Domů     Německé vánoční trhy nezůstávají pozadu
Německé vánoční trhy nezůstávají pozadu

V Evropě vedou Němci v tom, jak umí zkrášlit svá města ve slavnostním vánočním stylu. Jejich města mají nejen nejbohatší výzdobu, ale i největší vánoční trhy a nejrozmanitější atrakce. Německo je prostě nejvánočnější země! Vyrazíte na výlet?

Mnichov

V Mnichově se hlavní vánoční trhy konají na Marienplatzu před radnicí, ale i jinde, jeden trh na vás zaútočí už na letišti, celkem jich je tu 17! Bavorské Vánoce jsou nám Čechům možná nejbližší, snad až na postavu Krampuse, mytické postavy, která se potuluje mezi stánky a naděluje dárky. Jinak zde se na náměstí stavějí obrovité stromy jako u nás vánoční stromy republiky, i zde voní svařák, cukroví, punč a pražené mandle.

Z balkónu radnice znějí alpské písně a projet se můžete okružní vánoční tramvají. Dejte si Feuerzangenbowli, kdy stánkař nad sklenicí červeného vína zapálí rumem nasáklou kostku cukru a nechá ji, zkaramelizovanou, skapat do nápoje.

Norimberk

Na vánoční trhy do Norimberka létají i Američané a Japonci, jsou největší, nejúchvatnější, prostě nej!

Z vůně marcipánu, vanilky, bavorského vánočního chleba, punče a pečených kaštanů se tu točí hlava, a to ještě předtím, než vůbec dojdete na proslulý Christkindlesmarkt, Ježíškův trh. Jeho symbolem je figurka Ježíška ve zlatém hávu a trh zahajuje Ježíšek živý, kterého hraje dívka, samozřejmě krásná a blonďatá.

U osvětlené věže Frauentorturm se rozkládá Dvůr řemesel s malými krámky, připomíná to tu Zlatou uličku. Rozhodně ochutnejte proslulé norimberské perníčky! A ti Vánocemi unavení ať se okoupou v lázních Amberg kousek od Norimberka.

Brémy

Toto staré přístavní město na řece Vezeře nádherně nazdobí a osvětlí přístavní promenádu Schlachte, kde zvuk provoní nejen sladké pochoutky, ale i stánky s čerstvým chlebem a tradičními uzenými rybami. Své umění tu předvádějí řemeslníci, kejklíři a pouliční baviči, kteří na pozadí středověkých domů vzbuzují skoro středověkou atmosféru.

Na největší trh shlížejí bronzoví Brémští muzikanti u zdi velkolepé radnice, oslík vespod má nohy celé oblýskané, protože jejich pohlazení přináší štěstí. Za rohem se pak podívejte na sloup se sochou rytíře Rolanda, ochránce města.

Návštěvu završte vyhlídkovou plavbou k přístavu Bremerhaven, kde Vesera ústí do moře.

Drážďany

Tady trhy organizují opravdu mohutně, je jich hned jedenáct a najdete je na trase zvané Drážďanská míle.

Příhodně hned od nádraží se ulicí Prager Strasse (netřeba překládat) kolem krásného barokního dómu Frauenkirche a po mostě přes Labe dostanete až na staroslavný rynek Striezelmarkt, na němž se Vánoční trh koná už 581 let!

Uprostřed záplavy barev a vůní jsou nejlepším suvenýrem  krušnohorské dřevěné ozdoby, šátky a přehozy z lužickosrbského modrotisku nebo úchvatná svítící ochranovská hvězda, kterou prý „vynalezli“ čeští exulanti v 18. století!

A nezapomeňte si dát proslulou drážďanskou štólu!

Berlín

Trhy v hlavním městě Německa mají méně tradiční podobu než jinde. Žije tu spousta umělců, kteří se chtějí prosadit i o Vánocích a nabízejí svá umělecká dílka. Hlavní trh u kostela Gedächtniskirch nabízí řemeslné výrobky, textil, šperky i obrazy.

Trh na Alexanderplatzu má jiné výhody:

blízký Kaufland nabízí spoustu slev a ještě se můžete podívat na Berlín z výšky ze známé otáčivé věže. Tržiště na Sophienstrasse nabídne vánoční ekologické výrobky a Winterfeldplatz zase potěší rodiny s dětmi, které mají rády zvířátka, pohrát si mohou s kůzlaty, ovečkami, svézt se na ponících, ba i na velbloudovi. A nikde nechybějí tradiční kolotoče!

Frankfurt nad Mohanem

Vánoční trh na náměstí ve staré čtvrti Römerberg nabídne přes 200 stánků v úchvatné kulise hrázděných domů.

Tady vám určitě bude chutnat svařák pro změnu z jablečného vína, a když už jsme u sladkého, zakousnutý místním marcipánovým pečivem Bethmännchen. A to vše za živé vánoční hudby, kapely se tu střídají nepřetržitě.

Když přejdete pár ulic, spatříte „růžové“ Vánoce na Stolzeho náměstí neboli vánoční trh pro homosexuály a lesby. Je tu k dostání totéž co jinde, jen tu navíc nabízejí i výstřední spodní prádlo. Rada pro romantiky:

do Frankfurtu nejlépe přijet vlakem, který vám nabídne krásný, panoramatický pohled na město.

Foto: Shuterstock
Lokalita:
Související články
Rodný dům Antonína Dvořáka opět ožívá historií – v sobotu 7. června bude dějištěm dalšího setkání z cyklu „Rok na vsi“, tentokrát s podtitulem Letnice. Návštěvníci se seznámí se zvyky a tradicemi spojenými s obdobím počátku léta na českém venkově v 19. století. Hned o týden později, v sobotu 14. června, rozezní Rodný dům klavírní tóny v podání třináctileté virtuosky Magdalény Kovářové, která v bře
Putovní rodinná výstava s názvem Fenomén Igráček je od 12. června do 28. září tohoto roku k vidění na zámku v Bruntále. Malé i velké fanoušky této legendární hračky zde kromě stovek figurek potěší i unikátní neprodejní Igráčci v podobě Terezie Kronesové a Evžena Habsburského. Tuto dvojici spjatou s Bruntálem vytvořil pro zdejší výstavu historik a modelář Miroslav Svoboda. Protože je o tyto originá
První srpnovou sobotu, tedy 2. srpna 2025, proběhne od 14:00 v areálu Golf & Spa Kunětická Hora nedaleko Pardubic v pořadí již 4. ročník festivalu Rumové léto. Návštěvníci se mohou těšit na skvělý výběr rumů a jeho degustaci, španělské speciality, latinskoamerickou hudbu a pohodovou atmosféru, kterou pomáhá zaštítit magazín Top Class.
Největší akce ve městě Čáslav plná dobrého jídla, zábavy, hudby a zážitků. Jarmark, trhy, regionální produkty, jízda historickými autobusy, divadlo pro děti a mnoho dalšího... HLAVNÍ PROGRAM: 14:00 - Zahájení akce 14:15-15:00 – Věnovanka 15:15-16:00 – ZUŠ BAND 16:15-17:00 – Ondráš 17:15-18:00 – Lucie Revival 18:15-19:00 – YETTI ON 19:15-20:15 – Petr Kotvald 20:30-21:30 – Barock 21:45
Zima je u konce a pamětihodnosti ve správě organizace House of Lobkowicz otevírají své brány všem turistům a milovníkům historie a umění. Nelahozeves - zámek a Rodný dům Antonína Dvořáka Zámek Nelahozeves přivítá jaro a s ním turistickou sezonu v sobotu 29. března 2025 od 10:00 do 18:00. Pro návštěvníky bude připraven program, v němž si na své přijdou všichni členové rodiny, od těch nejmenší
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vavřín: Pocta pro vítěze i ceněné koření
epochaplus.cz
Vavřín: Pocta pro vítěze i ceněné koření
V obchodě si ho kupujeme v podobě nenápadných suchých listů, které přidáváme při vaření do různých jídel. Samotná dřevina má přitom vznešenost nejen v názvu, ale také ve své historii. Uctívají ji panovníci i umělci, neobejdou se bez ní dokonce ani ve slavné delfské věštírně. A může podpořit zdraví! Vavřínové věnce známe jako poctu pro
Konec zápachu v bytě
panidomu.cz
Konec zápachu v bytě
Možná už se vám to také stalo. Vejdete do bytu a…. cítíte nepříjemný odér, který se line prostorem. Jen nemůžete přijít na to, odkud se bere. V případě, že se váš nos vzbouří a signalizuje nelibý pach, se zkuste zaměřit na 7 nejčastějších důvodů, proč to u vás doma smrdí. 1. Odpadkový koš Používání igelitových
Originální stavba navzdory velké vodě
rezidenceonline.cz
Originální stavba navzdory velké vodě
Okouzlující dům, postavený v povodňovém pásmu na předměstí Byron Bay v oblasti Queensland na východě Austrálie, musel vyhovět přísným stavebním regulím, aby jej nezničily v těchto končinách celkem běžné povodně. Příjemné subtropické klima v pobřežní oblasti australského Queenslandu spolu s nekonečnými písečnými plážemi a národními parky učarovaly také majitelům Northern Rivers Beach House, kteří se obrátili na známé architektonické
S nohama jako konve moc parády bohužel neuděláte
nejsemsama.cz
S nohama jako konve moc parády bohužel neuděláte
V horkém počasí začnou otékat nohy i zdravým lidem. Pocity těžkých nohou jsou nepříjemné a mohou pokazit celý den a místo toho, abyste si teplé dny užívala, trpíte. Vše se dá ale napravit! I když je většina lidí přesvědčena o opaku, nejsou oteklé nohy ani zdaleka problémem pouze starších nebo obézních lidí. Nepříjemně otéct mohou nohy komukoli. Zvlášť rizikové je dlouhé
Ze šperkovnice vycházely zvuky
skutecnepribehy.cz
Ze šperkovnice vycházely zvuky
S manželem jsme zakoupili starou šperkovnici, a pak ji vystavili v obývacím pokoji na komodě. Od té doby se doma začaly dít podivné věci. Když jsme si s manželem pořídili malý byt, nijak jsme s jeho zařizováním nepospíchali. Nechtěli jsme nic uspěchat. Společně s manželem Pavlem jsme přemýšleli, jaké doplňky by byly do obýváku nejvhodnější. Toulali jsme se tehdy na výletě v Kroměříži, když jsme v zapadlé
Ztracené poklady Kypru: Co způsobilo rozdělení středomořského ostrova?
enigmaplus.cz
Ztracené poklady Kypru: Co způsobilo rozdělení středomořského ostrova?
V roce 1974 proběhla invaze turecké armády na ostrov Kypr. Vyvrcholilo tím problematické soužití mezi kyperskými Řeky a kyperskými Turky. Ostrov je stále rozdělen. Část ostrova nyní zahrnuje území Kyp
Vodnice je poklad v domácí apotéce
epochalnisvet.cz
Vodnice je poklad v domácí apotéce
Její druhý název je brukev řepák, ale také se jí lidově říkalo kvaka nebo rabská řepa, to prý podle uherského města Rábu, protože prý snáší podobné vlhké podnebí, jako je tam.   Určitě jste se s ní už setkali, třeba na trzích, někdy i v obchodech. Její bulvy jsou bílé, nahoře někdy fialové a chutí
Nechá se Švandová připravit o luxusní život?
nasehvezdy.cz
Nechá se Švandová připravit o luxusní život?
Když si herečka Jana Švandová (77) brala movitého developera Pavla Satorieho (75), šla hlavně po jistotě. Jenže co když o jejího muže teď usiluje jiná žena se stejným záměrem? Herečka Jana Švandová
Kuřecí prsa ve slaninovém kabátku
tisicereceptu.cz
Kuřecí prsa ve slaninovém kabátku
Nikdy není na škodu zkombinovat více druhů masa. Ingredience 4 ks kuřecích prsou 15 plátků slaniny 1 vejce 100 g strouhanky 100 g nastrouhaného sýru sůl a pepř Postup Nejprve si tři p
Kam se ztratilo tělo Prokopa Holého?
historyplus.cz
Kam se ztratilo tělo Prokopa Holého?
Je neděle pozdě odpoledne, 30. května 1434. Kolem táhlého hřbetu Lipské hory u vesnice Lipany se zvedá prach. Jízdní oddíly umírněných husitů pronikají otevřenou vozovou hradbou táboritů a sirotků a převrátí osm dalších bojových vozů. Za nimi se hrnou pěší, kteří kolem sebe mávají meči a cepy… Právě v těchto rozhodujících okamžicích, kdy proti sobě bojují
Klid v hlavě, sen v duši a mládí v buňkách: Jak nám příroda pomáhá spát a nestárnout
21stoleti.cz
Klid v hlavě, sen v duši a mládí v buňkách: Jak nám příroda pomáhá spát a nestárnout
Usnout včas, spát celou noc, probudit se svěží – pro mnohé sen. Doslova. Ve světě, kde se večerní ticho mění v modré světlo displejů a hlava neumí přestat přemýšlet ani v jednu ráno, se kvalitní spáne
Džob: Graffiti, život a tikající styl s Mühle Glashütte
iluxus.cz
Džob: Graffiti, život a tikající styl s Mühle Glashütte
Letní filmovou sezónu oživuje snímek Džob, závěrečný díl trilogie, kterou režisér Tomáš Vorel započal Gymplem a pokračoval Vejškou. Hrdinové Kolman (Jiří Mádl) a Kocourek (Tomáš Vorel ml.) dospěli – j
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz