Domů     Potěšte své chuťové pohárky při toulkách Olomouckým krajem
Potěšte své chuťové pohárky při toulkách Olomouckým krajem

Nechte se okouzlit různorodostí Olomouckého kraje, pro který je charakteristická bohatá zemědělská tradice, z níž vycházejí jedinečné gastronomické lahůdky.

Láska k tradicím se zde dědí z generace na generaci, což je na místních produktech znát. Nevěříte? Udělejte radost sami sobě a přijeďte se o tom přesvědčit!

Užijte si cestu do pivního ráje

Dalo by se říct, že Olomoucký kraj je doslova pivní ráj. Tomuto ráji vévodí tři velké pivovary: Pivovar Litovel, hanušovická Holba a přerovský Zubr – tahle „velká trojka“ v roce 2020 doslova ovládla soutěž České pivo, kdy vyhrála čtyři hlavní kategorie.

A nejen to, pivovary zazářily i na Světové pivní pečeti 2020 – Zubr Gradus získal stříbrnou světovou pivní pečeť a Holba kvasnicová bronzovou světovou pivní pečeť.

Pivovary nabízejí zájemcům exkurze, ochutnávky, v Hanušovicích můžete navštívit pivovarské muzeum, a v Litovli si dokonce můžete uvařit vlastní pivo. V Olomouckém kraji navíc najdete neuvěřitelné množství minipivovarů, které vaří nespočet pivních speciálů.

Často také nabízejí možnost exkurzí, ochutnávek a setkáte se i s pivními lázněmi. Zkrátka, kde se pivo vaří, tam se dobře daří!

Pivovary a minipivovary

Pivovar Litovel, a. s., Litovel

Pivovar Zubr, a. s., Přerov

Pivovar Holba, a. s., Hanušovice

Axiom Brewery, Prostějov

Buchťák Olomouc, Lepší pivovar, s. r. o., Olomouc – Nemilany

Rodinný pivovar Cestář, Ostružná

Chomout Olomouc, Pivovar a hostinec Chomout, Olomouc

Pivovar CHORS, s. r. o., Černotín

Hanácký pivovar, s. r. o., Olomouc – Holice

Pivovar Helf, Osek nad Bečvou

Řemeslný pivovar Husar, Koválovice-Osíčany

Pivovar Jadrníček, Náměšť na Hané

Jelpl Kobeřice, Minipivovar Kobeřice

Minipivovar Jeseník

Minipivovar a restaurace Kolštejn, Branná

Pivovar Kosíř, s. r. o., Lhota pod Kosířem

Pivovar Mazal, Prostějov – Vrahovice

Pivovárek Melichárek, Horka nad Moravou

Hostinský pivovar Moritz, a. s., Olomouc

Náměšťský pivovar, Náměšť na Hané

Pivovar Němčice, Němčice nad Hanou

Novodvorský pivovar, Lipník nad Bečvou

Panský pivovar Týn nad Bečvou

Minipivovar Parník, Přerov

Pidipivovar Pod Kalousem, Žerotín

Svatokopecký pivovar, Olomouc – Svatý Kopeček

Svatováclavský pivovar, Olomouc

Svatovar Lipník, První soukromý pivovar společenský v Lipníku, s. r. o., Lipník nad Bečvou

Tvarg Velká Bystřice, Tavoretus, a. s., Velká Bystřice

U Císařské cesty, Držovice

Minipivovar U Jirsáka, Vikýřovice

První hanácké domácí pivovar U krále Ječmínka, Prostějov

Koliba a Pivovar U Tří Králů, Prostějov

Velkorakovský minipivovar, Prostějov

Welzl Zábřeh, Upper Brewing, s. r. o., Zábřeh

Minipivovar Z-Stage​, Velká Bystřice

Zámecký pivovar Alebert, Sobotín

Pivovar Zlosin, Velké Losiny

Palírna U Zeleného stromu

Palírna U Zeleného stromu je pravděpodobně nejstarší nepřetržitě fungující palírnou v Evropě.

Její historie se začala psát už v roce 1518. Pro zájemce pořádá exkurze, při nichž návštěvníci vidí stáčecí linku, projdou část sklepů, kde v dubových sudech a nerezových tancích zrají statisíce litrů značkových lihovin, a samozřejmě mohou ochutnat vybrané výrobky, které je možné následně zakoupit v podnikové prodejně.

Už v 16. století se zde zrodila unikátní česká whisky s názvem Stará žitná myslivecká.

Tento ušlechtilý žitný destilát zraje v dubových sudech a všechny jeho ingredience jsou po staletí smíchávány ve stále stejném poměru a za dodržování stejného výrobního procesu. Přesnou recepturu Staré žitné myslivecké znají pouze tři lidé.

V roce 2020 získala speciální edice Staré žitné myslivecké v prestižní celosvětové soutěži The Spirits Business World Whisky Masters 2020 v Londýně nejvyšší možné ocenění Master a porazila renomované světové značky.

Tōsh destilery

V roce 1973 vznikla v Těšeticích whisky s názvem King Barley (Král Ječmínek – jsme přece na Hané), která se záhy díky své chuti a kvalitě stala známou v celém tehdejším Československu a sbírala ocenění v potravinářských soutěžích na území východního bloku.

Byla tak úspěšná, že následně vznikla další značka a celá řada whisky s názvem Gold Cock. 

Přestože výroba v Těšeticích v devadesátých letech minulého století zanikla a značku Gold Cock získala společnost Rudolf Jelínek, dnes tradice výroby whisky v Těšeticích znovuožila.

V roce 2018 byla založena rodinná palírna s názvem TŌSH DISTILLERY s cílem navázat na slavnou tradici výroby lihovin v Těšeticích.

První lahve whisky King Barley, která respektuje originální recepturu, byly uvedeny na trh koncem léta 2020. Pro zájemce nabízí palírna možnost exkurze spojené s ochutnávkou. Tož na zdraví.

Bairnsfather Family Distillery

Ochutnali jste někdy absint? Nápoj bohémů je opředen tajemstvím a současně má svádivou chuť zakázaného ovoce.

Tomuto silnému alkoholu zelené barvy, který se vyznačuje hořkou chutí, byly v minulosti připisovány halucinogenní účinky, a možná právě proto bývá často označován jako zelená víla nebo múza.

Ale nebojte, i přesto, že v minulosti byla konzumace absintu zakazována, je dnes absint již zcela legální a jeho složení je regulováno.

Takže pokud jste dostali chuť absint vyzkoušet, doporučujeme Absinth Bairnsfather vyrobený v srdci Jeseníků ve firmě Bairnsfather Family Distillery. Kromě absintu se v likérce vyrábějí i další bylinné likéry, vše ze 100% přírodních surovin a zdejší čisté vody.

Je možné si domluvit exkurzi a přímo v likérce je samozřejmě možná i ochutnávka a zakoupení výrobků značky Bairnsfather.

Hanácká kyselka

Společnost Hanácká kyselka, a. s., patří mezi nejvýznamnější výrobce minerálních vod v České republice. Ke stáčení minerální vody se využívá nejmodernější špičková technologie, která zaručuje vysokou kvalitu produktů při maximální kontrole hygienické čistoty. Stáčení probíhá ve výrobním závodě Hanácké kyselky v Horní Moštěnici.

Ondrášovka

Při vší úctě k pivu jako českému národnímu nápoji, žízeň dokáže stejně dobře zahnat i voda. Ideálně tedy středně mineralizovaná, jako je právě Ondrášovka.

Z malé obce Ondrášov v podhůří Nízkého Jeseníku se tato oblíbená kyselka každý den dostává nepřetržitě na stoly zákazníků. Již v 18. století byly zřízeny mezisklady v Olomouci, Brně, Praze i Vídni.

Baťkovy sirupy

V rodinné sirupárně přímo v centru Olomouce vyrábějí denně čerstvé bylinkové sirupy. Zakládají si na nejvyšší kvalitě vstupních surovin a vyvážené bylinkové chuti a vůni.

Bylinky v BIO kvalitě zpracovávají zvláště šetrným způsobem tak, aby v nich zůstaly zachovány léčivé látky a vonné silice, proto sirupy nejen dobře chutnají, ale také mají blahodárný vliv na náš organismus.

Navíc jsou bez umělých aromat, barviv, umělých sladidel či zahušťovadel. Mezi nejoblíbenější patří například sirup zázvorový, heřmánkový, jitrocelový, sirup z květů bezu, z meduňky či šalvěje.

Mošty z Ovocnářství Mezice

Ovocnářství zahrnuje ovocnou školku, sady a moštárnu. Firma hospodaří na polích a v sadech nedaleko Olomouce uprostřed rovinaté Hané již přes dvacet let. Přírodní ovocné mošty z moštárny Mezice získaly ocenění Regionální produkt Haná.

Jablečnou šťávu při výrobě neředí, nefiltrují, nepřislazují ani nepřibarvují. Možná i proto jablečný mošt získal ocenění Výrobek Olomouckého kraje.

Foto: Archiv firem
Štítky:
Související články
Zlaté Hory leží na severovýchodě okresu Jeseník při hranicích s Polskem. Zdejších bezmála čtyři tisíce obyvatel celoročně rozšiřují zástupy turistů, kterým má region rozhodně co nabídnout. Tajemné podzemí Nevšedním a nezapomenutelným zážitkem je návštěva Poštovní štoly přibližně šest kilometrů od Zlatých Hor. Překvapivě zachovalá štola určená původně k těžbě zlata, stříbra či mědi pocházející z
Představte si, že šlapete klidnou cestou lemovanou hustými lesy, míjíte tiché lázeňské parky i tajemná rašeliniště, dýcháte čerstvý vzduch a máte čas jen pro sebe, pro své myšlenky, nebo pro radost dětí, které vás nadšeně předjíždějí. Přesně takové chvíle vám nabízí cykloregion Česko-bavorské lázně. Ať už milujete kopce, rovinky, nebo jen ten pocit volnosti, kdy vás cesta vede dál a dál, tady s
Česká republika je rájem vodáků, kteří si užívají nejen projížděk po nejznámějších řekách, ale také výlety do jejich romantického okolí. Vodácký výlet tak nabízí nejen sportovní zážitek, ale i zcela jiný pohled na pamětihodnosti na okolních březích. Romantika mezi hrady a skalami Berounka O Berounce se říká, že je nejvhodnější řekou pro vodácké začátečníky. Splavná bývá téměř po celém svém toku
Zakladatel moderního českého sochařství a učitel J. V. Myslbeka byl ve svém tvoření plodný. Jeho zajímavá díla naleznete v Česku i za hranicemi. V lese, ve skalách, na hřbitovech, v chrámech… Tvorba Václava Levého má široký záběr a zajímavé motivy. Lesní sochy Had, Harfenice a kaplička Začátek výletu si naplánujte v obci Želízy. Od koupaliště se vydejte po cyklotrase 0057. Na rozcestí Zimořský
V roce 1864 se na okraji Jindřichova Hradce rodí restaurace podle plánů architekta Josefa Zítka (1832–1909), který se později proslaví stavbou Národního divadla. Jde o jeho první velkou zakázku v Čechách.  Financuje ji hrabě Černín a jméno jí dává po svém synovi Rudolfovi. Součástí jednoduché, ale přitom promyšlenou budovu. Její součástí je i taneční sál pro velké plesy.    [caption id="atta
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vavřín: Pocta pro vítěze i ceněné koření
epochaplus.cz
Vavřín: Pocta pro vítěze i ceněné koření
V obchodě si ho kupujeme v podobě nenápadných suchých listů, které přidáváme při vaření do různých jídel. Samotná dřevina má přitom vznešenost nejen v názvu, ale také ve své historii. Uctívají ji panovníci i umělci, neobejdou se bez ní dokonce ani ve slavné delfské věštírně. A může podpořit zdraví! Vavřínové věnce známe jako poctu pro
Konec zápachu v bytě
panidomu.cz
Konec zápachu v bytě
Možná už se vám to také stalo. Vejdete do bytu a…. cítíte nepříjemný odér, který se line prostorem. Jen nemůžete přijít na to, odkud se bere. V případě, že se váš nos vzbouří a signalizuje nelibý pach, se zkuste zaměřit na 7 nejčastějších důvodů, proč to u vás doma smrdí. 1. Odpadkový koš Používání igelitových
Originální stavba navzdory velké vodě
rezidenceonline.cz
Originální stavba navzdory velké vodě
Okouzlující dům, postavený v povodňovém pásmu na předměstí Byron Bay v oblasti Queensland na východě Austrálie, musel vyhovět přísným stavebním regulím, aby jej nezničily v těchto končinách celkem běžné povodně. Příjemné subtropické klima v pobřežní oblasti australského Queenslandu spolu s nekonečnými písečnými plážemi a národními parky učarovaly také majitelům Northern Rivers Beach House, kteří se obrátili na známé architektonické
S nohama jako konve moc parády bohužel neuděláte
nejsemsama.cz
S nohama jako konve moc parády bohužel neuděláte
V horkém počasí začnou otékat nohy i zdravým lidem. Pocity těžkých nohou jsou nepříjemné a mohou pokazit celý den a místo toho, abyste si teplé dny užívala, trpíte. Vše se dá ale napravit! I když je většina lidí přesvědčena o opaku, nejsou oteklé nohy ani zdaleka problémem pouze starších nebo obézních lidí. Nepříjemně otéct mohou nohy komukoli. Zvlášť rizikové je dlouhé
Ze šperkovnice vycházely zvuky
skutecnepribehy.cz
Ze šperkovnice vycházely zvuky
S manželem jsme zakoupili starou šperkovnici, a pak ji vystavili v obývacím pokoji na komodě. Od té doby se doma začaly dít podivné věci. Když jsme si s manželem pořídili malý byt, nijak jsme s jeho zařizováním nepospíchali. Nechtěli jsme nic uspěchat. Společně s manželem Pavlem jsme přemýšleli, jaké doplňky by byly do obýváku nejvhodnější. Toulali jsme se tehdy na výletě v Kroměříži, když jsme v zapadlé
Ztracené poklady Kypru: Co způsobilo rozdělení středomořského ostrova?
enigmaplus.cz
Ztracené poklady Kypru: Co způsobilo rozdělení středomořského ostrova?
V roce 1974 proběhla invaze turecké armády na ostrov Kypr. Vyvrcholilo tím problematické soužití mezi kyperskými Řeky a kyperskými Turky. Ostrov je stále rozdělen. Část ostrova nyní zahrnuje území Kyp
Vodnice je poklad v domácí apotéce
epochalnisvet.cz
Vodnice je poklad v domácí apotéce
Její druhý název je brukev řepák, ale také se jí lidově říkalo kvaka nebo rabská řepa, to prý podle uherského města Rábu, protože prý snáší podobné vlhké podnebí, jako je tam.   Určitě jste se s ní už setkali, třeba na trzích, někdy i v obchodech. Její bulvy jsou bílé, nahoře někdy fialové a chutí
Nechá se Švandová připravit o luxusní život?
nasehvezdy.cz
Nechá se Švandová připravit o luxusní život?
Když si herečka Jana Švandová (77) brala movitého developera Pavla Satorieho (75), šla hlavně po jistotě. Jenže co když o jejího muže teď usiluje jiná žena se stejným záměrem? Herečka Jana Švandová
Kuřecí prsa ve slaninovém kabátku
tisicereceptu.cz
Kuřecí prsa ve slaninovém kabátku
Nikdy není na škodu zkombinovat více druhů masa. Ingredience 4 ks kuřecích prsou 15 plátků slaniny 1 vejce 100 g strouhanky 100 g nastrouhaného sýru sůl a pepř Postup Nejprve si tři p
Kam se ztratilo tělo Prokopa Holého?
historyplus.cz
Kam se ztratilo tělo Prokopa Holého?
Je neděle pozdě odpoledne, 30. května 1434. Kolem táhlého hřbetu Lipské hory u vesnice Lipany se zvedá prach. Jízdní oddíly umírněných husitů pronikají otevřenou vozovou hradbou táboritů a sirotků a převrátí osm dalších bojových vozů. Za nimi se hrnou pěší, kteří kolem sebe mávají meči a cepy… Právě v těchto rozhodujících okamžicích, kdy proti sobě bojují
Klid v hlavě, sen v duši a mládí v buňkách: Jak nám příroda pomáhá spát a nestárnout
21stoleti.cz
Klid v hlavě, sen v duši a mládí v buňkách: Jak nám příroda pomáhá spát a nestárnout
Usnout včas, spát celou noc, probudit se svěží – pro mnohé sen. Doslova. Ve světě, kde se večerní ticho mění v modré světlo displejů a hlava neumí přestat přemýšlet ani v jednu ráno, se kvalitní spáne
Džob: Graffiti, život a tikající styl s Mühle Glashütte
iluxus.cz
Džob: Graffiti, život a tikající styl s Mühle Glashütte
Letní filmovou sezónu oživuje snímek Džob, závěrečný díl trilogie, kterou režisér Tomáš Vorel započal Gymplem a pokračoval Vejškou. Hrdinové Kolman (Jiří Mádl) a Kocourek (Tomáš Vorel ml.) dospěli – j
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz