Domů     Patomský kráter: Co ukrývá tajemné hnízdo?
Patomský kráter: Co ukrývá tajemné hnízdo?

Široké pláně ruské Sibiře jsou dodnes místem, kde se z vědeckého hlediska stále nachází mnoho zajímavého materiálu.

Na mnoha těchto místech se kromě vědců přiživují i nejrůznější záhadologové, kteří za nimi často spatřují jevy nevysvětlitelné či pocházející z jiných světů.

K takovým místům patří i Patomský kráter, který bývá poeticky nazýván Hnízdem ohnivého orla.

V roce 1949 objevil v odlehlé části na severu Irkutské oblasti ruský geolog Vadim Kolpakov záhadný útvar. Kráter o průměru cca 180 metrů a výšce 40 metrů je podle dendrologické analýzy starý minimálně 250 let.

Místní domorodci se místu zdaleka vyhýbali, protože jej považovali za nebezpečné. A podle vědců se místu vyhýbají i zvířata.

Kolpakovovi kráter na první pohled připomínal obří důlní jámu, ale s ohledem na to, že nikde v okolí nebyly žádné v Sovětském svazu tolik rozšířené pracovní tábory, pochopil, že jde o přírodní výtvor.

Jako první jej napadl kráter vyhaslé sopky, ovšem proti této domněnce hovoří fakt, že zde není žádný jícen a ani tu není žádná stopa po vytékající lávě či sopečném popelu.

Bližší zkoumání pak ukázala, že se jedná o obří kupu roztříštěných kusů vápence o hmotnosti asi milionu tun.

S ohledem na probíhající studenou válku se sovětské orgány věnovaly jinými činnostem a na kráter se zapomnělo až do roku 1971, kdy byl poprvé vyfotografován z vrtulníku.

Snímek ukázal, že útvar má seříznuty vrchol a uvnitř něj je kupolovitá vyvýšenina, která připomíná obří vejce.

Pohled na okolí z místa kráteru
Pohled na okolí z místa kráteru

První vědci přišli až ve 21. století

První skutečně vědecká expedice, zaměřená jen na tento útvar, se na místo vypravila až v roce 2005. A výsledky byly vskutku zajímavé.

Pomineme-li fakt, že vedoucího výpravy postihl na místě infarkt, kterému podlehl, což bylo považováno za špatné znamení, naměřili vědci například zvýšenou hladinu radioaktivity v okolí kráteru – v porovnání s centrem samotného kráteru byly hodnoty až dvojnásobné.

Stáří kráteru by podle dendrologické analýzy nemělo přesahovat 250 let a navíc tato analýza místních stromů ukázala, že přibližně v polovině 19. století se v místě prudce měnily životní podmínky. Proč tom tak bylo, to vědci však zatím netuší.

S tím, kde se tu kráter vzal, si vědci dodnes lámou hlavy.
S tím, kde se tu kráter vzal, si vědci dodnes lámou hlavy.

Ovšem největší záhadu přinesl průzkum pomocí magnetometru. Ukázalo se, že v hloubce asi 100–300 metrů pravděpodobně leží nějaký předmět z feromagnetického materiálu. O tom, zda jde o kobalt, nikl, železo, či nějako slitinu, se vědci stále ještě jen dohadují.

Zajímavé však je, že v místech, kde se kráter nachází, je výskyt železitých rud v půdě prakticky nulový. Měření navíc naznačují, že nejde o rudnou žílu, ale nějaký objekt dlouhý asi 6 metrů s průměrem 3 metry.

To vedlo i k domněnce, že může jít o fragment známého Tunguzského meteoritu, či nějaký jiný podobný meteorit. Jiné teorie operovaly s výronem hlubinného plynu nebo podzemní nukleární reakce.

Se svou troškou do mlýna samozřejmě přispěchali i ufologové, podle nichž kráter vznikl po pádu vesmírné lodi.

Souvisí nějak kráter s tunguzskou událostí?
Souvisí nějak kráter s tunguzskou událostí?

Mezi lety 2006–2010 se do míst vědci vrátili a podařilo se jim zjistit, že kruhová struktura Patomského kráteru se skládá z kruhů vytvořených v různých dobách. Podle měření se na jeho vzniku podílely minimálně tři různé vnitřní procesy.

Záhada trvá…

Vyloučeny byly teorie hovořící o dopadu meteoritu, stejně jako teorie vysvětlující vznik kráteru zmrznutím uvolněných vrstev vody. Podle geologů celé Hnízdo ohnivého orla vzniklo v důsledku freatické erupce, kterou odstartovala vzniklá pára.

K iniciaci takové erupce dochází v okamžiku, kdy horké magma pronikne do oblasti, ve které se nachází dostatek hornin s vyšším obsahem vody, případně při dekompresi zahřátých vodnatých hornin.

Do minerálu, v jehož krystalické mřížce je zabudována voda, narazí vertikálně se pohybující magma, které díky své vysoké teplotě minerál prudce zahřeje a z vody v minerálu uzavřené se stane vodní pára, která následně exploduje a zanechá „usušený“ minerál rozbitý na malé kousky.

Právě vyšší teplo, o kterém hovořil i Kolpakov, může být důvodem, proč se místu vyhýbá zvěř a proč zde neroste žádná vegetace.

Proto teorii trochu hovoří, že je kráter osamocen, i to, že nejsou nijak vysvětleny naměřené anomálie – a to jak radioaktivní, tak magentická. Nemluvě o onom předmětu zabořeném v hlubinách.

Kamenný útvar uvnitř kráteru
Kamenný útvar uvnitř kráteru

Právě na něj se zaměřili odborníci z ruského Institutu mechaniky, kteří testovali simulované dopady různých těles do sypkého materiálu. Jejich pokusy ukázaly, že po dopadu pevného předmětu válcovitého tvaru skutečně vznikne kráter podobný Patomskému kráteru.

Teorie o dopadu extrémně tvrdého a pevného tělesa značnou rychlostí tak dostala reálný obrys. Ovšem další průzkum, který by zjistil, co na Sibiři spadlo, zatím hatí finanční i technické potíže.

Odlehlost oblasti, nepříznivé klimatické podmínky, které zde po většinu roku panují, i cena za metr vrtu pokračování průzkumu zatím odkládají na neurčito. A to navíc vědci ani netuší, jak by z takto extrémně tvrdého tělesa v hloubce odebírali vzorky…

Foto: Shutterstock

Foto:
Štítky:
Lokalita:
Související články
Jihočeské rybníky jsou pojmem, který asi zná každý turista. Na některou ze zdejších vodních plopch narazíme takřka na každíém krokuj, Některé z rybníků mají ale delší historii a zaslouží si etaké výjimečnou pozornost. Třeba ten, který ve svém názvu zahrnuje celý Svět. Kariéra naší rybníkářské legendy Jakuba Krčína z Jelčan začala nenápadně. Do školy chodil v Kolíně, tedy docela daleko od míst, kd
Hlavní sezóna zpřístupněných jeskyní sice začne až další víkend, ale už tuto sobotu 29. března 2025 zvou Koněpruské jeskyně na Berounsku na Jarní probouzení domu přírody Českého krasu. Javoříčské jeskyně na Olomoucku zase v sobotu chystají oblíbené Probouzení netopýrů. Program Zahájení sezóny v Koněpruských jeskyních na Zlatém koni v Českém krasu je naplánován v sobotu od 9:00 do 16:00. „Buďte
Zatímco Albert Einstein začíná ve 20 letech studovat v Curychu, Leonardo da Vinci pracuje jako malířský učeň a Steve Jobs vymýšlí první prototyp svého počítače, EPOCHA má za sebou 520 vydání a směle pokračuje dál. Právě v těchto dnech slaví časopis EPOCHA své 20leté výročí. K této příležitosti jsme vydali speciální webovou stránku epocha20let.cz, kde na vás čeká nejedno překvapení. Co jsme p
Máte sice v ruce moderní baterku, ale tady se i tak můžete na chvíli cítit jako příslušník pravěké lovecké tlupy. Unikátní jeskyně Pekárna takových za tisíce let zažila nespočet a svou atmosféru si zachovala dodnes.jeskyn Když spisovatel Eduard Štorch psal své slavné dílo Lovci mamutů, měl poměrně jasnou představu, kde svou tlupu prehistorických lidí ubytuje. Jeskyně, která mu posloužila za vzor,
Téměř šest kilometrů jsou dlouhé třípatrové podzemní chodby nejkrásnějších českých jeskyní. Javoříčské jeskyně jsou významným zimovištěm netopýrů a vrápenců, ale turistů tu potkáme přece jen o poznání víc. Obdivovat přírodní krásy jich sem každoročně přijede na šedesát tisíc. Na vrchu Špraněk nedaleko Javoříčka lidé odnepaměti znali skalní dutinu zvanou Svěcená díra. Byla dlouhá dvacet metrů a ši
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
historyplus.cz
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
Vědec zajede prsty hluboko do klaviatury a s pohledem upřeným na skleněnou dózu na pianu několikrát důrazně zmáčkne durový akord. Vtom to v nádobě ožije. Nasbírané žížaly začnou v hlíně lézt, skoro jako by se snažili prchat. Jsou snad tito půdní červi schopni slyšet hudbu? Nikoliv. Charles Darwin ale během pokusu zjistí, že velmi silně
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
epochalnisvet.cz
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
Moc římského krále už nemůže být větší, ale dá se přece jen ještě o něco vylepšit. Titul císaře je symbolický, ale znamená dosažení nejvyššího postavení, o jakém může smrtelník snít. A Karel IV. dokáže mít velké sny!   Český panovník Karel (1316–1378) je už od roku 1346 římským králem, ale císařský titul, který by znamenal
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
iluxus.cz
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
S příchodem sezóny sakur, která zahaluje různé oblasti světa do růžových okvětních lístků, představuje Rolls-Royce Motor Cars unikátní vůz Phantom Cherry Blossom. Tento velkolepý model Phantom Extende
7 kroků k bezchybnému make-upu
nejsemsama.cz
7 kroků k bezchybnému make-upu
Být nalíčená tak, aby to vypadalo, že make-up vlastně nemáte, je v současnosti velký hit, který přispívá k dokonale svěžímu vzhledu. Co přinese jaro 2025 v oblasti líčení? Trendy se vrací zpět k jednoduchosti, která oslavuje přirozenou krásu a ženskou něhu. S nánosy make-upu a silným obočím se tak postupně rozloučíme, na řadu přichází minimalismus. 1. Séra a báze Zralé ženy by měly
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
enigmaplus.cz
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
Italský katolický kněz Marcello Pellegrino Ernetti (1925–1994) spolu se svým kolegou Françoisem Brunem (*1931) tvoří počátkem 60. let minulého století součást dvanáctičlenného týmu odborníků z celého
Orientální palác uprostřed pouště
rezidenceonline.cz
Orientální palác uprostřed pouště
Její ladné křivky, uspořádání i barevnost vykazují charakteristiky exotické marocké architektury. Rezidence plná kleneb, kupolí, okouzlujících nádvoří, zahrad a extravagantní dekorativnosti dýchá tajemnou krásou, za níž stojí mimo jiné i zruční autentičtí řemeslníci. Casbah Cove je zosobněným snem chicagského realitního investora, který je sám horlivým amatérským dekoratérem. Poté, co našel vhodný pozemek pro svůj projekt,
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
nasehvezdy.cz
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
Herečka a moderátorka Snídaně s Novou Dana Morávková (53) snad zastavila čas. Stále vypadá skvěle a nebojí se svou krásu dát na odiv. Není divu, že má stále spoustu ctitelů, a jakmile sdílí na inter
Medové paličky s limetovou šťávou
tisicereceptu.cz
Medové paličky s limetovou šťávou
Děti zbožňují výrazné chutě a především ve spojení s křupavými kuřecími paličkami. Udělejte je šťavnaté a příjemně sladkokyselé. Ingredience 500 g – 1 kg kuřecích paliček 6 lžic medu 3 lžíce o
Co se zbytky chleba?
panidomu.cz
Co se zbytky chleba?
Zůstal vám doma tři dny starý chleba, který už se nikomu jíst nechce, ale vyhazovat ho je taky škoda? Možná by se dal ještě skvěle zužitkovat a zároveň byste si mohli pochutnat. Ceny pečiva vystřelily za poslední měsíce do výše, o níž se nám dřív ani nezdálo, a tak jsme připravili tipy, jak chléb využít
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
epochaplus.cz
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
21stoleti.cz
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
Tváří v tvář klimatické změně odborníky zaměstnává otázka, jak nakrmit rostoucí populaci. V minulém století nás zachránily pesticidy a chemické hnojení, v tom současném je nadějí úprava genů. Brzy tak
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
skutecnepribehy.cz
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
Moje taneční byl jeden velký trapas, už jsem to vzdával, když si najednou pro mě přišla překrásná dívka. Moje nohy se najednou vzpamatovaly. V rádiu hráli valčík Na krásném modrém Dunaji a já se rozpomněl na podivnou událost, která se odehrála tak dávno, v 80. letech minulého století. Jejím hlavním aktérem jsem byl já. Předně je třeba říci,
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz