Olomoucké tvarůžky jsou zrajícím sýrem z netučného kyselého tvarohu a podle chuti a vůně si je s ničím jiným nespleteme. Vítězí nejen v kuchyních, ale i v diplomacii – Evropská komise je zařadila mezi chráněná zeměpisná označení EU.
Tvarůžky jsou výchozí surovinou i způsobem výroby natolik spojeny s mlékem a svým vesnickým domovem, že nebude možné nikdy určit chvíli, kdy se poprvé objevily na jídelníčku.
Jako běžné jídlo je uvádějí i nejstarší zprávy, například Kuxova zmínka z roku 1452 nebo soupis pozůstalosti z Olomouce z roku 1583, kde se poprvé objevuje pojmenování tvarůžky.
Olomoučtí obchodníci pak doplnili název na olomoucké tvarůžky, i když velká většina se vyráběla v okolních obcích jako „selské tvarůžky“.
Chutná odměna za těžkou práci
Na přelomu 17. a 18. století pak postupně vystupují z archivních pramenů zprávy, potvrzující pevné místo tvarůžků na dobovém jídelníčku. Např.
v roce 1601 se v Hradečné u Uničova kopala studna a studnařům se platil jeden zlatý za jeden sáh do hloubky a dvě kopy tvarůžků. Tvarůžky slavily úspěch také ve světě. Na světové výstavě ve Vídni v roce 1872 se jim dostalo velkého ocenění.
To nejlepší využití tvarohu
Josef Wessels začal v Lošticích roku 1876 jako první vyrábět tvarůžky, po něm od roku 1897 pokračoval jeho syn Alois. Své jméno dostaly podle slavných trhů, tedy – OLOMOUCKÉ.
Za necelých 20 let, do roku 1913, vzniklo na Moravě 120 rolnických družstevních mlékáren a v roce 1913 vyrobily přes 3000 tun tvarohu. Pro tvarůžkáře to byla skvělá nabídka, kterou využil nejlépe Alois Wessels. Otevřel dveře velkovýrobě a jeho tvarůžkárna se stala největší ze všech.
Muzeum Olomouckých tvarůžků
Muzeum Olomouckých tvarůžků, otevřené v roce 1994 v místě původní výrobny tvarůžků, významně přispělo k popularizaci tohoto jedinečného sýra. Umístění uvnitř výrobního závodu však omezovalo jeho rozvoj.
Proto bylo rozhodnuto vybudovat zcela nové muzeum, jež bylo slavnostně otevřeno 26. června 2014. V moderně pojatých expozicích ukazuje průřez historií Olomouckých tvarůžků od nejstarších pramenů až do současnosti.
Všechny exponáty mají popisky v českém jazyce, v každé místnosti je možno načíst pomocí QR kódů základní informace o konkrétní expozici také v němčině a angličtině.
Velký příběh Olomouckých tvarůžků
Součástí celého prostoru je i malý dvorní prostor, který stejně jako místo před vchodem do vlastního muzea nabízí návštěvníkům během roku drobné doplňující programy – výstavy, koncerty, kulturní společenské akce.
Vstup do muzea začíná v bývalých stájích, kde návštěvník vstoupí do Velkého příběhu, který vypráví o historii Olomouckých tvarůžků a rodu Wesselsů. Začíná prvními zmínkami o výrobě Olomouckých tvarůžků i s prvními fotografiemi.
Dál pak volně sleduje linii výroby od zpracování tvarohu přes formování a koupání tvarůžků až po jejich balení včetně funkční stloukačky na bedničky.
Vítejte v tvarůžkovém kině
Velký příběh je ojedinělý i tím, že ukazuje dobu, kdy se výroba ruční měnila na strojní, se kterou začal zeť Aloise Wesselse – Karel Pivný.
Na osudu jednotlivých osobností demonstruje expozice počátky výroby Olomouckých tvarůžků přes dobu před první světovou válkou, kdy se členové rodu Wesselsů stali největšími výrobci Olomouckých tvarůžků.
Druhé poschodí otevírá dobová pracovna Karla Pivného, další místností je retro „Sokolské kino Loštice“, kde se promítají filmy o výrobě a historii Olomouckých tvarůžků.
Následuje místnost, ve které jsou umístěny originály formovacího a koupacího stroje z 20. století. Zde je i rekapitulace historie výroby Olomouckých tvarůžků v Lošticích na časové ose. Ta končí dobou socializace a současnou výrobou.
Hodně se dozvědět, a hlavně ochutnat
Pro návštěvníky, kteří budou mít zájem o rozšířený výklad nad rámec audiovizuálních programů, jsou v muzeu k dispozici tři informační místa, vybavená stolním počítačem s programem Panorama, kde je možno vyhledat podrobné informace.
Poslední prostor je rozloučením s návštěvníkem, který poté vchází do podnikové prodejny A. W., spol. s r. o. Muzeum je bezbariérové, forma individuálních prohlídek dá každému možnost výběru prohlídky podle jeho zájmu a časových možností.
Tvargle a pivo Tvarg
Dobrá zpráva pro všechny milovníky Olomouckých tvarůžků – ty se nově od roku 2021 vyrábějí také ve Velké Bystřici, a to pod léty prověřeným a zlidovělým názvem Tvargle. Tvarůžky se samozřejmě vyrábějí podle původních receptur.
Za vším stojí firma Tavoretus, která opravila památkově chráněné pivovarské sklepy v sousedství bystřického zámku a instalovala do nich výrobní technologii na slavný sýr s nezaměnitelným aroma a také minipivovar Tvarg.
Firma se tak snaží navázat na historii produkce tvarůžků a piva ve Velké Bystřici, kde se v minulosti Olomoucké tvarůžky běžně vyráběly.
Minipivovar Tvarg vyrábí nejen klasický ležák, ale i svrchně kvašená piva, jako je IPA a ALE. Návštěvníci se mohou těšit také na novou restauraci, která nabízí samozřejmě i tvarůžkové speciality.