„Když je zle, vždycky nám zbude Paříž,“ říkají cestovatelé s romantickou duší. Dvoumilionová francouzská metropole okouzlí milovníky elegance, nostalgie a umění. Najdete tu úžasné galerie, kde se vám bude tajit dech a zapomenete na čas…
Asi nejkrásnější exponáty uvidíte v Paříži Museé d´Orsay na břehu Seiny, kde je umění z let 1848 až 1914, předváděné pod obrovskou prosklenou konstrukcí bývalého nádraží.
Snad proto, že je stavba ze stejné doby, působí sochy, obrazy, fotografie i předměty denní potřeby zcela úchvatně.
Proto se také tomuto období říká Belle Epoque, Krásná doba. Dostanete se sem snadno, je tu stejnojmenná stanice RER městského vláčku. Vřele doporučujeme místní restauraci, která svou nádherou až šokuje.
Jen ti turisté ve svetrech a teniskách vás vrátí z časů Napoleona III. do našeho století.
Až navštívíte Museé d´Orsay, budou vám oči přecházet ze třech pater fascinujících sbírek.
Louvre je na dohled
Na dohled, přes řeku Seinu po Le Pont de Royal, leží proslulý Louvre. Jenže většinou není možné stihnout projít dvě obrovské galerie za jeden den, takže si zajděte odpočinout do sousedících krásných zahrad Tuileries.
Druhý den se do Louvru dostanete snadno, tentokrát díky stanici metra Musée Louvre. Jestliže d´Orsay zabere den, na Louvre vám nebude stačit ani týden. Nádhera a množství obrazů, od středověku až po empír, jsou až dechberoucí.
Kromě slavné Mony Lisy tu uvidíte Tiziana, Rembrandta, Dürera, El Greca, Vermeera, k tomu umění starého Egypta, Řecka, Říma… Skoro to vypadá, že francouzští králové nedělali nic jiného, než že sbírali umění!
Baroko nebo moderna?
Pokud máte raději umění 20. století a výše, zamíříte do Muzea moderního umění obdivovat Picassa, Modiglianiho a Chagalla anebo do Národního muzea moderního umění ve známé budově Centre Pompidou, kde uvidíte i velkou kolekci našeho Františka Kupky.
Ovšem abyste prošli všechny zajímavé galerie v Paříži, na to by vám nestačil ani rok.
A to jsou tu ještě krásná místa Paříže jako Montmartre, hřbitov Pere Lachaise, Latinská čtvrť, třída Champs-Ellyseés, známá z tolika filmů, nebo katedrála Notre-Dame… A mimochodem, Paříž je plná levných hotýlků, které vám umožní za pár euro bydlet i v centru!
Ukradli Monu Lisu!
V úterý 22. srpna 1911 začalo být pracovníkům Louvru podezřelé, že na místě nejslavnějšího obrazu světa, Mony Lisy neboli Giocondy zůstal jen hřebík.
Ještě větší šok přišel, když se ukázalo, že na svém místě není od pondělí ráno, všichni si mysleli, že obraz byl odnesen někam do laboratoře k průzkumu.
Nakonec se ukázalo, že zloděj využil jediného dne v týdnu, kdy byl Louvre zavřený kvůli opravám, vetřel se do galerie a obraz na topolovém dřevě prostě odnesl. Krátce byl jako podezřelý zadržen básník Apolinaire, ale pátrání nakonec uvázlo ve slepé uličce.
Až v roce 1913 byl ve Florencii zatčen sklenář Vincenzo Perugia, který byl v Louvru nějakou dobu zaměstnán.
Monu Lisu schovával dva roky v kufru pod postelí v bytě kousek od galerie, než s ní odjel domů do Itálie, kde se ji pokusil prodat. Před soudem se hájil, že chtěl Monu Lisu vrátit rodné zemi a vyfasoval jen symbolický trest.