Domů     Titicaca: Co skrývají vlny tajemného jezera pod vrcholky hor?
Titicaca: Co skrývají vlny tajemného jezera pod vrcholky hor?
od 22.9.2021
1

Jezero Titicaca o rozloze 8000 km² se nachází vysoko v peruánských horách. Jeho hladina zaujme jednak svou velikostí a jednak čistotou, ve které se fascinujícím způsobem odrážejí paprsky právě vycházejícího slunce.

Jezero se ovšem neproslavilo pouze svými přírodními krásami, nýbrž i poklady, které po dlouhá léta ukrývalo pod svou hladinou. A kdoví, kolik jich tam ukrývá dosud…

Po dlouhá léta je jezero cílem turistů, které přitahuje jeho krása, rozloha, jedinečnost, ale také značná tajemnost, úzce související s řadou hodnotných historických nálezů, které se odborníkům daří nalézat v jeho okolí.

Toto místo svou krásou a tajemnou pověstí nepřestává dodnes fascinovat!

Zlatý šperk
Zlatý šperk

Pravěký šperk ze zlata

Byl horký letní den roku 2008, když byl v Peru poblíž slavného jezera objeven zlatý šperk, starý 4000 let. Odborníkům bezprostředně po jeho nalezení došlo, že mají co do činění s nejstarším výrobkem ze zlata na americkém kontinentu.

„Většina expertů tvrdí, že podobné zpracování zlata lze najít pouze v komplexnějších společnostech. V takových, kde už lidé žijí ve vesnicích a existuje rozvinuté zemědělství, které poskytuje dostatek potravin,“

Nalezneme zde dech beroucí výhledy.
Nalezneme zde dech beroucí výhledy.

sdělil médiím Mark Aldenderfer z Arizonské univerzity, který tak zdůraznil unikátnost nálezu. Zároveň dodal, že v době vzniku šperku obývali oblast okolo jezera Titicaca stále převážně lovci a sběrači.

Zatímco odhadnout období vzniku šperku nečinilo odborníkům výraznější problém, mnohem větší výzvou pro ně bylo zjistit, jak byl takový šperk vyroben.

Sám Aldenderfer se domnívá, že pravěký zlatník tehdy úplnou náhodou narazil na několik úlomků cenného kovu, ze kterých následně v kamenném hmoždíři vyklepal kroužky. Do nich posléze zasadil malé nefrity a spojením zlatých kroužků dokončil náhrdelník.

Není bez zajímavosti, že tento šperk o 500 let překonal stáří dosavadního rekordmana, který byl rovněž nalezen v peruánských horách.

Tvorba místní kultury
Tvorba místní kultury

Miliony let starý tvor

Zhruba v polovině roku 2017 přišlo Ministerstvo kultury Peru se zprávou, že byly u jezera Titicaca nalezeny pozůstatky žraloka Pucapampella – obratlovce z dávného devonu, který obýval naši planetu zhruba před 400 miliony let.

Generální ředitelství kulturního dědictví při ministerstvu kultury oznámilo, že prehistorického žraloka objevil tým studentů z Univerzity Puno, spadající do výzkumné skupiny z paleontologického muzea v Punu.

Dovedete si představit idyličtější místo?
Dovedete si představit idyličtější místo?

Tvorba záhadné kultury…

K poslednímu nálezu došlo sotva před několika měsíci, když odborníci objevili na dně jezera zachovalé artefakty dávné kultury Tiwanaku. Archeologům se dostala do rukou řada kamenných figurek zvířat a zlatých medailonů.

Přestože nalezený materiál nebyl dosud detailně prozkoumán, mohlo by jít podle odborníků o obětiny bohům, které kultura Tiwanaku obětovala ještě v době, kdy se v oblasti nacházel malý ostrov.

Žralok Pucapampella
Žralok Pucapampella

Tam, kde žijí lidé černé krve

Okolí jezera nebylo mrtvé a opuštěné kdysi a není opuštěné ani dnes. Indiánský kmen Urů přišel k jeho břehům již před několika sty lety, když prchal před bojovnými kmeny Ajmarů. Legenda praví, že tito lidé mají černou krev a díky tomu jim nemůže být zima.

To je pochopitelně další z důvodů, proč nemají tamní obyvatelé nouzi o platící turisty, kteří chtějí navštěvovat jejich chýše, ochutnávat tradiční jídla a kupovat drobné, ručně vyráběné předměty.

Na většině míst ve světě platí, že turistický ruch tradiční kultury ničí. U jezera Titicaca je však situace opačná, a kdyby se Urové netěšili takovému zájmu turistů, pravděpodobně by bez větších problémů přesedlali na běžný život obyvatel 21. století.

Žralok Pucapampella – takto měl údajně vypadat.
Žralok Pucapampella – takto měl údajně vypadat.

Záhada nejstaršího města?

Tajemné nálezy a ještě tajemnější obyvatelstvo černé krve ovšem nepředstavují jediné záhady, které okolí jezera obestírají. Mezi ty největší se řadí město Tiahuanaco, ležící zhruba 20 kilometrů od jezera Titicaca.

Čas vzniku a hlubší znalosti jeho dějin postrádáme, řada odborníků se nicméně domnívá, že by se mohlo jednat o město z doby až 15 000 let př. n. l.

Někteří se proto domnívají, že by se mohlo jednat o nejstarší město světa. To už se dnes bude prokazovat pouze těžko, protože z města skoro nic nezbylo.

Od 16. století bylo Tiahuanaco systematicky likvidováno v rámci zuřivé katolické kampaně, jejímž účelem bylo vyhladit v Andách modlářství. Zničeno bylo velké množství tamních soch.

Dílo zkázy následně dokonali vandalové, zloději kuriozit a také vesničané, kteří tamní materiál používali ke zvelebování vlastních obydlí.

Ve 40. letech 20. století byla spuštěna snaha o záchranu toho mála, co na místě zbylo – nedotčené sochy byly odvezeny do bezpečí a na místě zůstaly pouze tři, které odborníci alespoň obehnali ostnatým drátem.

Foto:
Štítky:
Lokalita:
reklama
Související články
16.10.2023
Na louce jižně za obcí návštěvníka překvapí kamenný kruh, který jako by z oka vypadl megalitickým památníkům typické například pro anglický venkov. Kruh z 25 obřích kamenů o průměru 30 metrů tu v roce 2008 vytvořil místní stavbař Václav Jílek. Všechny žulové balvany pocházejí ze vzdálenosti maximálně 15 kilometrů od Holašovic a mají různou velikost, ten největší o hmotnosti 19 tun stojí samo
Jsou památky, které nás na místě, kde stojí, docela překvapí. Kdo by třeba uprostřed západočeských lázní čekal výstavný pravoslavný chrám v byzantském stylu? To, že západočeské lázně jsou už dlouho cílem hostů z Ruska, je všeobecně známo. Bylo tomu tak už v 19. století, kdy se sem ruští návštěvníci i pacienti jen hrnuli. V Mariánských Lázních se jim líbilo, ale postrádali důležitou věc: pravoslav
25.8.2023
Fascinující svět optických klamů s více než 150 interaktivními a hlavně zábavnými exponáty. To vše si můžete užít v největším muzeu trikových iluzí v Praze. A věřte, že perfektní zábavu si tu užije opravdu každý bez rozdílu věku. Vydejte se za jedinečným zážitkem do nejzábavnějšího českého muzea. Pořídíte si fakt legrační fotky a videa. “Je to svět neskutečných optických klamů, kde se stane
8.8.2023
Letní archeologický výzkum v Kateřinské jeskyni v Moravském krasu přinesl, stejně jako loni, zajímavé objevy. „V takzvané Bezejmenné chodbě byly nalezeny nástroje – štípaná industrie z rohovce. Jejich stáří se nyní bude zkoumat. Jednou z teorií je, že jsou dokonce z mladšího paleolitu. V téže chodbě se také našly dva úlomky z břidlice s plastickou rytinou postav. Je to naprostý unikát a archeo
8.6.2023
Jen o pár kilometrů od Krašova nás uprostřed lesů zaujme vypínající se věž zříceniny hradu Libštejn. Byl založen ve 14. století a svého času býval také proslulým vězením. Pro obléhání však neměl ideální umístění, protože sice stál na vysokém kopci, ale několik ještě vyšších bylo poblíž, takže odtud mohlo nepřátelské dělostřelectvo pálit ostošest. V období vrcholného středověku se hrad skládal z 
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Ožije blboun nejapný v rukou vědců?
epochalnisvet.cz
Ožije blboun nejapný v rukou vědců?
Nejdřív je, pak dlouho není a teď by zase mohl být. Dronte mauricijský je jedním ze zvířat, které v současnosti už můžete vídat jen na stránkách odborných publikací. Patří totiž do kategorie „vyhynulá
Užívám si s mojí první láskou
skutecnepribehy.cz
Užívám si s mojí první láskou
Byla jsem dvacet let sama a neměla jsem už v plánu hledat další chlapy. Osud ale chtěl něco jiného. A já potkala Jardu, dávnou lásku. Když mi bylo necelých padesát let, stala jsem se babičkou na plný úvazek a zároveň přišla o manžela. Časem jsem si zvykla na to, že lásku už prožívám jen skrz
Voňavý dárek na poslední chvíli
iluxus.cz
Voňavý dárek na poslední chvíli
Pokud na poslední chvíli potřebujete ještě jeden malý vánoční dárek, vyhledejte českou značku přírodní kosmetiky Candy Soap. Nebudete mít vůbec žádnou práci, vše vám přijde již zabalené a opatřené jme
Solné království v Berchtesgadenu
epochanacestach.cz
Solné království v Berchtesgadenu
Město v jihovýchodním koutě Horního Bavorska stojí kousek od Salzburgu a nachází se v něm obrovský solný důl, v němž probíhá těžba už od roku 1517. Děti si zde mohou vyzkoušet jízdu důlním vláčkem, který je zaveze do 650 metrů dlouhého tunelu končícího v působivé „Solné katedrále“. Úchvatnou podívanou vám také poskytne plavba po zrcadlovém
Milenec je boháč?
nasehvezdy.cz
Milenec je boháč?
Vdova Ivana Gottová (47) si měla najít nového partnera. Takové spekulace se šíří českým showbyznysem. Říká se, že její známost pochází ze zahraničí, kam se hodlá brzy přestěhovat. Někdo dokonce tv
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Mystické, magické jmelí: Tuto pověst má již od dob druidů
enigmaplus.cz
Mystické, magické jmelí: Tuto pověst má již od dob druidů
Jmelí jako neobvyklá, magická rostlina je opředena množstvím zvyků a pověr. V historických dobách plnilo různé funkce, například v období druidů se stalo přímo jejich posvátnou bylinou. Obzvláště posv
Falešný krb s pravou romantickou atmosférou
panidomu.cz
Falešný krb s pravou romantickou atmosférou
Líbí se vám krb, ale z jakéhokoli důvodu si nemůžete pořídit ten klasický? Existují „náhražky“, které vám ho mohou v interiéru nahradit nebo alespoň přiblížit. Jako bytový doplněk nemá krb konkurenci, žádným jiným vybavením nevykouzlíte tak podmanivou atmosféru. A nemusíte být smutní, když bydlíte v panelovém nebo činžovním domě, že vám je krb zapovězen. Není!
Dějiny a geny královny Viktorie
21stoleti.cz
Dějiny a geny královny Viktorie
Ačkoli je nejznámějším představitelem hemofiliků mezi panovnickými rody ruský carevič Alexej, pravým původcem této dědičné poruchy byla jeho prababička britská královna Viktorie. Kde se nemoc v rod
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Bizarní plavba gumové flotily: Nehoda, která poslouží vědě
epochaplus.cz
Bizarní plavba gumové flotily: Nehoda, která poslouží vědě
Rozbouřený Tichý oceán si hraje s kontejnerovou lodí Ever Laurel. Déšť buší do trapézových plechů přepravních boxů. A pak se několik vln vyhoupne až k nákladu a část ho vezme sebou. Jaké zboží padne za oběť vodního živlu? Žáby, želvy, bobři a kachničky…   Naštěstí jde jen o hračky. Je 10. ledna 1992. Podivuhodná cesta,
Touha po dítěti ničí jejich lásku?
nasehvezdy.cz
Touha po dítěti ničí jejich lásku?
V soutěži StarDance se zdá, že mají Marek (35) a Eva (30) Adamczykovi dokonalé manželství. Jenže za zavřenými dveřmi u nich doma je teď prý dost dusno! Herec ze seriálu Kukačky se totiž vyslovil s