Domů     Orlické hory: Na běžkách s Aloisem Jiráskem!
Orlické hory: Na běžkách s Aloisem Jiráskem!
od 31.12.2022
1

Orlické hory jsou malebným krajem plným historických památek i staveb lidové architektury. Po celé délce hraničního hřbetu byla navíc ve 2. polovině 30. let 20. století vybudována pevnostní linie.

Bunkry se zde nacházejí dodnes jako smutná připomínka druhé světové války. A vy si je můžete prohlédnout například při jedné z projížděk na běžkách. Čeká vás zde však mnohem víc!

Už více než 80 let láká lyžaře zdejší proslulá Jiráskova cesta. Jde o nejstarší značenou stezku v Orlických horách, která vznikla už v 19. století a byla pojmenována na počet spisovatele Aloise Jiráska, Hronovského rodáka!

V zimě je její hlavní magistrála pravidelně upravována, takže pokud vyrazíte na běžky, budete mít ty nejlepší podmínky. Cestou můžete narazit na několik vyhlídek a rozhleden, horských chat, či například bunkrů.

Zatímco dříve cesta vedla z Nového Města nad Metují do Jablonného nad Orlicí, po druhé světové válce byla prodloužena k Broumovu i k Litomyšli a dnes má téměř 170 kilometrů.

Z Čenkovic do Mladkova

Nástupních míst na stezku je celá řada. My využijeme lyžařskou oblast Buková hora – Suchý vrch. Nejlépe zaparkujeme na centrálním parkovišti v Čenkovicích (asi 30 km východně od Ústí nad Orlicí), odkud se vydáme směrem k vrcholu Buková hora.

Pojedeme po zelené trati, jejíž celková délka je 17 kilometrů, což nám vydá asi na dvě a půl hodinky. Z Bukové hory budeme pokračovat 3 kilometry na Červenovodské sedlo, kde se nachází informační centrum a turistický přístřešek.

Dále pojedeme přes odbočku pod Suchým vrchem k dělostřelecké pevnosti Bouda vybudované kdysi na obranu před Němci.

Tvrz Bouda
Tvrz Bouda

Dnes slouží jako muzeum avšak v zimním období bývá otevřeno pouze v době pracovních akcí klubu Bouda, což je většinou každý poslední víkend v měsíci.

Následně budeme pokračovat necelé 3 kilometry na rozcestí Pod Vysokým kamenem a pak necelé 4 kilometry do Mladkova na vlakovou zastávku.

Pokud patříte mezi začátečníky, můžete zvolit také kratší modrou trať, která je dlouhá 8,6 kilometrů a vede z Červenovodského sedla přes sjezdové tratě Čenkovice a Náměstíčko zpátky k sedlu.

Masarykova chata
Masarykova chata

Na Orlickou hřebenovku

Střední náročnost nabízí také zhruba 20 kilometrů dlouhá trasa po hřebenu v oblasti Velká Deštná na severu Orlických hor (asi 25 km východně od Dobrušky).

Rozhodneme se ušetřit si 2,5 kilometrů dlouhé stoupání a na začátku naší trasy vyjedeme vlekem u sportovní sjezdovky v lyžařském středisku Deštné na Studený vrch.

Odsud pokračujeme po modré směrem do Luisina údolí a na dohled budeme mít nejvyšší vrchol Orlických hor, Velkou Deštnou (1115 m. n. m.). Nahoru se vydáme nejkratší trasou po zelené.

Za odměnu si budeme moci vychutnat skvělý výhled ze zdejší rozhledny na Kralický sněžník či do Polska. Pak pokračujeme necelé čtyři kilometry mírným sjezdem k Masarykově chatě. Zde poobědváme, můžeme vyzkoušet některou ze zdejších zvěřinových specialit.

Následně pokračujeme asi dva kilometry k hotelu Šerlišský mlýn, kde se můžeme znovu občerstvit. Bude nás čekat náročnější stoupání na Kamenný vrch. Trase, kterou pojedeme, se říká bunkrovka a nachází se na ní několik přístupných pevností.

Asi 4 kilometry dlouhou trasu si můžeme do sytosti vychutnat, protože nás už čeká jen závěr: asi stejně dlouhý sjezd do Deštného.

K pevnosti Hanička

Jedním z nejvýznamnějších bunkrů Orlických hor patří bezesporu pevnost Hanička, která byla vybudována mezi lety 1936–1938 a od 70. let 20. století byla tajně přebudovávána na protiatomový kryt.

Dostaneme se k ní po zhruba 5 kilometrů dlouhé trase střední obtížnosti. Vyjedeme z Rokytnice v Orlických horách a pokračujeme asi 3,5 kilometru k chatě Panské Pole (zde se také nachází parkoviště). Následně je to jen necelý kilometr k tvrzi Hanička.

Tvrz Hanička
Tvrz Hanička

Přestože má otevřeno pouze v letních měsících, v zimě je zde v provozu bufet. Můžete si také prohlídku domluvit předem, a pokud budou příznivé okolnosti, dostanete se sem i v období listopad – duben. Naše další cesta povede na rozhlednu na Anenském vrchu.

Čeká nás zhruba pětikilometrové stoupání, na jehož konci budeme odměněni výhledem ze zdejší 17 metrů vysoké rozhledny, která byla slavnostně otevřena v roce 2010. Pak už se můžeme vrátit zpět do Rokytnice, kam již bude cesta o něco snadnější.

Skiareál v Deštném v Orlických horách
Skiareál v Deštném v Orlických horách

Za zážitky do Deštného

Nejznámějším lyžařským areálem Orlických hor je areál v Deštném v Orlických horách. Pro sjezdaře je zde připraveno 6 vleků a jedna sedačková lanovka. Zasněžované sjezdovky mají celkovou délku 4 kilometry a v jejich blízkosti se nacházejí prostorná parkoviště.

V areálu naleznete i půjčovnu lyží, ski servis nebo lyžařskou školu. Zájemci si mohou užít také večerního lyžování, které se koná každý den od 18.00 do 21.00.

Vzhůru na zakletý vrch

Na jihovýchodní straně vrchu Zakletý (40 km severně od Ústí nad Orlicí) se nachází zimní středisko Říčky v Orlických horách.

Přímo na vrcholu je pak známé křížení turistických cest, Pěticestí, který je oblíbeným výchozím bodem běžkařů směřujících na některou z horských běžkařských tras.

Areál v Říčkách nabízí celkem 4 sjezdovky od modré až po černou, dva vleky a čtyřsedačkovou lanovku. Mimo to je zde pro návštěvníky připraveno skvělé zázemí včetně restaurace s terasou.

Foto:
reklama
Související články
16.4.2024
Tato olomoucká zajímavost nemá dlouhou historii jako gotické nebo barokní památky, ale za prohlídku určitě také stojí. Vodopád na skále v Bezručových sadech vysoký osm metrů vznikl až v roce 1965 u příležitosti květinové výstavy Flora Olomouc a měl tehdy být jen reklamou na kvalitu vodních čerpadel. Voda v něm cirkuluje v uzavřeném okruhu, jehož součástí je podzemní nádrž, celkový objem vody dos
15.4.2024
Technická památka Vodojemy Žlutý kopec se 21. března za přítomnosti zástupců města slavnostně naplno otevřela veřejnosti. Investice města 150 milionů korun zpřístupnila tři podzemní nádrže a také veřejný park na povrchu. TIC BRNO, který bude vodojemy nadále provozovat, připravil spolu s partnery na první víkend 22.–24. března bohatý vizuální program. Poté je budete moci navštívit vždy od středy do
10.4.2024
Dost možná jste zaslechli v rámci bájí o exotickém moravském východě zkazku, kterak Moraváci prakticky neustále popíjejí, ba co víc, nutí k tomu neustále všechny okolo, zejména pak návštěvníky regionu. Již okřídlený vtip je, že Valach má promile v krvi až tehdy, když dva dny nic nepije. Také není pravidlem, a jen občas se na veselicích stane, že se praktikuje (zřejmě z nedostatečných zásob jedno
6.4.2024
Spolek Cesta Česka srdečně zve na osmý ročník Poutě Českého Anděla. Celodenní akce s mottem „Poznej českou zemi a sám sebe“ se uskuteční v sobotu 18. května 2024. Akce je určena široké veřejnosti, je vhodná i pro rodiny s dětmi, a každoročně se jí účastní několik stovek lidí z celé republiky. Pouť bude zahájena v 10 hod ve Ctiněvsi pod kostelem, odkud se účastníci vydají na horu Říp a zpět. V ob
3.4.2024
Pivovarnictví má v Plzni dlouhou tradici. První piva se zde začala vařit ihned po založení města v roce 1295. Český král tehdy udělil plzeňským měšťanským domům právo várečné. Privilegium vaření piva, finančně velmi výnosné, povolovalo držiteli prodávat pivo v jeho vlastním domě. Svrchně kvašená piva však měla velmi proměnlivou kvalitu. Výtky ohledně jejich nevalné úrovně došly tak daleko, že v r
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vnučka se moc trápila kvůli lásce
skutecnepribehy.cz
Vnučka se moc trápila kvůli lásce
Je jí už třicet, ale máma s ní jedná jako s malou. Zakazuje jí chlapce a hlídá ji na každém kroku. Pořád dělá scény a vnučka chřadne před očima. Moje dcera bývala pěkné kvítko. Už na základce chodila s dvacetiletým a později těch chlapů vystřídala nepočítaně. Když se konečně vdala, ulevilo se mi, ale ne na dlouho. Stala se z ní taková
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
21stoleti.cz
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
V roce 2023 stoupla globální hladina oxidu uhličitého na 419 částic na milion, což je přibližně o 50 % více než před průmyslovou revolucí. To znamená, že ve vzduchu je zhruba o 50 procent více molekul
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
epochaplus.cz
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
epochalnisvet.cz
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?   Rozlehlými prostorami
Bronislav Poloczek už neměl chuť žít
nasehvezdy.cz
Bronislav Poloczek už neměl chuť žít
Herec Bronislav Poloczek (†72) připomínal medvěda. Postavou i chováním. Dětství a mládí prožil Bronislav Poloczek (†72) ve Slezsku a mluvil stejně dobře polsky jako česky. Původně chtěl studovat př
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Opékané španělské papričky
tisicereceptu.cz
Opékané španělské papričky
Ve Španělsku se konzumují jako předkrm. Vy si je můžete vychutnat třeba jako přílohu k masu. Suroviny 250 g čestvých papriček Pimientos de Padrón hrubozrnná (uzená) sůl kvalitní olivový olej
Proč jsem se nechala zlákat na seanci?
nejsemsama.cz
Proč jsem se nechala zlákat na seanci?
Byli jsme mladí a až příliš troufalí. Chtěli jsme si promluvit s duchy našich blízkých. Takovou zkušenost bych ale nikomu nedoporučovala. Tehdy mi bylo třináct let, když mi zemřela babička, kterou jsem měla velice ráda. Neměla jsem moc kamarádek, ráda jsem trávila čas sama. Ráda jsem si četla, malovala a vyšívala, vždy v klidu v tichosti domova. Ven jsem chodila
Mistrovský hodinář tvarů: Cartier odhaluje své novinky pro letošní rok
iluxus.cz
Mistrovský hodinář tvarů: Cartier odhaluje své novinky pro letošní rok
Cartier se vždy vyznačoval vytvářením jedinečných forem, od designu přes propracované siluety, které jsou na první pohled okamžitě rozpoznatelné. Hra s tvary, stírání hranic mezi skutečným a imaginárn
4 neuskutečněné atentáty 2. světové války: Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
historyplus.cz
4 neuskutečněné atentáty 2. světové války: Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
Je to jedinečná šance, jak zlikvidovat prvního muže Třetí říše. Při svých pravidelných vycházkách po Obersalzbergu je totiž téměř nechráněn. Stačí vybrat vhodné stanoviště, zamířit a vystřelit. Pokud by britský odstřelovač přece jenom minul, jeho dva kolegové budou připraveni dokončit práci bazukou…   Usekni hadovi hlavu a vyřadíš celé tělo…Myšlenka s jasným poselstvím, že když
Zámek Vranov nad Dyjí: Rejdiště neklidných duchů?
enigmaplus.cz
Zámek Vranov nad Dyjí: Rejdiště neklidných duchů?
Zámek Vranov nad Dyjí, nacházející se na jihu Moravy nedaleko Vranovské přehrady, se může pochlubit velmi bohatou historií. Už okolo roku 1100 zde totiž údajně stával hrad, zmiňovaný rovněž v Kosmově
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude