Domů     Orlické hory: Na běžkách s Aloisem Jiráskem!
Orlické hory: Na běžkách s Aloisem Jiráskem!

Orlické hory jsou malebným krajem plným historických památek i staveb lidové architektury. Po celé délce hraničního hřbetu byla navíc ve 2. polovině 30. let 20. století vybudována pevnostní linie.

Bunkry se zde nacházejí dodnes jako smutná připomínka druhé světové války. A vy si je můžete prohlédnout například při jedné z projížděk na běžkách. Čeká vás zde však mnohem víc!

Už více než 80 let láká lyžaře zdejší proslulá Jiráskova cesta. Jde o nejstarší značenou stezku v Orlických horách, která vznikla už v 19. století a byla pojmenována na počet spisovatele Aloise Jiráska, Hronovského rodáka!

V zimě je její hlavní magistrála pravidelně upravována, takže pokud vyrazíte na běžky, budete mít ty nejlepší podmínky. Cestou můžete narazit na několik vyhlídek a rozhleden, horských chat, či například bunkrů.

Zatímco dříve cesta vedla z Nového Města nad Metují do Jablonného nad Orlicí, po druhé světové válce byla prodloužena k Broumovu i k Litomyšli a dnes má téměř 170 kilometrů.

Z Čenkovic do Mladkova

Nástupních míst na stezku je celá řada. My využijeme lyžařskou oblast Buková hora – Suchý vrch. Nejlépe zaparkujeme na centrálním parkovišti v Čenkovicích (asi 30 km východně od Ústí nad Orlicí), odkud se vydáme směrem k vrcholu Buková hora.

Pojedeme po zelené trati, jejíž celková délka je 17 kilometrů, což nám vydá asi na dvě a půl hodinky. Z Bukové hory budeme pokračovat 3 kilometry na Červenovodské sedlo, kde se nachází informační centrum a turistický přístřešek.

Dále pojedeme přes odbočku pod Suchým vrchem k dělostřelecké pevnosti Bouda vybudované kdysi na obranu před Němci.

Tvrz Bouda
Tvrz Bouda

Dnes slouží jako muzeum avšak v zimním období bývá otevřeno pouze v době pracovních akcí klubu Bouda, což je většinou každý poslední víkend v měsíci.

Následně budeme pokračovat necelé 3 kilometry na rozcestí Pod Vysokým kamenem a pak necelé 4 kilometry do Mladkova na vlakovou zastávku.

Pokud patříte mezi začátečníky, můžete zvolit také kratší modrou trať, která je dlouhá 8,6 kilometrů a vede z Červenovodského sedla přes sjezdové tratě Čenkovice a Náměstíčko zpátky k sedlu.

Masarykova chata
Masarykova chata

Na Orlickou hřebenovku

Střední náročnost nabízí také zhruba 20 kilometrů dlouhá trasa po hřebenu v oblasti Velká Deštná na severu Orlických hor (asi 25 km východně od Dobrušky).

Rozhodneme se ušetřit si 2,5 kilometrů dlouhé stoupání a na začátku naší trasy vyjedeme vlekem u sportovní sjezdovky v lyžařském středisku Deštné na Studený vrch.

Odsud pokračujeme po modré směrem do Luisina údolí a na dohled budeme mít nejvyšší vrchol Orlických hor, Velkou Deštnou (1115 m. n. m.). Nahoru se vydáme nejkratší trasou po zelené.

Za odměnu si budeme moci vychutnat skvělý výhled ze zdejší rozhledny na Kralický sněžník či do Polska. Pak pokračujeme necelé čtyři kilometry mírným sjezdem k Masarykově chatě. Zde poobědváme, můžeme vyzkoušet některou ze zdejších zvěřinových specialit.

Následně pokračujeme asi dva kilometry k hotelu Šerlišský mlýn, kde se můžeme znovu občerstvit. Bude nás čekat náročnější stoupání na Kamenný vrch. Trase, kterou pojedeme, se říká bunkrovka a nachází se na ní několik přístupných pevností.

Asi 4 kilometry dlouhou trasu si můžeme do sytosti vychutnat, protože nás už čeká jen závěr: asi stejně dlouhý sjezd do Deštného.

K pevnosti Hanička

Jedním z nejvýznamnějších bunkrů Orlických hor patří bezesporu pevnost Hanička, která byla vybudována mezi lety 1936–1938 a od 70. let 20. století byla tajně přebudovávána na protiatomový kryt.

Dostaneme se k ní po zhruba 5 kilometrů dlouhé trase střední obtížnosti. Vyjedeme z Rokytnice v Orlických horách a pokračujeme asi 3,5 kilometru k chatě Panské Pole (zde se také nachází parkoviště). Následně je to jen necelý kilometr k tvrzi Hanička.

Tvrz Hanička
Tvrz Hanička

Přestože má otevřeno pouze v letních měsících, v zimě je zde v provozu bufet. Můžete si také prohlídku domluvit předem, a pokud budou příznivé okolnosti, dostanete se sem i v období listopad – duben. Naše další cesta povede na rozhlednu na Anenském vrchu.

Čeká nás zhruba pětikilometrové stoupání, na jehož konci budeme odměněni výhledem ze zdejší 17 metrů vysoké rozhledny, která byla slavnostně otevřena v roce 2010. Pak už se můžeme vrátit zpět do Rokytnice, kam již bude cesta o něco snadnější.

Skiareál v Deštném v Orlických horách
Skiareál v Deštném v Orlických horách

Za zážitky do Deštného

Nejznámějším lyžařským areálem Orlických hor je areál v Deštném v Orlických horách. Pro sjezdaře je zde připraveno 6 vleků a jedna sedačková lanovka. Zasněžované sjezdovky mají celkovou délku 4 kilometry a v jejich blízkosti se nacházejí prostorná parkoviště.

V areálu naleznete i půjčovnu lyží, ski servis nebo lyžařskou školu. Zájemci si mohou užít také večerního lyžování, které se koná každý den od 18.00 do 21.00.

Vzhůru na zakletý vrch

Na jihovýchodní straně vrchu Zakletý (40 km severně od Ústí nad Orlicí) se nachází zimní středisko Říčky v Orlických horách.

Přímo na vrcholu je pak známé křížení turistických cest, Pěticestí, který je oblíbeným výchozím bodem běžkařů směřujících na některou z horských běžkařských tras.

Areál v Říčkách nabízí celkem 4 sjezdovky od modré až po černou, dva vleky a čtyřsedačkovou lanovku. Mimo to je zde pro návštěvníky připraveno skvělé zázemí včetně restaurace s terasou.

Foto:
Související články
Existují dny, které jsou naprosto obyčejné a rychle upadnou v zapomnění, a pak jsou tu dny, které se nesmazatelným písmem otisknou do lidské historie, a je jedno, jestli dojde k významnému objevu nebo děsivé katastrofě. Vezměte si k ruce kalendář a projděte společně s námi historii křížem krážem. Je 10. dubna roku 49 př. n. l. a na břehu říčky Rubikon pronáší Gaius Julius Caesar svou slavnou vě
Malebné ulice, které lákají k toulkám, světla podvečerních měst i úžasné ticho hor. Evropa má jedinečné kouzlo v každém období. Nové číslo Světa na dlani Speciál vás zve na cestu plnou inspirace, dobrodružství i romantiky. Přinášíme vám 111 skvělých tipů, kam vyrazit. Objevte krásu Evropy v celé její podobě. Města s neopakovatelnou atmosférou Vydejte se s námi na prohlídku měst, která patří k
Lidé se sem jezdí léčit už celých 200 let. A mnoho z těch, kdo Piešťany okusili, se vrací. Nejenže prospějí svému zdraví, ale užijí si tu i bohatý společenský život. Když se řekne slovenské lázně, Piešťany bývají první volbou. Jejich věhlas je mezinárodní. A není divu. Město rozprostřené na březích řeky  Váhu je proslulé termálními prameny
Existují dny, které jsou naprosto obyčejné a rychle upadnou v zapomnění, a pak jsou tu dny, které se nesmazatelným písmem otisknou do lidské historie, a je jedno, jestli dojde k významnému objevu nebo děsivé katastrofě. Vezměte si k ruce kalendář a projděte společně s námi historii křížem krážem. Je 10. dubna roku 49 př. n. l. a na břehu říčky Rubikon pronáší Gaius Julius Caesar svou slavnou vě
Nejenže se tu lidé vyléčí. Prostředí Lázní Libverda vás také přímo nastartuje pro nový a aktivní život. Jsou dokonalým rájem i pro vyznavače turistiky i běžek. Hlavní léčebná budova leží přímo na zdejší útulné kolonádě. Vlastně se není čemu divit. Městečko leží totiž v malebném podhůří Jizerských hor, na pomezí Čech, Něm
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tajemný případ z Diablo Canyonu: Jak mohla žena tak náhle zmizet?
enigmaplus.cz
Tajemný případ z Diablo Canyonu: Jak mohla žena tak náhle zmizet?
  Kat Hammontre se vydala na túru se svými přáteli, ale po menší nehodě zůstává sama a čeká na pomoc. Když se skupina vrátí po stezce asi o 90 minut později, Kat a její pes Tootsie jsou nenávr
Původně lék na bolesti hlavy. Jak se z Coca-Coly stal symbol moderní kultury?
epochaplus.cz
Původně lék na bolesti hlavy. Jak se z Coca-Coly stal symbol moderní kultury?
Začíná jako podivný sirup z lékárny, který má pomáhat proti bolestem hlavy a nervům. Dnes ji znají lidé téměř v každém koutě planety a její červenobílé logo patří k nejslavnějším symbolům světa. Příběh Coca-Coly je směsí náhody, chytrého marketingu i amerického snu. A také důkazem, že někdy stačí jediná sklenice, aby se změnila historie. Když
Dobrodruh Čeněk Paclt v Austrálii našel zlato
historyplus.cz
Dobrodruh Čeněk Paclt v Austrálii našel zlato
Ozve se výstřel a zraněný levhart padne k zemi. „Díky bohu,“ uleví si Paclt a opatrně se ke zvířeti přiblíží. Levhart se však vzchopí, skočí po něm a popadne ho za levou ruku. Vyděšený muž odhodí ručnici, uchopí zvíře za krk a divoce s ním zápasí. Teprve po pár minutách se mu podaří povalit ho
Plevel ovládl váš trávník? Možná děláte tuhle zásadní chybu
rezidenceonline.cz
Plevel ovládl váš trávník? Možná děláte tuhle zásadní chybu
Pokud váš trávník po zimě připomíná spíš flekatý koberec než lákavý zelený porost, není to náhoda. Jaro vždy nemilosrdně odhalí místa, kde plevel využil náskok, který získal ještě před začátkem sezóny. Dobrou zprávou je, že právě teď máte šanci změnit pravidla hry. Když půda volá o pomoc Důvod, proč se plevele na jaře chovají životaschopněji
Chlamydie decimují populace koalů! Vědci hledají způsob, jak je zachránit
21stoleti.cz
Chlamydie decimují populace koalů! Vědci hledají způsob, jak je zachránit
Koala je v zoufalé situaci. Kolem něj číhají smrtelná nebezpečí – predátoři či rychle jedoucí auta – a on je nemůže vidět. Zrak mu totiž vypověděl službu. Proto mu dělá problémy i hledání potravy. Je
Zákeřná dlouhonohá blondýna
skutecnepribehy.cz
Zákeřná dlouhonohá blondýna
Při uklízení jsem našla krabici od bonbonů plnou starých, zažloutlých fotografií. Neměla jsem ji otevírat, ale bohužel jsem to udělala. Všechno začalo nevinně – uklízením. Vánočním úklidem. Mívám předvánoční úkoly napsané v kalendáři, vždycky si vypíšu, co budu v ten který den smýčit. Na osudný čtvrtek připadlo uklízení obývacího pokoje. Když něco dělám, tak důkladně.
Změnilo Freudův život stipendium v Paříži?
epochalnisvet.cz
Změnilo Freudův život stipendium v Paříži?
Dlouhá léta odmítá brát léky proti bolesti. „Musím bádat s čistou hlavou,“ tvrdí. Pak ale nastane chvíle, kdy už nemůže dál, a poslední dávka morfinu je pro něj vysvobozením.   Původ zakladatele psychoanalýzy Sigmunda Freuda (†1939) je vskutku internacionální. Na svět přichází 6. května 1856 v moravském Příboru v německy mluvící rodině původem z polské Haliče. Už v dětství
Uvařte si měkoučké karamely
panidomu.cz
Uvařte si měkoučké karamely
Nebudou se lepit na zuby a postup je velmi snadný díky jednoduchému fíglu. Nebudete potřebovat nic než běžný bílý cukr a trochu smetany. I tajná ingredience, která zaručí měkkost bonbonů, je běžná – jde o obyčejnou jedlou sodu. Tak pojďme na to! Do vyššího hrnce dejte 250 g bílého cukru a 50 ml vody. S
Sedmikráskový sirup
nejsemsama.cz
Sedmikráskový sirup
Lahodný sirup si můžete dát do vody místo šťávy, polít jím zmrzlinu, lívance a podobně. Na 2 sklenice potřebujete: ✿ 500 květů sedmikrásek ✿ 750–1000 ml horké vody ✿ 600 g třtinového nebo krupicového cukru ✿ 1 bio citron ✿ 1 lžičku kyseliny citronové 1. Květy propláchněte, vložte je do hrnce a zalijte převařenou horkou vodou. Přidejte na plátky nakrájený
Pomazánka z červené řepy s karamelizovanými ořechy
tisicereceptu.cz
Pomazánka z červené řepy s karamelizovanými ořechy
Dnes už klasická pomazánka z červené řepy. Suroviny na 4 porce 125 g žervé nebo tvarohu 100 g čerstvého kozího sýru 300 g vařené červené řepy jablečný ocet med sůl cukr krupice čerstvě ml
Řízek z Tritonu uhrane
iluxus.cz
Řízek z Tritonu uhrane
Nové české menu restaurace Triton, které šéfkuchař Tomáš Kohút představil počátkem května, je opět plné překvapení. Na to jsou hosté Tritonu už zvyklí. Nicméně jeden z chodů má takový náboj, že se mož
Skrývá Krejčíková nového partnera?
nasehvezdy.cz
Skrývá Krejčíková nového partnera?
V životě herečky dobře známé ze seriálu Milionáři Anety Krejčíkové (35) je pravděpodobně nový muž! Po krachu vztahu s tělocvikářem Ondřejem Rančákem (41) působila docela bezradně. Stěží dokázala uživ
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz