Malá Fatra a Velká Fatra na lyžích: Zimní skvost Slovenska
Malá Fatra a Velká Fatra na lyžích: Zimní skvost Slovenska

Dvě sousední pohoří v severozápadní části Slovenska jsou tím nejcennějším územím, které oblast má. Malá a Velká Fatra, dva národní parky, tvoří velmi oblíbenou turistickou lokalitu vyznačující se nedotčenou přírodou, původní lidovou kulturou a samozřejmě nesčetným sportovním vyžitím nejen v letních měsících, ale zejména v průběhu zimy.

V této době tu brány otvírají ta nejlepší lyžařská střediska, která každoročně s láskou vítají příval českých návštěvníků.

Velká Fatra, která byla národním parkem vyhlášena teprve v roce 2002, je oblastí zachovalých rozsáhlých lesů a nádherných dolin. Nejvyšším vrcholem pohoří je Ostredok se svými 1595 metry nadmořské výšky.

Turistickou perlou Velké Fatry je osada Vlkolínec, nejzachovalejší a nejucelenější urbanistický celek původních lidových staveb. Na severu území ji ohraničuje pohoří Malá Fatra, které je součástí krajinného celku Fatransko-tatranské oblasti v centrální části západních Karpat.

Po Vysokých, Nízkých Tatrách a Oravských Beskydech je Malá Fatra čtvrtým nejvyšším pohořím s bohatou a poměrně zachovalou západokarpatskou přírodou.

Lyžování pro začátečníky

Lyžařské středisko Ružomberok – Malinô Brdo s podtitulem Ski & Bike je ideálním místem pro začátečníky a rodiny s dětmi. Nalezneme ho v dolním Liptově, na úpatí pohoří Velká Fatra. Vstupní branou do střediska je městská část Hrabovo, vzdálená od centra města pouhý kilometr.

Odtud nás na Malinô Brdo pohodlně vyveze moderní 1770 metrů dlouhá osmimístná kabinová lanovka, která za hodinu přepraví až 1500 osob! Přímo v centru střediska se navíc nachází čtyřsedačková lanovka, 2 lyžařské vleky a 4 vleky pro začátečníky a děti, které nám pohyb po areálu více než usnadní.

Ve skiareálu se na lyžích nebo snowboardu projedeme po dvanácti kilometrech sjezdových tratí, přičemž na té nejdelší překonáme délku až 3900 metrů a celkové převýšení 698 metrů. Okolí Malina Brda nám navíc nabídne ty nejlepší podmínky pro běžecké lyžování, turistiku a skialpinismus.

Mezi atraktivní turistické výlety patří návštěva dřevěné obce Vlkolínec – důležitou památku UNESCO, pěší procházka kolem Sidorova a skialpinistický či běžkařský přechod na Smrekovicu.

Více informací naleznete na www.skipark.sk

Nekonečné lyžování

V pohoří Malá Fatra se přímo nad městem Martin nachází lyžařské středisko Winter Park Martinky, které je obklopeno dechberoucí přírodou. Na nejvyšším vrcholu sjezdovek v nadmořské výšce 1456 metrů si můžeme užít jedinečný výhled na Turčianskou kotlinu a rozprostřené, majestátní hory.

Díky sněhové pokrývce je zde zimní sezóna skutečně dlouhá a brázdit svahy je zde možné i pět měsíců v kuse. Čeká na nás hned několik sjezdovek v celkové délce 13,39 km a to převážně lehké a středně těžké náročnosti.

Středisko Winter Park Martinky však není jen o lyžování. Na své si zde přijdou také milovníci adrenalinu a to díky jednomu z nejstarších snowboard & free style parků či zarytí milovníci pěší turistiky a běžkování.

V rámci střediska je k dispozici přes 8 km běžeckých tratí, které se sice neupravují, zato nabízejí jistou dávku dobrodružství. Po náročném dni je možné přímo v areálu posedět u dobrého jídla a pití.

Všechny místní restaurace navíc nabízejí bezplatné připojení k wifi.

Aktuální ceník skipasů naleznete na www.zima.martinky.com

Panoramatický výhled

Vyvést se lanovkou na horu Chleb a užívat si lyžování v lůně přírody… Taková je zimní dovolená ve Vrátné. Lyžařské středisko Vrátna Free Time Zone se nachází v Národním parku Malá Fatra a patří mezi čtyři nejvýše položená střediska na Slovensku.

Sjezdové tratě jsou umístěny v nadmořské výšce až 1520 metrů. Zklamaní nebudou ani nejnáročnější lyžaři, některé ze svahů pro ně budou opravdovou výzvou.

Celková délka sjezdovek je 14 km, z toho 12 km je pravidelně upravovaných a 7 km technicky zasněžovaných. Sjezdovky různých obtížností jsou soustředěny do čtyř lokalit: Paseky, Poludňový Grúň, Chleb a Príslop.

Přepravu lyžařů zajišťuje kabinková lanovka, 4sedačková lanovka, 10 lyžařských vleků a lanový vlek.

Pro rodiny s dětmi je na Pasekách k dispozici samostatně oplocený dětský park s posuvným pásem. Velkým lákadlem pro pokročilé jezdce jsou volné terény nad pásmem lesa v lokalitě Chleb a skialpinistické trasy.

Méně zdatní návštěvníci a nelyžaři ocení panoramatickou terasu v nadmořské výšce 1490 metrů.

Aktuální ceník skipasů naleznete na www.vratna.sk

Na svah v moderním stylu

Na úpatí Lúčanské části pohoří Malá Fatra v regionu Turiec narazíme na lyžařské středisko Snowland – Valčianska dolina, určené hlavně pro rodiny s dětmi. Architektonicky moderně pojatý skiareál byl budován jako příměstské středisko s bezproblémovým přístupem pro motorová vozidla, pro něž jsou tu připravené bezplatné parkovací plochy.

Díky příznivé poloze na severovýchodním svahu s nadmořskou výškou 510-830 metrů jsou zde podmínky pro lyžování a snowboarding naprosto fantastické! Svahy tu budeme moci sjíždět od prosince do března, možná až do dubna.

Na osm sjezdovek s celkovou délkou 5600 metrů a obtížnosti od lehkých po středně náročné nás dopraví nová moderní čtyřsedačková lanovka nebo 6 lyžařských vleků.

Pro nejmenší lyžaře je připraven minivlek s lyžařskou nebo snowboardovou školou. Novinkou ve středisku je navíc Yetti Park s dětským vlekem, dopravníkovým pásem a různými zábavnými doplňky, díky kterým si zimní dovolenou užijí i vaše neposedné ratolesti.

Více informací naleznete na www.snowland.sk

Na běžkách po Jasenské dolině

Na turčianské straně Velké Fatry, pod severními svahy vrchu Lysec a jihovýchodně od obce Martin, se rozkládá jedna z nejznámějších dolin velkofatranské doliny.

Celoroční rekreační centrum Jasenská dolina poskytuje skvělé podmínky k lyžování, místo je však známé také výbornými podmínkami pro běžecké lyžování. Celkem 7 kilometrů stop je upraveno do třech běžeckých tratí, které jsou přehledně značené a pravidelně upravované.

Východiskem je středisko Kašová, nacházející se v dolní části Jasenské doliny. Právě tady máme možnost nastoupit do vyjeté stopy, probudit plíce k životu a pokochat se pohledem na majestátní vrcholky, které nás obklopují…

Více informací naleznete na www.jasenskadolina.sk

Běh pod vrcholy hor

Městečko Donovaly se nachází na rozhraní národních parků Velká Fatra a Nízké Tatry. Zdejší lyžařské středisko Park Snow Donovaly patří k nejznámějším na Slovensku, a to nejen díky technické vybavenosti, dostatkem pohodlného ubytování a pestré nabídce aktivit pro rodiny s dětmi.

Nalezneme tu necelých 19 kilometrů tratí pro běžecké lyžování, které se upravují pro klasický styl i bruslení jedenkrát týdně, vždy před víkendem.

Jedna z oblíbených tratí – středně náročná trasa dlouhá 14 kilometrů – nás mírným stoupáním zavede z Donoval až do střediska Šachtičky. Odtud se vydáme do lesa a přes zasněžené louky, z nichž je při pěkném počasí nádherný výhled na Velkou Fatru, až do oblasti známé jako Žliabkar.

Lokalita skýtá příležitost k odpočinku a také možnost zjistit, jak kdysi vypadal Špaňodolinský vodovod. Z Šachtiček se můžeme mimo jiné vydat také pod Jelenskou skálu, mohutné zalesněné vápencové bradlo s nadmořskou výškou 1153 metrů.

Více informací naleznete na www.parksnow.sk

Foto: Shutterstock, archiv středisek (s jejich souhlasem)

reklama

Komentáře

Mohlo by Vás zajímat

Exotika v zimě? Zahoďte kabáty a načerpejte energii u oceánu!

Exotika v zimě? Zahoďte kabáty a načerpejte energii u oceánu!

Francouzské Alpy, lyžování v dechberoucí krajině

Francouzské Alpy, lyžování v dechberoucí krajině

Zanzibar: Soustroví dávného světa

Zanzibar: Soustroví dávného světa

Lyžování v Nízkých Tatrách, poklad celého Slovenska

Lyžování v Nízkých Tatrách, poklad celého Slovenska

Chaty a chalupy pro pravé horské dobrodruhy: Nejen v Česku!

Chaty a chalupy pro pravé horské dobrodruhy: Nejen v Česku!

Německé Alpy, lyžování pod hvězdami

Německé Alpy, lyžování pod hvězdami

Nenechte si ujít další zajímavé články

Podnikatelská pohádka o evropském úspěchu automobilky skončila požárem
epochaplus.cz

Podnikatelská pohádka o...

Zákazníci chtějí stále víc aut i motocyklů, jenže...
Lexus partnerem světové kulinářské soutěže Bocuse d`Or
iluxus.cz

Lexus partnerem světové...

Automobilová značka Lexus se v Česku stala...
Vláčný dýňový chlebíček bez lepku
tisicereceptu.cz

Vláčný dýňový chlebíček bez...

Tento dýňový chlebíček je vynikající i ve více...
Proč se Denisa Nesvačilová zamilovala do nevěrníka?
nasehvezdy.cz

Proč se Denisa Nesvačilová...

Momentálně chodí PETR...
Designový klenot Českého lesa
rezidenceonline.cz

Designový klenot Českého lesa

Blahodárný klid hlubokých lesů chodského...
„Dárci orgánů“ a fatální poranění pánve a nohou
21stoleti.cz

„Dárci orgánů“ a fatální...

Někdy se jim říká „dárci orgánů“. I když v...
Novozélandský přízrak šedé dámy tmavne před očima
enigmaplus.cz

Novozélandský přízrak šedé...

Studenti ubytovaní na koleji Cumberland...
Parkinson začíná nenápadně
panidomu.cz

Parkinson začíná nenápadně

A to je na něm to zrádné. Zpočátku si třeba myslíte,...
Obávaný Blitzkrieg se zasekl až na východě
epochaplus.cz

Obávaný Blitzkrieg se zasekl...

Je 1. září 1939 a německé tanky překračují polskou hranici....
Ondřej Brzobohatý vzkazuje Písařovicové: Buď mi dáš dítě, nebo půjdeš!
nasehvezdy.cz

Ondřej Brzobohatý vzkazuje...

Vysoký, pohledný, úspěšný....
Děs z postsovětských hlubin: Obývají jezera Somin a Issyk-kul neznámá monstra?
epochalnisvet.cz

Děs z postsovětských hlubin:...

Vesnice Lukiv leží na západě Ukrajiny, nedaleko od...
V husté mlze jsem potkala děsivého cyklistu
skutecnepribehy.cz

V husté mlze jsem potkala...

Manžel mě varoval, abych tou zkratkou...