Domů     Malá Fatra a Velká Fatra na lyžích: Zimní skvost Slovenska
Malá Fatra a Velká Fatra na lyžích: Zimní skvost Slovenska
od 30.12.2022
1

Dvě sousední pohoří v severozápadní části Slovenska jsou tím nejcennějším územím, které oblast má.

Malá a Velká Fatra, dva národní parky, tvoří velmi oblíbenou turistickou lokalitu vyznačující se nedotčenou přírodou, původní lidovou kulturou a samozřejmě nesčetným sportovním vyžitím nejen v letních měsících, ale zejména v průběhu zimy.

V této době tu brány otvírají ta nejlepší lyžařská střediska, která každoročně s láskou vítají příval českých návštěvníků.

Velká Fatra, která byla národním parkem vyhlášena teprve v roce 2002, je oblastí zachovalých rozsáhlých lesů a nádherných dolin. Nejvyšším vrcholem pohoří je Ostredok se svými 1595 metry nadmořské výšky.

Turistickou perlou Velké Fatry je osada Vlkolínec, nejzachovalejší a nejucelenější urbanistický celek původních lidových staveb.

Na severu území ji ohraničuje pohoří Malá Fatra, které je součástí krajinného celku Fatransko-tatranské oblasti v centrální části západních Karpat.

Po Vysokých, Nízkých Tatrách a Oravských Beskydech je Malá Fatra čtvrtým nejvyšším pohořím s bohatou a poměrně zachovalou západokarpatskou přírodou.

Lyžování pro začátečníky

Lyžařské středisko Ružomberok – Malinô Brdo s podtitulem Ski & Bike je ideálním místem pro začátečníky a rodiny s dětmi. Nalezneme ho v dolním Liptově, na úpatí pohoří Velká Fatra.

Vstupní branou do střediska je městská část Hrabovo, vzdálená od centra města pouhý kilometr. Odtud nás na Malinô Brdo pohodlně vyveze moderní 1770 metrů dlouhá osmimístná kabinová lanovka, která za hodinu přepraví až 1500 osob!

Přímo v centru střediska se navíc nachází čtyřsedačková lanovka, 2 lyžařské vleky a 4 vleky pro začátečníky a děti, které nám pohyb po areálu více než usnadní.

Ve skiareálu se na lyžích nebo snowboardu projedeme po dvanácti kilometrech sjezdových tratí, přičemž na té nejdelší překonáme délku až 3900 metrů a celkové převýšení 698 metrů.

Okolí Malina Brda nám navíc nabídne ty nejlepší podmínky pro běžecké lyžování, turistiku a skialpinismus.

Mezi atraktivní turistické výlety patří návštěva dřevěné obce Vlkolínec – důležitou památku UNESCO, pěší procházka kolem Sidorova a skialpinistický či běžkařský přechod na Smrekovicu.

Více informací naleznete na www.skipark.sk

Nekonečné lyžování

V pohoří Malá Fatra se přímo nad městem Martin nachází lyžařské středisko Winter Park Martinky, které je obklopeno dechberoucí přírodou.

Na nejvyšším vrcholu sjezdovek v nadmořské výšce 1456 metrů si můžeme užít jedinečný výhled na Turčianskou kotlinu a rozprostřené, majestátní hory. Díky sněhové pokrývce je zde zimní sezóna skutečně dlouhá a brázdit svahy je zde možné i pět měsíců v kuse.

Čeká na nás hned několik sjezdovek v celkové délce 13,39 km a to převážně lehké a středně těžké náročnosti.

Středisko Winter Park Martinky však není jen o lyžování. Na své si zde přijdou také milovníci adrenalinu a to díky jednomu z nejstarších snowboard & free style parků či zarytí milovníci pěší turistiky a běžkování.

V rámci střediska je k dispozici přes 8 km běžeckých tratí, které se sice neupravují, zato nabízejí jistou dávku dobrodružství. Po náročném dni je možné přímo v areálu posedět u dobrého jídla a pití. Všechny místní restaurace navíc nabízejí bezplatné připojení k wifi.

Aktuální ceník skipasů naleznete na www.zima.martinky.com

Panoramatický výhled

Vyvést se lanovkou na horu Chleb a užívat si lyžování v lůně přírody… Taková je zimní dovolená ve Vrátné. Lyžařské středisko Vrátna Free Time Zone se nachází v Národním parku Malá Fatra a patří mezi čtyři nejvýše položená střediska na Slovensku.

Sjezdové tratě jsou umístěny v nadmořské výšce až 1520 metrů. Zklamaní nebudou ani nejnáročnější lyžaři, některé ze svahů pro ně budou opravdovou výzvou.

Celková délka sjezdovek je 14 km, z toho 12 km je pravidelně upravovaných a 7 km technicky zasněžovaných. Sjezdovky různých obtížností jsou soustředěny do čtyř lokalit: Paseky, Poludňový Grúň, Chleb a Príslop.

Přepravu lyžařů zajišťuje kabinková lanovka, 4sedačková lanovka, 10 lyžařských vleků a lanový vlek.

Pro rodiny s dětmi je na Pasekách k dispozici samostatně oplocený dětský park s posuvným pásem. Velkým lákadlem pro pokročilé jezdce jsou volné terény nad pásmem lesa v lokalitě Chleb a skialpinistické trasy.

Méně zdatní návštěvníci a nelyžaři ocení panoramatickou terasu v nadmořské výšce 1490 metrů.

Aktuální ceník skipasů naleznete na www.vratna.sk

Na svah v moderním stylu

Na úpatí Lúčanské části pohoří Malá Fatra v regionu Turiec narazíme na lyžařské středisko Snowland – Valčianska dolina, určené hlavně pro rodiny s dětmi.

Architektonicky moderně pojatý skiareál byl budován jako příměstské středisko s bezproblémovým přístupem pro motorová vozidla, pro něž jsou tu připravené bezplatné parkovací plochy.

Díky příznivé poloze na severovýchodním svahu s nadmořskou výškou 510-830 metrů jsou zde podmínky pro lyžování a snowboarding naprosto fantastické! Svahy tu budeme moci sjíždět od prosince do března, možná až do dubna.

Na osm sjezdovek s celkovou délkou 5600 metrů a obtížnosti od lehkých po středně náročné nás dopraví nová moderní čtyřsedačková lanovka nebo 6 lyžařských vleků.

Pro nejmenší lyžaře je připraven minivlek s lyžařskou nebo snowboardovou školou. Novinkou ve středisku je navíc Yetti Park s dětským vlekem, dopravníkovým pásem a různými zábavnými doplňky, díky kterým si zimní dovolenou užijí i vaše neposedné ratolesti.

Více informací naleznete na www.snowland.sk

Na běžkách po Jasenské dolině

Na turčianské straně Velké Fatry, pod severními svahy vrchu Lysec a jihovýchodně od obce Martin, se rozkládá jedna z nejznámějších dolin velkofatranské doliny.

Celoroční rekreační centrum Jasenská dolina poskytuje skvělé podmínky k lyžování, místo je však známé také výbornými podmínkami pro běžecké lyžování.

Celkem 7 kilometrů stop je upraveno do třech běžeckých tratí, které jsou přehledně značené a pravidelně upravované.

Východiskem je středisko Kašová, nacházející se v dolní části Jasenské doliny. Právě tady máme možnost nastoupit do vyjeté stopy, probudit plíce k životu a pokochat se pohledem na majestátní vrcholky, které nás obklopují…

Více informací naleznete na www.jasenskadolina.sk

Běh pod vrcholy hor

Městečko Donovaly se nachází na rozhraní národních parků Velká Fatra a Nízké Tatry.

Zdejší lyžařské středisko Park Snow Donovaly patří k nejznámějším na Slovensku, a to nejen díky technické vybavenosti, dostatkem pohodlného ubytování a pestré nabídce aktivit pro rodiny s dětmi.

