Ústí nad Labem: Ráj rozhleden a vodopádů střežící vstup do Čech
Ústí nad Labem: Ráj rozhleden a vodopádů střežící vstup do Čech

Ústí nad Labem má výtečnou strategickou polohu. Leží na soutoku řek Labe a Bíliny a je obklíčeno na severu Krušnými horami a z jihu úchvatnými homolemi Českého středohoří. Veliké množství rarit, unikátů a lákadel města a jeho okolí se navíc stará o to, abyste jej mohli navštívit v průběhu celého roku.

Hned dvě rarity na vás číhají jen pár kroků od hlavního vlakového nádraží. Blízké Kostelní náměstí se pyšní kostelem Nanebevzetí Panny Marie, jehož unikát může být na první pohled oku nepozorného cestovatele skrytý.

Zadívejte se proto opravdu pořádně. Nejde sice o šikmou věž v Pise, nicméně ústecký kostel se chlubí faktem, že jde o církevní stavbu s nejšikmější věží v Česku vůbec. Od šikmé věže to pak je co by kamenem dohodil ke stanici lanové dráhy na proslulý vyhlídkový a výletní zámeček Větruše.

Čím je lanová dráha zvláštní? Jde o nejdelší lanovku bez podpěr na našem území. Její nespornou výhodou je možnost nechat se vyvézt třeba s kolem nebo kočárkem. A nebojte, fronty se zde netvoří, lanovka v sezoně jezdí každých 15 minut.

Pohled na Ústí ze skalní vyhlídky

Z Větruše až do podzemí

Secesi připomínající dominanta města tyčící se nad Labem, restaurace a rozhledna Větruše, uvádí Ústí nad Labem jako město rozhleden. Kromě vyhlídkové věže zde určitě navštivte přírodní a zrcadlové bludiště, děti ocení dětské hřiště.

Pokud jste se nechali vyvézt lanovkou i s kolem, z Větruše se můžete vydat cyklostezkou dál proti proudu Labe. Máte-li raději pěší turistiku, vydat se můžete na delší pochod po zelené nebo červené turistické značce.

Případně zvolte procházku dolů z kopce k řece Bílině. Cestou minete unikátní středověké popraviště, jež je součástí naučné stezky končící Muzeem civilní obrany, kde se nachází také vstup do ústeckého podzemí.

Erbenova vyhlídka

Rozhledny, kam se podíváš

Oblíbeným vyhlídkovým místem je také Mariánská skála. K ní se dostanete, pokud budete od hlavního nádraží následovat modrou turistickou značku. Dojděte až k ústecké střelnici, u níž odbočte po neznačené cestě vpravo.

Až dojdete na skálu, naskytne se vám unikátní pohled na tři mosty – Mariánský (připomínající harfu), železniční a most Dr. E. Beneše. Zdatní turisté mohou pokračovat dál po modré až na Erbenovu vyhlídku v městské části Dobětice.

Právě zde vznikají romantické snímky blízkého Českého středohoří. Na druhém břehu Labe se zase tyčí Střekovská rozhledna, jež nabízí ty nejromantičtější výhledy při východu a západu slunce. Místní ji využívají také k pozorování novoročního ohňostroje.

Z rozhledny se vydejte po červené na gotický hrad Střekov, který založil už král Jan Lucemburský. Od něj můžete sejít dolů přímo k Labi a obdivovat dokonalé vodní dílo Masarykovo zdymadlo, přes které lze přejít na druhý břeh řeky.

Hrad Střekov

Rokle s vodním překvapením

Věděli jste, že Ústí není cizí ani přídomek město vodopádů? Tím nejznámějším je Vaňovský vodopád s výškou 12 metrů, který je oblíbený pro své čedičové příkrovy. V zimě obzvlášť nádherný je pak Budovský vodopád, vysoký 11 metrů. V divoké rokli na Pekelském potoce mezi Krásným Březnem a Mlýništěm se nachází vodopád Mlýnišťský, ten je vysoký 8 metrů. Za zmínku stojí rovněž Výří vodopád, který je vysoký 15 metrů. Sama přírodní památka ale zápolí s rozmary přírody a počasí a v posledních letech se jí nedostává vody.

Zámek Větruše – zde se i skvěle najíte

Zatopený důl aneb Milada

Milovníky historie by mohla zaujmout obrovská vodní plocha, která se nachází asi kilometr na západ od Ústí nad Labem. Řeč je o rozsáhlém jezeru Milada, což je jedno z největších rekultivačních jezer na našem území.

Vzniklo napuštěním jámy po těžbě hnědého uhlí po roce 1991. Dnes Milada slouží převážně k rekreačním účelům, typickým výjevem z letních měsíců pak je jezero zaplněné nadšenci potápění, v zimě zase zamrzlou plochu opanují bruslaři.

Kolem vodní plochy byly vybudovány nové pohodlné cyklotrasy, plánuje se i výstavba moderního mobilního přístavního mola. Zajímavostí je, že jezero slouží svému současnému účelu teprve od roku 2015.

Ústecko baví!

Zoologická zahrada

Jezero tak láká k návštěvě spíše v letních měsících na rozdíl od zoologické zahrady, jež má otevřeno po celý rok. Zoo Ústí nad Labem má dlouholetou tradici, na jejím místě už v roce 1908 vznikl park na ochranu ptactva.

Moderní zahrada dnes láká třeba na krmení dravých piraň, tuleňů nebo speciální večerní prohlídky realizované v letních měsících. Zahrada také nabízí originální zážitek – Jeden den chovatelem v zoo. V rámci jednoho dne se tak účastník programu dozví veškeré detaily o práci tamějšího chovatele.

Tiské stěny

Na kole až do Německa

Ideální je pro vášnivé cyklisty Labská stezka, kterou využívají hojně i bruslaři. Ti ocení především nádherné scenérie při jízdě směrem na Děčín nebo Litoměřice. Náročnost této stezky je velmi mírná, proto na ni vyrazte klidně s celou rodinou.

V Ústí nad Labem je navíc k dispozici cyklokemp i cyklocentrum. V sezoně lze využít cyklobusy, které usnadní cestu do vyšších míst v okolí, ze kterých se dá snadno vrátit přímo do Ústí. Anebo k již zmíněnému jezeru Milada!

Využít ale můžete Ústí jen jako výchozí bod pro cestu na kole dál na sever. Labská stezka vás v tomto případě doveze nejprve do Děčína, brány Českého Švýcarska, nebo až do Německa a lázeňského městečka Bad Schandau při našich hranicích.

Foto: Ústí nad Labem

reklama

Komentáře

Mohlo by Vás zajímat

Naše památky UNESCO: Pojďte se projít tam, kde je historie stále živá

Naše památky UNESCO: Pojďte se projít tam, kde je historie stále živá

Advent v Národním zemědělském muzeu: Zve na živý zvířecí betlém i připomenutí vánočních zvyků

Advent v Národním zemědělském muzeu: Zve na živý zvířecí betlém i připomenutí vánočních zvyků

Královský Tachov nadchne opevněním

Královský Tachov nadchne opevněním

Významná centra Krkonoš

Významná centra Krkonoš

Za karlovarským porcelánem a sklem

Za karlovarským porcelánem a sklem

Věže v Česku: Které jsou „nej“?

Věže v Česku: Které jsou „nej“?

Nenechte si ujít další zajímavé články