Domů     Malá Fatra a Velká Fatra na lyžích: Zimní skvost Slovenska
Malá Fatra a Velká Fatra na lyžích: Zimní skvost Slovenska
od 30.12.2022
1

Dvě sousední pohoří v severozápadní části Slovenska jsou tím nejcennějším územím, které oblast má.

Malá a Velká Fatra, dva národní parky, tvoří velmi oblíbenou turistickou lokalitu vyznačující se nedotčenou přírodou, původní lidovou kulturou a samozřejmě nesčetným sportovním vyžitím nejen v letních měsících, ale zejména v průběhu zimy.

V této době tu brány otvírají ta nejlepší lyžařská střediska, která každoročně s láskou vítají příval českých návštěvníků.

Velká Fatra, která byla národním parkem vyhlášena teprve v roce 2002, je oblastí zachovalých rozsáhlých lesů a nádherných dolin. Nejvyšším vrcholem pohoří je Ostredok se svými 1595 metry nadmořské výšky.

Turistickou perlou Velké Fatry je osada Vlkolínec, nejzachovalejší a nejucelenější urbanistický celek původních lidových staveb.

Na severu území ji ohraničuje pohoří Malá Fatra, které je součástí krajinného celku Fatransko-tatranské oblasti v centrální části západních Karpat.

Po Vysokých, Nízkých Tatrách a Oravských Beskydech je Malá Fatra čtvrtým nejvyšším pohořím s bohatou a poměrně zachovalou západokarpatskou přírodou.

Lyžování pro začátečníky

Lyžařské středisko Ružomberok – Malinô Brdo s podtitulem Ski & Bike je ideálním místem pro začátečníky a rodiny s dětmi. Nalezneme ho v dolním Liptově, na úpatí pohoří Velká Fatra.

Vstupní branou do střediska je městská část Hrabovo, vzdálená od centra města pouhý kilometr. Odtud nás na Malinô Brdo pohodlně vyveze moderní 1770 metrů dlouhá osmimístná kabinová lanovka, která za hodinu přepraví až 1500 osob!

Přímo v centru střediska se navíc nachází čtyřsedačková lanovka, 2 lyžařské vleky a 4 vleky pro začátečníky a děti, které nám pohyb po areálu více než usnadní.

Ve skiareálu se na lyžích nebo snowboardu projedeme po dvanácti kilometrech sjezdových tratí, přičemž na té nejdelší překonáme délku až 3900 metrů a celkové převýšení 698 metrů.

Okolí Malina Brda nám navíc nabídne ty nejlepší podmínky pro běžecké lyžování, turistiku a skialpinismus.

Mezi atraktivní turistické výlety patří návštěva dřevěné obce Vlkolínec – důležitou památku UNESCO, pěší procházka kolem Sidorova a skialpinistický či běžkařský přechod na Smrekovicu.

Více informací naleznete na www.skipark.sk

Nekonečné lyžování

V pohoří Malá Fatra se přímo nad městem Martin nachází lyžařské středisko Winter Park Martinky, které je obklopeno dechberoucí přírodou.

Na nejvyšším vrcholu sjezdovek v nadmořské výšce 1456 metrů si můžeme užít jedinečný výhled na Turčianskou kotlinu a rozprostřené, majestátní hory. Díky sněhové pokrývce je zde zimní sezóna skutečně dlouhá a brázdit svahy je zde možné i pět měsíců v kuse.

Čeká na nás hned několik sjezdovek v celkové délce 13,39 km a to převážně lehké a středně těžké náročnosti.

Středisko Winter Park Martinky však není jen o lyžování. Na své si zde přijdou také milovníci adrenalinu a to díky jednomu z nejstarších snowboard & free style parků či zarytí milovníci pěší turistiky a běžkování.

V rámci střediska je k dispozici přes 8 km běžeckých tratí, které se sice neupravují, zato nabízejí jistou dávku dobrodružství. Po náročném dni je možné přímo v areálu posedět u dobrého jídla a pití. Všechny místní restaurace navíc nabízejí bezplatné připojení k wifi.

Aktuální ceník skipasů naleznete na www.zima.martinky.com

Panoramatický výhled

Vyvést se lanovkou na horu Chleb a užívat si lyžování v lůně přírody… Taková je zimní dovolená ve Vrátné. Lyžařské středisko Vrátna Free Time Zone se nachází v Národním parku Malá Fatra a patří mezi čtyři nejvýše položená střediska na Slovensku.

Sjezdové tratě jsou umístěny v nadmořské výšce až 1520 metrů. Zklamaní nebudou ani nejnáročnější lyžaři, některé ze svahů pro ně budou opravdovou výzvou.

Celková délka sjezdovek je 14 km, z toho 12 km je pravidelně upravovaných a 7 km technicky zasněžovaných. Sjezdovky různých obtížností jsou soustředěny do čtyř lokalit: Paseky, Poludňový Grúň, Chleb a Príslop.

Přepravu lyžařů zajišťuje kabinková lanovka, 4sedačková lanovka, 10 lyžařských vleků a lanový vlek.

