Domů     Ztracený ráj s prvními stopami Evropanů
Ztracený ráj s prvními stopami Evropanů
od 20.9.2021
1

Podle slavného proroka Edgara Cayce je Dominikánská republika pozůstatkem bájné Atlantidy. A myslel si to také Kryštof Kolumbus, když zde při své cestě za objevením Ameriky poprvé přistál. „Toto je nejkrásnější země, jakou kdy lidé viděli,“ prohlásil.

Dnes je tato republika na východní části ostrova Hispaniola především rájem turistů bažících po dobrém rumu, doutnících a klidu luxusních resortů s bílými plážemi.

Díky rozloze 48 442 km2 je druhým největším ostrovním státem Karibiku. Pobřeží Dominikánské republiky je dlouhé přes 1600 km a nabízí celkem 400 km písečných pláží.

Hlavním a zároveň největším městem je Santo Domingo, které založil v roce 1496 mladší bratr Kryštofa Kolumba, Bartolomeo, a které se tak stalo vůbec prvním evropským městem v Novém světě.

Tanečníci merengue
Tanečníci merengue

Neotřelá kultura

V historickém středu města nazývaném Zona Colonial, který byl pro svůj význam zapsán na seznam světového dědictví UNESCO, je ostatně velké množství památek, které na tuto specifickou éru odkazují.

Nacházejí se zde například nejstarší dlážděná americká ulice nebo nejstarší nemocnice a také katedrála Santa Maria la Menor, která je nejstarší katedrálou amerického kontinentu.

Mauzoleum v parku Independence potom připomíná národní hrdiny, na něž jsou Dominikánci hrdí.

Každé pondělí večer hrají muzikanti živě v nejvyhlášenější restauraci ve městě, Lulú Tasting. Na trhu Mercado Colón se koncertuje v úterý a čtvrtky patří na vyhlídce Escalinatas del Conde jazzu, merengue, která je zde oficiálně uznaná za tradiční národní hudbu, nebo bachatě.

Jestliže však toužíte zažít Dominikánskou kulturu naplno, počkejte do soboty na oslavy Santo Domingo de Fiesta, kdy se tančí, zpívá, hoduje a pije rum na Plaza España. V únoru se historické uličky města zaplní maskami během tradičního karnevalu.

Ballena Jorobada
Ballena Jorobada

Sportovní sever

Na severu ostrova, který omývá Atlantský oceán a kde je minimum turistických resortů, ubíhá život úplně jiným tempem.

Na pobřeží v oblasti Las Terenas jsou ideální podmínky pro windsurfing, surfing nebo kitesurfing, což se vám na jihu země, kterou pro změnu máčí teplé vody Karibského moře, příliš nepoštěstí.

Vodní sporty sem proto přivádějí mladé lidi z celé Evropy, kteří zde za ty roky už stačili vytvořit malé národní komunity – potkáte zde Italy nebo Francouze, v městečku Cabaret zase Němce.

Golfisté si přijdou na své na hřištích Playa Dorada, Playa Grande a v okolí města Jarabacoa.

Boca Chica
Boca Chica

Proháněli se tady dinosauři

Viktoriánské město na severním pobřeží, Puerta Plata, láká návštěvníky svým Muzeem jantaru, palírnou rumu Brugal nebo jednou z nejstarších koloniálních pevností v Karibiku z roku 1577, San Felipe.

Pokud toužíte po kultuře, často probíhají nejrůznější akce v amfiteátru La Puntilla. Pouhých deset kilometrů odtud leží Ocean World s hravými delfíny, lvouny nebo žraloky a zátoka Maimón s dechberoucími pestrobarevnými korálovými útesy.

Nezapomenutelným zážitkem je také návštěva rezervace Damajagua, přibližně hodinu cesty od Puerta Plata, kde je 27 vodopádů, ke kterým je nutné putovat přibližně 40 minut tropickým pralesem.

Mimochodem, právě dominikánská džungle učarovala také režiséru Stevenu Spielbergovi, který zde natáčel svůj slavný Jurský park.

Jestliže jste fyzicky zdatní a polehávání po resortech vás tolik nebaví, můžete si zkusit udělat výlet také do národního parku Armanda Bermúdeze, který ukrývá nejvyšší bod Karibiku Pico Duarte vysoký 3170 metrů.

Turisty hojně navštěvované je město Punta Cana na východním pobřeží, kde však nepoznáte příliš ze skutečného života Dominikánců, ale spíše nefalšovaný exkluzivní ráj dovolenkářů. Pláž Bávaro je například řazena mezi deset nejkrásnějších na světě.

Santo Domingo Cathedral
Santo Domingo Cathedral

Svérázný styl života

Dominikánci tráví svůj den nejraději na ulici, kde vedou dlouhé debaty se svými sousedy, kouří doutníky a pozorují okolí. Také hrají domino, které je zde národní deskovou hrou a nesmí chybět v žádném správném baru.

Milují také baseball a kontroverzní, byť místními hojně navštěvované kohoutí zápasy. Život zde plyne poklidně a nikdo nikam nespěchá. Nejčastějším dopravním prostředkem i tažnou silou je tady osel.

Země žije převážně z cestovního ruchu a z produkce cukrové třtiny, ze které se vyrábí delikátní rum. Na vývoz však padne pouhých 5 procent, zbytek Dominikánci zvládnou zkonzumovat sami. Kromě toho zde pěstují také rýži a kvalitní tabák.

Doutníků se v Dominikánské republice vyrobí stejné množství jako na Kubě a o tabák projevila zájem také většina prestižních značek cigaret, které sem sestěhovaly své továrny poté, co se na Kubě k moci dostal Fidel Castro. Největší z nich je Aurora Cigar factory.

Downtown Puerto Plata
Downtown Puerto Plata

Umění v kopcích

Uniknout byste si neměli nechat romantickou vesničku umělců poblíž města La Romana. Vysoko v kopcích nad řekou Chavón se nachází Altos de Chavón. Protože teploty dosahují v průběhu celého roku i třiceti stupňů, s výletem počítejte v brzkých ranních hodinách.

Kamenné domky jsou zde postaveny podle vzoru středomořských vil z 16. století a obývají je umělci, kteří svá díla nabízejí turistům.

Minout byste neměli ani zdejší amfiteátr s kapacitou přibližně 5000 míst, ve kterém se dodnes pravidelně konají koncerty a Dominikánci se na ně sjíždějí z celého ostrova.

Altos de Chavón
Altos de Chavón

Přírodní skvosty

Domorodci z hor do měst téměř nescházejí a mluví proto výhradně španělsky. Džungle jim poskytuje dostatek vody a nepřeberné množství ovoce.

V džungli se skvěle daří pryšci nádhernému, který Evropané znají jako vánoční hvězdu a který tady roste všude, kam se podíváte. Nejcennější rostlinou a také národní květinou je exotická Pereskia quisqueyana neboli Rosa de Bayahibe.

Jedná se o vzácný jemně růžový kaktus, který je možné najít v oblasti Bayahibe. Skutečnými superstar mezi volně žijícími živočichy je zde na 3000 keporkaků, kteří se každý rok věrně houfují v zátoce Samaná, aby se ve zdejších teplých vodách pářili a rodili.

Salto El Limón
Salto El Limón

Tato podívaná je turisty velmi oblíbená a výlety za keporkaky nejsou drahé. Námluvy velryb probíhají od prosince do března. Poloostrov Samaná kromě keporkaků nabízí také velkou porci romantiky, protože se na něm nacházejí ty nejkrásnější pláže a národní parky.

Například v parku Los Haitises žijí mořské želvy a papoušci a v tamějších jeskyních se dochovaly malby původních indiánů Taínos.

Foto: Shutterstock

reklama
Související články
Hlavní město našich východních sousedů potěší nejen milovníky historie, ale i cyklisty, romantiky nebo vyznavače dobrého jídla a pití. V Bratislavě naleznete několik hodnotných architektonických děl spojených s nedávnou minulostí. Mezi ty nejvýjimečnější jednoznačně patří budova obrácené pyramidy Slovenského rozhlasu na Mýtné ulici, nejstarší výšková budova v Bratislavě - Manderlák či komplex o
V posledních letech míří turisté nejen k moři nebo do hor, ale chtějí ochutnávat i neznámá jídla i nápoje, ať už v blízkých nebo vzdálených zemích. Říká se tomu gastroturistika a věnuje se jí čím dál více lidí. Proto jsme se rozhodli, že se tentokrát podíváme do některých sousedních zemí na to, co můžeme ochutnat. A sluší se dodat, že i milovníků čokolády a vína. Ve francouzské kultuře je gastro
Voňavý ostrov, Perla Středomoří či Kolébka vendety… tak se přezdívá Korsice, ostrovu ve Středozemním moři, na který jsou jeho obyvatelé patřičně hrdí a kde si turisté prožité dny nemohou vynachválit. Na tomhle ostrově si totiž dovolenou užije každý. Ať už dáváte přednost odpočinku a koupání v moři, nebo si ji chcete zpestřit různými výlety za poznáváním přírody či objevováním památek. Najdete tu
Španělské kuchyni vévodí olivový olej, česnek, čerstvá zelenina, ovoce, ryby a mořské plody, ale také hovězí či vepřové maso. Studené kuchyni vévodí tapas. Pro cestovatele jsou skvělou příležitostí jak ochutnat co nejvíce specialit během jednoho večera. A jak se dělají? Zavřete oči a promítněte si všechny oblíbené dobroty. A teď zmenšete velikost porce na malý dezertní talířek. A máte tapas. Ja
Na Itálii je sympatické, že co region, to trochu jiná pochoutka. A tak zapomeňte na pizzu a na spaghetti a pojďme objevovat. Sázkou na jistotu je Toskánsko. Místní kuchyně je jednoduchá, ale kvalitní. Víme, že nemůžete ochutnat všechny lahůdky, ale zkuste alespoň dvě tradiční a uvidíte. Lampredotto Lampredotto Je jed
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Magie oblečení: Noste na sobě štěstí!
nejsemsama.cz
Magie oblečení: Noste na sobě štěstí!
Už vás nebaví počítat každou korunu a toužíte po balíku peněz? Tak zkontrolujte, co máte v šatníku. Stará čínská magie praví, že jakmile máte ve skříni nepořádek, odhání to od vás peníze a přitahuje nesnáze. Pozor si dejte také na barvy, které každý den oblékáte. Mají svůj jasný význam. Bílá košile k vám navrátí peníze Bílá je
Záhadné monstrum ze Želvího jezera: Patří na talíř, nebo do paleontologického muzea?
enigmaplus.cz
Záhadné monstrum ze Želvího jezera: Patří na talíř, nebo do paleontologického muzea?
Folklorní příběhy z Kanady obsahují i legendu o záhadném vodním monstru, které by mělo žít v Želvím jezeře v provincii Saskatchewan. Jistě, podle místního názvu byste možná čekali nějakého krvežíznivé
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
panidomu.cz
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný
Teplota oceánů cupuje rekordy již více než rok. Co se děje?
21stoleti.cz
Teplota oceánů cupuje rekordy již více než rok. Co se děje?
Globální oceán již více než rok každý den překonává své teplotní rekordy. Rok 2024 zatím pokračuje v trendu z roku 2023. Právě tehdy se vlna rekordů nastartovala a od té doby nezpomaluje. Podle údajů
Nevěra posílila naše manželství
skutecnepribehy.cz
Nevěra posílila naše manželství
V manželství se Zdeňkem jsem prožila situaci, o které jsem si vůbec nedovedla představit, že by někdy mohla přijít. Průběh mého vztahu se Zdeňkem, mým manželem, byl asi takový, jaký bývá ve většině dlouhodobých partnerství. Poznali jsme se, když nám oběma bylo něco málo přes dvacet pět let. Nějakou dobu jsme se jen tak vídali,
Švagrovi v Říši přichystal Václav II. podraz
historyplus.cz
Švagrovi v Říši přichystal Václav II. podraz
Uprostřed léta roku 1290 se Václav II. potkává se svým tchánem Rudolfem Habsburským v Erfurtu. Oba muži se přátelsky obejmou. Před římským králem už však nestojí ten nejistý chlapec, jenž ho žádával o pomoc a o radu. Václav nyní vystupuje sebevědomě a je to Rudolf, kdo po něm tentokrát bude něco chtít…   Rytíř v
Paulová na sobě dře kvůli StarDance
nasehvezdy.cz
Paulová na sobě dře kvůli StarDance
Už dlouhé týdny je jasné, které celebrity vyrazí do boje v nadcházejícím ročníku StarDance. Jednou z hvězd bude také nestárnoucí herečka ze seriálu Jedna rodina Jana Paulová (69). Ta je dokonce hist
Pečená kachna na citronech
tisicereceptu.cz
Pečená kachna na citronech
Kachna připravená na citronech, česneku a zázvoru nejlépe chutná s rýží nebo opečenými bramborami. Suroviny 1 celá kachna 3 citrony 4 cm zázvoru 2 cibule 3 paličky česneku 3 lžíce másla 1
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
epochalnisvet.cz
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
Byl vztyčen uprostřed džungle na ostrově Jáva, a to zhruba před 1200 lety. Kým, to dodnes zůstává záhadou. V době, kdy kamenný skvost Borobudur vznikl, zde totiž žila kultura, která i velké stavby pokrývala jen palmovými listy… Několik dlouhých staletí je Borobudur zcela zapomenutý a skrytý lidským očím. Chátrající kamenný kolos vyrve ze spárů bující
Slavný Bedřich Hrozný získal profesuru až na třetí pokus
epochaplus.cz
Slavný Bedřich Hrozný získal profesuru až na třetí pokus
V červnu 1905 se Bedřich Hrozný stává docentem a do světa velké vědy se uvede přednáškou O babylónském eposu o stvoření světa. Finančně mu to ale nic nepřinese. Bádáním ani přednáškovou činností se Bedřich Hrozný (1879‒1952) neuživí. Naštěstí stále pracuje jako univerzitní knihovník, a proto může požádat o ruku svoji vyvolenou Vlastu Procházkovou (1888‒1959), aniž
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
iluxus.cz
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
Společnost Mercedes-AMG představila na automobilové slavnosti Goodwood Festival of Speed nejnovější přírůstek do rodiny supersportovních vozů AMG GT – nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+. Novinka se z