Nalezneme tu necelých 19 kilometrů tratí pro běžecké lyžování, které se upravují pro klasický styl i bruslení jedenkrát týdně, vždy před víkendem.

Jedna z oblíbených tratí – středně náročná trasa dlouhá 14 kilometrů – nás mírným stoupáním zavede z Donoval až do střediska Šachtičky.

Odtud se vydáme do lesa a přes zasněžené louky, z nichž je při pěkném počasí nádherný výhled na Velkou Fatru, až do oblasti známé jako Žliabkar.

Lokalita skýtá příležitost k odpočinku a také možnost zjistit, jak kdysi vypadal Špaňodolinský vodovod. Z Šachtiček se můžeme mimo jiné vydat také pod Jelenskou skálu, mohutné zalesněné vápencové bradlo s nadmořskou výškou 1153 metrů.

Více informací naleznete na www.parksnow.sk

Foto: Shutterstock, archiv středisek (s jejich souhlasem)

Foto:
Lokalita:
reklama
Související články
Litva, Lotyško a Estonsko, trojice zemí u západních hranic Ruska je v posledních letech stále zajímavější alternativou pro poznávací výlety. Není se čemu divit. Země lze během několika dnů projet autem a díky svému rovinatému charakteru vybízí i k cyklistickému výletu. Pokud si k tomu přidáte množství kulturních i přírodních památek, je jasné, proč je o ně stále větší zájem. Doporučujeme začít v
Hlavní město Slovenska můžete poznávat různými způsoby. Jestliže milujte zeleň, můžete využít širokou síť cyklotras a kochat se pohledem na třetí nejzelenější hlavní město na světě ze sedla jízdního kola. V případě, že máte rádi dobré jídlo a víno, právě nyní, na podzim, je ten pravý čas vychutnat si dobroty, které voní z každého koutu města. Chcete-li však poznat Bratislavu naplno, využijte m
Bratislavský podzim se spojuje s kvalitním vínem, jedinečnou domácí gastronomií a tradiční kulturou. Kratší dni, když vám pod nohama šustí listí a venku se příjemně ochladí, patří v Bratislavě mezi ty nejhezčí. Objevte kouzlo města na Dunaji, ochutnejte jeho různorodost a zažijte skvělou atmosféru. Dopřejte si 72 hodinový výlet plný zážitků v městě, kde je všechno na skok. Ve víně je zážit
Objevte kouzlo města na Dunaji, nadchněte se pro jeho historii, zažijte skvělou atmosféru a ochutnejte jeho různorodost. Dopřejte si 72 hodinový výlet plný zážitků ve městě, kde je všechno na skok. 1. Akce pro celou rodinu  V Bratislavě to žije v každém ročním období. Brzy na podzim se v okolí Bratislavy konají vinné festiva­ly a tradiční vinobraní, Jazzo­vé dny a Bratislavské hudební sl
Květen je měsíc lásky, ale také období, kdy se turistická sezóna teprve rozjíždí, zároveň jsou však už i evropská letoviska zalitá sluncem a příjemné teploty lákají k procházkám a objevování nových míst. To vše přímo vybízí k romantické dovolené. Ať už k moři, než se pláže zaplní a teploty vystoupají bůhví kam, nebo do termálních lázní či za poznáváním jiných kultur – zejména páry často vyrážejí
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Inspirujte se našimi tipy a zařiďte si kuchyni snů
epochaplus.cz
Inspirujte se našimi tipy a zařiďte si kuchyni snů
Zařizujete si nové bydlení, nebo vám vaše stávající kuchyň připadá nemoderní a uvažujete o změně? Ať tak, či tak, mohou se vám hodit naše tipy, jak si zařídit moderní, a přitom praktickou kuchyni, o které možná zatím jen sníte. Kde jinde vařit, než v kuchyni? Většina z nás si doma vaří, peče, připravuje svačiny. Kde jinde tohle
Ztratila srdce pro mladého kolegu?
nasehvezdy.cz
Ztratila srdce pro mladého kolegu?
O fantastickém muži po jejím boku mluví herečka Zuzana Vejvodová (43) snad od chvíle, co se rozešla s otcem svého syna Pavlem Nečasem (57). Je však s podivem, že ho nikdy nikdo neviděl! Jejím part
Musela jsem mít víc milenců než moje kamarádka
skutecnepribehy.cz
Musela jsem mít víc milenců než moje kamarádka
Začalo to už na střední. Být věrné, to nebylo nic pro nás. Toužily jsme svést každého chlapa, kterého jsme viděly. Jen tak – soupeřily jsme spolu! S Hanou jsme se potkaly na střední škole, sedly jsme si vedle sebe. Měly jsme společnou zálibu. Lovit kluky. Na gymplu jich moc nebylo, ale v blízkosti byla naštěstí průmyslovka. Kluky
Tak dobré masky jste ještě neměli
iluxus.cz
Tak dobré masky jste ještě neměli
Anela, česká značka přírodní kosmetiky pro náročné zákazníky, uvádí na trh novou řadu pleťových masek pro hloubkovou hydrataci, regeneraci, výživu a zklidnění všech typů pleti. Během pár minut dokáží
Balanční deska pro rovnováhu
panidomu.cz
Balanční deska pro rovnováhu
Nemáte čas se pravidelně hýbat? Zkuste balanční desku. Cvičení na ní je zábavné a nevyžaduje mnoho místa v bytě. Pomůže zlepšit nejen stabilitu, ale i koordinaci svalů, zpevnit zejména ty ve středu těla, na které zapomínáme. A právě tyhle svaly jsou důležité při jakémkoliv sportu, ale také při problémech s páteří či klouby. Cvičení pomáhá
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Delikátní zážitek u Breitlingu
epochalnisvet.cz
Delikátní zážitek u Breitlingu
Prestižní hodinářská značka Breitling je dalším z lifestylových výrobců, který své portfolio rozšiřuje o gastronomii. Po podniku v Londýně a korejském Soulu nyní otevřela svou první restauraci v souse
Záhadné zmizení ponorky: Byla snad ukradena?!
enigmaplus.cz
Záhadné zmizení ponorky: Byla snad ukradena?!
V období první světové války se naplnil osud řady lodí, ponorek nevyjímaje. Patřila k nim i SM UB-3 německého císařského námořnictva. Stále se však nepodařilo najít vrak této ponorky. Zmizela bez jedi
Proč žije tolik jedovatých zvířat právě v Austrálii?
21stoleti.cz
Proč žije tolik jedovatých zvířat právě v Austrálii?
Na nejmenším kontinentu světa se nachází závratné množství jedovatých tvorů, jako jsou pavouci, hadi, medúzy, chobotnice, mravenci či ptakopyskové. Proč jich tolik hostí právě Austrálie? „Austrálie
4x Moravskoslezský kraj dětem
epochanacestach.cz
4x Moravskoslezský kraj dětem
Moravskoslezský kraj je krajem Beskyd, skvělého jídla a pití, ale nezapomíná se zde samozřejmě ani na dětičky. Kam je zde můžete vzít na parádní rodinný výlet? Malá ZOO V místech, kde kdysi stávala konírna Larischů, se nachází menší zookoutek Karviná-Fryštát (viz úvodní foto). Konkrétně ji naleznete v zámeckém parku Boženy Němcové. Obora se vzácnými dřevinami
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Opravdu jsou jen kamarádi?
nasehvezdy.cz
Opravdu jsou jen kamarádi?
V pořadí jako třetí vypadl v letošním ročníku StarDance oblíbený zpěvák Richard Krajčo (46). Rozhodně ale s tancem skončit nechce a povídá se, že je to zejména kvůli krásné tanečnici Dominice Roškov