Vznášíte se ve výšce a pod vámi defilují nejvýznačnější památky, které krajina české země nabízí. Nemusíte kvůli tomu ale procestovat stovky kilometrů ani hledat nejbližší letiště. Klidně bude stačit pár kroků vycházkovým tempem.
Začátky mariánskolázeňského parku miniatur Boheminium v červnu 1999, tehdy ještě pod názvem Miniaturpark, byly tak trochu nesmělé a majitelé vlastně nevěděli, jestli o zmenšeniny českých památek bude mezi návštěvníky zájem.
Prozatím jim nabízeli šest modelů v čele s kopií zámku Červená Lhota v měřítku 1:25. Kromě Červené Lhoty prohlídka zahrnovala ještě třeba rotundu sv. Jiří na Řípu nebo českobudějovickou katedrálu sv. Mikuláše s Černou věží.
Zájem se pomalu zvyšoval, ale po třech letech to náhle vypadalo na předčasný konec. O pozemek na východním okraji města, pouhý kilometr od centra, začali mít zájem developeři a miniatury v souboji s plánovanou komerční výstavbou tahaly za kratší konec. Jenže všechno se nakonec v dobré obrátilo a mohlo se otevřít znovu.
Karlštejn se veze do Brna
Nyní už pod názvem Boheminium majitelé přidali maketu poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře, a od té chvíle se Boheminium zařadilo mezi nejobdivovanější turistické cíle v republice.
Zanedlouho přibyl Ještěd nebo zámek Kynžvart a v roce 2009 nadchl park Boheminium návštěvníky veletrhu cestovního ruchu Region-tour v Brně, když jim představil v té době největší model v České republice, miniaturu královského hradu Karlštejna.
V tu dobu už v Mariánských Lázních zřejmě nebyl nikdo, kdo by na významnou turistickou atrakci města nebyl pyšný.
Za nejúspěšnější rok v historii pak sám park považuje rok 2016, kdy návštěvnost výrazně stoupla, pro propagaci se začala využívat nová média a zmodernizovala se i modelářská dílna, která dostala zbrusu novou technologii.
Nad vším bdí Krakonoš
Místo, kde park leží, bylo po celé dvacáté století jakoby předurčeno k zábavě.
Už v roce 1905 tu luxusní hotel Café Rübezahl obklopený anglickým parkem nabízel kavárnu s výjimečnou vyhlídkou, kopec protínala sáňkařská dráha, návštěvníky sem lákala známá socha Krakonoše, kterou postupně obklopovala celá pohádková krajina.
Na vrch Krakonoš nad Mariánskými Lázněmi, kde se park Boheminium nachází, se můžeme snadno dostat nejen městskou hromadnou dopravou, ale i lanovkou.
Dnes do parku Boheminium míří každý osmý návštěvník Karlovarského kraje a Boheminium je čtvrtým největším parkem miniatur na území Evropy.
Okouzluje jedinečným zasazením svých modelů do přírody a nové i starší miniatury se stále mohou pochlubit propracovanými detaily.
Jak velké je Máchovo jezero?
Těch modelů je dnes už přes sedmdesát. K nejobdivovanějším patří třeba teprve dva a půl roku starý model zámku v Lednici, který patří k nejrozsáhlejším.
Jednou z dominant expozice je také hrad Bezděz, především proto, že se neomezuje jen na stavbu samotnou, ale přidává i pečlivě vymodelované okolí, v němž nechybí ani Máchovo jezero s přístavem a ostrůvky.
A kdybychom uspořádali anketu mezi návštěvníky, asi by se hodně vysoko umístil i chrám svaté Barbory v Kutné Hoře nebo kostel Božího těla v Gutech s dramatickou minulostí – po žhářském útoku v roce 2018 byl totiž zcela zničen, ale vzápětí opět vybudován.
Vyhlídkový let ve výšce 200 metrů
Jednotlivé modely vytvářejí nejen specializovaní výtvarníci a technici, ale park tradičně využívá třeba i pomoci vězňů z Horního Slavkova.
Miniatury jsou vyrobeny z plastu, vznikají po pečlivém prostudování architektonických plánů a fotografií, a vzhledem k jejich velikosti je návštěvník může pozorovat jakoby z výšky 200 metrů.
Boheminium si každoročně prohlédne přibližně 130 000 lidí a park je tak nejnavštěvovanější atrakcí v rámci celého Karlovarského kraje.
Park, kde jsou i koně malí
Na pěti hektarech plochy Boheminia nenajdeme ale jen makety slavných staveb.
Vzhledem tomu, že park se věnuje miniaturám, není úplně nečekané, že právě tady si můžeme prohlédnout i plemeno koní Miniature Horse, jehož zástupci dosahují v kohoutku výšky pouhých 75 centimetrů. A stejně tak se utěšeně rozrůstá i skupina miniaturních koz.
Pořádají se tu také příležitostné akce. Jednou z takových bude letos v sobotu 3. září například sraz majitelů legendárního vozu Škoda Felicia.
Každý den jsou návštěvníci vítáni
Výhodou je, že pokud budeme chtít navštívit park Boheminium, nemusíme si pamatovat otevírací dny.
Otevřeno je totiž denně bez ohledu na počasí, na víkendy, prázdniny či státní svátky, a to vždy od 10 do 17.30. Prohlídková trasa počítá zhruba se dvěma hodinami a měří přibližně tři kilometry, ale záleží jen na nás, kudy se vydáme a jak si ji prodloužíme nebo zkrátíme.
Trasa je přizpůsobena i vozíčkářům a kočárkům. Parkování nalezneme zdarma hned u areálu, do parku se ale dostaneme od mariánskolázeňské kolonády i pěšky za půlhodinku, můžeme využít i historickou lanovou dráhu.