Kaňon je specifickým geologickým útvarem. Úzké údolí se strmými, někdy až kolmými stěnami vzniká většinou v důsledku působení vodního toku na odolnou sedimentovou plochu, do níž se vrstvu po vrstvě zařezává. Které na naší planetě jsou ty nejhlubší?
Yarlung Zangbo
Kde: Čína
Hloubka: přes 5000 m
Historie: Odlehlý kaňon v obtížně přístupné oblasti jihovýchodního Tibetu byl objeven teprve v roce 1998. Průměrná hloubka se přesahuje 5000 metrů, v nehlubším místě dosahuje dokonce 5382 metrů.
Světový rekord mu patří i v délce, měří totiž 496 km a je o 50 km delší než známý kaňon v Coloradu.
Zajímavost: V prudkém ohybu řeky okolo vrcholu Namjagbarwa (7782 m n. m.) voda proudí rychlostí 90 km/hod.
Celá oblast kaňonu Yarlung Zhangbo je vyhlášena za národní přírodní rezervaci, v níž bylo zaregistrováno více než 4000 druhů rostlin, z nichž polovina se nikde jinde na světě nenachází.
Colca a Cotahuasi
Kde: Peru
Hloubka: okolo 3500 m
Historie: Až do objevení Yarlung Zangbo šlo o nejhlubší kaňony světa. Leží v povodí řek Colca a Cotahuasi v peruánských Andách. Některá měření tvrdí, že hlubší je Colca s 3501 metry, podle jiných je hlubší Cotahuasi dosahující až 3535 metrů. Kaňonem Colca poprvé propluli polští cestovatelé v roce 1981.
Zajímavost: V okolí se nalézají terasovitá pole, která dodnes obdělávají místní indiánští obyvatelé. Lze sestoupit až na samé dno kaňonu Colca. Na jeho území hnízdí rovněž draví kondoři andští (vultur gryphus). K místním zajímavostem patří i blízké vodopády Sipia a Uscume.
Blyde River kaňon
Kde: Jižní Afrika
Hloubka: přes 2500 m
Historie: Geologové předpokládají, že třetí největší kaňon světa vznikal postupnou erozí déle než 200 milionů let. Kaňon je dlouhý 26 km a na jeho dně byla vybudována přehrada. Současně je zdejší území vyhlášeno přírodním parkem.
Na soutoku řek Blyde a Treur vytvořila voda spolu s kamennou drtí zvláštní útvary připomínající obří hrnce.
Zajímavost: Masiv kaňonu je vytvořen z červeného pískovce, který díky erozivnímu nahlodání vytváří dojem stavby z kostek.
Na mnoha místech je červený pískovec porostlý stále zelenou buší, což z něj činí častý cíl turistů a fotografů z celého světa.
Copper kaňon
Kde: Mexiko
Hloubka: přes 2400 m
Historie: Copper kaňon je skupina šesti kaňonu v jihozápadní části státu Chihuahua v Mexiku. Systém kaňonu tvoří šest řek, které se nakonec stékají v Rio Fuerte.
Pro Evropany byl objeven v 17. století, kdy na místo dorazili Španělé při průzkumu potenciálních nalezišť stříbra a zlata.
Zajímavost: Stěny kaňonu mají zelenou barvu v důsledku vysokého obsahu mědi, odtud ostatně pochází i jeho anglické pojmenování Copper canyon. V oblasti roste 23 různých druhů borovic, ale také andská olše či topol. V oblasti žije i množství ohrožených živočišných druhů.
Ďáblův kaňon
Kde: USA
Hloubka: přes 2400 m
Historie: Přibližně před 6 miliony let začala v náhorní plošině tvořené usazeninami hloubit Hadí řeka tento kaňon. Dnes tvoří přirozenou hranici mezi dvěma americkými státy – Oregonem a Idahem. Nejhlubší bod kaňonu dosahuje 2436 m. Přestože je obtížně přístupný, jsou v něm vybudovány tři hydroelektrárny.
Zajímavost: V roce 1975 byl Ďáblův kaňon vyhlášen kongresem Spojených států jako Národní rekreační zóna. Díky tomu nabízí turistům celou řadu aktivit od obdivování přírody přes horskou turistiku a cyklistku až třeba po rafting na Hadí řece.