Domů     Nejkrásnější skanzeny: Nechte se přenést zpátky v čase
Nejkrásnější skanzeny: Nechte se přenést zpátky v čase
od 17.9.2021
1

Jsou oblíbeným cílem pro děti i dospělé a často se jim přezdívá „živá muzea“. To proto, že si expozice můžete vyzkoušet na vlastní kůži anebo sledovat, jak předváděné exponáty fungují.

Krásné dobové stavby, malebná krajina a připravené pořady lákají k návštěvě muzea v přírodě s expozicí na Veselém Kopci na Vysočině. Nechte se přenést zpátky v čase a zažijte na vlastní kůži, jak bydleli, hospodařili a žili naše předkové!

1: Muzeum v přírodě Vysočina

Způsob prohlídky: možnost individuální prohlídky i prohlídky s průvodcem

Fyzická náročnost: lehčí, kopcovitý terén

Zákazy a omezení: zákaz kouření

Expozice pod širým nebem nacházející se na Vysočině se může pochlubit svým nej. Muzeum v přírodě Vysočina je totiž největším zařízením tohoto typu v Čechách a patří k předním muzeím lidového stavitelství v přírodě v České republice.

S myšlenkou vybudovat na Veselém Kopci expozici lidového stavitelství přišel Luděk Štěpán, zakladatel muzea. První interiér byl zpřístupněn už v roce 1972 a jednalo se o tkalcovskou světničku.

Masopust na Veselém kopci
Masopust na Veselém kopci

Veselý Kopec

Na Veselém Kopci se nachází celá řada nádherných roubených domečků, v nichž naleznete ukázky bydlení a hospodaření drobných zemědělců datované od poloviny 19. století do poloviny 20. století.

Součástí prohlídky jsou i jedinečné technické památky na vodní pohon. Expozice jsou bohatě vybaveny předměty vytvářejícími atmosféru, která vás přenese do minulosti.

Nejstarší interiér naleznete v usedlosti z Lezníku u Poličky. Nejmladší, datovaný do 50. let 20. století, naleznete ve statku z Mokré Lhoty u Nových Hradů.

Betlém: Hlinsko
Betlém: Hlinsko

Betlém: Hlinsko

Další variantou, kterou návštěvníkům skýtají skanzeny na Vysočině, je přírodní muzeum Betlém v Hlinsku. Roubenky zde přibližují život a práci drobných řemeslníků typických pro Betlém v období od druhé poloviny 19. století do počátku 20. století.

Prohlédnete si dílnu a obydlí tkalce, hračkáře nebo ševce. Od dubna 2016 je přístupná také jedinečná dílna výrobce ručně sekaných pilníků.

Masopust v Hlinsku

Rozhodnete-li se navštívit památkovou rezervaci Betlém, určitě by vaší pozornosti neměl uniknout domek s číslem popisným 362.

K vidění jsou zde tradiční kostýmy některých typických masopustních masek, na návštěvníka dýchne atmosféra samotné obchůzky prostřednictvím množství fotografií a krátkého filmového dokumentu.

Hanácké muzeum
Hanácké muzeum

2: Hanácké muzeum v přírodě

Způsob prohlídky: možnost individuální prohlídky i prohlídky s průvodcem

Fyzická náročnost: lehká, rovinatý terén

Zákazy a omezení: zákaz kouření

Hanácké muzeum je jedinečným dokladem hliněného lidového stavitelství z oblasti střední Hané.

Areál se skládá ze tří špaletových stodol z první poloviny 19. století a jedné repliky –stodoly z roku 1987, které jsou umístěny v ovocných zahradách rámovaných památkově chráněnými hliněnými zídkami.

Součástí je kompletní hanácká usedlost s obytnou a hospodářskou částí z roku 1875 včetně zahrady, stodoly a záhumenku.

Doprovodné akce

Důležitým doplněním běžných komentovaných prohlídek jsou například dny hliněného stavitelství, interaktivní ukázky tradiční sklizně a výmlatu, kdy si sami návštěvníci mohou vyzkoušet tyto dříve běžné práce venkovanů.

V létě, o Vánocích a Velikonocích se zde konají řemeslné jarmarky, koncerty a divadelní představení. Bývalé sýpky nad obytnou částí jsou upraveny jako příjemná galerie, kde se konají výstavy vhodně doplňující zvláštní atmosféru tohoto prostoru.

TIP REDAKCE

Jedna ze stodol se používá jako multifunkční sál pro filmové projekce, pořádání koncertů a divadelních představení. V případě akcí je v provozu občerstvení umístěné v prostorách bývalé letní kuchyně s posezením ve dvoře usedlosti.

3: Muzeum v přírodě Zubrnice

Způsob prohlídky: možnost individuální prohlídky i prohlídky s průvodcem

Fyzická náročnost: lehčí

Zákazy a omezení: zákaz kouření

Jediné muzeum v přírodě na severu Čech přibližuje bydlení, kulturu a sepětí původních obyvatel s krajinou v bývalých Sudetech i jejich poválečnou proměnu. Vedle sebe zde stojí stavby roubené, hrázděné i zděné.

Pro vesnici je charakteristická honosná, pozdně klasicistní zástavba – důsledek efektivního hospodářského využití zdejší krajiny. Tím bylo pěstování a sušení ovoce a následný export produktů po Labi do Německa, a zejména pak výnosný obchod s chmelem.

Muzeum Zubřice
Muzeum Zubřice

Historická vesnice a mlýn

Základem muzea jsou vesnické stavby stojící na původních místech. Na první pohled upoutá jedinečná historická zástavba, uvnitř muzea nahlédnete do chmelařského domu na návsi, poválečné školy nebo vesnického obchodu z 30. let 20. století.

V Mlýnském údolí pak zaujme funkční malý selský mlýn a zejména autentické krajinné prostředí, které provozovatelé postupně přetvářejí do podoby z poloviny 19. století.

Obytné domy z Nového Hrozenkova
Obytné domy z Nového Hrozenkova

4: Valašské muzeum v přírodě

Způsob prohlídky: možnost individuální prohlídky i prohlídky s průvodcem

Fyzická náročnost: lehčí, kopcovitý terén

Zákazy a omezení: zákaz kouření

Celoročně ožívá tancem, zpěvem, zvyky, obřady, řemesly i každodenní prací – živé muzeum v klínu hor vyzývá k setkání s jejich obyvateli v každodennosti i ve svátečních okamžicích.

Muzeum je tematicky rozčleněno na tři areály – Dřevěné městečko, Valašskou dědinu a Mlýnskou dolinu – v nichž v přirozené krajině stojí  originální roubené stavby přenesené z terénu i kopie a rekonstrukce historických budov.

Valašské muzeum...
Valašské muzeum…

Dřevěné městečko

Dřevěné městečko je nejstarší částí Valašského muzea v přírodě. Rozkládá se v rovinatém terénu městského parku. Veřejnosti bylo zpřístupněno v roce 1925 a od tohoto roku se postupně rozvíjí dodnes.

Návštěvníkům ukazuje podobu historického náměstí tvořeného souborem originálních dřevěných staveb přenesených především z rožnovského náměstí a širšího okolí.

Valašská dědina

Dědina je nejrozsáhlejším areálem tohoto muzea v přírodě. Svou členitostí připomíná podobu mnohých skutečných vesnic, rozkládajících se na úbočích Beskyd, jak je známe ještě z počátku 20. století.

Soubor dřevěných staveb nechává návštěvníka nahlédnout do každodenního života lidí valašské vesnice v minulosti. Většina staveb, které zde uvidíte, jsou originály převezené z původních míst.

Naleznete tady také kopie nebo vědecké rekonstrukce objektů, postavené na základě historicky doložených faktů.

Mlýnská dolina v Rožnově
Mlýnská dolina v Rožnově

Mlýnská dolina

Návštěva Mlýnské doliny, zpřístupněné od roku 1983, nabízí jedinečnou možnost spatřit v pohybu vodní mlýn, pilu a valchu. V hamru uvidíte, jak pracoval kovář. Těžká kladiva však bývají spouštěna mimořádně.

Také lisování oleje probíhá s ohledem na stáří stroje jen při tematických pořadech.

Na začátku prohlídky ve vozovně z Ostravice se seznámíte se starými dopravními prostředky a zemědělskou technikou z konce 19. a první poloviny 20. století.

TIP REDAKCE

Součástí muzea jsou i vyhlášené Pustevny, které rozhodně stojí za návštěvu. V současné době je přístupná jen útulna Maměnka, protože Libušín je po požáru v roce 2014 obnovován.

Celá rekonstrukce je realizována tradičními rukodělnými řemeslnými postupy, dokončení se očekává v roce 2020.

Foto: Shuttertsock, zmíněné skanzeny

Foto:
Lokalita:
reklama
Související články
24.4.2024
Jedna z nejpříjemnějších cest do srdce každé destinace vede přes její kuchyni. Zařadíte-li do itineráře vašich výletů i zastávky kulinářské, otevře se vám svět chutí, vůní i tradic, které dokonale umocní výjimečnou atmosféru konkrétního místa. Vydejte se do nitra Krkonošského národního parku, kde se nachází populární zážitková a naučná Stezka korunami stromů Krkonoše se stylovou restaurací V kor
19.4.2024
Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše, o tom se můžeme přesvědčit jen kilometr od poutního areálu ve Velehradě, v Archeoskanzenu Modrá. Představuje opevněné sídliště z dob Velké Moravy vybudované na základě skutečných archeologických nálezů přímo ze zdejší lokality. Prostor je členěn do několika tematických celků. Fortifikační část se věnuje typům dobových opevnění od hradeb ze dřeva
11.4.2024
Nestačí vám obyčejná prohlídka skvostného zámku a toužíte po aktivnějším prožití výletu? Pak je tu v areálu zámku Zbiroh právě pro vás připraven Active park. Jeho základem je Lanové centrum s překážkami zavěšenými ve výšce až devíti metrů na stromech zámeckého lesoparku. Velký okruh je určen pro dospělé a zdatnější děti od 12 let a vysoké nejméně 140 centimetrů. Ani mladší návštěvníci ale nepřij
19.3.2024
Kameníčkův grunt stál na svém místě v Příkazech severozápadně od Olomouce už na počátku 16. století. Stojí tam dodnes a poskytuje nám dokonalý pohled na způsob života mnoha předchozích generací. Zřídit krásné muzeum v přírodě, které by zachovávalo tradice lidové architektury na Hané, se pokusil už etnograf Jan Rudolf Bečák v 70. letech minulého století. Měl k tomu vynikající předpoklady, vždyť by
11.3.2024
Do zoologické zahrady Děčín musíme trochu do kopce, ale odbudeme si to ještě před vstupem. Zoo je totiž na kopci zvaném Pastýřská stěna na severozápadním okraji města. A přestože se svou rozlohou 6 hektarů patří v rámci českých zahrad mezi ty menší, návštěvníky o zážitky rozhodně nijak nešidí. Vzpomínka na lesní divadlo Místo na Pastýřské stěně nad Děčínem bylo vždycky svou polohou atraktivní.
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
epochalnisvet.cz
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
V odlehlé oblasti východního Kazachstánu si několik obyvatel všimlo něčeho neobvyklého. Farmáři řekli televiznímu kanálu 24.kz, že yetti krade jejich dobytek. Skutečně mají co dělat s legendárním kryptidem? Jeden z místních farmářů na východě Kazachstánu je svědkem něčeho neskutečného. V noci ho vzbudí podivné zvuky a vyženou ven z postele. Dojde až ke své
Nezapomínejte na petržel
panidomu.cz
Nezapomínejte na petržel
Obsahuje totiž spoustu zdraví prospěšných látek, a dokonce je považována za tuzemskou superpotravinu. K léčení se užívají všechny části rostliny, tedy kořen, nať i semena. S těmi bychom ale měli zacházet obzvláště opatrně, protože hrozí předávkování. Pokud jsou součástí nějaké léčebné směsi, vždycky se řiďte návodem. Na co se užívá? Petržel, ať už kořen, nebo nať, je
Za svoji dobrotu jsem těžce zaplatila
nejsemsama.cz
Za svoji dobrotu jsem těžce zaplatila
Chtěla jsem pomoci cizí ženě, ale přineslo mi to nakonec zklamání. Pravidelně chodívám dělat větší týdenní nákup do některého ze supermarketů. Jednoho dne jsem si povšimla mladé ženy s asi šestiletým synkem. Měla s sebou pouze malý košík. Místo do něj si ale pár věcí strčila do kapes bundy. Přemýšlela jsem, jak mám reagovat a jestli chci
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Korejský poloostrov dokázal spojit jen ping-pong
historyplus.cz
Korejský poloostrov dokázal spojit jen ping-pong
Zatímco na bedlivě střežené hranici dál hlídkují vojáci obou zemí, ve sportovní hale je nepřátelství zapomenuto. Dnes existuje jen jedna Korea, a ta se právě chystá udivit celý svět. Na mistrovství světa ve stolním tenisu, které se koná v roce 1991 v japonském městě Čiba, se v kategorii ženských družstev žádné překvapení nečeká. Vždyť už osmkrát za sebou,
Biolog prý spatřil záhadnou dračí rybu: Více než devadesát let se o tom vedou spory!
enigmaplus.cz
Biolog prý spatřil záhadnou dračí rybu: Více než devadesát let se o tom vedou spory!
V roce 1932 spatřil William Beebe (1877-1962) okénkem ponorného zařízení – batysféry podivného tvora. Místem mysteriózního setkání byl Atlantský oceán u Bermudského souostroví. Co biolog v hloubce 640
Stále mi píše zamilované básně
skutecnepribehy.cz
Stále mi píše zamilované básně
Byla jsem rozmazlená až hrůza. Přitom moji rodiče nebyli nijak bohatí, nemohli si dovolit bůhvíco, ale mně by snesli modré z nebe. Už ve školce jsem mívala nejkrásnější oblečky ze všech a nejvíc hraček i obrázkových knížek. A protože moje knihovna praskala ve švech, hodně jsem četla, nejraději romantické příběhy o lásce. Snila jsem o tom, že se seznámím s anglickým hrabětem,
Rado opět spojilo své renomé s japonským návrhářem
iluxus.cz
Rado opět spojilo své renomé s japonským návrhářem
V roce 2017 se značka Rado spojila s japonským módním vizionářem Kunihiko Morinagou, aby společně vytvořili limitovanou edici hodinek. Ty kombinují tradiční řemeslné umění značky s inovativní technolo
Co Krejčíkovou tak moc trápí?
nasehvezdy.cz
Co Krejčíkovou tak moc trápí?
Poslední dobou působí herečka ze seriálu Ulice Aneta Krejčíková (32) smutně, jako kdyby snad v životě prožívala velké trápení. Všímají si toho i její sledující na sociálních sítích. Vznikat pochopit
Umožní umělá inteligence hovory ze záhrobí?
21stoleti.cz
Umožní umělá inteligence hovory ze záhrobí?
Někteří lidé používají chatboty s umělou inteligencí k vytváření avatarů svých zesnulých blízkých. Pro někoho je to zdroj útěchy, ale jiné z toho tak trochu jímá hrůza Doktorka Stephenie Lucas One
Asketismus jako protipól bezuzdného chování?
epochaplus.cz
Asketismus jako protipól bezuzdného chování?
Náboženství a víra provázejí lidstvo již od pradávna. Dodržovat pravidla určená církvemi však často není vůbec jednoduché a zkrotit vlastní mysl je zřejmě jedním z nejobtížnějších úkolů… Myšlenka asketismu byla inspirována starověkou řeckou školou stoiků, kteří tvrdili, že bychom měli popírat své nižší smyslové touhy, aby se naše duše mohla osvobodit. Stoikové se učili potlačovat