Domů     Ztracený ráj s prvními stopami Evropanů
Ztracený ráj s prvními stopami Evropanů

Podle slavného proroka Edgara Cayce je Dominikánská republika pozůstatkem bájné Atlantidy. A myslel si to také Kryštof Kolumbus, když zde při své cestě za objevením Ameriky poprvé přistál. „Toto je nejkrásnější země, jakou kdy lidé viděli,“ prohlásil.

Dnes je tato republika na východní části ostrova Hispaniola především rájem turistů bažících po dobrém rumu, doutnících a klidu luxusních resortů s bílými plážemi.

Díky rozloze 48 442 km2 je druhým největším ostrovním státem Karibiku. Pobřeží Dominikánské republiky je dlouhé přes 1600 km a nabízí celkem 400 km písečných pláží.

Hlavním a zároveň největším městem je Santo Domingo, které založil v roce 1496 mladší bratr Kryštofa Kolumba, Bartolomeo, a které se tak stalo vůbec prvním evropským městem v Novém světě.

Tanečníci merengue
Tanečníci merengue

Neotřelá kultura

V historickém středu města nazývaném Zona Colonial, který byl pro svůj význam zapsán na seznam světového dědictví UNESCO, je ostatně velké množství památek, které na tuto specifickou éru odkazují.

Nacházejí se zde například nejstarší dlážděná americká ulice nebo nejstarší nemocnice a také katedrála Santa Maria la Menor, která je nejstarší katedrálou amerického kontinentu.

Mauzoleum v parku Independence potom připomíná národní hrdiny, na něž jsou Dominikánci hrdí.

Každé pondělí večer hrají muzikanti živě v nejvyhlášenější restauraci ve městě, Lulú Tasting. Na trhu Mercado Colón se koncertuje v úterý a čtvrtky patří na vyhlídce Escalinatas del Conde jazzu, merengue, která je zde oficiálně uznaná za tradiční národní hudbu, nebo bachatě.

Jestliže však toužíte zažít Dominikánskou kulturu naplno, počkejte do soboty na oslavy Santo Domingo de Fiesta, kdy se tančí, zpívá, hoduje a pije rum na Plaza España. V únoru se historické uličky města zaplní maskami během tradičního karnevalu.

Ballena Jorobada
Ballena Jorobada

Sportovní sever

Na severu ostrova, který omývá Atlantský oceán a kde je minimum turistických resortů, ubíhá život úplně jiným tempem.

Na pobřeží v oblasti Las Terenas jsou ideální podmínky pro windsurfing, surfing nebo kitesurfing, což se vám na jihu země, kterou pro změnu máčí teplé vody Karibského moře, příliš nepoštěstí.

Vodní sporty sem proto přivádějí mladé lidi z celé Evropy, kteří zde za ty roky už stačili vytvořit malé národní komunity – potkáte zde Italy nebo Francouze, v městečku Cabaret zase Němce.

Golfisté si přijdou na své na hřištích Playa Dorada, Playa Grande a v okolí města Jarabacoa.

Boca Chica
Boca Chica

Proháněli se tady dinosauři

Viktoriánské město na severním pobřeží, Puerta Plata, láká návštěvníky svým Muzeem jantaru, palírnou rumu Brugal nebo jednou z nejstarších koloniálních pevností v Karibiku z roku 1577, San Felipe.

Pokud toužíte po kultuře, často probíhají nejrůznější akce v amfiteátru La Puntilla. Pouhých deset kilometrů odtud leží Ocean World s hravými delfíny, lvouny nebo žraloky a zátoka Maimón s dechberoucími pestrobarevnými korálovými útesy.

Nezapomenutelným zážitkem je také návštěva rezervace Damajagua, přibližně hodinu cesty od Puerta Plata, kde je 27 vodopádů, ke kterým je nutné putovat přibližně 40 minut tropickým pralesem.

Mimochodem, právě dominikánská džungle učarovala také režiséru Stevenu Spielbergovi, který zde natáčel svůj slavný Jurský park.

Jestliže jste fyzicky zdatní a polehávání po resortech vás tolik nebaví, můžete si zkusit udělat výlet také do národního parku Armanda Bermúdeze, který ukrývá nejvyšší bod Karibiku Pico Duarte vysoký 3170 metrů.

Turisty hojně navštěvované je město Punta Cana na východním pobřeží, kde však nepoznáte příliš ze skutečného života Dominikánců, ale spíše nefalšovaný exkluzivní ráj dovolenkářů. Pláž Bávaro je například řazena mezi deset nejkrásnějších na světě.

Santo Domingo Cathedral
Santo Domingo Cathedral

Svérázný styl života

Dominikánci tráví svůj den nejraději na ulici, kde vedou dlouhé debaty se svými sousedy, kouří doutníky a pozorují okolí. Také hrají domino, které je zde národní deskovou hrou a nesmí chybět v žádném správném baru.

Milují také baseball a kontroverzní, byť místními hojně navštěvované kohoutí zápasy. Život zde plyne poklidně a nikdo nikam nespěchá. Nejčastějším dopravním prostředkem i tažnou silou je tady osel.

Země žije převážně z cestovního ruchu a z produkce cukrové třtiny, ze které se vyrábí delikátní rum. Na vývoz však padne pouhých 5 procent, zbytek Dominikánci zvládnou zkonzumovat sami. Kromě toho zde pěstují také rýži a kvalitní tabák.

Doutníků se v Dominikánské republice vyrobí stejné množství jako na Kubě a o tabák projevila zájem také většina prestižních značek cigaret, které sem sestěhovaly své továrny poté, co se na Kubě k moci dostal Fidel Castro. Největší z nich je Aurora Cigar factory.

Downtown Puerto Plata
Downtown Puerto Plata

Umění v kopcích

Uniknout byste si neměli nechat romantickou vesničku umělců poblíž města La Romana. Vysoko v kopcích nad řekou Chavón se nachází Altos de Chavón. Protože teploty dosahují v průběhu celého roku i třiceti stupňů, s výletem počítejte v brzkých ranních hodinách.

Kamenné domky jsou zde postaveny podle vzoru středomořských vil z 16. století a obývají je umělci, kteří svá díla nabízejí turistům.

Minout byste neměli ani zdejší amfiteátr s kapacitou přibližně 5000 míst, ve kterém se dodnes pravidelně konají koncerty a Dominikánci se na ně sjíždějí z celého ostrova.

Altos de Chavón
Altos de Chavón

Přírodní skvosty

Domorodci z hor do měst téměř nescházejí a mluví proto výhradně španělsky. Džungle jim poskytuje dostatek vody a nepřeberné množství ovoce.

V džungli se skvěle daří pryšci nádhernému, který Evropané znají jako vánoční hvězdu a který tady roste všude, kam se podíváte. Nejcennější rostlinou a také národní květinou je exotická Pereskia quisqueyana neboli Rosa de Bayahibe.

Jedná se o vzácný jemně růžový kaktus, který je možné najít v oblasti Bayahibe. Skutečnými superstar mezi volně žijícími živočichy je zde na 3000 keporkaků, kteří se každý rok věrně houfují v zátoce Samaná, aby se ve zdejších teplých vodách pářili a rodili.

Salto El Limón
Salto El Limón

Tato podívaná je turisty velmi oblíbená a výlety za keporkaky nejsou drahé. Námluvy velryb probíhají od prosince do března. Poloostrov Samaná kromě keporkaků nabízí také velkou porci romantiky, protože se na něm nacházejí ty nejkrásnější pláže a národní parky.

Například v parku Los Haitises žijí mořské želvy a papoušci a v tamějších jeskyních se dochovaly malby původních indiánů Taínos.

Foto: Shutterstock

Související články
Pokud nesnášíte velká vedra, nebo vám v létě na dovolenou nezbyl čas, nic není ztraceno. Menorka vám ráda otevře svou náruč. Název pochází z latinského Insula minor (Menší ostrov), který se používal pro odlišení od sousední Mallorky. Oba ostrovy patří k španělskému souostroví Baleáry. Od Mallorky se ostrov liší nejen velikostí, ale také rytmem života. Zatímco větší sestru už dávno ve dne v noci o
Slunce se mocně opírá o štíty mohutných hor. Na nebi není ani mráček a skoro to vypadá, že ostré vrcholky masivů musejí každou chvilkou protnout blankytně modrou oblohu. Jejich majestátnost a dravost krotí nádherné listnaté lesy, jejichž podzimní „čarokresba” vezme dech všem přihlížejícím. Je jednou z největších zemí a statistické údaje popisující tuto nejlidnatější část světa jsou naprosto fasc
V rakouské Solné komoře, sevřené horskými hřebeny Dachsteinu a vonícími alpskými lesy, se rozkládá malebná vesnička Gosau. Toto místo působí, jako by vystoupilo z jiné doby – krajina nedotčená spěchem, kde čas plyne klidněji a každý pohled nabízí scenérii hodnou pohlednice. Gosau láká cestovatele, kteří touží po tichu, autenticitě a zážitku, který se zapíše hluboko do paměti. Největším magnetem
Navštivte jedno z nejkrásnějších měst severní Evropy a zároveň jedno z nejstarších v Polsku. A až se ho nabažíte, pokračujte za krmením tuleňů a na polskou Saharu. Rádi o dovolené odpočíváte na pláži u moře nebo se procházíte malebnými uličkami plnými kaváren a stylových krámků se suvenýry? Obdivujete kostely, chrámy a historické budovy? Líbí se vám spíš aktivní dovolená plná dobrodružství? Láká
Užhorod je malebné město na západě Ukrajiny, ležící v Zakarpatské oblasti přímo u hranic se Slovenskem. Díky své poloze – jen pár minut od hraničního přechodu ve Vyšném Nemeckém – je Užhorod často považován za „bránu do Ukrajiny“. Dlouhodobě byl známý svou vícejazyčnou a mnohonárodní atmosférou – mísí se tu vlivy ukrajinské, slovenské, maďarské, české i romské kultury. V posledních dvou letech se
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vavřín: Pocta pro vítěze i ceněné koření
epochaplus.cz
Vavřín: Pocta pro vítěze i ceněné koření
V obchodě si ho kupujeme v podobě nenápadných suchých listů, které přidáváme při vaření do různých jídel. Samotná dřevina má přitom vznešenost nejen v názvu, ale také ve své historii. Uctívají ji panovníci i umělci, neobejdou se bez ní dokonce ani ve slavné delfské věštírně. A může podpořit zdraví! Vavřínové věnce známe jako poctu pro
Konec zápachu v bytě
panidomu.cz
Konec zápachu v bytě
Možná už se vám to také stalo. Vejdete do bytu a…. cítíte nepříjemný odér, který se line prostorem. Jen nemůžete přijít na to, odkud se bere. V případě, že se váš nos vzbouří a signalizuje nelibý pach, se zkuste zaměřit na 7 nejčastějších důvodů, proč to u vás doma smrdí. 1. Odpadkový koš Používání igelitových
Originální stavba navzdory velké vodě
rezidenceonline.cz
Originální stavba navzdory velké vodě
Okouzlující dům, postavený v povodňovém pásmu na předměstí Byron Bay v oblasti Queensland na východě Austrálie, musel vyhovět přísným stavebním regulím, aby jej nezničily v těchto končinách celkem běžné povodně. Příjemné subtropické klima v pobřežní oblasti australského Queenslandu spolu s nekonečnými písečnými plážemi a národními parky učarovaly také majitelům Northern Rivers Beach House, kteří se obrátili na známé architektonické
S nohama jako konve moc parády bohužel neuděláte
nejsemsama.cz
S nohama jako konve moc parády bohužel neuděláte
V horkém počasí začnou otékat nohy i zdravým lidem. Pocity těžkých nohou jsou nepříjemné a mohou pokazit celý den a místo toho, abyste si teplé dny užívala, trpíte. Vše se dá ale napravit! I když je většina lidí přesvědčena o opaku, nejsou oteklé nohy ani zdaleka problémem pouze starších nebo obézních lidí. Nepříjemně otéct mohou nohy komukoli. Zvlášť rizikové je dlouhé
Ze šperkovnice vycházely zvuky
skutecnepribehy.cz
Ze šperkovnice vycházely zvuky
S manželem jsme zakoupili starou šperkovnici, a pak ji vystavili v obývacím pokoji na komodě. Od té doby se doma začaly dít podivné věci. Když jsme si s manželem pořídili malý byt, nijak jsme s jeho zařizováním nepospíchali. Nechtěli jsme nic uspěchat. Společně s manželem Pavlem jsme přemýšleli, jaké doplňky by byly do obýváku nejvhodnější. Toulali jsme se tehdy na výletě v Kroměříži, když jsme v zapadlé
Ztracené poklady Kypru: Co způsobilo rozdělení středomořského ostrova?
enigmaplus.cz
Ztracené poklady Kypru: Co způsobilo rozdělení středomořského ostrova?
V roce 1974 proběhla invaze turecké armády na ostrov Kypr. Vyvrcholilo tím problematické soužití mezi kyperskými Řeky a kyperskými Turky. Ostrov je stále rozdělen. Část ostrova nyní zahrnuje území Kyp
Vodnice je poklad v domácí apotéce
epochalnisvet.cz
Vodnice je poklad v domácí apotéce
Její druhý název je brukev řepák, ale také se jí lidově říkalo kvaka nebo rabská řepa, to prý podle uherského města Rábu, protože prý snáší podobné vlhké podnebí, jako je tam.   Určitě jste se s ní už setkali, třeba na trzích, někdy i v obchodech. Její bulvy jsou bílé, nahoře někdy fialové a chutí
Nechá se Švandová připravit o luxusní život?
nasehvezdy.cz
Nechá se Švandová připravit o luxusní život?
Když si herečka Jana Švandová (77) brala movitého developera Pavla Satorieho (75), šla hlavně po jistotě. Jenže co když o jejího muže teď usiluje jiná žena se stejným záměrem? Herečka Jana Švandová
Kuřecí prsa ve slaninovém kabátku
tisicereceptu.cz
Kuřecí prsa ve slaninovém kabátku
Nikdy není na škodu zkombinovat více druhů masa. Ingredience 4 ks kuřecích prsou 15 plátků slaniny 1 vejce 100 g strouhanky 100 g nastrouhaného sýru sůl a pepř Postup Nejprve si tři p
Kam se ztratilo tělo Prokopa Holého?
historyplus.cz
Kam se ztratilo tělo Prokopa Holého?
Je neděle pozdě odpoledne, 30. května 1434. Kolem táhlého hřbetu Lipské hory u vesnice Lipany se zvedá prach. Jízdní oddíly umírněných husitů pronikají otevřenou vozovou hradbou táboritů a sirotků a převrátí osm dalších bojových vozů. Za nimi se hrnou pěší, kteří kolem sebe mávají meči a cepy… Právě v těchto rozhodujících okamžicích, kdy proti sobě bojují
Klid v hlavě, sen v duši a mládí v buňkách: Jak nám příroda pomáhá spát a nestárnout
21stoleti.cz
Klid v hlavě, sen v duši a mládí v buňkách: Jak nám příroda pomáhá spát a nestárnout
Usnout včas, spát celou noc, probudit se svěží – pro mnohé sen. Doslova. Ve světě, kde se večerní ticho mění v modré světlo displejů a hlava neumí přestat přemýšlet ani v jednu ráno, se kvalitní spáne
Džob: Graffiti, život a tikající styl s Mühle Glashütte
iluxus.cz
Džob: Graffiti, život a tikající styl s Mühle Glashütte
Letní filmovou sezónu oživuje snímek Džob, závěrečný díl trilogie, kterou režisér Tomáš Vorel započal Gymplem a pokračoval Vejškou. Hrdinové Kolman (Jiří Mádl) a Kocourek (Tomáš Vorel ml.) dospěli – j
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz