Domů     Malá Fatra a Velká Fatra na lyžích: Zimní skvost Slovenska
Malá Fatra a Velká Fatra na lyžích: Zimní skvost Slovenska
od 30.12.2022
1

Dvě sousední pohoří v severozápadní části Slovenska jsou tím nejcennějším územím, které oblast má.

Malá a Velká Fatra, dva národní parky, tvoří velmi oblíbenou turistickou lokalitu vyznačující se nedotčenou přírodou, původní lidovou kulturou a samozřejmě nesčetným sportovním vyžitím nejen v letních měsících, ale zejména v průběhu zimy.

V této době tu brány otvírají ta nejlepší lyžařská střediska, která každoročně s láskou vítají příval českých návštěvníků.

Velká Fatra, která byla národním parkem vyhlášena teprve v roce 2002, je oblastí zachovalých rozsáhlých lesů a nádherných dolin. Nejvyšším vrcholem pohoří je Ostredok se svými 1595 metry nadmořské výšky.

Turistickou perlou Velké Fatry je osada Vlkolínec, nejzachovalejší a nejucelenější urbanistický celek původních lidových staveb.

Na severu území ji ohraničuje pohoří Malá Fatra, které je součástí krajinného celku Fatransko-tatranské oblasti v centrální části západních Karpat.

Po Vysokých, Nízkých Tatrách a Oravských Beskydech je Malá Fatra čtvrtým nejvyšším pohořím s bohatou a poměrně zachovalou západokarpatskou přírodou.

Lyžování pro začátečníky

Lyžařské středisko Ružomberok – Malinô Brdo s podtitulem Ski & Bike je ideálním místem pro začátečníky a rodiny s dětmi. Nalezneme ho v dolním Liptově, na úpatí pohoří Velká Fatra.

Vstupní branou do střediska je městská část Hrabovo, vzdálená od centra města pouhý kilometr. Odtud nás na Malinô Brdo pohodlně vyveze moderní 1770 metrů dlouhá osmimístná kabinová lanovka, která za hodinu přepraví až 1500 osob!

Přímo v centru střediska se navíc nachází čtyřsedačková lanovka, 2 lyžařské vleky a 4 vleky pro začátečníky a děti, které nám pohyb po areálu více než usnadní.

Ve skiareálu se na lyžích nebo snowboardu projedeme po dvanácti kilometrech sjezdových tratí, přičemž na té nejdelší překonáme délku až 3900 metrů a celkové převýšení 698 metrů.

Okolí Malina Brda nám navíc nabídne ty nejlepší podmínky pro běžecké lyžování, turistiku a skialpinismus.

Mezi atraktivní turistické výlety patří návštěva dřevěné obce Vlkolínec – důležitou památku UNESCO, pěší procházka kolem Sidorova a skialpinistický či běžkařský přechod na Smrekovicu.

Více informací naleznete na www.skipark.sk

Nekonečné lyžování

V pohoří Malá Fatra se přímo nad městem Martin nachází lyžařské středisko Winter Park Martinky, které je obklopeno dechberoucí přírodou.

Na nejvyšším vrcholu sjezdovek v nadmořské výšce 1456 metrů si můžeme užít jedinečný výhled na Turčianskou kotlinu a rozprostřené, majestátní hory. Díky sněhové pokrývce je zde zimní sezóna skutečně dlouhá a brázdit svahy je zde možné i pět měsíců v kuse.

Čeká na nás hned několik sjezdovek v celkové délce 13,39 km a to převážně lehké a středně těžké náročnosti.

Středisko Winter Park Martinky však není jen o lyžování. Na své si zde přijdou také milovníci adrenalinu a to díky jednomu z nejstarších snowboard & free style parků či zarytí milovníci pěší turistiky a běžkování.

V rámci střediska je k dispozici přes 8 km běžeckých tratí, které se sice neupravují, zato nabízejí jistou dávku dobrodružství. Po náročném dni je možné přímo v areálu posedět u dobrého jídla a pití. Všechny místní restaurace navíc nabízejí bezplatné připojení k wifi.

Aktuální ceník skipasů naleznete na www.zima.martinky.com

Panoramatický výhled

Vyvést se lanovkou na horu Chleb a užívat si lyžování v lůně přírody… Taková je zimní dovolená ve Vrátné. Lyžařské středisko Vrátna Free Time Zone se nachází v Národním parku Malá Fatra a patří mezi čtyři nejvýše položená střediska na Slovensku.

Sjezdové tratě jsou umístěny v nadmořské výšce až 1520 metrů. Zklamaní nebudou ani nejnáročnější lyžaři, některé ze svahů pro ně budou opravdovou výzvou.

Celková délka sjezdovek je 14 km, z toho 12 km je pravidelně upravovaných a 7 km technicky zasněžovaných. Sjezdovky různých obtížností jsou soustředěny do čtyř lokalit: Paseky, Poludňový Grúň, Chleb a Príslop.

Přepravu lyžařů zajišťuje kabinková lanovka, 4sedačková lanovka, 10 lyžařských vleků a lanový vlek.

Pro rodiny s dětmi je na Pasekách k dispozici samostatně oplocený dětský park s posuvným pásem. Velkým lákadlem pro pokročilé jezdce jsou volné terény nad pásmem lesa v lokalitě Chleb a skialpinistické trasy.

Méně zdatní návštěvníci a nelyžaři ocení panoramatickou terasu v nadmořské výšce 1490 metrů.

Aktuální ceník skipasů naleznete na www.vratna.sk

Na svah v moderním stylu

Na úpatí Lúčanské části pohoří Malá Fatra v regionu Turiec narazíme na lyžařské středisko Snowland – Valčianska dolina, určené hlavně pro rodiny s dětmi.

Architektonicky moderně pojatý skiareál byl budován jako příměstské středisko s bezproblémovým přístupem pro motorová vozidla, pro něž jsou tu připravené bezplatné parkovací plochy.

Díky příznivé poloze na severovýchodním svahu s nadmořskou výškou 510-830 metrů jsou zde podmínky pro lyžování a snowboarding naprosto fantastické! Svahy tu budeme moci sjíždět od prosince do března, možná až do dubna.

Na osm sjezdovek s celkovou délkou 5600 metrů a obtížnosti od lehkých po středně náročné nás dopraví nová moderní čtyřsedačková lanovka nebo 6 lyžařských vleků.

Pro nejmenší lyžaře je připraven minivlek s lyžařskou nebo snowboardovou školou. Novinkou ve středisku je navíc Yetti Park s dětským vlekem, dopravníkovým pásem a různými zábavnými doplňky, díky kterým si zimní dovolenou užijí i vaše neposedné ratolesti.

Více informací naleznete na www.snowland.sk

Na běžkách po Jasenské dolině

Na turčianské straně Velké Fatry, pod severními svahy vrchu Lysec a jihovýchodně od obce Martin, se rozkládá jedna z nejznámějších dolin velkofatranské doliny.

Celoroční rekreační centrum Jasenská dolina poskytuje skvělé podmínky k lyžování, místo je však známé také výbornými podmínkami pro běžecké lyžování.

Celkem 7 kilometrů stop je upraveno do třech běžeckých tratí, které jsou přehledně značené a pravidelně upravované.

Východiskem je středisko Kašová, nacházející se v dolní části Jasenské doliny. Právě tady máme možnost nastoupit do vyjeté stopy, probudit plíce k životu a pokochat se pohledem na majestátní vrcholky, které nás obklopují…

Více informací naleznete na www.jasenskadolina.sk

Běh pod vrcholy hor

Městečko Donovaly se nachází na rozhraní národních parků Velká Fatra a Nízké Tatry.

Zdejší lyžařské středisko Park Snow Donovaly patří k nejznámějším na Slovensku, a to nejen díky technické vybavenosti, dostatkem pohodlného ubytování a pestré nabídce aktivit pro rodiny s dětmi.

Nalezneme tu necelých 19 kilometrů tratí pro běžecké lyžování, které se upravují pro klasický styl i bruslení jedenkrát týdně, vždy před víkendem.

Jedna z oblíbených tratí – středně náročná trasa dlouhá 14 kilometrů – nás mírným stoupáním zavede z Donoval až do střediska Šachtičky.

Odtud se vydáme do lesa a přes zasněžené louky, z nichž je při pěkném počasí nádherný výhled na Velkou Fatru, až do oblasti známé jako Žliabkar.

Lokalita skýtá příležitost k odpočinku a také možnost zjistit, jak kdysi vypadal Špaňodolinský vodovod. Z Šachtiček se můžeme mimo jiné vydat také pod Jelenskou skálu, mohutné zalesněné vápencové bradlo s nadmořskou výškou 1153 metrů.

Více informací naleznete na www.parksnow.sk

Foto: Shutterstock, archiv středisek (s jejich souhlasem)

Foto:
Lokalita:
reklama
Související články
Hlavní město našich východních sousedů potěší nejen milovníky historie, ale i cyklisty, romantiky nebo vyznavače dobrého jídla a pití. V Bratislavě naleznete několik hodnotných architektonických děl spojených s nedávnou minulostí. Mezi ty nejvýjimečnější jednoznačně patří budova obrácené pyramidy Slovenského rozhlasu na Mýtné ulici, nejstarší výšková budova v Bratislavě - Manderlák či komplex o
V posledních letech míří turisté nejen k moři nebo do hor, ale chtějí ochutnávat i neznámá jídla i nápoje, ať už v blízkých nebo vzdálených zemích. Říká se tomu gastroturistika a věnuje se jí čím dál více lidí. Proto jsme se rozhodli, že se tentokrát podíváme do některých sousedních zemí na to, co můžeme ochutnat. A sluší se dodat, že i milovníků čokolády a vína. Ve francouzské kultuře je gastro
Voňavý ostrov, Perla Středomoří či Kolébka vendety… tak se přezdívá Korsice, ostrovu ve Středozemním moři, na který jsou jeho obyvatelé patřičně hrdí a kde si turisté prožité dny nemohou vynachválit. Na tomhle ostrově si totiž dovolenou užije každý. Ať už dáváte přednost odpočinku a koupání v moři, nebo si ji chcete zpestřit různými výlety za poznáváním přírody či objevováním památek. Najdete tu
Španělské kuchyni vévodí olivový olej, česnek, čerstvá zelenina, ovoce, ryby a mořské plody, ale také hovězí či vepřové maso. Studené kuchyni vévodí tapas. Pro cestovatele jsou skvělou příležitostí jak ochutnat co nejvíce specialit během jednoho večera. A jak se dělají? Zavřete oči a promítněte si všechny oblíbené dobroty. A teď zmenšete velikost porce na malý dezertní talířek. A máte tapas. Ja
Na Itálii je sympatické, že co region, to trochu jiná pochoutka. A tak zapomeňte na pizzu a na spaghetti a pojďme objevovat. Sázkou na jistotu je Toskánsko. Místní kuchyně je jednoduchá, ale kvalitní. Víme, že nemůžete ochutnat všechny lahůdky, ale zkuste alespoň dvě tradiční a uvidíte. Lampredotto Lampredotto Je jed
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Magie oblečení: Noste na sobě štěstí!
nejsemsama.cz
Magie oblečení: Noste na sobě štěstí!
Už vás nebaví počítat každou korunu a toužíte po balíku peněz? Tak zkontrolujte, co máte v šatníku. Stará čínská magie praví, že jakmile máte ve skříni nepořádek, odhání to od vás peníze a přitahuje nesnáze. Pozor si dejte také na barvy, které každý den oblékáte. Mají svůj jasný význam. Bílá košile k vám navrátí peníze Bílá je
Záhadné monstrum ze Želvího jezera: Patří na talíř, nebo do paleontologického muzea?
enigmaplus.cz
Záhadné monstrum ze Želvího jezera: Patří na talíř, nebo do paleontologického muzea?
Folklorní příběhy z Kanady obsahují i legendu o záhadném vodním monstru, které by mělo žít v Želvím jezeře v provincii Saskatchewan. Jistě, podle místního názvu byste možná čekali nějakého krvežíznivé
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
panidomu.cz
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný
Teplota oceánů cupuje rekordy již více než rok. Co se děje?
21stoleti.cz
Teplota oceánů cupuje rekordy již více než rok. Co se děje?
Globální oceán již více než rok každý den překonává své teplotní rekordy. Rok 2024 zatím pokračuje v trendu z roku 2023. Právě tehdy se vlna rekordů nastartovala a od té doby nezpomaluje. Podle údajů
Nevěra posílila naše manželství
skutecnepribehy.cz
Nevěra posílila naše manželství
V manželství se Zdeňkem jsem prožila situaci, o které jsem si vůbec nedovedla představit, že by někdy mohla přijít. Průběh mého vztahu se Zdeňkem, mým manželem, byl asi takový, jaký bývá ve většině dlouhodobých partnerství. Poznali jsme se, když nám oběma bylo něco málo přes dvacet pět let. Nějakou dobu jsme se jen tak vídali,
Švagrovi v Říši přichystal Václav II. podraz
historyplus.cz
Švagrovi v Říši přichystal Václav II. podraz
Uprostřed léta roku 1290 se Václav II. potkává se svým tchánem Rudolfem Habsburským v Erfurtu. Oba muži se přátelsky obejmou. Před římským králem už však nestojí ten nejistý chlapec, jenž ho žádával o pomoc a o radu. Václav nyní vystupuje sebevědomě a je to Rudolf, kdo po něm tentokrát bude něco chtít…   Rytíř v
Paulová na sobě dře kvůli StarDance
nasehvezdy.cz
Paulová na sobě dře kvůli StarDance
Už dlouhé týdny je jasné, které celebrity vyrazí do boje v nadcházejícím ročníku StarDance. Jednou z hvězd bude také nestárnoucí herečka ze seriálu Jedna rodina Jana Paulová (69). Ta je dokonce hist
Pečená kachna na citronech
tisicereceptu.cz
Pečená kachna na citronech
Kachna připravená na citronech, česneku a zázvoru nejlépe chutná s rýží nebo opečenými bramborami. Suroviny 1 celá kachna 3 citrony 4 cm zázvoru 2 cibule 3 paličky česneku 3 lžíce másla 1
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
epochalnisvet.cz
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
Byl vztyčen uprostřed džungle na ostrově Jáva, a to zhruba před 1200 lety. Kým, to dodnes zůstává záhadou. V době, kdy kamenný skvost Borobudur vznikl, zde totiž žila kultura, která i velké stavby pokrývala jen palmovými listy… Několik dlouhých staletí je Borobudur zcela zapomenutý a skrytý lidským očím. Chátrající kamenný kolos vyrve ze spárů bující
Slavný Bedřich Hrozný získal profesuru až na třetí pokus
epochaplus.cz
Slavný Bedřich Hrozný získal profesuru až na třetí pokus
V červnu 1905 se Bedřich Hrozný stává docentem a do světa velké vědy se uvede přednáškou O babylónském eposu o stvoření světa. Finančně mu to ale nic nepřinese. Bádáním ani přednáškovou činností se Bedřich Hrozný (1879‒1952) neuživí. Naštěstí stále pracuje jako univerzitní knihovník, a proto může požádat o ruku svoji vyvolenou Vlastu Procházkovou (1888‒1959), aniž
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
iluxus.cz
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
Společnost Mercedes-AMG představila na automobilové slavnosti Goodwood Festival of Speed nejnovější přírůstek do rodiny supersportovních vozů AMG GT – nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+. Novinka se z