Oblíbili jste si tuto smyšlenou postavičku? Pak se pojďte vydat do míst, kde Cimrman zanechal své stopy. Musíte navštívit Cimrmanovo muzeum, světničku i maják, kde se pokocháte krásným rozhledem na krajinu. Nebo se vydejte na kolech po jeho cyklostezce.
Lipník nad Bečvou
Projděte se po nábřeží
Přání českého génia umožnit Čechům přístup k moři se splnilo v Lipníku nad Bečvou, kde má Jára Cimrmann své nábřeží.
Najdete ho v centru města, které má sice k vodě daleko, ale místní radnice zde nechala namalovat na zeď moře, západ slunce a pouliční ruch z doby, kdy Cimrman žil.
Dalšími motivy jsou tehdejší vynálezy, jako létající balon nebo kolo. Atmosféru doplňuje i namalovaný dobový fiakr a dáma na procházce. Po českém géniovi je už pojmenováno mnoho ulic a náměstí.
Takovou ulici najdete například v Roztokách u Prahy, v Brně, svou pamětní desku má v Českých Budějovicích a na budově gymnázia v Kutné Hoře.
Na Nymbursku existuje dokonce Slepá ulička Járy Cimrmana.
Kaproun
Zapište se do knihy
Když Jára Cimrman cestoval z Vídně do Prahy, nastoupení do špatného vlaku ho zaválo do vláčku z Jindřichova Hradce do Nové Bystřice.
Cimrman cestoval načerno, při kontrole jízdenek mu nepomohl ani tuhý spánek, který předstíral, a byl průvodčím v noci z 28. na 29. června roku 1900 z vlaku vyhozen.
Na památku této události byla v těchto místech zřízena zastávka Kaproun. Hned u ní naleznete Cimrmanovo ohniště, strom a pomník samotného mistra zobrazeného v poloze, v jaké byl z vlaku vyhozen.
V zastávce najdete Vrcholovou knihu, do které se můžete podepsat. Tato kniha je mementem na chvíli, kdy Jára Cimrman hrozil utrženou brzdovou hadicí za odjíždějícím vlakem a křičel: „To je vrchol!“
Vesec u Sobotky
Kde hledat Liptákov?
Malebnou vesničku Vesec u Sobotky, ve které jako by se zastavil čas, najdete v Královéhradeckém kraji. Je to takový český Hollywood, kde se natáčelo už velké množství filmů, televizních pořadů a seriálů.
Znáte ji i z filmu o Cimrmanovi, kde má ovšem název Liptákov, obec vymyšlená Ladislavem Smoljakem a Zdeňkem Svěrákem. Ve zdejší škole byl Cimrman učitelem. Pokud budete školu ve vsi hledat, pak to je dům číslo 7.
Pod ní se nacházel hostinec U Sirotků, kde Cimrman u piva vyprávěl své zážitky z Konopiště. Cimrmanova světnička se nacházela v domě číslo 19 i s muzeem peří. To bylo zároveň poslední zjištěné bydliště českého génia.
Právě zde si před usnutím zapaloval pomocí petrolejové lampy svůj doutník. Smyšlený Liptákov byl ale autory ve skutečnosti zasazen do Jizerských hor, nedaleko města Tanvald do zdejší obce Příchovice.
Sýkoř
Géniova naučná stezka
Začíná plastikou Nohy Járy Cimrmana na náměstí v Lomnici. Jednotlivé zastávky stezky se nazývají plahočiny. První je v obci a je věnována „božím milostem“ a receptu na ně. Nad obcí narazíte na plahočinu druhou, zaměřenou na vysvětlení pětitaktového motoru.
Odsud máte nádherný výhled na lomnický kostel a zámek. Třetí plahočina Sání vypráví o minulosti stezky. Čtvrtá plahočina Komprese se věnuje Cimrmanově „plostice“.
Na páté zastávce si zazpíváte Hymnu plahočivců a šestá vypráví o Cimrmanově působení v tělovýchově a sportu.
Následuje sýkořská myslivna a poslední plahočina – Pohlaví Járy Cimrmana.
Letohrad
Muzeum a rodná světnička
V letohradském zámku můžete navštívit Cimrmanovu světničku. Expozice v ní ukazuje zejména géniovy vynálezy, jeho zážitky z cest a výtvarnou tvorbu. Prohlédnout si můžete také plakáty k divadelním hrám.
V muzeu je vystavena například géniova půlpeřina nebo lžíce hladomorka, která má ve dně díru, aby zabránila hltání polévky. Podle toho, jaký měl člověk hlad, mohl díru ucpat špuntíkem. Vystaven je zde také zub, který si génius sám vytrhl.
Tím chtěl dokázat, že pokud člověk přijde o zub moudrosti, neodrazí se to na jeho genialitě. Jára Cimrman má zde též svůj pomník, který najdete na malé zámecké terase.
Tip: Březová nad Svitavou
Tuto dřevěnou nenápadnou rozhlednu najdete v okrese Svitavy. Je to druhá rozhledna tohoto génia. První stojí v Semilech a je nejmenší rozhlednou na světě, protože Jára Cimrmann trpěl závratí.