Domů     Zámek Zbiroh: Sídlo tří císařů a ateliér Alfonse Muchy
Zámek Zbiroh: Sídlo tří císařů a ateliér Alfonse Muchy

Podle pověsti získal Zbiroh své jméno, když se do zdejších lesů vydala na lov šlechtická družina, zabloudila a byla nucena venku přenocovat. Když se lovci ráno probudili, všude kolem ležely jelení parohy, které pán nařídil sesbírat. A tak se zrodil Zbiroh.

Jestli je na dávné pověsti něco pravdy, už asi nezjistíme, zvěře ale v okolních brdských lesích pobíhá stále dost a dost. Samotný zámek Zbiroh je nejstarším šlechtickým sídlem na našem území, a je tak pozoruhodný nejen svou krásou, ale i výjimečnou historií.

Vznikl už ve 12. století a za uplynulých 800 let se tu odehrálo mnoho zajímavých osudů někdejších majitelů.

Ne nadarmo se zámku říká také zámek tří císařů. Vždyť jej vlastnil nejenom císař Karel IV., ale posléze i jeho syn Zikmund Lucemburský a také takový velikán jako Rudolf II. Habsburský.

Právě poslední jmenovaný se dokonce zasloužil o jednu z nejvýznamnějších přestaveb objektu, protože původní středověký hrad proměnil v renesanční zámek.

Jako milovník vína zde založil i vinici, kterou se podařilo obnovit a která je dokonce nejvýše položenou vinicí v Čechách.

Kde se skrývá tajemný poklad?

Těch NEJ má zámek Zbiroh ještě několik.

Na hradním nádvoří z jaspisové skály vyrůstá nejstarší samostatně stojící hlásná věž v Čechách, se zdmi silnými až čtyři metry, a o pár schodů níže se můžete zadívat do zdánlivě nekonečné hloubky nejhlubší studny v Evropě, která měří neuvěřitelných 163 metrů.

Její zhotovení trvalo příbramským horníkům 70 až 80 let a z jejího dna vychází vodorovná štola, která dodnes není prozkoumaná. Už jen proto, že vodní sloupec ve studni je hluboká 66 metrů. A ještě jedna zajímavost z novější doby.

Na dně studny se po skončení druhé světové války našlo sedm beden ukrytého archivu SS, zbraně a nádobí. Nálezy jsou dnes součástí zámecké expozice. Traduje se také, že na konci války sem dvě německá letadla dopravila tajemné bedny s neznámým obsahem. Pověstný a mytický nacistický poklad však dodnes objevení odolává.

Nešťastný pátek třináctého

Opravdovým klenotem hradního nádvoří je ale především nádherná gotická kaple Nanebevzetí Panny Marie, která je jednou z nejstarších kaplí u nás.

V zámecké části si můžeme prohlédnout jednotlivé salonky, laděné vždy do určitého období, počínaje 12. stoletím, tedy románským obdobím, přes gotiku, renesanci, baroko, secesi až do současnosti, a vyslechnout přitom zajímavé příběhy dávných majitelů i tajemného řádu templářů.

Pro ně je v současnosti zámek Zbiroh dokonce hlavním sídlem v Čechách. Dozvíme se zajímavosti o vzniku řádu a jeho úloze v dějinách, bankovním systému a třeba i to, proč se říká, že pátek třináctého je nešťastný den.

Pronajmout si zde můžete i hotelový pokoj. Vystrojí vám tu i krásnou svatbu.
Pronajmout si zde můžete i hotelový pokoj. Vystrojí vám tu i krásnou svatbu.

Odpočiňte si jako sám král

Na zámku poznáme také malíře Alfonse Muchu nejen jako všestranného umělce, ale i jako zednáře, který na zámku prožil se svou rodinou více než 18 let. Zlatým hřebem prohlídky je Muchův sál, který ohromí svou jedinečnou prosklenou střechou.

Právě zde Alfons Mucha vytvořil své monumentální dílo Slovanská epopej a prohlédnout si tu můžeme i jeho originální plátno – oponu pro zbirožskou sokolovnu.

Součástí zámku je i středověká krčma U Rudolfovy kratochvíle, kde můžeme ochutnat zdejší speciality nejen císařské kuchyně.

Další důležitou součástí zámku je i hotel, nabízející ubytování ve stejných komnatách, ve kterých pobývaly významné osobnosti naší historie.

K odpočinku pak láká místní wellness centrum, které je zase zajímavé tím, že v jeho prostorách kdysi zasedal Přemysl Otakar II. se svojí družinou.

Glóbus, křeslo i vězeňská maska

Jsou tu ale i další lákadla. Určitě je na co se dívat, vždyť zámek má 224 místností. Obdivovat můžeme obrovský globus Tycha Brahe a zjistíme, jakou roli hrál u dvora Rudolfa II. Habsburského. Bez zajímavosti není ani poměrně smutný osud tzv.

krále železnic Henryho B. Strousberga, který hrad přestavěl na novorenesanční zámek s parkem, ale později zkrachoval a skončil ve vězení pro dlužníky.

Uvidíme tu cenné exponáty jako Madonu, gotickou skříň nebo křeslo Rudolfa II. Ve zdejší šatlavě bylo doživotně vězněno šest českých pánů, kteří unikli popravě na Staroměstském náměstí, a v expozici můžeme spatřit i masku, která byla vězňům nasazována vždy, když byli vyváděni ze svých cel.

Ve stínu křivoklátských lesů

Zámek je obklopen nejenom oborou, kterou založil již zmiňovaný císař Rudolf II., ale i anglickým parkem s terasami, odkud je nádherný výhled do okolních křivoklátských lesů.

Pro návštěvníky je zde v letní sezoně připraven lanový park, minigolf, obří šachy, dětské hřiště nebo naučná stezka. Po náročném dni si pak můžete odpočinout u Strousbergova jezírka a obdivovat zdejší úchvatnou krajinu.

Pořádají zde i pohádkové svatby, firemní akce a teambuildingy či konference. Během roku lze navštívit vinařské slavnosti, tematické prohlídky zámku pro děti i dospělé, ale i vánoční jarmark či koncert.

Zámek už není supertajný

Zámek Zbiroh má za sebou i zajímavou moderní historii. Bývala zde vojenská kasárna v režimu přísného utajení, protože tu československá armáda provozovala supertajné radiolokátory Tamara.

Pro jejich funkci bylo významné geologické složení kopce, na němž zámek stojí. Skládá se totiž z buližníku a jaspisu, a to přispívalo k lepšímu odrážení rádiových vln. Zámek byl proto několik desetiletí veřejnosti nepřístupný.

V roce 1997 však armáda zámek opustila, ten přešel do soukromých rukou, a i když ho noví majitelé dostali ve značně zdevastovaném stavu, dnes už získává zpět svou zašlou slávu a podobu, jakou měl ve svém nejslavnějším období.

Foto: Shutterstock, zámek Zbiroh
Související články
Když se otevřou brány památek, začne se psát nová kapitola. Hrady, zámky, kostely i zapomenuté zříceniny vítají návštěvníky a znovu vyprávějí své příběhy. Vysočina zve k objevování míst, kde minulost mluví k přítomnosti a kde se mezi zdmi z kamene a legend odehrává nezapomenutelný zážitek. Objevte hrady, zámky a místa, která nespí – jen čekala, až je někdo znovu uslyší. Příběhy, které nezap
Po staletí se lidé v určený čas vydávají na cesty, aby vyjádřili svou víru, modlili se či prosili Boha o odpuštění. Čekají na ně posvátná poutní místa, na nichž stojí slavné kaple, kláštery nebo kostely. Tak jako na Chlumu Svaté Maří na Sokolovsku. Bylo nebylo, kdysi dávno putoval krajem řeznický tovaryš. Únava ho zmohla tak, že na úpatí kopce Chlumu usnul. Když se probudil, našel vedle sebe v lí
Pro nalezení první zmínky o Třebíči bychom historické spisy museli prolistovat hodně hluboko. Zastavili bychom se až u roku 1101, kdy moravská knížata Oldřich a Litold na tomto místě založila benediktinský klášter. A ta historie je tu vidět na každém kroku. Hned od založení kláštera přibývaly stavby, například bazilika svatého Prokopa, a v roce 1335 konečně přišlo panovnické povolení opevnit sídl
Navštívit vesničku Štěpánovice jen kousek severně od Klatov možná každého při výletu na Šumavu nenapadne. V okolí ale najdeme spoustu zajímavých turistických cílů a přímo v obci stojí stavba, která si pozornost určitě zaslouží. A kromě té pozornosti možná i zvláštní cenu za nezdolnost. Pánové ze Štěpánovic si tvrz postavili v polovině 14. století a z dobových pramenů víme, že měla v přízemí dva p
Třebíč, město na Vysočině, je jedním z nejvýznamnějších historických a kulturních pokladů České republiky. Díky své jedinečné architektuře, která spojuje románské, gotické i barokní prvky, a především díky své židovské čtvrti, která je jednou z nejlépe dochovaných v Evropě, byla Třebíč zapsána na seznam světového dědictví UNESCO. Město, které spojuje stopy dávné minulosti s živým současným děním
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Bagetka s plátky hovězí svíčkové
tisicereceptu.cz
Bagetka s plátky hovězí svíčkové
Hovězí svíčkovou známe jako klasický steak, ale věděli jste, že výborně chutná i studená? Třeba v sedviči? Suroviny 250 g hovězí svíčkové 3 lžíce majonézy čerstvá citronová šťáva sůl, pepř 1
Guacamole
nejsemsama.cz
Guacamole
Tradiční pokrm (vyslovuje se waka-moleę) je oblíbený po celém světě. Chutná i jako lehká svačinka. Ingredience na 4 porce: ● 2 avokáda ● 1 lžíce šťávy z citronu ● 1 cibule šalotka ● 1 jalapeňo paprička ● 3 cherry rajčátka ● 1 stroužek česneku ● 1 lžička sušeného koriandru ● sůl Nachos: ● 1 tortilla ● olivový olej ● pečicí papír Postup: Zralá avokáda zbavte slupky a pecky a v
5 objevitelů Austrálie: Snílci, dobrodruzi a vyznavači metody pokus-omyl
historyplus.cz
5 objevitelů Austrálie: Snílci, dobrodruzi a vyznavači metody pokus-omyl
Čluny dorazí na místo. „Isaacu vyskoč,“ vyzve 18letého Isaaca Smitha velitel výpravy. Stopa mladíka je 29. dubna 1770 v zátoce Botany Bay první evropskou, která se otiskla do povrchu nové země. V tomto momentu začíná objevování dosud nepoznaného kontinentu.   Pět mužů, pět cest. Každá jiná, každá nebezpečná a plná dobrodružství. Takové je objevování světa u protinožců.
Jak se mění výroba knih: Od řemesla k průmyslu
epochaplus.cz
Jak se mění výroba knih: Od řemesla k průmyslu
„Kniha je živý tvor,“ říká starý knihař a jemně přejíždí rukou po hřbetu vázané bichle. Ještě v 18. století by měl naprostou pravdu. Každá kniha je tehdy jedinečný originál, vzniká pomalu a s pečlivostí – list po listu, steh po stehu. Knižní blok a desky se vyrábějí společně, vše drží pohromadě jako celek. Až potom
Baroni omezili práva nehodného krále
epochalnisvet.cz
Baroni omezili práva nehodného krále
Král se tváří vznešeně, ale potají skřípe zuby. Historický dokument, jehož platnost právě stvrzuje přiložením své pečeti, mu nadiktovali vzbouřenci z řad vysoké šlechty, kteří o pár dní dříve obsadili Londýn.   Anglie v roce 1199 truchlí i oslavuje současně. Tento svět právě opustil chrabrý král Richard Lví srdce (*1157), ale země vzápětí získává nového panovníka. Stává
Zbrusu nová kolekce hodinek XIIVI v nabídce ateliéru Chronoshop
iluxus.cz
Zbrusu nová kolekce hodinek XIIVI v nabídce ateliéru Chronoshop
Pražský hodinář vystupující pod přezdívkou Beeman udělal ve světě nezávislého hodinářství před několika lety pořádnou paseku. Po dlouhé kariéře v IT  – původně pracoval jako programátor a analytik – s
Asteroid, který vyhubil dinosaury, měl překvapivý vliv na život mlžů
21stoleti.cz
Asteroid, který vyhubil dinosaury, měl překvapivý vliv na život mlžů
Když před 66 miliony let narazil do naší planety asteroid, došlo k vyhynutí asi 70 % živočišných druhů, včetně slavných dinosaurů. Vyhubeni byli i páni druhohorních oceánů, tedy mosasauři, stejně jako
Manželova lest nám zachránila vztah
skutecnepribehy.cz
Manželova lest nám zachránila vztah
Myslela jsem si, že mám svého muže jistého. To já měla vždycky ve vztahu navrch. Byl to šok, když jsem ho viděla s jinou. Musela jsem zasáhnout! Pravdou je, že jsem to přeháněla, nechovala jsem se ke svému muži nejlépe. Láska už vyprchala, občas jsem na svého Jardu zavrčela a občas měl studenou večeři. Byl to tichý
Niccolò Paganini: Ďáblem nadaný bohém?
enigmaplus.cz
Niccolò Paganini: Ďáblem nadaný bohém?
Houslista a skladatel Niccolò Paganini je mnohými považován za největšího houslového virtuosa všech dob. Podle mnohých dodnes nemá konkurenci. Hře na housle se Paganini pod dohledem svého přísného otc
Freddie Mercury dlouhé roky skrýval nemanželskou dceru
nasehvezdy.cz
Freddie Mercury dlouhé roky skrýval nemanželskou dceru
Šokující odhalení otřásá světem fanoušků legendárního zpěváka Freddieho Mercuryho (†45)! Nová biografie s názvem Love, Freddie přináší tvrzení, že se frontmanovi skupiny Queen v roce 1976 narodila n
Luxusní život mezi skalami a mořem
rezidenceonline.cz
Luxusní život mezi skalami a mořem
Pobřeží Indického oceánu bylo výzvou pro architekty ze studia SAOTA, aby projekt luxusní rezidence přizpůsobili okolní dramatické přírodě. Rezidence s přístupem v nejvyšším patře se v pohledu od příjezdové komunikace jeví jako nenápadná stavba. Její tři patra terasovitě klesají směrem k pláži v souladu se svahem obráceným k jihovýchodu. Architekti vyšli vstříc majitelům, kteří si přáli jeden otevřený obývací prostor,
Máte rádi hořčici?
panidomu.cz
Máte rádi hořčici?
Kdo by neměl! Dobrý párek se bez ní vůbec nedá vychutnat. Nejen proto je ale hořčice je v různých obměnách doma prakticky po celém světě. Výchozími surovinami pro výrobu hořčice jsou hořčičné semínko, ocet a sůl. Ovšem není hořčice jako hořčice. Už v základu se hořčice odlišuje podle toho, jaký druh hořčičného semínka se používá. *
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz