Jedno z nejkrásnějších pohoří Slovenska stojí za návštěvu vždycky, ale chcete-li se vyhnout davům turistů a kochat se hrou barev, pak je podzim a zima ideální.
Najdete tu nejen rozlehlé louky, na kterých se pasou ovečky ohlašující se zvoněním, ale i úzké kaňony se žebříky a lávkami a samozřejmě vrcholy s dechberoucím výhledem. Každý si tu vybere to své.
Jak se sem dostanete
Autem
Určitě vás potěší, že do Terchové, která je jakýmsi centrem Malé Fatry, je to z Brna jen tři hodiny cesty, tedy daleko blíž než do Tater. Budete potřebovat dálniční známku za 10 eur, ale tu si můžete pohodlně koupit přes internet.
Vlakem
Pojedete na trase Praha-Košice a cesta vám potrvá okolo šesti hodin, to podle toho, jestli budete vystupovat v Žilině nebo ve Vrútkách, tedy jestli směřujete na severní stranu nebo na jih pohoří.
Cesty až do nebe
Tak by mnohým mohly připadat výstupy na ty nejvyšší hory, jako je Velký Kriváň a Velký či Malý Rozsutec… Zdatní turisté to určitě zvládnou, ale i vy se můžete podívat na svět z výšky. Jen si musíte vybrat vhodnou trasu a cestu si trochu usnadnit.
Do Snilovského sedla a na Kriváň
Pokud máte málo času, sil, nebo cestujete s dětmi či se vám prostě právě moc šlapat do kopce nechce, můžete pro cestu na hřeben Malé Fatry využít kabinovou lanovku z Vrátné doliny. Tak zdoláte převýšení 750 metrů během chvilky a bez námahy.
Horní stanice je kousek pod Smilovským sedlem, v nadmořské výšce 1490 metrů nad mořem a tak je ideálním výchozím místem pro výstup na nejvyšší vrchol celého pohoří Velký Kriváň, ze kterého je úžasný výhled na všechny strany.
Výstup na vrchol zvládnete i s dětmi, jen vám to třeba bude trvat déle než inzerovaných 40 minut. Jednodušší trasa pak vede ze sedla na opačnou stranu k výstupu na Chleb. I z něj se podíváte do daleka. Občerstvit se můžete v horské chatě pod ním. Je v provozu celoročně a lze s v ní i ubytovat.
Jánošíkovy díry
Jsou jednou z nejoblíbenějších atrakcí Malé Fatry. Ocitnete se v pohádkovém světě kaňonů a soutěsek, které vás jistě okouzlí. Najdete je v přírodní rezervaci Rozsutec a mají tři části, dolní, nové a horní.
Oblast vznikla okolo Dierového potoka a během cesty můžete obdivovat víc než dvacet vodopádů. Bizarní skalní útvary se zvláštním klimatem jsou také domovem mnoha zajímavých živočichů a rostlin, stačí se jen pozorně dívat kolem sebe.
V celé oblasti jsou dobře značené turistické stezky, takže zabloudit nemůžete, ale někde musíte využít lávky, žebříky a řetězy. Trasa se dá zvládnout, snad jen u velmi malých dětí a lidí se závratí stojí návštěva za zvážení.
V Terchové
Narodil se tu známý zbojník Juraj Jánošík a tak mu ke třístému výročí na kopci postavili v roce 1988 sochu. A ne ledajakou. Je z ušlechtilého ocelového plechu a měří 7 a půl metru. Jejím autorem je akademický sochař Ján Kulich.
Možná vás při pohledu na ni napadne, co by tomu říkal sám Juro, ale výhled je odtud hezký. A pak se možná seberete a půjdete na vláček. Ten rozveselí a potěší úplně každého, nejen děti.
Projedete se Terchovou, Štefanovou a Vrátnou dolinou a od průvodců se dozvíte spoustu zajímavostí.
Údolím Váhu
Nezapomenutelnou atrakcí je plavba na pltích, tedy česky vorech.
Sedmikilometrovou trasou z Pltiska Bariérová vás povezou pltníci v krojích, od kterých se dozvíte ledacos o historii tohoto kdysi tak důležitého povolání, kterému poslední ránu zasadil rozvoj železnice a samozřejmě přehrady.
Dnes je neuvěřitelné, že se na svých vorech dokázali dostat přes Dunaj až do Černého moře. A během vyprávění se můžete kochat okolní přírodou a krásným výhledem na hrad Strečno, ale i na protější Starhrad.
Na Strečnu
Hrad vypínající se na vysoké vápencové skále vám bude určitě známý jak z pohlednic, tak pokud jste někdy cestovali do Tater nebo na východ Slovenska. Nemohli jste ho totiž minout, ať už jste jeli autem nebo vlakem.
Založen byl někdy ve 13. a 14. století a tehdy nebyl nijak velký, mohutněl až dalšími dostavbami v průběhu staletí. O jeho bohaté historii vypráví muzejní expozice, kterou tu najdete. Většina turistů sem však zavítá pro fantastický je výhled z hradní věže.
Místní průvodci tvrdí, že se nacházíte v neuvěřitelných 180 metrech nad úrovní Váhu. Další raritou je pak studna, která je hluboká 120 metrů, takže sahá až k úrovni vodní hladiny dole protékající řeky.
Středověká vesnice
Vesnice Paseka, kterou najdete v podhradí, byla vybudována z tradičních materiálů, dřeva a rákosí, a prohlédnout si v ní můžete domy středověkého pekaře, rybáře, lidové léčitelky a útulnu pro poutníky.
Je tu samozřejmě i zvonice. O víkendech jsou tu často můžete vidět i ukázky řemesel.