Pro rodiny s dětmi je na Pasekách k dispozici samostatně oplocený dětský park s posuvným pásem. Velkým lákadlem pro pokročilé jezdce jsou volné terény nad pásmem lesa v lokalitě Chleb a skialpinistické trasy.

Méně zdatní návštěvníci a nelyžaři ocení panoramatickou terasu v nadmořské výšce 1490 metrů.

Aktuální ceník skipasů naleznete na www.vratna.sk

Na svah v moderním stylu

Na úpatí Lúčanské části pohoří Malá Fatra v regionu Turiec narazíme na lyžařské středisko Snowland – Valčianska dolina, určené hlavně pro rodiny s dětmi.

Architektonicky moderně pojatý skiareál byl budován jako příměstské středisko s bezproblémovým přístupem pro motorová vozidla, pro něž jsou tu připravené bezplatné parkovací plochy.

Díky příznivé poloze na severovýchodním svahu s nadmořskou výškou 510-830 metrů jsou zde podmínky pro lyžování a snowboarding naprosto fantastické! Svahy tu budeme moci sjíždět od prosince do března, možná až do dubna.

Na osm sjezdovek s celkovou délkou 5600 metrů a obtížnosti od lehkých po středně náročné nás dopraví nová moderní čtyřsedačková lanovka nebo 6 lyžařských vleků.

Pro nejmenší lyžaře je připraven minivlek s lyžařskou nebo snowboardovou školou. Novinkou ve středisku je navíc Yetti Park s dětským vlekem, dopravníkovým pásem a různými zábavnými doplňky, díky kterým si zimní dovolenou užijí i vaše neposedné ratolesti.

Více informací naleznete na www.snowland.sk

Na běžkách po Jasenské dolině

Na turčianské straně Velké Fatry, pod severními svahy vrchu Lysec a jihovýchodně od obce Martin, se rozkládá jedna z nejznámějších dolin velkofatranské doliny.

Celoroční rekreační centrum Jasenská dolina poskytuje skvělé podmínky k lyžování, místo je však známé také výbornými podmínkami pro běžecké lyžování.

Celkem 7 kilometrů stop je upraveno do třech běžeckých tratí, které jsou přehledně značené a pravidelně upravované.

Východiskem je středisko Kašová, nacházející se v dolní části Jasenské doliny. Právě tady máme možnost nastoupit do vyjeté stopy, probudit plíce k životu a pokochat se pohledem na majestátní vrcholky, které nás obklopují…

Více informací naleznete na www.jasenskadolina.sk

Běh pod vrcholy hor

Městečko Donovaly se nachází na rozhraní národních parků Velká Fatra a Nízké Tatry.

Zdejší lyžařské středisko Park Snow Donovaly patří k nejznámějším na Slovensku, a to nejen díky technické vybavenosti, dostatkem pohodlného ubytování a pestré nabídce aktivit pro rodiny s dětmi.

Nalezneme tu necelých 19 kilometrů tratí pro běžecké lyžování, které se upravují pro klasický styl i bruslení jedenkrát týdně, vždy před víkendem.

Jedna z oblíbených tratí – středně náročná trasa dlouhá 14 kilometrů – nás mírným stoupáním zavede z Donoval až do střediska Šachtičky.

Odtud se vydáme do lesa a přes zasněžené louky, z nichž je při pěkném počasí nádherný výhled na Velkou Fatru, až do oblasti známé jako Žliabkar.

Lokalita skýtá příležitost k odpočinku a také možnost zjistit, jak kdysi vypadal Špaňodolinský vodovod. Z Šachtiček se můžeme mimo jiné vydat také pod Jelenskou skálu, mohutné zalesněné vápencové bradlo s nadmořskou výškou 1153 metrů.

Více informací naleznete na www.parksnow.sk

Foto: Shutterstock, archiv středisek (s jejich souhlasem)

Foto:
Lokalita:
reklama
Související články
Od českých hranic je to jen co by kamenem dohodil a ostatně většina lidí na obou stranách hraniční čáry tu hranici nikdy tak úplně nepřijala za svou. Bratislava k nám prostě nikdy nepřestala patřit stejně jako my k ní. Návštěvníci, kteří do Bratislavy zavítají poprvé, možná budou trochu bezradní. Jak se v té široké nabídce památek, atrakcí a zážitků zorientovat, co vybrat a co třeba pro nedostate
První, co se nám obvykle vybaví, když se řekne Švýcarsko, je čokoláda a sýr, pak ještě hory, hodinky a banky. My dnes zůstaneme u těch prvních dvou. Čokoláda, jak ji známe a konzumujeme dnes, se ve Švýcarsku opravdu zrodila a mnozí podnikaví muži ji tady postupně vypiplali až do dnešní lahůdkové pochoutky, které sami Švýcaři zkonzumují 12 kilogramů ročně na osobu. Na své čokoládě jsou natolik záv
Kam vyrazit s těmi nejmenšími, aby si i ve sněhu užili spoustu zábavy? Skvělým tipem pro rodinný výlet je lyžařský areál Serfaus-Fiss-Ladis, nacházející se na náhorní plošině nad tyrolským údolím řeky Inn. Pohádková zima v Serfaus-Fiss-Ladis! Věřte nebo ne, ale překrásná oblast je nejslunnějším místem celého Tyrolska! Absolutním rájem je Bertina dětská zem ve Fissu, kde si děti pod dozorem
Jeden z alpských divů objevíte u lyžařského střediska Cervinia-Breuil, nalézajícího se pod úpatím hory Matterhorn v severozápadním italském údolí Valle d'Aosta. Ledová podívaná u Matterhornu Ledové jeskyně, které jsou jedny z nejvyšších v Evropě, dosahují téměř 4000 metrů nad mořem. Ze švýcarské strany k nim vyjedete lanovkou Piccolo Cervino, přičemž vystoupíte přímo u padesáti metrového tunelu
Když se k zemi začnou snášet první sněhové vločky, promění se horská oblast kolem Dachsteinu ve skutečný zimní ráj. Kromě četných možností sportovního vyžití zde na hosty čeká vřelé přijetí hostitelů a vynikající kuchyně. Region Schladming-Dachstein, který je součástí oblasti Ski amadé, nabízí deset lyžařských středisek a více než 230 km perfektně upravených sjezdovek v nadmořské výšce až 2700 m
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vyrobte si krásné vázy
nejsemsama.cz
Vyrobte si krásné vázy
V obchodě prodávají sice krásné, ale většinou také velmi drahé vázy. Chcete si pořídit vlastní, za niž nebudete muset platit stovky korun? Vytvořte si vázu zcela podle vlastních představ, v barvách a stylu, jež budou nejlépe ladit s vaším pokojem, a ještě ho krásně vyzdobí. Krok za krokem Jarní schovávačka I obyčejná sklenice či lahev bude mít své kouzlo, když ji správně
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
skutecnepribehy.cz
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
Manžel mi vyčítá, že umím jen pomlouvat a roznášet klepy. Ničím tím prý celou rodinu. Já si ale myslím, že nedělám nic zlého. Jsem jen zvědavá. Ráda si povídám s lidmi, myslím, že to je částečně i moje náplň práce, jsem totiž u nás na vsi listonoška. A ta musí přece vědět o všem! Také moc ráda poznávám nové lidi, jsem
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Před bezem klekni
panidomu.cz
Před bezem klekni
Tak se to říkávalo a platí to i dnes. Jakmile ucítíte typickou vůni, je jasné, že nastala doba bezová. Vezměte košík a nůžky a vydejte se na lov. Uvidíte, že budete blahořečit chvíli, kdy jste překonali lenost. Na co se hodí? Čerstvé květy můžete použít na výrobu jednoduchých limonád, které vznikají vymáčením květů, nebo těch
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
nasehvezdy.cz
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
Když se herci Adamu Vaculovi (36) zalíbila jeho současná přítelkyně, vítězka kuchařské soutěže MasterChef z roku 2021 Veronika Beskydiarová (30), napsal jí krátkou zprávu – a byla ruka v rukávě. Byd
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
iluxus.cz
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
Na výstavě se prezentují díla dvou návrhářů inspirovaná koncepčním modelem Lexus LF-ZC (Lexus Future Zero-emission Catalyst), který zkoumá možnou podobu čistého elektromobilu nové generace. Instala
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
epochaplus.cz
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
Laškovně zapochybuje o přirozené eleganci ňader mladičké tanečnice žádající o angažmá. Kráska sebere ze stolu nůžky, rozstřihne si na prsou šaty a poskytne mu důkaz. Něco takového král při audienci ještě nezažil. Irsko-skotská krev otce a typická krása kreolských genů po matce udělají z Elizy Gilbertové štíhlý uragán černých vlasů, modrých očí, rudých rtů a
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
21stoleti.cz
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
Ve svém nejmenším provedení měří 11–13 milimetrů. Je tedy tak akorát drobný, aby se vešel do trávicího ústrojí. Řeč však není o žádné bakterii, ale o unikátním vynálezu vědců z Univerzity v Novém Jižn
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
epochalnisvet.cz
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr.
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
enigmaplus.cz
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
Ocitli jsme se na jiné planetě? Nebo zde natáčeli filmaři? Ani jedno, ani druhé. Jsme v oblasti španělské Andalusie, kde protéká Río Tinto neboli Červená řeka. A přestože se nacházíme na Zemi, ma
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
historyplus.cz
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
Dvě lodi spouštějí kotvy v nově objevené zátoce. Netrvá dlouho a ocitají se pod útokem domorodých kanoí. Když se Evropané pod ochranou kanonů konečně obrátí na útěk, bude jejich posádka o čtyři námořníky chudší. Děti, které přicházejí na svět v chudých rodinách v malých městečkách na počátku 17. století, nejsou ty, o nichž lze nalézt bohaté záznamy v dobových