleněno na tři areály – Dřevěné městečko, Valašskou dědinu a Mlýnskou dolinu – v nichž v přirozené krajině stojí  originální roubené stavby přenesené z terénu i kopie a rekonstrukce historických budov.

Valašské muzeum...
Valašské muzeum…

Dřevěné městečko

Dřevěné městečko je nejstarší částí Valašského muzea v přírodě. Rozkládá se v rovinatém terénu městského parku. Veřejnosti bylo zpřístupněno v roce 1925 a od tohoto roku se postupně rozvíjí dodnes.

Návštěvníkům ukazuje podobu historického náměstí tvořeného souborem originálních dřevěných staveb přenesených především z rožnovského náměstí a širšího okolí.

Valašská dědina

Dědina je nejrozsáhlejším areálem tohoto muzea v přírodě. Svou členitostí připomíná podobu mnohých skutečných vesnic, rozkládajících se na úbočích Beskyd, jak je známe ještě z počátku 20. století.

Soubor dřevěných staveb nechává návštěvníka nahlédnout do každodenního života lidí valašské vesnice v minulosti. Většina staveb, které zde uvidíte, jsou originály převezené z původních míst.

Naleznete tady také kopie nebo vědecké rekonstrukce objektů, postavené na základě historicky doložených faktů.

Mlýnská dolina v Rožnově
Mlýnská dolina v Rožnově

Mlýnská dolina

Návštěva Mlýnské doliny, zpřístupněné od roku 1983, nabízí jedinečnou možnost spatřit v pohybu vodní mlýn, pilu a valchu. V hamru uvidíte, jak pracoval kovář. Těžká kladiva však bývají spouštěna mimořádně.

Také lisování oleje probíhá s ohledem na stáří stroje jen při tematických pořadech.

Na začátku prohlídky ve vozovně z Ostravice se seznámíte se starými dopravními prostředky a zemědělskou technikou z konce 19. a první poloviny 20. století.

TIP REDAKCE

Součástí muzea jsou i vyhlášené Pustevny, které rozhodně stojí za návštěvu. V současné době je přístupná jen útulna Maměnka, protože Libušín je po požáru v roce 2014 obnovován.

Celá rekonstrukce je realizována tradičními rukodělnými řemeslnými postupy, dokončení se očekává v roce 2020.

Foto: Shuttertsock, zmíněné skanzeny

Foto:
Lokalita:
Související články
Jen dva kilometry od zámku Hluboká stojí na břehu Munického rybníka lovecký zámeček Ohrada, vystavěný na počátku 18. století, který je o více než století starší než samotná Hluboká. Sídlí v něm Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství s příslušnými expozicemi, a vzhledem k tomu, že funguje již od roku 1842, je vlastně jedním z našich nejstarších muzeí vůbec. My vám však chceme nabídnout kousek
Prázdniny. Slovo, které u dětí vyvolá radostné výsknutí a u rodičů občas lehké zoufalství. Jak zaplnit těch nekonečně dlouhých 62 dní smysluplně a bez věčného „Tati, já se nudím,“? Odpověď může být jednodušší, než se zdá. Vysočina je místo, kde to s dětmi funguje. Autentická a plná zážitků, které si děti budou pamatovat déle než poslední animák v kině. Zvířátka na dosah ruky Malí milovníci z
Kam to bude? No přece za hračkami. Ty milují všechny děti i ty, které se skrývají v naší dospělé duši. Takže výlet pro celou rodinu jako dělaný. Panenkárium – Muzeum panenek v Hradci Králové Stálou výstavu panenek od roku 1900 až do současnosti najdeme je v Úzké ulici v Hradci Králové. A bude se na co koukat. Uvidíte celou škálu typů historických panenek z porcelánu, celuloidu, textilu a panenky
Zahrada, která vás vtáhne do světa zvířat a přírody – Zoo Jihlava je ideálním místem pro všechny, kteří hledají zážitky plné dobrodružství, poznání a zábavy. V srdci Vysočiny na necelých 10 hektarech se vydáte na expedici takřka celým světem. Více než 250 druhů zvířat a přes 1500 jedinců vytváří unikátní svět, kde si na své přijdou malí i velcí. Každá část zoo nabízí jedinečný zážitek a to po 365
Velmi dlouhou historii má za sebou stále populárnější zoologická zahrada v Hluboké nad Vltavou. Poprvé byla pro veřejnost otevřena už v květnu roku 1939 jako součást muzea v sousedním loveckém zámku Ohrada. Postupně si prošla sérií vzestupů i pádů až se z ní nakonec stala samostatná instituce. V současnosti jde o skutečně krásný areál, který leží v přírodním prostředí na břehu velkého rybníka.
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Budoucnost z čajových lístků
nejsemsama.cz
Budoucnost z čajových lístků
Chcete vědět, co vás čeká v budoucnosti? Uvařte si čaj a naučte se věštit z čajových lístků. Možná se dozvíte spoustu zajímavých věcí. Zjistit, co vás čeká, můžete klidně i v pohodlí domova. Nebojte se, věštění z čaje není vůbec složité. K tomu, abyste poznala svou budoucnost a našla odpovědi na své otázky, vám bude stačit obyčejný sypaný čaj, oblíbený hrneček a vaše šikovné ruce. Čarovné
Zase to otravné mravenčení. Co když se často vrací?
panidomu.cz
Zase to otravné mravenčení. Co když se často vrací?
Občas se to stane každému. Nohu si lidově řečeno přeležíte a pak vám chvíli na chodidle pobíhají mravenci. Banalita. Jenže co když se mravenčení vrací častěji? Pocit mravenčení nebo brnění je vlastně hlášením, které nám posílají nervy oné partie: Něčím jsme je utlačili, podráždili nebo jim způsobili nedokrvení. To je celkem prostá podstata problému. Složitejší
Vězeň Jiřího z Poděbrad chránil korunovační klenoty
historyplus.cz
Vězeň Jiřího z Poděbrad chránil korunovační klenoty
Jeden z nejmocnějších mužů království Menhart z Hradce je opět za mřížemi. Zatím vždy ho jeho protivníci propustili. Nyní se ukáže, zda se dříve dostaví svoboda, nebo smrt. K husitství má šlechtický synek Menhart II. z Hradce (1398–1449) od mládí vztah. Vždyť i jeho otec Jan starší z Hradce (†1417), nejvyšší zemský hofmistr, se ke kališníkům přidal v roce 1415 po
Přivedeme zpět k životu mamuty či jiné vyhynulé tvory?
21stoleti.cz
Přivedeme zpět k životu mamuty či jiné vyhynulé tvory?
Víme, že existovaly, ale vlivem nepříznivých podmínek, nadměrného lovu či činnosti člověka došlo k jejich vyhynutí. Díky vzorkům DNA těchto ztracených tvorů se vědci nyní chtějí pokusit je znovu přivé
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.
Život Šinkorové řídí žárlivost?
nasehvezdy.cz
Život Šinkorové řídí žárlivost?
Oznámila překvapivý konec svého působení jako pedagožka na konzervatoři a v emotivním příspěvku na sociálních sítích herečka Daniela Šinkorová (52) napsala, že odchází se slzami v očích. Jenže prá
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Každý den poprvé
skutecnepribehy.cz
Každý den poprvé
Dnes ráno mi znovu podal ruku a zeptal se, jak se jmenuju. Jeho oči byly přívětivé, ale i nejisté. Můj muž. Opět jsem mu řekla: „Jsem Marie, tvoje žena.“ Přikývl. A pak se na mě usmál tak, jako by mě potkal poprvé. Můj muž. Manžel, se kterým jsme desítky let. Když mu to zjistili, bylo mu 75 let. Já
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
epochalnisvet.cz
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte?
Gokteik Viaduct: Kilometr, který se táhne věčnost, v srdci Myanmaru
epochaplus.cz
Gokteik Viaduct: Kilometr, který se táhne věčnost, v srdci Myanmaru
Připravte se na cestu do míst, kde se zdá, že čas plyne jiným tempem. Myanmar, země s bohatou historií a úchvatnou přírodou, skrývá jeden z nejpozoruhodnějších inženýrských počinů světa – Gokteik Viaduct. Tento monumentální železniční most slibuje nejen dechberoucí výhledy, ale i zážitek, který vám jeden kilometr jízdy protáhne na celou věčnost. Ponořte se s
Tajemství Velikonočního ostrova: Jak se obří Moai vydaly na cestu?
enigmaplus.cz
Tajemství Velikonočního ostrova: Jak se obří Moai vydaly na cestu?
Na jednom z nejodlehlejších míst na Zemi, v nekonečných vodách Tichého oceánu, se nachází Velikonoční ostrov, domov stovek monumentálních kamenných soch, známých jako Moai. Tyto tajemné kolosy, tyčící
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz