Domů     Ústí nad Labem: Ráj rozhleden a vodopádů střežící vstup do Čech
Ústí nad Labem: Ráj rozhleden a vodopádů střežící vstup do Čech
od 21.9.2021
1

Ústí nad Labem má výtečnou strategickou polohu. Leží na soutoku řek Labe a Bíliny a je obklíčeno na severu Krušnými horami a z jihu úchvatnými homolemi Českého středohoří.

Veliké množství rarit, unikátů a lákadel města a jeho okolí se navíc stará o to, abyste jej mohli navštívit v průběhu celého roku.

Hned dvě rarity na vás číhají jen pár kroků od hlavního vlakového nádraží. Blízké Kostelní náměstí se pyšní kostelem Nanebevzetí Panny Marie, jehož unikát může být na první pohled oku nepozorného cestovatele skrytý. Zadívejte se proto opravdu pořádně.

Nejde sice o šikmou věž v Pise, nicméně ústecký kostel se chlubí faktem, že jde o církevní stavbu s nejšikmější věží v Česku vůbec. Od šikmé věže to pak je co by kamenem dohodil ke stanici lanové dráhy na proslulý vyhlídkový a výletní zámeček Větruše.

Čím je lanová dráha zvláštní? Jde o nejdelší lanovku bez podpěr na našem území. Její nespornou výhodou je možnost nechat se vyvézt třeba s kolem nebo kočárkem. A nebojte, fronty se zde netvoří, lanovka v sezoně jezdí každých 15 minut.

Pohled na Ústí ze skalní vyhlídky
Pohled na Ústí ze skalní vyhlídky

Z Větruše až do podzemí

Secesi připomínající dominanta města tyčící se nad Labem, restaurace a rozhledna Větruše, uvádí Ústí nad Labem jako město rozhleden. Kromě vyhlídkové věže zde určitě navštivte přírodní a zrcadlové bludiště, děti ocení dětské hřiště.

Pokud jste se nechali vyvézt lanovkou i s kolem, z Větruše se můžete vydat cyklostezkou dál proti proudu Labe. Máte-li raději pěší turistiku, vydat se můžete na delší pochod po zelené nebo červené turistické značce.

Případně zvolte procházku dolů z kopce k řece Bílině. Cestou minete unikátní středověké popraviště, jež je součástí naučné stezky končící Muzeem civilní obrany, kde se nachází také vstup do ústeckého podzemí.

Erbenova vyhlídka
Erbenova vyhlídka

Rozhledny, kam se podíváš

Oblíbeným vyhlídkovým místem je také Mariánská skála. K ní se dostanete, pokud budete od hlavního nádraží následovat modrou turistickou značku. Dojděte až k ústecké střelnici, u níž odbočte po neznačené cestě vpravo.

Až dojdete na skálu, naskytne se vám unikátní pohled na tři mosty – Mariánský (připomínající harfu), železniční a most Dr. E. Beneše. Zdatní turisté mohou pokračovat dál po modré až na Erbenovu vyhlídku v městské části Dobětice.

Právě zde vznikají romantické snímky blízkého Českého středohoří. Na druhém břehu Labe se zase tyčí Střekovská rozhledna, jež nabízí ty nejromantičtější výhledy při východu a západu slunce. Místní ji využívají také k pozorování novoročního ohňostroje.

Z rozhledny se vydejte po červené na gotický hrad Střekov, který založil už král Jan Lucemburský. Od něj můžete sejít dolů přímo k Labi a obdivovat dokonalé vodní dílo Masarykovo zdymadlo, přes které lze přejít na druhý břeh řeky.

Hrad Střekov
Hrad Střekov

Rokle s vodním překvapením

Věděli jste, že Ústí není cizí ani přídomek město vodopádů? Tím nejznámějším je Vaňovský vodopád s výškou 12 metrů, který je oblíbený pro své čedičové příkrovy. V zimě obzvlášť nádherný je pak Budovský vodopád, vysoký 11 metrů.

V divoké rokli na Pekelském potoce mezi Krásným Březnem a Mlýništěm se nachází vodopád Mlýnišťský, ten je vysoký 8 metrů. Za zmínku stojí rovněž Výří vodopád, který je vysoký 15 metrů.

Sama přírodní památka ale zápolí s rozmary přírody a počasí a v posledních letech se jí nedostává vody.

Zámek Větruše – zde se i skvěle najíte
Zámek Větruše – zde se i skvěle najíte

Zatopený důl aneb Milada

Milovníky historie by mohla zaujmout obrovská vodní plocha, která se nachází asi kilometr na západ od Ústí nad Labem. Řeč je o rozsáhlém jezeru Milada, což je jedno z největších rekultivačních jezer na našem území.

Vzniklo napuštěním jámy po těžbě hnědého uhlí po roce 1991. Dnes Milada slouží převážně k rekreačním účelům, typickým výjevem z letních měsíců pak je jezero zaplněné nadšenci potápění, v zimě zase zamrzlou plochu opanují bruslaři.

Kolem vodní plochy byly vybudovány nové pohodlné cyklotrasy, plánuje se i výstavba moderního mobilního přístavního mola. Zajímavostí je, že jezero slouží svému současnému účelu teprve od roku 2015.

Ústecko baví!
Ústecko baví!

Zoologická zahrada

Jezero tak láká k návštěvě spíše v letních měsících na rozdíl od zoologické zahrady, jež má otevřeno po celý rok. Zoo Ústí nad Labem má dlouholetou tradici, na jejím místě už v roce 1908 vznikl park na ochranu ptactva.

Moderní zahrada dnes láká třeba na krmení dravých piraň, tuleňů nebo speciální večerní prohlídky realizované v letních měsících. Zahrada také nabízí originální zážitek – Jeden den chovatelem v zoo.

V rámci jednoho dne se tak účastník programu dozví veškeré detaily o práci tamějšího chovatele.

Tiské stěny
Tiské stěny

Na kole až do Německa

Ideální je pro vášnivé cyklisty Labská stezka, kterou využívají hojně i bruslaři. Ti ocení především nádherné scenérie při jízdě směrem na Děčín nebo Litoměřice. Náročnost této stezky je velmi mírná, proto na ni vyrazte klidně s celou rodinou.

V Ústí nad Labem je navíc k dispozici cyklokemp i cyklocentrum. V sezoně lze využít cyklobusy, které usnadní cestu do vyšších míst v okolí, ze kterých se dá snadno vrátit přímo do Ústí. Anebo k již zmíněnému jezeru Milada!

Využít ale můžete Ústí jen jako výchozí bod pro cestu na kole dál na sever. Labská stezka vás v tomto případě doveze nejprve do Děčína, brány Českého Švýcarska, nebo až do Německa a lázeňského městečka Bad Schandau při našich hranicích.

Foto: Ústí nad Labem

Foto:
reklama
Související články
19.4.2024
Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše, o tom se můžeme přesvědčit jen kilometr od poutního areálu ve Velehradě, v Archeoskanzenu Modrá. Představuje opevněné sídliště z dob Velké Moravy vybudované na základě skutečných archeologických nálezů přímo ze zdejší lokality. Prostor je členěn do několika tematických celků. Fortifikační část se věnuje typům dobových opevnění od hradeb ze dřeva
11.4.2024
Nestačí vám obyčejná prohlídka skvostného zámku a toužíte po aktivnějším prožití výletu? Pak je tu v areálu zámku Zbiroh právě pro vás připraven Active park. Jeho základem je Lanové centrum s překážkami zavěšenými ve výšce až devíti metrů na stromech zámeckého lesoparku. Velký okruh je určen pro dospělé a zdatnější děti od 12 let a vysoké nejméně 140 centimetrů. Ani mladší návštěvníci ale nepřij
19.3.2024
Kameníčkův grunt stál na svém místě v Příkazech severozápadně od Olomouce už na počátku 16. století. Stojí tam dodnes a poskytuje nám dokonalý pohled na způsob života mnoha předchozích generací. Zřídit krásné muzeum v přírodě, které by zachovávalo tradice lidové architektury na Hané, se pokusil už etnograf Jan Rudolf Bečák v 70. letech minulého století. Měl k tomu vynikající předpoklady, vždyť by
11.3.2024
Do zoologické zahrady Děčín musíme trochu do kopce, ale odbudeme si to ještě před vstupem. Zoo je totiž na kopci zvaném Pastýřská stěna na severozápadním okraji města. A přestože se svou rozlohou 6 hektarů patří v rámci českých zahrad mezi ty menší, návštěvníky o zážitky rozhodně nijak nešidí. Vzpomínka na lesní divadlo Místo na Pastýřské stěně nad Děčínem bylo vždycky svou polohou atraktivní.
6.3.2024
Stezka korunami stromů Krkonoše s radostí zve na jedinečnou večerní podívanou – magické dobrodružství uprostřed překrásné přírody. V průběhu jarních prázdnin, od 3. února do 17. března, se návštěvníci Krkonoš mohou poprvé těšit na trasu osvětlenou po celé délce stezky. Zcela výjimečnou atmosféru jí při této příležitosti dodají osvětlené 3D a 2D modely lesních zvířat v nadživotní velikosti. Ze sj
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
skutecnepribehy.cz
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
Chodila do sedmé třídy, byla velký samotář, podivín a věděla všechno dopředu – i své známky i to, že se stane neštěstí. Nikdy se nemýlila. Ve třídě bylo ticho jako v hrobě. Právě se ke svému cíli blížila hodina matematiky a žáci 7 C. psali náročný test. Následující hodinu jsem měla volno, a tak jsem se v kabinetě chtěla pustit do kontroly
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Salát z červeného zelí a pomeranče
tisicereceptu.cz
Salát z červeného zelí a pomeranče
Tenhle salát potěší nejen tělo, ale díky své krásné barvě i oči. Potřebujete 1 menší červené zelí 2 červené cibule 1 jablko 250 g vařené červené řepy 50 g vlašských ořechů 1 pomeranč 3 lží
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
21stoleti.cz
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
Nejhorší noční můry vědců se pomalu naplňují. Téměř polovina čínských měst se propadá, a to zejména kvůli čerpání vody a zvyšující se hmotnosti rychle se rozrůstajících městských oblastí. Jen nejlidna
Každá někdy „potřebujeme“
nejsemsama.cz
Každá někdy „potřebujeme“
Mluvit o potížích souvisejících s toaletou není vždy snadné. Jako by neměla močový měchýř každá žena. Jeho správná funkce může odrážet vaše celkové zdraví. Jak stárneme, mění se i močový měchýř. Elastická tkáň močového měchýře se stává méně pružnou, a měchýř najednou nedokáže pojmout tolik moči jako dříve. Musíte tedy chodit častěji na záchod. Navíc ochabuje stěna močového měchýře a svaly pánevního
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
historyplus.cz
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
Zadumaně si prohlíží fresky na stěnách rotundy sv. Kateřiny. Připomínají mu slavnou minulost jeho rodu. I Konrád II. Ota by se rád do historie dynastie Přemyslovců zapsal výrazným písmem. Ctižádost mu k tomu nechybí… Ambiciózní povahu nejspíš zdědil po svém otci. Konrád II. Ota (1136/1141–1191) totiž přichází na svět jako dědic vládce znojemského údělu Konráda
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
iluxus.cz
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
Louis Vuitton uvádí novou kolekci kabelek Low Key, která zaujme elegantním a sofistikovaným designem. V úvodu se představují dva modely, které vynikají minimalistickým přístupem a nadčasovým stylem Lo
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
enigmaplus.cz
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v zemi, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti argentinských ufologů i ufologů z různých částí světa. Byl tak pojmenov
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
nasehvezdy.cz
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
Dokonalé štěstí prožívá herečka Beáta Kaňoková (35) ze seriálu Zlatá labuť, která má ve svém partnerovi, kameramanovi Tomášovi Kotasovi (35), velkou oporu. Anonymní zdroj z jejich blízkého okolí nám
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
epochaplus.cz
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá,
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
epochalnisvet.cz
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
Slavný biblický příběh o zničení hříšných měst Sodoma a Gomora zná téměř každý. Až do současnosti si ale odborníci lámali hlavu nad tím, jestli si autor této části Bible událost vymyslel, nebo vycházel z něčeho, co se skutečně událo. Podle nejnovějších archeologických objevů se ale zdá, že se celá zkáza stala přesně tak, jak tvrdí Bible!