Česká historie oplývá mnoha významnými postavami, ale jen některé z nich znají opravdu spolehlivě všichni. A tak vedle Karla IV., Komenského nebo Masaryka nikdo nezaváhá, když se vysloví jméno Jan Žižka z Trocnova.
Husitská tradice v našem národě stále žije, i když od slavných válek kališníků za rovnoprávnost uplynulo už šest století.
Podle legendy se budoucí vojevůdce Jan Žižka narodil pod památným dubem v Trocnově, kde jeho matku Kateřinu při návratu z pole za bouřky zastihly porodní bolesti. Lidé zde později vystavěli kapličku, ale vrchnosti se popularita tohoto místa příliš nelíbila.
A tak byl dub v roce 1700 poražen a spálen a zboření se dočkala i kaple sv. Jana Křtitele o půldruhého století později. Až na počátku minulého století nechal Adolf Josef Schwarzenberg na místě, kde stával Žižkův dub, postavit kamenný pomník.
Návrat do Žižkových dob
Z historie není úplně jasné, kde v Trocnově Jan Žižka vlastně bydlel. Zřejmě to bylo v jednom z místních poplužních dvorů.
A právě v areálu toho, který na základech původního dvora z Žižkových dob vznikl ve druhé polovině 17. století, dnes můžeme navštívit památník Jana Žižky.
Areál vznikl v roce 1960, je od roku 1978 chráněn jako národní kulturní památka České republiky a nyní funguje jako pobočka Jihočeského muzea v Českých Budějovicích.
Samotné muzeum zahrnuje pět místností a využívá i edukativních programů a interaktivních her včetně zábavných úkolů a hlavolamů pro děti. Návštěvníci se mohou pomocí exponátů vcítit do doby, kdy se Jan Žižka v Trocnově narodil.
Součástí je i promítání ukázek ze slavného filmu režiséra Otakara Vávry Jan Žižka z roku 1955.
Čtyři kilometry mezi rybníky
Celý památník ale nezahrnuje jen samotnou budovu s muzeem. Má přes 11 hektarů a patří do něj i okolí se základy dalších statků a také zmíněný Žižkův pomník na místě památného dubu.
Nepřehlédnutelný je monumentální pomník husitského hejtmana, díla sochaře Josefa Malejovského z 60. let minulého století. Památník je 13 metrů vysoký a je vybudován z bílé liberecké žuly.
Procházka po čtyřkilometrové naučně-vzdělávací stezce nás může zavést třeba k Mikšovu dvoru – zbytkům sídla Žižkova strýce, kde nás překvapí devítimetrová studna. Prostor je protkán několika rybníky, po jejichž hrázích vede značená trasa.
Středověk se znovu vrací
Návštěvnost areálu po roce 1989 poklesla a zdálo se, že zájem o osobnost Jana Žižky bude stále klesat. V posledních letech se ale zájem vrací. Další turisty by měl přivést i Archeoskanzen Trocnov, který se v současnosti buduje právě v areálu památníku.
Dokončen by měl být v příštím roce a bude představovat model středověké vesnice ze 14. a 15. století včetně ukázek dobových staveb a využívaného zemědělského nářadí, nábytku či zbraní. Chybět nebude ani slavný husitský vůz.
Co nesmíte minout? Jeden bojovník vydá za sto
Pokud nás zajímá osobnost Jana Žižky, můžeme si trochu zajet a navštívit ještě jeden z jeho památníků.
Na místě, kde se v roce 1420 odehrála jedna z nejslavnějších vítězných husitských bitev, u Sudoměře nedaleko Strakonic, stojí od roku 1925 přímo na místě mezi rybníky Markovcem, Škaredým a Prostředním kamenný památník vysoký 16 metrů.
Jeho autorem je sochař Emanuel Kodet, dědeček slavného českého herce Jiřího Kodeta. Jen pár desítek metrů od monumentu stojí dřevěné sochy husitských bojovníků.
Jsou také o poznání novější – vytvořeny byly z obřího dubu vyvráceného bouří v roce 2011. Čtyři jsou proto, že symbolizují čtyři stovky husitů, kteří tenkrát dokázali porazit pětinásobnou přesilu nepřátel.