Pivovarnictví má v Plzni dlouhou tradici. První piva se zde začala vařit ihned po založení města v roce 1295. Český král tehdy udělil plzeňským měšťanským domům právo várečné.
Privilegium vaření piva, finančně velmi výnosné, povolovalo držiteli prodávat pivo v jeho vlastním domě. Svrchně kvašená piva však měla velmi proměnlivou kvalitu.
Výtky ohledně jejich nevalné úrovně došly tak daleko, že v roce 1838 bylo údajně na plzeňské náměstí vylito 36 sudů piva, které bylo uznáno za k pití nevhodné, a dokonce zdraví škodlivé.
Snaha o vlastní kvalitní pivo přivedla plzeňské právovárečníky k nápadu založit nový pivovar a povolat do něj sládka, který by v něm uvařil pivo lahodné chuti.
Tak dobré pivo nikdo nečekal!
A tak do Plzně v roce 1842 dorazil bavorský sládek Josef Groll, který dostal jednoduchý úkol – uvařit kvalitní a chutné pivo. Sládek se pustil do díla a 5. října 1842 spatřila světlo světa první várka plzeňského ležáku.
Byl chuti tak výjimečné, že údajně překvapila i samotného Grolla. Zda za tento mimořádně lahodný mok mohla sládkova šikovnost, místní podmínky či souhra náhod, není dnes vůbec důležité.
Podstatné je, že byl položen základ pivu tak chutnému, že tento spodně kvašený plzeňský ležák se velmi záhy začal těšit velké oblibě nejen v Plzni, ale i daleko za hranicemi.
Nahlédněte pod pokličku pivovaru
Plzeňské pivo se stalo prototypem nového druhu piva, známým jako pils a napodobovaným po celém světě. I proto si majitelé Měšťanského pivovaru nechali zapsat ochrannou známku Pilsner Bier, kterou dnes pod názvem Pilsner Urquell zná celý svět.
Plzeňský ležák proslavil západočeskou metropoli po celém světě a nejvíce turistů míří v Plzni právě do legendárního pivovaru a Pivovarského muzea.
Nahlédněte do varen a historických sklepů, kde se pivo vaří stále stejným způsobem již od roku 1842. V Chodové Plané pak vítá milovníky piva a dobrého jídla nejstarší pivovar západních Čech.
Hledáte-li tip na pohodový víkend nebo dovolenou, Chodovar nabízí na hranici Českého a Slavkovského lesa nejen ochutnávky, ale i stylové ubytování a pivní lázně.
Na přípitek je tu Bohemia Sekt
Pokud dostanete v Plzeňském kraji chuť okusit přece jen něco jiného než pivo, nepřijdete zkrátka. Bohemia Sekt ve Starém Plzenci patří k největším vinařským závodům v Česku.
Za značkou stojí více než sedmdesátiletá historie a každoročně se do celého světa prodají miliony lahví sektu.
Dorazte do závodu ve Starém Plzenci vlakem, busem nebo MHD a můžete nahlédnout nejen do výroby v rámci komentovaných prohlídek provozu, ale zároveň si vychutnat i degustaci sektů.
Pivní guláš vládne kraji
Také v kuchyni platí, že pivo vládne Plzeňským krajem. Používá se při přípravě celé řady pokrmů. Představte si výborný guláš, kde se maso jen rozpadá. V tomto kraji je ještě výtečnější, protože se do něj přidává pivo.
Rovněž masa pečená na zlatavém moku jsou výtečná. K jídlu se podávají různé druhy knedlíků, např. špekové či sklářské, do kterých se dává zelí a smetana. Pojmem je křimické zelí – kysané zelí se na Plzeňsku „šlape“ už přes sto let.