Domů     Ztracený ráj s prvními stopami Evropanů
Ztracený ráj s prvními stopami Evropanů
od 20.9.2021
1

Podle slavného proroka Edgara Cayce je Dominikánská republika pozůstatkem bájné Atlantidy. A myslel si to také Kryštof Kolumbus, když zde při své cestě za objevením Ameriky poprvé přistál. „Toto je nejkrásnější země, jakou kdy lidé viděli,“ prohlásil.

Dnes je tato republika na východní části ostrova Hispaniola především rájem turistů bažících po dobrém rumu, doutnících a klidu luxusních resortů s bílými plážemi.

Díky rozloze 48 442 km2 je druhým největším ostrovním státem Karibiku. Pobřeží Dominikánské republiky je dlouhé přes 1600 km a nabízí celkem 400 km písečných pláží.

Hlavním a zároveň největším městem je Santo Domingo, které založil v roce 1496 mladší bratr Kryštofa Kolumba, Bartolomeo, a které se tak stalo vůbec prvním evropským městem v Novém světě.

Tanečníci merengue
Tanečníci merengue

Neotřelá kultura

V historickém středu města nazývaném Zona Colonial, který byl pro svůj význam zapsán na seznam světového dědictví UNESCO, je ostatně velké množství památek, které na tuto specifickou éru odkazují.

Nacházejí se zde například nejstarší dlážděná americká ulice nebo nejstarší nemocnice a také katedrála Santa Maria la Menor, která je nejstarší katedrálou amerického kontinentu.

Mauzoleum v parku Independence potom připomíná národní hrdiny, na něž jsou Dominikánci hrdí.

Každé pondělí večer hrají muzikanti živě v nejvyhlášenější restauraci ve městě, Lulú Tasting. Na trhu Mercado Colón se koncertuje v úterý a čtvrtky patří na vyhlídce Escalinatas del Conde jazzu, merengue, která je zde oficiálně uznaná za tradiční národní hudbu, nebo bachatě.

Jestliže však toužíte zažít Dominikánskou kulturu naplno, počkejte do soboty na oslavy Santo Domingo de Fiesta, kdy se tančí, zpívá, hoduje a pije rum na Plaza España. V únoru se historické uličky města zaplní maskami během tradičního karnevalu.

Ballena Jorobada
Ballena Jorobada

Sportovní sever

Na severu ostrova, který omývá Atlantský oceán a kde je minimum turistických resortů, ubíhá život úplně jiným tempem.

Na pobřeží v oblasti Las Terenas jsou ideální podmínky pro windsurfing, surfing nebo kitesurfing, což se vám na jihu země, kterou pro změnu máčí teplé vody Karibského moře, příliš nepoštěstí.

Vodní sporty sem proto přivádějí mladé lidi z celé Evropy, kteří zde za ty roky už stačili vytvořit malé národní komunity – potkáte zde Italy nebo Francouze, v městečku Cabaret zase Němce.

Golfisté si přijdou na své na hřištích Playa Dorada, Playa Grande a v okolí města Jarabacoa.

Boca Chica
Boca Chica

Proháněli se tady dinosauři

Viktoriánské město na severním pobřeží, Puerta Plata, láká návštěvníky svým Muzeem jantaru, palírnou rumu Brugal nebo jednou z nejstarších koloniálních pevností v Karibiku z roku 1577, San Felipe.

Pokud toužíte po kultuře, často probíhají nejrůznější akce v amfiteátru La Puntilla. Pouhých deset kilometrů odtud leží Ocean World s hravými delfíny, lvouny nebo žraloky a zátoka Maimón s dechberoucími pestrobarevnými korálovými útesy.

Nezapomenutelným zážitkem je také návštěva rezervace Damajagua, přibližně hodinu cesty od Puerta Plata, kde je 27 vodopádů, ke kterým je nutné putovat přibližně 40 minut tropickým pralesem.

Mimochodem, právě dominikánská džungle učarovala také režiséru Stevenu Spielbergovi, který zde natáčel svůj slavný Jurský park.

Jestliže jste fyzicky zdatní a polehávání po resortech vás tolik nebaví, můžete si zkusit udělat výlet také do národního parku Armanda Bermúdeze, který ukrývá nejvyšší bod Karibiku Pico Duarte vysoký 3170 metrů.

Turisty hojně navštěvované je město Punta Cana na východním pobřeží, kde však nepoznáte příliš ze skutečného života Dominikánců, ale spíše nefalšovaný exkluzivní ráj dovolenkářů. Pláž Bávaro je například řazena mezi deset nejkrásnějších na světě.

Santo Domingo Cathedral
Santo Domingo Cathedral

Svérázný styl života

Dominikánci tráví svůj den nejraději na ulici, kde vedou dlouhé debaty se svými sousedy, kouří doutníky a pozorují okolí. Také hrají domino, které je zde národní deskovou hrou a nesmí chybět v žádném správném baru.

Milují také baseball a kontroverzní, byť místními hojně navštěvované kohoutí zápasy. Život zde plyne poklidně a nikdo nikam nespěchá. Nejčastějším dopravním prostředkem i tažnou silou je tady osel.

Země žije převážně z cestovního ruchu a z produkce cukrové třtiny, ze které se vyrábí delikátní rum. Na vývoz však padne pouhých 5 procent, zbytek Dominikánci zvládnou zkonzumovat sami. Kromě toho zde pěstují také rýži a kvalitní tabák.

Doutníků se v Dominikánské republice vyrobí stejné množství jako na Kubě a o tabák projevila zájem také většina prestižních značek cigaret, které sem sestěhovaly své továrny poté, co se na Kubě k moci dostal Fidel Castro. Největší z nich je Aurora Cigar factory.

Downtown Puerto Plata
Downtown Puerto Plata

Umění v kopcích

Uniknout byste si neměli nechat romantickou vesničku umělců poblíž města La Romana. Vysoko v kopcích nad řekou Chavón se nachází Altos de Chavón. Protože teploty dosahují v průběhu celého roku i třiceti stupňů, s výletem počítejte v brzkých ranních hodinách.

Kamenné domky jsou zde postaveny podle vzoru středomořských vil z 16. století a obývají je umělci, kteří svá díla nabízejí turistům.

Minout byste neměli ani zdejší amfiteátr s kapacitou přibližně 5000 míst, ve kterém se dodnes pravidelně konají koncerty a Dominikánci se na ně sjíždějí z celého ostrova.

Altos de Chavón
Altos de Chavón

Přírodní skvosty

Domorodci z hor do měst téměř nescházejí a mluví proto výhradně španělsky. Džungle jim poskytuje dostatek vody a nepřeberné množství ovoce.

V džungli se skvěle daří pryšci nádhernému, který Evropané znají jako vánoční hvězdu a který tady roste všude, kam se podíváte. Nejcennější rostlinou a také národní květinou je exotická Pereskia quisqueyana neboli Rosa de Bayahibe.

Jedná se o vzácný jemně růžový kaktus, který je možné najít v oblasti Bayahibe. Skutečnými superstar mezi volně žijícími živočichy je zde na 3000 keporkaků, kteří se každý rok věrně houfují v zátoce Samaná, aby se ve zdejších teplých vodách pářili a rodili.

Salto El Limón
Salto El Limón

Tato podívaná je turisty velmi oblíbená a výlety za keporkaky nejsou drahé. Námluvy velryb probíhají od prosince do března. Poloostrov Samaná kromě keporkaků nabízí také velkou porci romantiky, protože se na něm nacházejí ty nejkrásnější pláže a národní parky.

Například v parku Los Haitises žijí mořské želvy a papoušci a v tamějších jeskyních se dochovaly malby původních indiánů Taínos.

