Domů     Frýdlant: Klenot severních Čech vás uchvátí historií
Frýdlant: Klenot severních Čech vás uchvátí historií
od 20.9.2021
1

Vydejte se do uliček malebného města s historickým centrem s hradbami, radnicí a starými měšťanskými domy, prohlédněte si rozsáhlý zámek a nezapomeňte ani na okolí s řadou atraktivních skalních vyhlídek, s lázněmi a známým poutním místem Hejnice.

Jakmile se řekne Frýdlant, snad každému se jako první vybaví stejnojmenný zámek. Velkou pozornost si ale zaslouží i samotné město, které nabízí spoustu míst k navštívení. Za zmínku stojí i okolí Frýdlantu.

Rozhledny a skalní vyhlídky slibují neotřelou podívanou na krásy české krajiny a nabízejí nespočet tras milovníkům turistiky.

Město – hrdina

Historie frýdlantského kraje se začíná psát už od 6. století našeho letopočtu. Tehdy se zde začínají usazovat slovanští rybáři a lovci ze sousední Lužice.

V roce 1278 je poprvé doložena existence hradu, v téže době se začíná usídlovat obyvatelstvo kolem řeky Smědé a dává základ budoucímu městu. Rychle se rozrůstající osada je brzy povýšena na město přidělením městských privilegií.

Ve stejné době je Frýdlant obehnán hradbami, ale jeho budoucnost má být těžce zkoušena. Město zažívá několik ničivých požárů, které jsou rozdmýchány pod rukama husitů.

Naštěstí se z nich dokáže vzpamatovat a prožije několik klidných let, posléze se ale musí vypořádat s běsněním sedmileté války. Útrapám se Frýdlant nevyhne ani v dobách Napoleonovy největší slávy, tehdy čelí útrapám způsobených napoleonskými vojsky.

Genius loci

I přes pohnutou historii a ničivé požáry si Frýdlant zachoval četné památkové skvosty a při toulání se uličkami města máte pocit, jako by na vás dávné časy dýchaly z každého koutu.

Co by návštěvníkovi města rozhodně nemělo uniknout, je radnice města nacházející se na náměstí T. G. Masaryka. Podle některých zpráv měla ve Frýdlantu existovat radnice již v roce 1532. S největší pravděpodobností stála uprostřed náměstí, v místě dnešní kašny.

Bylo to zřejmě dřevěné stavení na kamenných základech a podle městských účtů měla dvě věže, velkou a malou se zvonem. Dnešní radnice se pyšní novorenesančním stylem a slouží hlavně turistům.

V přízemí budovy je situováno Turistické informační centrum a ve druhém patře se nachází Městské muzeum. Expozice muzea představuje historii města a množství exponátů spojených s venkovským i městským životem.

S ohledem na otevírací dobu lze vystoupat na radniční věž, jejíž ochoz nabízí výhled na celé město a panorama Jizerských hor.

Boží svatostánekTéměř magickou atmosféru zažijete při návštěvě kostela Nalezení sv. Kříže. Nejstarší svatostánek ve městě prošel nejrozsáhlejší rekonstrukcí v roce 1551 během působení italských stavitelů z Milána.

Nejoceňovanější památkou kostela je mauzoleum rodu Redernů, v němž je umístěn monumentální mramorový náhrobek z dílny Gerharda Heinricha z Amsterdamu. Jedná se o jedno z nejvýznamnějších děl zaalpské renesance.

„Půjdem spolu do Betléma!”

Snad nejnavštěvovanější atrakcí ve Frýdlantu je však pohyblivý mechanický betlém, který vznikl pod rukama frýdlantského rodáka Gustava Simona. Ten práci na betlému věnoval více než 60 let.

Betlém se stovkou pohybujících se figurek lidí a zvířat je vystaven přímo v místnosti, v níž jeho tvůrce strávil velkou část života. Najdete jej nedaleko náměstí T. G. Masaryka, v Zahradní ulici za parkovištěm u pošty.

Frýdlantský velikán

Státní hrad a zámek Frýdlant patří k nejrozsáhlejším hradním komplexům v severních Čechách. Představuje spojení středověkého hradu a renesančního zámku.

Hrad byl vybudován přibližně v polovině 13. století, již v roce 1881 byl zpřístupněn veřejnosti a stal se tak nejstarším hradním muzeem ve střední Evropě.

Celý komplex se skládá z hradu s válcovou věží Indikou, zámecké kaple, renesančního křídla a nového, takzvaného kastelánského křídla zámku. V interiérech komplexu můžete vidět řadu exponátů, v hradní části se nachází početná sbírka dýmek, chladných a palných zbraní, ale také rozsáhlá barokní knihovna.

V zámecké části je umístěna sbírka obrazů známých českých a zahraničních barokních umělců nebo unikátní soubor hraček.

Opředen tajemstvím

Dominanta města (ano, řeč je stále o frýdlantském hradu a zámku) toho kromě poutavých sbírek slibuje daleko víc. Na své si přijdou i ti, kdo se zajímají o tajemno. Právě to je s hradním komplexem velmi úzce spjato.

Za zdmi majestátní stavby měla být praktikována černá magie a majitele hradního komplexu měl pokoušet samotný ďábel. Podle dobových klepů se pak za okny hradu zjevuje Kateřina z Redernu coby černá paní, pozoruje svá panství a hlasitě sténá.

Přinejmenším obdiv také vzbuzují hradní tajné chodby. Podle místních pověstí vedou až do Jizerských hor, konkrétně pod kaňon řeky Smědé na Hartu a do Skalního hradu nad Oldřichovským sedlem.

Frýdlantský kostel
Frýdlantský kostel

Raději na zlatavý mok

Těm, kteří se nechtějí bát, ale raději potěší své chuťové pohárky, zajisté udělá radost nově zrekonstruovaný pivovar. Vaření piva má ve Frýdlantu dlouhou tradici, která podle všeho sahá až do 14. století.

Pivo se dnes vaří na stejném místě, kde se vařilo už v 16. století ve vrchnostenském pivovaru. Návštěvníci se mohou zúčastnit 50minutové prohlídky, během níž poznají celý areál pivovaru včetně dosud nezrekonstruované části.

Dozvědí se něco o historii pivovaru a o tom, jak probíhala původní řemeslná výroba piva a jak se liší od té současné. Prohlídku je možné absolvovat také s degustací piv z ležáckých tanků.

Pro milovníky turistiky

Za dobrodružné objevování stojí okolí Frýdlantu, jež nabízí turistům pestrou škálu podívané. Mezi oblíbené výletní cíle patří rozhledny na Frýdlantské výšině a v Heřmanicích.

K místům, která první výletníci objevili už během 19. století, náleží také skalní vyhlídky Frýdlantské cimbuří, Ořešník a další.

Poznat byste měli i staré poutní místo Hejnice, přezdívané český Mariazell, a Lázně Libverda s unikátní výletní restaurací Obří sud, která tu stojí už od roku 1931.

TIP Redakce

Od roku 2017 je ve Frýdlantu obnovena křížová cesta. Křížový vrch, na kterém cesta leží, je zároveň maloplošnou přírodní rezervací. Mimo jiné zde totiž můžete vidět rozkvétat například ohroženou lilii zlatohlávek.

Rozloha rezervace je 10,5 hektaru ve výšce 320 až 381 metrů nad mořem. Na křížovou cestu v její polovině na Křížovém vrchu navazuje i další atrakce – Lesní naučná stezka.

Zámek jako skrýš Jantarové komnaty?

Už desetiletí dráždí hledače pokladů pomyšlení na legendární Jantarovou komnatu, unikátní historické dílo nezměrné hodnoty, ztracené po roce 1945. Když se objevily spekulace, že onu komnatu by mohly ukrývat útroby frýdlantského komplexu, lovci pokladů na něj okamžitě upřeli svou pozornost.

Odvahu k prozkoumání Frýdlantu našli dva pátrači z Německa, Erich Stenz a Georg Mederer. Ti byli skálopevně přesvědčeni, že se nalézá ve sklepeních zámku.

Hledači se odvolávali na svědectví zámecké kuchařky, která údajně za války viděla z oken kuchyně vykládat bedny a nosit je do sklepení. Jejich tvrzení však nadobro vyvrátil průzkum povolený v roce 2014. Stenz a Mederer se však nehodlali tak lehce vzdát.

„Zjištěním byli velmi zklamaní a začali si určovat další místa průzkumu. To ale není možné, ve smlouvě měli definovaná jen místa, která si už prověřili a nic nenašli.

Nato odešli a ani nás nepozdravili. Od té doby začala z jejich strany dehonestující mediální masáž,“ vzpomíná kastelánka na rozklíčování jantarové záhady.

Foto: Město Frýdlant

Foto:
reklama
Související články
Je to už sedm století, co na skalnatém kopci v Javořických vrších vzniklo lovecké sídlo pánů z Hradce. O své přežití do dnešních časů musel sice bojovat, ale ten boj vyhrál a patří mezi perly celého kraje. Podle pověsti si pán zdejšího kraje zatoužil vystavět na skále hrad, ale nedostávalo se mu peněz. Upsal proti duši ďáblu, který za to slíbil vybudovat sídlo za jedinou noc. A hned se pustil do
Gotická Vlkova věž v centru města Znojma je místem zasvěceným vínu. Platí to již 12 let a za tu dobu si zde vína s označením VOC Znojmo zvykli ochutnávat a nakupovat nejen místní, ale i četní turisté, kteří do našeho města zavítají často právě kvůli vínu. Již od 1. dubna, kdy Informační centrum VOC Znojmo zahajuje 12. sezónu, Vlkova věž opět vítá své návštěvníky, ať už jde o jednotlivce, kteří z
Kolonáda Maxima Gorkého je se svými 180 metry je nejdelší lázeňskou kolonádou v republice a na rozdíl od mnoha jiných není kamenná, ale litinová. Neobarokní konstrukce na sklonku 19. století nahradila původní starší kolonádu, její jednotlivé části byly odlity v železárnách Blansko a montovány přímo na místě. Mariánské Lázně: Procházka za zpěvu fontány O vybudování kolonády podle projektu víd
Podle pověsti získal Zbiroh své jméno, když se do zdejších lesů vydala na lov šlechtická družina, zabloudila a byla nucena venku přenocovat. Když se lovci ráno probudili, všude kolem ležely jelení parohy, které pán nařídil sesbírat. A tak se zrodil Zbiroh. Jestli je na dávné pověsti něco pravdy, už asi nezjistíme, zvěře ale v okolních brdských lesích pobíhá stále dost a dost. Samotný zámek Zbiroh
Jižně od Jičína v obci Libáň stojí původně gotický hrad s renesančním zámkem Staré Hrady. Stejně jako samotný Jičín i zdejší místo dokonale zapadá do pohádkového kraje. Staré Hrady u Jičína  Vybírat si můžeme hned z několika pohádkových prohlídkových okruhů, v nichž se seznámíme s více než čtyřmi stovkami pohádkových bytostí. Čekají opravdu všude. Vypravit se za nimi můžeme do sklepení, v němž j
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nepečený dort s malinami
tisicereceptu.cz
Nepečený dort s malinami
Tvaroh můžete nakombinovat s ricottou nebo také řeckým jogurtem. Ovoce použijte podle sezony nebo podle toho, jaké máte u vás doma rádi. Ingredience Na 1 kulatou formu 300 g kakaových sušenek
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
21stoleti.cz
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
Virtuální realita už není jen hračkou geeků, odnoží herního zábavního průmyslu nebo vědců. Její potenciál je větší, s přesahem do každodenního života. Městská knihovna v Praze prostřednictvím VR nejen
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
epochalnisvet.cz
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává
Vepřová žebírka glazovaná pivem
nejsemsama.cz
Vepřová žebírka glazovaná pivem
Žebra můžete podlévat jak černým pivem, tak světlým ležákem. Ingredience na 6 porcí: 500 ml černého piva 2 kg vepřových žeber 1 lžíce sójové omáčky 1 lžička uzené papriky 1 lžíce olivového oleje sůl barevný pepř Postup: Vepřová žebra omyjte, osušte a rozdělte na větší díly tak, aby se vám porce vešly do pekáče. Připravte si směs, kterou budete
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
skutecnepribehy.cz
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
Naši začali mluvit o rozvodu. Byla jsem rozmazlený jedináček a představa, že by se mi najednou zhroutil domov, byla pro mě zničující. Když mi naši opatrně naznačili, že se budou rozvádět, zhroutil se mi svět. Pocit jistoty splaskl jako propíchnutý balonek. Ještě nikdy v životě jsem se necítila tak mizerně. Nevěřila jsem svým uším. Nevěřila jsem, že to
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
iluxus.cz
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
Světový šampionát ABB FIA Formula E se jako obvykle zastaví v Monaku. A pro tento sedmý ročník slavného závodu se společnosti DS Automobiles a PENSKE AUTOSPORT rozhodly oslavit prestiž a půvab proslul
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
panidomu.cz
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
Dřevo je nesmírně příjemný a oblíbený materiál, přitom jeho krásu někdy zbytečně zakrýváme. Zde je pět inspirací, jak ji naopak co nejvíce ukázat. Ze starých dřevěných rámů se dá vytvořit jednoduchá konstrukce, která se báječně hodí jako opora pro kytice ze suchých rostlin. Suché traviny (a právě tak suché květy) v ní dokonce vypadají lépe
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
historyplus.cz
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
Znavený mnich se opile olízne. Trochu přebral, jenže tahle várka piva se opravdu povedla. Tíží ho výčitky svědomí, na paměti má varovná slova biskupa. Zítra ale všechno dožene. Modlitbám se bude věnovat s ještě větší intenzitou než jindy.   Zpracování chmele na zlatavý mok se jako první u nás ujímají kláštery. „Protože měly vlastní výrobu piva,
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
nasehvezdy.cz
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
Chvíli se zdálo, že je Denisa Nesvačilová (32) znovu šťastná. Jenže bohužel má asi opět srdce na cáry. Románek s pohledným kolegou podle všeho nevyšel. Měl se k ní chovat jako princezně, zahrnovat
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
epochaplus.cz
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
Opatrně prochází bránou, na níž je nápis „Arbeit macht frei“. Sovětští vojáci doufají, že dobyli nacistickou továrnu, jenže po pár krocích zírají do prázdných očí stovek lidí v pruhovaných mundúrech. Ti jsou vyhublí, mají strach a neví, co od příchozích čekat! Onoho 27. ledna 1945 postupují Sověti k polskému městu Osvětim. Rozsáhlý komplex považují za nacistickou továrnu,
Pozor na noční pohled z okna!
enigmaplus.cz
Pozor na noční pohled z okna!
Odedávna existuje celá řada lidových pověr. Ty skutečně nejděsivější z nich se pak většinou týkaly temné části dne, tedy noci. Lidé pevně věřili, že za tmy se nemá vycházet z domu a není ani dobré dív
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř