Domů     Olomoucký kraj: Nikdy nekončící procházka
Olomoucký kraj: Nikdy nekončící procházka
od 20.11.2023
1

O Olomouckém kraji můžeme zjistit mnoho přesných a exaktních informací. Víme, že je rozčleněn do pěti okresů. Známe jeho rozlohu 5 2067 čtverečních kilometrů i to, že v něm žije 634 000 obyvatel.

Snadno si najdeme, že na jeho území leží 401 obcí, z čehož je 31 měst. Jen těch přírodních krás a památek je tolik, že těch se prostě nikdy nedopočítáme a naše procházka regionem tak hned tak neskončí.

Jenom v Olomouci si turista může vybrat opravdu z mnoha lákadel. Je tu radnice s orlojem z 15. století, z jejíž věže vysoké 76 metrů je překrásný výhled na město. Z výšky si rovnou můžeme vybrat, kam se vydáme dál.

Rozhodně můžeme doporučit tématickou procházku po olomouckých barokních kašnách, která nás současně provede nejrůznějšími zákoutími historického centra.

A potom už je čas vydat se na Svatý kopeček – na světoznámé poutní místo, jehož tradice sahá až do počátku 17., století.

Od dob původní osamocené kaple se tu ale leccos změnilo a dnes tu najdeme rozsáhlý komplex, jemuž vévodí poutní bazilika Navštívení Panny Marie s osmi bočními kaplemi.

Bouzov
Bouzov

Pohádkový hradní mumraj

I když jste třeba všechna zajímavá místa Olomouckého kraje dosud nenavštívili, některá vám nejspíš už při prvním pohledu přijdou povědomá. Třeba hrad Bouzov, který každý z nás určitě už viděl ve slavných českých pohádkách.

Vždyť si zahrál třeba v seriálu Arabela nebo v pohádce O princezně Jasněnce a létajícím ševci. Než hrad objevili filmaři, prožil dlouhých sedm století vzestupů a pádů a dnes jím korzují turisté v šesti prohlídkových okruzích.

Každoročně v létě se také sjíždějí na Bouzovský mumraj – tradiční hradní hradní jarmark s pohádkovými postavami, vystoupeními šermířů či s maškarním karnevalem na nádvoří.

Pověsti se skrývají v podzemí

Na hrady a zámky je ostatně kraj obzvláště bohatý. Západně od Prostějova bychom si neměli nechat ujít pozoruhodný zámek Plumlov.

Jeho stavitel, Karel Eusebius z Lichtenštejna, se na sklonku 17. století rozhodl na troskách starého hradu vybudovat nejúžasnější rezidenci na celé Moravě.

Nakonec sny byly větší než schopnosti a možnosti, a tak v Plumlově stojí jen jediné křídlo ze zamýšleného projektu. Díky tomu ovšem získalo výjimečnou podobu.

Štíhlá a plochá stavba nemá obdoby a zajímavá je rozhodně i uvnitř, kde na návštěvníky čekají expozice se sbírkami keramiky, zbraní a nábytku, k vidění jsou třeba i historické ornáty nebo hudební nástroje a ve sklepeních se zase příchozí dozvědí hodně i o zdejších pověstech.

Po prohlídce se pak můžeme pohodlně usadit v zámecké kavárně s padesáti druhy kávy nebo s pravým ibiškovým čajem dovezeným přímo z Egypta.

Úsov mezi Olomoucí
Úsov mezi Olomoucí

Čím pálí panstvo a čím pytláci

Jme-li v Plumlově, jen necelých padesát kilometrů nás dělí od dalšího zajímavého objektu. Zámek Úsov mezi Olomoucí a Šumperkem se tak trochu vymyká z obvyklého stereotypu historických objektů.

Je současně jedním z nejstarších moravských hradů, ale také barokním zámkem. Oba objekty v průběhu staletí splynuly v jediný, aniž by ale ztratily svou svébytnost a originalitu.

Díky bohatým lichtejnštejnským sbírkám má zdejší Lovecko-lesnické muzeum tolik cenných exponátů, že si zaslouží podrobnější prohlídku. Uchovává totiž nejen na 4000 kusů přírodnin, ale také velkou kolekci zbraní, a to nejen panských, ale i pytláckých.

Tam, kde vyrábějí živou vodu

Ještě větším překvapením pro návštěvníky možná bude zámek Dřevohostice.

Nabízí totiž nejen dobové interiéry, starožitnosti, sbírky a vzácné obrazy jako většina hradů a zámků, ostatně je považován za jednu z nejcennějších památek moravské renesance, ale má i něco navíc: ve svých zdech skrývá tématické muzejní expozice.

Je tu třeba Hasičské muzeum vystavující kromě historických dokumentů i dobovou hasičskou techniku v čele se vzácnou koněspřežnou stříkačkou z roku 1842. Prohlédnout si tu ale můžeme i muzeum léčitelství a psychotroniky s virgulemi, zařízením na výrobu živé a mrtvé vody, rušičkami geopatogenních zón či anténami usměrňujícími pozitivní energii.

Velké Losiny
Velké Losiny

Zámek nešťastných čarodějnic

Při návštěvě výstavného zámku ve Velkých Losinách se v nás nejspíš pro změnu bude prát obdiv a zděšení.

Možná nás totiž překvapí krvavá historie se zámkem spjatá, ať už se týká pověsti loupežníkovi vydávajícím se za nápadníka ucházejícího se o ruku dcery zámeckého pána, nebo zda se odhodláme hlouběji proniknout do dějin inkvizice, která si Velké Losiny vybrala za dějiště obávaných čarodějnických procesů.

Dojem z úchvatné architektury nám to ovšem zkazit nemůže. Zámek se ve skutečnosti skládá ze zámků dvou.

Takzvaný velký zámek je renesančního původu a zdobí ho proslulá sgrafitová výzdoba, vedlejší zámek označovaný jako nízký je barokní, navíc s mladším empírovým křídlem.

Vše dohromady ale dokonale ladí a není divu, že zámek ve Velkých Losinách byl v roce 1995 zařazen mezi národní kulturní památky.

Návštěvníky pak potěší i zámecká kavárna Bellis vybudovaná v objektu barokního letohrádku ze 17. století, vybavená rukodělným nábytkem a s s výstavními prostory v patře.

Tady šlechta po schodech nechodí

A ještě jeden významný objekt se sluší připomenout. Zakladatel šternberského hradu byl podle pověsti hrdina, který v boji s obléhateli města prokázal takovou odvahu, že mu panovník s vděčností věnoval funkci královského číšníka a zdejší pozemky.

Hrad zažíval dobré i zlé časy. Stal biskupskou rezidencí, ale prodělal také ničivý požár. Až Lichtenštejnové ho na sklonku 19. století přivedli k bývalé slávě a proměnili ho mimo jiné v centrum svých bohatých sbírek.

Dnes tak můžeme při procházení jednotlivých prohlídkových okruhů obdivovat nejen kolekce dobového umění nebo třeba slavnou sbírku kachlových kamen, ale také technické vymoženosti, které ve své době rozhodně nepatřily k běžnému vybavení podobných paláců.

Zdejší osobní výtah je třeba jedním z nejstarších, jaké kdy šlechta ve svých rezidencích používala. Hrad ostatně můžeme obdivovat i při pohledu z oken přilehlé restaurace s venkovní zastřešenou terasou vybavenou venkovním grilem a vlastní udírnou.

Nahlédněte do bezedné propasti

Není ale nutné stále setrvávat mezi čtyřmi stěnami. Leckterý turista se po svém výletě rád pochlubí, že na svých cestách navštívil něco opravdu výjimečného, co jinde na světě není k vidění.

Přesně něco takového mohou vyprávět ti, kdo navštíví Hraniční propast v přírodní rezervaci Hůrka u Hranic.

Její změřená hloubka 473 metrů z ní činí nejhlubší zatopenou propast světa, a to ještě geologové tuší, že skutečná hloubka může dosahovat až několika kilometrů.

A všichni, kdo se k propasti vypraví, si mohou výlet rozšířit ještě o další unikát – o nedaleké Zbrašovské aragonitové jeskyně.

Výjimečné postavení mezi našimi i světovými podzemními komplexy zaujímají díky tomu, že jeho krápníkovou výzdobu netvoří kalcit jako v jiných jeskyních, ale díky specifickému klimatu mnohem vzácnější aragonit.

Ročně se dovnitř podívá na 60 tisíc návštěvníků a stojí za to se mezi ně zařadit.

Foto: Shutterstock
Lokalita:
Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
Budeme-li chtít poznat Ústí nad Labem i s jeho historií, určitě bychom měli navštívit Muzeum města Ústí nad Labem s četnými sbírkami a exkluzivními výstavami, které jsou však časově omezené. Jejich přehled nalezneme samozřejmě na stránkách muzea www.muzeumusti.cz. Například do 3. července 2016 tu můžeme navštívit výstavu Staré pověsti české, která se nese ve znamení návratu nejslavnějšího úste
10.11.2023
Bývá zvykem zakládat v moderní době muzea připomínající život v dávno minulých časech. Hornické muzeum v Příbrami postupovalo jinak. Bylo totiž založeno už na sklonku 19. století. V té době už totiž existovaly jak rozsáhlé mineralogické sbírky zdejšího horního závodu, tak exponáty příbramského Krajinského muzea zahrnující památky na středověké i modernější doby. Sto tisíc lidí ve štolách K s
Hřbitov byl založen téhož roku 1875 u cesty k dnes již neexistujícímu mlýnu Kieselmühle. Během tzv. Křišťálové noci z 9. na 10. listopadu 1938 byla ve městě vypálena místní synagoga a na hřbitově byly poničeny náhrobky, Za války devastace pokračovala, byla zbořena obřadní síň a odvezena většina náhrobků. Po válce byl hřbitov znovu upraven a později do něj byly přeneseny také náhrobky z jiných
Ojedinělé muzeum najdete na pražské Malé Straně ve Valdštejnské ulici. Z moderní uspěchané doby se ocitnete mezi gentlemany, slušně vychovanými ženami a mladými slečnami. Muzeum je zaměřeno na historické oděvy a doplňky z období let 1850 až 1920. V expozici najdete část unikátní soukromé sbírky viktoriánských a edwardiánských oděvů, doplňků a kuriozit. Vystaveno je kolem stovky exponátů pocháze
Co takhle projít si novou Stezku středozemím? Její základní pěší varianta je dlouhá 569 km. Celá je ovšem rozdělena do 27 denních etap s průměrnou délkou od 20 do 25 km a je jen na vás, kdy, kam a na jak dlouho se vypravíte. Kokořínské pokličky Skalní pohádka na Kokořínsku i rovinaté Povltaví Jednotlivé úseky byly v
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Inspirujte se našimi tipy a zařiďte si kuchyni snů
epochaplus.cz
Inspirujte se našimi tipy a zařiďte si kuchyni snů
Zařizujete si nové bydlení, nebo vám vaše stávající kuchyň připadá nemoderní a uvažujete o změně? Ať tak, či tak, mohou se vám hodit naše tipy, jak si zařídit moderní, a přitom praktickou kuchyni, o které možná zatím jen sníte. Kde jinde vařit, než v kuchyni? Většina z nás si doma vaří, peče, připravuje svačiny. Kde jinde tohle
Ztratila srdce pro mladého kolegu?
nasehvezdy.cz
Ztratila srdce pro mladého kolegu?
O fantastickém muži po jejím boku mluví herečka Zuzana Vejvodová (43) snad od chvíle, co se rozešla s otcem svého syna Pavlem Nečasem (57). Je však s podivem, že ho nikdy nikdo neviděl! Jejím part
Musela jsem mít víc milenců než moje kamarádka
skutecnepribehy.cz
Musela jsem mít víc milenců než moje kamarádka
Začalo to už na střední. Být věrné, to nebylo nic pro nás. Toužily jsme svést každého chlapa, kterého jsme viděly. Jen tak – soupeřily jsme spolu! S Hanou jsme se potkaly na střední škole, sedly jsme si vedle sebe. Měly jsme společnou zálibu. Lovit kluky. Na gymplu jich moc nebylo, ale v blízkosti byla naštěstí průmyslovka. Kluky
Tak dobré masky jste ještě neměli
iluxus.cz
Tak dobré masky jste ještě neměli
Anela, česká značka přírodní kosmetiky pro náročné zákazníky, uvádí na trh novou řadu pleťových masek pro hloubkovou hydrataci, regeneraci, výživu a zklidnění všech typů pleti. Během pár minut dokáží
Balanční deska pro rovnováhu
panidomu.cz
Balanční deska pro rovnováhu
Nemáte čas se pravidelně hýbat? Zkuste balanční desku. Cvičení na ní je zábavné a nevyžaduje mnoho místa v bytě. Pomůže zlepšit nejen stabilitu, ale i koordinaci svalů, zpevnit zejména ty ve středu těla, na které zapomínáme. A právě tyhle svaly jsou důležité při jakémkoliv sportu, ale také při problémech s páteří či klouby. Cvičení pomáhá
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Delikátní zážitek u Breitlingu
epochalnisvet.cz
Delikátní zážitek u Breitlingu
Prestižní hodinářská značka Breitling je dalším z lifestylových výrobců, který své portfolio rozšiřuje o gastronomii. Po podniku v Londýně a korejském Soulu nyní otevřela svou první restauraci v souse
Záhadné zmizení ponorky: Byla snad ukradena?!
enigmaplus.cz
Záhadné zmizení ponorky: Byla snad ukradena?!
V období první světové války se naplnil osud řady lodí, ponorek nevyjímaje. Patřila k nim i SM UB-3 německého císařského námořnictva. Stále se však nepodařilo najít vrak této ponorky. Zmizela bez jedi
Proč žije tolik jedovatých zvířat právě v Austrálii?
21stoleti.cz
Proč žije tolik jedovatých zvířat právě v Austrálii?
Na nejmenším kontinentu světa se nachází závratné množství jedovatých tvorů, jako jsou pavouci, hadi, medúzy, chobotnice, mravenci či ptakopyskové. Proč jich tolik hostí právě Austrálie? „Austrálie
4x Moravskoslezský kraj dětem
epochanacestach.cz
4x Moravskoslezský kraj dětem
Moravskoslezský kraj je krajem Beskyd, skvělého jídla a pití, ale nezapomíná se zde samozřejmě ani na dětičky. Kam je zde můžete vzít na parádní rodinný výlet? Malá ZOO V místech, kde kdysi stávala konírna Larischů, se nachází menší zookoutek Karviná-Fryštát (viz úvodní foto). Konkrétně ji naleznete v zámeckém parku Boženy Němcové. Obora se vzácnými dřevinami
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Opravdu jsou jen kamarádi?
nasehvezdy.cz
Opravdu jsou jen kamarádi?
V pořadí jako třetí vypadl v letošním ročníku StarDance oblíbený zpěvák Richard Krajčo (46). Rozhodně ale s tancem skončit nechce a povídá se, že je to zejména kvůli krásné tanečnici Dominice Roškov