Foto: Shutterstock

reklama
Související články
Od českých hranic je to jen co by kamenem dohodil a ostatně většina lidí na obou stranách hraniční čáry tu hranici nikdy tak úplně nepřijala za svou. Bratislava k nám prostě nikdy nepřestala patřit stejně jako my k ní. Návštěvníci, kteří do Bratislavy zavítají poprvé, možná budou trochu bezradní. Jak se v té široké nabídce památek, atrakcí a zážitků zorientovat, co vybrat a co třeba pro nedostate
První, co se nám obvykle vybaví, když se řekne Švýcarsko, je čokoláda a sýr, pak ještě hory, hodinky a banky. My dnes zůstaneme u těch prvních dvou. Čokoláda, jak ji známe a konzumujeme dnes, se ve Švýcarsku opravdu zrodila a mnozí podnikaví muži ji tady postupně vypiplali až do dnešní lahůdkové pochoutky, které sami Švýcaři zkonzumují 12 kilogramů ročně na osobu. Na své čokoládě jsou natolik záv
Kam vyrazit s těmi nejmenšími, aby si i ve sněhu užili spoustu zábavy? Skvělým tipem pro rodinný výlet je lyžařský areál Serfaus-Fiss-Ladis, nacházející se na náhorní plošině nad tyrolským údolím řeky Inn. Pohádková zima v Serfaus-Fiss-Ladis! Věřte nebo ne, ale překrásná oblast je nejslunnějším místem celého Tyrolska! Absolutním rájem je Bertina dětská zem ve Fissu, kde si děti pod dozorem
Jeden z alpských divů objevíte u lyžařského střediska Cervinia-Breuil, nalézajícího se pod úpatím hory Matterhorn v severozápadním italském údolí Valle d'Aosta. Ledová podívaná u Matterhornu Ledové jeskyně, které jsou jedny z nejvyšších v Evropě, dosahují téměř 4000 metrů nad mořem. Ze švýcarské strany k nim vyjedete lanovkou Piccolo Cervino, přičemž vystoupíte přímo u padesáti metrového tunelu
Když se k zemi začnou snášet první sněhové vločky, promění se horská oblast kolem Dachsteinu ve skutečný zimní ráj. Kromě četných možností sportovního vyžití zde na hosty čeká vřelé přijetí hostitelů a vynikající kuchyně. Region Schladming-Dachstein, který je součástí oblasti Ski amadé, nabízí deset lyžařských středisek a více než 230 km perfektně upravených sjezdovek v nadmořské výšce až 2700 m
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vnučka se moc trápila kvůli lásce
skutecnepribehy.cz
Vnučka se moc trápila kvůli lásce
Je jí už třicet, ale máma s ní jedná jako s malou. Zakazuje jí chlapce a hlídá ji na každém kroku. Pořád dělá scény a vnučka chřadne před očima. Moje dcera bývala pěkné kvítko. Už na základce chodila s dvacetiletým a později těch chlapů vystřídala nepočítaně. Když se konečně vdala, ulevilo se mi, ale ne na dlouho. Stala se z ní taková
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
21stoleti.cz
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
V roce 2023 stoupla globální hladina oxidu uhličitého na 419 částic na milion, což je přibližně o 50 % více než před průmyslovou revolucí. To znamená, že ve vzduchu je zhruba o 50 procent více molekul
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
epochaplus.cz
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
epochalnisvet.cz
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?   Rozlehlými prostorami
Bronislav Poloczek už neměl chuť žít
nasehvezdy.cz
Bronislav Poloczek už neměl chuť žít
Herec Bronislav Poloczek (†72) připomínal medvěda. Postavou i chováním. Dětství a mládí prožil Bronislav Poloczek (†72) ve Slezsku a mluvil stejně dobře polsky jako česky. Původně chtěl studovat př
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Opékané španělské papričky
tisicereceptu.cz
Opékané španělské papričky
Ve Španělsku se konzumují jako předkrm. Vy si je můžete vychutnat třeba jako přílohu k masu. Suroviny 250 g čestvých papriček Pimientos de Padrón hrubozrnná (uzená) sůl kvalitní olivový olej
Proč jsem se nechala zlákat na seanci?
nejsemsama.cz
Proč jsem se nechala zlákat na seanci?
Byli jsme mladí a až příliš troufalí. Chtěli jsme si promluvit s duchy našich blízkých. Takovou zkušenost bych ale nikomu nedoporučovala. Tehdy mi bylo třináct let, když mi zemřela babička, kterou jsem měla velice ráda. Neměla jsem moc kamarádek, ráda jsem trávila čas sama. Ráda jsem si četla, malovala a vyšívala, vždy v klidu v tichosti domova. Ven jsem chodila
Mistrovský hodinář tvarů: Cartier odhaluje své novinky pro letošní rok
iluxus.cz
Mistrovský hodinář tvarů: Cartier odhaluje své novinky pro letošní rok
Cartier se vždy vyznačoval vytvářením jedinečných forem, od designu přes propracované siluety, které jsou na první pohled okamžitě rozpoznatelné. Hra s tvary, stírání hranic mezi skutečným a imaginárn
4 neuskutečněné atentáty 2. světové války: Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
historyplus.cz
4 neuskutečněné atentáty 2. světové války: Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
Je to jedinečná šance, jak zlikvidovat prvního muže Třetí říše. Při svých pravidelných vycházkách po Obersalzbergu je totiž téměř nechráněn. Stačí vybrat vhodné stanoviště, zamířit a vystřelit. Pokud by britský odstřelovač přece jenom minul, jeho dva kolegové budou připraveni dokončit práci bazukou…   Usekni hadovi hlavu a vyřadíš celé tělo…Myšlenka s jasným poselstvím, že když
Zámek Vranov nad Dyjí: Rejdiště neklidných duchů?
enigmaplus.cz
Zámek Vranov nad Dyjí: Rejdiště neklidných duchů?
Zámek Vranov nad Dyjí, nacházející se na jihu Moravy nedaleko Vranovské přehrady, se může pochlubit velmi bohatou historií. Už okolo roku 1100 zde totiž údajně stával hrad, zmiňovaný rovněž v Kosmově
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude