Domů     Opěvovaný Karlštejn chránil bohatství císařské pokladnice
Opěvovaný Karlštejn chránil bohatství císařské pokladnice

Právem je Karlštejn jedním z našich nejslavnějších hradů. Honosné a výjimečné královské sídlo bylo zároveň unikátním trezorem chránícím říšské a také české korunovační klenoty. Na stavbu pak osobně dohlížel sám Karel IV.! Vydejte se do komnat kdysi nejhonosnější pokladnice království.

Musela to být oslňující oslava, když se v březnu 1357 poprvé otevřely brány slavného Karlštejna, který se tyčí nad třpytivou hladinou Berounky.

Sám král Karel IV. ale nechal základní kámen svého budoucího sídla a také panovnické pokladnice položit už v roce 1348, tedy ve stejném roce, kdy Karel IV. založil Nové Město pražské a pražskou univerzitu.

Dal tak vzniknout jedinečnému hradu, který už v dobách jeho největší slávy obklopovaly mnohé mýty a pověsti. Středověký trezor, kde byly uloženy ty nejcennější klenoty, byl totiž naprosto výlučným místem, kam ve své době měli přístup jen lidé urození.

Jak to bylo se ženami?

Zřejmě nejvíce opakovanou legendou je ta, že do hradu nesměly vstoupit ženy.

Je to ale pravda jen z poloviny, historická fakta si podle potřeb ve své hře Noc na Karlštejně upravil už Vrchlický a opravdovou popularitu pak tento mýtus získal v 70. letech díky stejnojmennému muzikálu Zdeňka Podskalského.

Jak to ale bylo se ženami na Karlštejně doopravdy? Při budování hradu byl ve velké věži postaven doslova trezor. Jakási pevnost v pevnosti, která se stala největší pokladnicí Svaté říše římské.

Mezi jinými poklady tam byly také uloženy zdobené schránky s ostatky světců. Podle tehdejších představ ale pouhá přítomnost ženy mohla tyto poklady znesvětit. Karel IV. proto všem ženám zakázal „pobývati, lehati a spáti ve Velké věži hradu“. Jinak se ovšem po hradě mohly pohybovat naprosto svobodně.

Nedobytná pokladnice

U zvláštní kaple svatého Kříže ve Velké věži se vyplatí pozastavit se poněkud déle. Právě zde byly uschovány říšské a později také české korunovační klenoty spolu s ostatky svatých. I dnes je tato komnata doslova pokladem.

Její obložení je zdobeno zlatem, drahými kameny i benátským sklem. Kaple je rozdělena pozlacenou mříží, o které se traduje, že panovník za ni vstupoval bosý, aby vyjádřil svou pokoru.

Opravdovým unikátem je také soubor deskových maleb z pražské dílny Mistra Theodorika. Původně jich bylo 130, dochovalo se jich ale o jednu méně. Oslňující pokladnice si ovšem žádala také přísná bezpečnostní opatření.

Čtveřice dveří vedoucích do kaple byla pobita železnými pláty a zamykala se na devět zámků. Strážní, kteří se u vchodů střídali, přespávali přímo nad kaplí, do které bylo možné vstoupit jen se svolením císaře.

Není divu, že se tu konaly jen opravdu významné mše, které sloužili pouze arcibiskupové a karlštejnský děkan.

Zapomenuté bohatství

Kromě korunovačních klenotů byl ale po dlouhá staletí na Karlštejně tajně ukrytý ještě jiný poklad. Nikdo už dnes neví, kdo jej nechal na hradě zazdít. Dá se ale říci proč.

Téměř čtyři stovky zlatých a stříbrných předmětů kdosi ukryl zřejmě v roce 1420 či 1421, aby je uchránil před husitskými vojsky, která pevnost obléhala.

Husité u hradeb Karlštejna tehdy nepochodili a není jasné, proč tedy bohatství zůstalo v jeho zdech ukryto po dalších více než pět staletí, až se na něj úplně zapomnělo.

Jaké překvapení pak museli zažít dělníci, kteří Karlštejn opravovali na konci 19. století a na skrýš náhodou narazili. Nutno říci, že poklad objevili jen proto, aby jej opět ukryli a pak tajně prodali přes pražského směnárníka Eduarda Kische.

Karlštejnský poklad se pak dostal až do majetku továrníka a sběratele Jindřicha Waldese, než byl v roce 1947 zabaven státem a uložen do Uměleckoprůmyslového muzea.

Zlaté číše a stříbrné knoflíky

Hodnota Karlštejnského pokladu je obrovská nejen proto, že jde o stovky zlatých a stříbrných výrobků.

Je to také doklad mistrovství středověkých zlatníků a šperkařů, a navíc jsou to věci, kterých se dotýkaly ruce urozených obyvatel Karlštejna před řadou staletí.

Jsou mezi nimi číše a nádoby, velmi ceněná je například zlacená miska zdobená motivy exotických vodních ptáků. Ta byla používána na ředění vína vodou.

Součástí pokladu ale byla také doslova hromada dobových módních doplňků, jako jsou třeba šperky, knoflíky, spony či ozdoby na šaty. Není divu, na zapnutí luxusních šatů šlechty bylo tehdy zapotřebí až padesáti knoflíků.

Poklad se do svého původního domova na hradě bohužel vrací jen výjimečně, naposledy tam byl vystaven v rámci 700. výročí narození Karla IV. v roce 2016.

Konec slavných časů

Po smrti krále Václava IV., který byl synem Karla IV. a Karlštejn si velice oblíbil, ale čeští panovníci na Karlštejn zanevřeli. Po skončení třicetileté války byl už dost zchátralý a v neutěšeném stavu zůstával poměrně dlouhou dobu.

Až na konci 18. století přitáhl pozornost národních obrozenců, kteří jej ale česky přejmenovali na Karlův Týn.

Na začátku 19. století pak po dlouhé době poctila zase Karlštejn urozená návštěva, na hrad totiž zavítal císař František I., to jej možná zachránilo, protože císař dokonce věnoval peníze na jeho opravu.

Tyto poslední přestavby pak hradu vtiskly podobou, jakou známe dnes. Zajímavou epizodu ale Karlštejn zažil i v poměrně moderních časech, když se v roce 1931 podvodník Josef „Harry“ Jelínek pokusil prodat Karlštejn americkému obchodníkovi. Naštěstí neúspěšně.

Historie hradu ale není zdaleka u konce, podle mnohých odborníků navíc skrývá ještě řadu překvapivých objevů.

Jiří Mareček

Co nesmíte minout při návštěvě Karlštejna?

Velká a Malá Amerika – Ačkoli je do dřívějších vápencových lomů Velká i Malá Amerika u Mořiny kvůli nebezpečí úrazu trvale zakázaný vstup, staré lomy, jejich zatopená dna a labyrinty podzemních štol přitahují trampy, jeskyňáře, potápěče a vůbec celou řadu dobrodruhů.

Největší z nich Velká Amerika je 800 metrů dlouhý a 100 metrů hluboký zářez ve skále, na jehož dně se nacházejí dvě navzájem propojená jezírka s průzračnou vodou. Celá oblast je navíc opředena řadou legend a pověstí.

Asi nejznámější je ta o přízraku německého vojáka jménem Hans Hagen, který má na svědomí řadu záhadných úmrtí či zmizení.

Zámek Mníšek pod Brdy – Jen pár kilometrů od Karlštejna si můžete prohlédnout také klasicistní zámek v Mníšku pod Brdy. Zdobí jej trojice nárožních věží a také park s rozlehlým rybníkem. O tamějším sídle existují zmínky už ze 14. století.

Později pak byl zámek sídlem nižší šlechty, která tu setrvala až do období první republiky. Po válce pak sloužil jako archiv politicky citlivých materiálů ministerstva vnitra.

Díky nákladné rekonstrukci vás však dnes prohlídkové trasy zavedou do časů dávno minulých a provedou vás reprezentačními místnostmi se zámeckou kaplí nebo soukromými pokoji posledních majitelů z rodu Kastů.

Foto: Mapy.cz, Wikimedia
Související články
Malebné město Třebíč se rozprostírá uprostřed podhůří kopcovité krajiny Českomoravské vrchoviny. Třebíč mění svoji tvář po celý rok a nabízí vyžití v každém ročním období. Třebíčské památky lákají k návštěvě řadu turistů a jsou klenotem pro místní obyvatele. Jedinečnost třebíčských památek dokládá zápis baziliky sv. Prokopa a židovské čtvrti s židovským hřbitovem na Seznam světového kulturního a
Majestátní Kašperk je nejvýše položeným královským hradem v Čechách a jeho návštěvu bychom si neměli nechat ujít nejen pro jeho unikátní dispozici a bohatou historii, ale i pro úžasné výhledy na šumavskou krajinu, které se nabízejí přímo z hradu nebo z jeho okolí. Už v době vlády krále Jana Lucemburského se hornické městečko Kašperské Hory dočkalo nebývalého rozkvětu. Jak bohatlo a zvyšoval se po
Celé generace hradních pánů toto místo obývaly, zvelebovaly a bránily a díky tomu si my, jejich vzdálení potomci, můžeme užívat krásu staré architektury vetknuté do jednoho z nejmalebnějších koutů přírody. Historii hradu Velhartice se podařilo vysledovat až k jeho založení na sklonku 13. století, stoprocentně potvrzeného však máme prvního oficiálního majitele, kterým se v roce 1318 stal Bušek z V
Odolal požárům, nezískal ho utiskovatel Chodů Lomikar, sloužil ke skladování soli, seděli v něm úředníci a učily se v něm děti. To všechno ve své historii zažil Chodský hrad, v němž dnes chodské tradice nalezly ten nejlepší domov. Tam, kde dnes leží Domažlice, bývala ještě v polovině 13. století nikterak významná osada, do níž se čas od času sjížděli lidé z okolí na trhy. Král Přemysl Otakar II.
Když se otevřou brány památek, začne se psát nová kapitola. Hrady, zámky, kostely i zapomenuté zříceniny vítají návštěvníky a znovu vyprávějí své příběhy. Vysočina zve k objevování míst, kde minulost mluví k přítomnosti a kde se mezi zdmi z kamene a legend odehrává nezapomenutelný zážitek. Objevte hrady, zámky a místa, která nespí – jen čekala, až je někdo znovu uslyší. Příběhy, které nezap
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Talentovaný Tony Cicoria: Piáno ovládne jako blesk z čistého nebe!
enigmaplus.cz
Talentovaný Tony Cicoria: Piáno ovládne jako blesk z čistého nebe!
Před klavírem sedí zkušený americký hudebník Tony Cicoria (*1952) a vypravuje: „Pamatuji si to, jako by to bylo dnes. V roce 1994 jsem působil jako ortoped v New Yorku. V té době ještě neexistovaly mo
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Fenomén „divokých mužů“ ve středověké mytologii: Byli to přežívající neandrtálci?
epochalnisvet.cz
Fenomén „divokých mužů“ ve středověké mytologii: Byli to přežívající neandrtálci?
Chatrně oblečený venkovan se kradmo ubírá lesem a co chvíli se pozorně rozhlíží. Nedivte se, vydat se v 15. století do lesa pro nějaký ten otop, to byl často i hrdelní zločin. Pak se však stane něco strašného. V lesním přítmí spatří mohutnou postavu s černými rozcuchanými vlasy. Je to snad sám vládce pekla? Ve středověké
Zanevřela Angelina Jolie po rozvodu na muže?
nasehvezdy.cz
Zanevřela Angelina Jolie po rozvodu na muže?
Smutný příběh. Je slavná, a navíc ikona krásy. Přesto herečka Angelina Jolie (51) zůstává opuštěná jako kůl v plotě. Po dramatickém rozvodu s Bradem Pittem (61) v roce 2016, kde nechyběla obvinění z
Setrvalá žízeň je špatný signál
panidomu.cz
Setrvalá žízeň je špatný signál
Za poslední desetiletí jsme si na tolik zvykli na heslo „pitný režim“, že jsme se mnohdy naučili pít, i když nemáme žízeň. Tělu to ale nesvědčí. Totéž platí, když se žízeň ozývá a neustává. Nadměrné pití signalizuje zravotní problém. Velkou žízeň přirozeně dostaneme, když se zpotíme za velkého vedra nebo při námaze. Také hodně slané
Když kvete louka, pomáhá klimatu
21stoleti.cz
Když kvete louka, pomáhá klimatu
Rostliny jsou víc než jen zelený porost naší krajiny. Hrají zásadní roli v koloběhu uhlíku, a tím i v ochraně klimatu. Nová studie vedená vědci z Biologického centra AV ČR ukazuje, že druhová pestrost
Viděl někdy někdo Boha? Biblické rozpory ve zjevení Hospodina
epochaplus.cz
Viděl někdy někdo Boha? Biblické rozpory ve zjevení Hospodina
Janovo evangelium jasně tvrdí: „Boha nikdy nikdo neviděl.“ Přesto se ve Starém zákoně objevují pasáže, které tuto premisu zpochybňují, popisujíce osobní setkání s Hospodinem. Jak je možné, že Kniha knih obsahuje tak zjevné rozpory v tak zásadní otázce? Ačkoliv novozákonní Janovo evangelium obsahuje pasáž, kde se doslova říká „Boha nikdy nikdo neviděl,“ (Jan 4:12), některé
Montblanc znovu ožívá ve světě Wese Andersona
iluxus.cz
Montblanc znovu ožívá ve světě Wese Andersona
Legendární značka luxusních psacích potřeb a doplňků představuje svou novou kampaň Let's Write, v níž navazuje na výjimečnou spolupráci s režisérem Wesem Andersonem. Ten pro Montblanc opět vykreslil p
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.
Panák se díval v noci oknem do mého bytu
skutecnepribehy.cz
Panák se díval v noci oknem do mého bytu
Okno protějšího domu bylo zavřené celá léta. Jedné noci se to ale změnilo. Moje zvědavost se mi vymstila. Děsivý pohled strnulé figuríny se mi vrací ve snech doteď. Už dlouhá léta žiju v zapadlé části městského centra. Noci zde jsou však klidné, tiché. Ani na své sousedy jsem si nikdy nemohla stěžovat. I když, byla tu jedna věc,
Jak vládla královna Hollywoodu?
historyplus.cz
Jak vládla královna Hollywoodu?
Její nevinný výraz a plachý pohled ji skvěle pasují do rolí mladičkých dívenek. Mary Pickfordová v nich poblázní doslova celý svět. V době, kdy se na profesi herce hledí ještě skrz prsty, se stane jednou z nejslavnějších žen nejen v USA a vyslouží si titul „královna Hollywoodu“. Herečkou z nouze Je jí sedm let, a
Mřížkový koláč
nejsemsama.cz
Mřížkový koláč
Meruňky můžete nakombinovat i s lesním ovocem. Hodí se k nim i výrazné bylinky, jako je rozmarýn, tymián nebo levandule. Ingredience na 1 kulatou formu: Na těsto: ● 300 g hladké mouky ● 1 vejce ● 1 žloutek ● 150 g másla ● 1 lžička nastrouhané citronové kůry ● 2 lžíce řeckého jogurtu ● 100 g cukru Na dohotovení: ● 800 g meruněk ● 1 skořicový cukr Postup: Do mísy nasypte mouku, cukr a citronovou kůru. Přidejte
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz