Domů     Pozoruhodné přírodní divy České republiky
Pozoruhodné přírodní divy České republiky

Leckterý zcestovalý milovník přírodních krás by si mohl říci, že v naší zemi už všechno podstatné viděl. Jenže ta je naštěstí tak velká a na zajímavosti natolik bohatá, že se vždycky najde něco dalšího, co si zaslouží náš obdiv.

1

Kladské rašeliny

Nachází se: v okrese Cheb

GPS souřadnice: 50°1′34″ N, 12°40′16″ E

Web: www.marianske-lazne-info.cz/naucna-stezka-kladske-raseliny

Kladské rašeliny

Domov masožravých rostlin

Rašeliniště v okolí osady Kladská severně od Mariánských Lázní se začala tvořit už před desítkami tisíc let a dnes představují jednu z největších a nejcennějších přírodních rezervací Karlovarska.

Zaujímá rozlohu téměř tří set hektarů a najdeme tu nejen vzácné živočichy jako čápa černého nebo tetřeva hlušce, ale i mnohé chráněné rostliny včetně masožravých tučnic či rosnatek.

Zdejší národní přírodní rezervace byla vyhlášena už v roce 1933 a skládá se celkem z pěti oddělených lokalit, pojmenovaných Tajga, Lysina, Paterák, Malé rašeliniště a Husí les.

První z nich je nejrozsáhlejší a také jediná veřejně přístupná. Právě Tajgou prochází naučná stezka, dlouhá 1600 metrů.

Začíná kousek od parkoviště na Kladské, pokračuje písčitou cestou až k dřevěným můstkům, které jsou tradiční pro rašeliništní oblasti a chrání také rostlinstvo. Celá stezka je pohodlně rovinatá a najdeme na ní informační panely s naučnými texty.

Vydáme-li se na procházku rašeliništěm, určitě nás zaujme také krásný lovecký zámeček, který si tu ve švýcarském stylu nechal v roce 1875 postavit kníže Otto Friedrich von Schönburg-Waldenburg. Přesněji řečeno se nejednalo ani tak o postavení jako o přemístění.

Během návštěvy národopisné výstavy ve Vídni se mu totiž tak zalíbila švýcarská expozice lidových staveb, že ji celou odkoupil a nechal přesunout právě ke Kladské.

2

SOOS

Nachází se: v okrese Cheb

GPS souřadnice: 50°8′58″ N, 12°24′13″ E

Web: https://cs.wikipedia.org/wiki/Soos

Soos

Kde vulkány stále bublají

Návštěvníci pozoruhodné přírodní památky Soos nedaleko Františkových Lázní často dumají, co vlastně ten podivný název zdejší rezervace znamená. Jeho původ můžeme vypátrat až do dalekého středověku k německému slovu Satz, označujícímu sedavou půdu.

Od něj se pak různými úpravami a zkomoleninami dostaneme až k počeštěnému Sos, které se pak v chebském nářečí, s oblibou protahujícím samohlásky, vyvinulo v Soos.

Rezervace je unikátním pozůstatkem slaného jezera z doby před deseti tisíci lety, které se postupně přeměnilo v rašeliniště a minerální slaniště. Ve střední Evropě bychom nenašli místo, které by se mohlo se Soosem měřit.

Vyhlášeno přírodní rezervací bylo už v roce 1964 a dnes tu najdeme mimo jiné i geopark nebo muzeum s přírodovědnou a paleontologickou expozicí či výstavou prehistorických ještěrů v životní velikosti Rezervace je známá především díky takzvaným mofetám, bublajícím bahenním sopkám, tvořeným unikajícím oxidem uhličitým jako pozůstatkem vulkanické činnosti.

Sama rezervace má rozlohu 221 hektarů, přístupná je ovšem jen malá část. Prochází jí naučná stezka, která vede po dřevěných chodnících a měří 1,2 kilometru.

V loňském roce tu navíc bylo otevřeno nové návštěvnické centrum se zázemím jak pro turisty, tak pro vědce.

3

Slavenské hřiby

Nacházejí se: v okrese Náchod

GPS souřadnice: 50°54′34″ N, 16°29′85″ E

Web: https://kladskepomezi.cz/priroda/skalni-mesta/skalni-hriby

Slavenské hřiby

Giganti z dávných dob

Národní přírodní rezervace Broumovské stěny je známá nejrůznějšími roztodivnými skalními útvary. To, co ale příroda vytvořila nedaleko obce Slavný, je opravdu něco výjimečného. Pískovcové skály se zde působením eroze proměnily v gigantické kamenné hřiby.

Jejich tvar je způsoben různou pevností pískovcového podloží. Měkčí hornina vespod zvětrávala rychleji než ta tvrdší nad ní. Ostatně o jejich vzniku si zde můžeme udělat docela dobrou představu, protože jsou tu k vidění v různých stadiích svého vývoje.

Skalní hřiby najdeme i na jiných místech republiky, ale ty slavenské jsou považovány za nejdokonalejší.

O stáří zdejších skalních útvarů nás přesvědčí i to, že na nohách kamenných hřibů se dají nalézt pozůstatky schránek mlžů, kteří obývali zdejší moře před 90 miliony lety.

Ke kamenným hřibům nás za vede nejlépe žlutá turistická trasa ze Slavného, abychom ale spatřili opravdu všechny, budeme muset docela hledat a turistické stezky místy i zcela opustit.

4

Axamitova brána

Nachází se: v okrese Beroun

GPS souřadnice: 49°55′1″ N, 14°2′53″ E

Web: https://cs.wikipedia.org/wiki/Axamitova_brana

Axamitova brána

Sídlo bohyně osudu

Udělat si výlet do Koněpruských jeskyní nedaleko Berouna už určitě napadlo kdekoho. Už méně turistů ale ví, že jen kilometr od vstupu do jeskynního komplexu se nachází další přírodní zajímavost.

Zdejší vápencový skalní most byl pojmenován po českém lékaři a archeologovi počátku 20. století Janu Axamitovi, který se výzkumu této oblasti věnoval. Už dříve samozřejmě nosila jiná jména, třeba Zlatá díra nebo Zlatá vrata.

Axamitova brána se klene nad volným prostorem o rozměrech 6 x 4,5 metru a podle všeho vznikla zřícením stropu dávné jeskyně.

Na hřebeni nad branou stávalo keltské hradiště a k Axamitově bráně se také vztahuje stará pověst, vycházející z keltské legendy o krásné bohyni Kotys, řítící se nocí na divokém bělouši. Tady si ovšem místní usedlíci příběh poněkud poupravili.

V jejich podání sice Kotys také vyjíždí z brány na bílém koni, ale není to mladá dívka, nýbrž ohyzdná stařena. V ruce třímá vřeteno, jímž spřádá lidské osudy.

Jen kousek od Axcamitovy brány se nachází jeho o něco menší konkurent, zvaný Jelínkův most, devět metrů hluboká soutěska spojená skalním obloukem, jejíž stěny se k sobě přibližují až na metrovou vzdálenost.

5

Pivnická rokle

Nachází se: v okrese Chrudim

GPS souřadnice: 49°84′40″ N, 16°9′94″ E

Web: www.hrady.cz/prirodni-scenerie-pivnicka-rokle

Pivnická rokle

Skrytá Žižkova odpočívárna

Proč dostala Pivnická rokle své jméno, se historikům nepodařilo úplně přesně zjistit. Nejpravděpodobnějším vysvětlením je to, že při průchodu tímto hlubokým kaňonem na nás dýchne chlad podobný tomu, jaký se udržoval ve sklepích určených ke skladování piva.

Roli se ale také říkává Žižkovy maštale. Podle pověsti se tu kdysi skrývalo husitské vojsko v čele s Janem Žižkou. Zalesněná rokle byla vyhlášena přírodní památkou v roce 1998 a nejdeme ji kousek za vesničkou Zderaz nedaleko Skutče.

Unikátní kaňon, dlouhý půl druhého kilometru, který v pískovcových stěnách vyhloubil Pivnický potok, působí jako z jiného světa. V nejužších částech se k sobě skalní bloky přibližují tak, že se dá sotva prolézt, a cestu komplikují i naplavené větve a klády.

Zato nás tu čekají jeskyně, skalní převisy nebo skalní tunel a místo je také známé pro svůj výskyt vzácných mechů a kapradin nebo jako domove chráněného mloka skvrnitého.

Pivnická rokle dlouho unikala pozornosti návštěvníků zejména proto, že k ní vlastně nevedla žádná turistická trasa. A i dnes budeme muset trochu pátrat, než se tento krásný kout světa pod našima nohama konečně otevře.

Foto:
Lokalita:
Související články
Téměř šest kilometrů jsou dlouhé třípatrové podzemní chodby nejkrásnějších českých jeskyní. Javoříčské jeskyně jsou významným zimovištěm netopýrů a vrápenců, ale turistů tu potkáme přece jen o poznání víc. Obdivovat přírodní krásy jich sem každoročně přijede na šedesát tisíc. Na vrchu Špraněk nedaleko Javoříčka lidé odnepaměti znali skalní dutinu zvanou Svěcená díra. Byla dlouhá dvacet metrů a ši
Lidové tradice, skanzeny, stará řemesla, svérázné Chodsko se specifickým nářečím, kroji i výtečnými koláči. Milovníkům starých tradic, řemesel i architektury má Chodsko rozhodně co nabídnout. V Plzeňském kraji stále vládne výjimečný duch předků a obyvatelé tu živě udržují jedinečné zvyky a tradice. Zcela ojedinělou národopisnou oblastí v celých Čechách je svérázné Chodsko. Při posvíceních a pou
Obyvatelé poddanských měst podléhají vrchnosti. Už v 1. polovině 13. století začínají vznikat církevní města, šlechta si dává na čas a zakládá je až o půl století později.   Za asi nejstarší můžeme považovat Kynšperk (dnes nad Ohří), který zakládá doksanský klášter v roce 1232 „na zeleném drnu (tedy na místě, kde předtím žádné osídlení nebylo).“   [caption id="attachment_83590" align="alignn
Začněme deštným v Orlických horách... V největším lyžařském středisku Orlických hor vám jeden skipas otevře dveře hned ke dvěma propojeným areálům s šesti sjezdovými tratěmi o celkové délce 4 km. Samozřejmostí je různorodost tratí od modré po černou. Vaši cestu na vrchol zabezpečí jeden ze sedmi vleků či moderní sedačková lanovka, která vás vyveze až na Studený vrch v necelých 900 m.n.m. Milovní
Tak třeba Arlberg! Největší a nejluxusnější ski areál Rakouska Arlberg spojuje střediska St. Anton, Lech/Zürs a Warth-Schröcken, který patří také mezi TOP 5 na celém světě. Čeká na vás neuvěřitelných 305 kilometrů po většinou lehkých až středně náročných sjezdových tratí. Denně přepravuje návštěvníky 88 lanovek a vleků, z nichž nejznámější je Flexenbahn. Loni otevřená okružní trasa Run
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Konec pohádky Diany a Charlese: Rytíř na bílém koni zjevně neexistuje
epochaplus.cz
Konec pohádky Diany a Charlese: Rytíř na bílém koni zjevně neexistuje
Princ a princezna jako z pohádky. „Z jejího pohledu to byla láska – myslela si, že ji doslova pohltí, že se pro ni stane se rytířem na bílém koni, vším, co vždycky chtěla,“ uvádí britská spisovatelka Wendy Holdenová o vztahu princezny Diany a Charlese. Jenže zanedlouho se ukáže, že o idylku jde jenom navenek. Princezna Diana
Patrasová se musí léčit, jinak bude zle!
nasehvezdy.cz
Patrasová se musí léčit, jinak bude zle!
Dagmar Patrasová (68) a Felix Slováček (81) opět plní titulky bulvárních plátků. A tentokrát se do skandálů herečky a hudebníka vložil i herec Jiří Krampol (86), který si prošel podobnou zkušeností se
Srdce říkalo něco jiného
skutecnepribehy.cz
Srdce říkalo něco jiného
Holky si myslely, že s Milošem spolu chodíme, ale nebyla to pravda. Překážela nám v tom taková nepříjemná věc. Seznámili jsme se na diskotéce v kulturním domě. Pořadatelé pouštěli dovnitř jen mládež, která již dovršila šestnáctý rok, což nebyl můj případ, bylo mi teprve patnáct. A tak mě takový tlustý, na první pohled zlý chlápek seřval a vyhodil. Smutně jsem courala venku
Kolik soli je akorát?
panidomu.cz
Kolik soli je akorát?
Najít odpověď na tuto otázku je s mobilem v ruce záležitost tak půl minuty. Rychle se dozvíte, že odborníci doporučují nanejvýš 5 g. Jenže co si s tou informací počít? Jak vlastně odhadnout, kolik soli sníme a kde vlastně ubrat? Sůl nemáme pod kontrolou. Většina z nás nemá ani orientační představu, kolik jí za den
Marmeládovo-makový koláč
nejsemsama.cz
Marmeládovo-makový koláč
Zkoušeli jste někdy přidat marmeládu rovnou do těsta? V tomto makovém moučníku je pak cítit i krásně jemná a osvěžující chuť ovoce. Potřebujete: ✿ 3 hrnky hladké mouky ✿ 1,5 hrnku cukru ✿ 1 prášek do pečiva ✿ 1 vanilkový cukr ✿ 1 vejce ✿ 1 hrnek oleje ✿ 2 hrnky mléka ✿ 1,5 hrnku mletého máku ✿ 2 lžíce marmelády ✿ 1 hořkou čokoládu
Nevíte, co se starým mobilem? REMOBIL se o něj postará
21stoleti.cz
Nevíte, co se starým mobilem? REMOBIL se o něj postará
Odhaduje se, že v současné době je recyklováno pouze 10 procent nepotřebných mobilů, zbytek skladujeme doma v šuplíku. V České republice je to kolem 12 milionů kusů, přičemž jen obyvatelé Prahy takto
Holistický přístup s funkčním stylem
rezidenceonline.cz
Holistický přístup s funkčním stylem
Jedinečný Senses Pool House, který se nachází v nádherném prostředí u Středozemního moře ve Wardanieh asi čtyřicet kilometrů jižně od libanonského Bejrútu, je dokonalou směsicí relaxace a pohody na pozadí velkolepé přírodní scenérie. Pro architekty z Wael Farran Studio celý projekt představoval pořádnou výzvu. Byl koncipován jako rozšíření stávajícího sídla. „V rámci zadání jsme museli
Historické hodinky Louis Vuitton na přehlídce dámské kolekce značky pro podzimní sezónu
iluxus.cz
Historické hodinky Louis Vuitton na přehlídce dámské kolekce značky pro podzimní sezónu
U příležitosti přehlídky dámské kolekce Louis Vuitton pro sezónu podzim/zima 2025 se na mole exkluzivně objevily historické hodinky LV II. Kolekce pro sezónu podzim/zima 2025-2026 přijíždí na stani
Záhada z české klasiky: Jak to bylo s Maryšou?
enigmaplus.cz
Záhada z české klasiky: Jak to bylo s Maryšou?
Vesnické drama Aloise a Viléma Mrštíků je klasikou. „Maryša“ byla poprvé uvedena v roce 1894 a patří k vrcholům české realistické dramatické tvorby. Námět si Alois Mrštík přivezl ze svého pobytu v mor
Ricottové lívance s ovocem
tisicereceptu.cz
Ricottové lívance s ovocem
Lívanečky z ricotty jsou úžasně vláčné a křehké a jsou připravené za chvíli. Potřebujete 3 vejce 250 g ricotty 250 ml mléka 120 g hladké mouky 1 lžičku prášku do pečiva máslo nebo ghí javo
Přiměl Mikuláš Opavský Vítkovce k poslušnosti?
historyplus.cz
Přiměl Mikuláš Opavský Vítkovce k poslušnosti?
Jako už mnohokrát připravuje věznitel svého zajatce k okázalé popravě před očima protivníků. Tentokrát ale s vydíráním neuspěje, a tak musí splnit slovo. Hlava jeho těžce zkoušené oběti vzápětí leží u katových nohou. Moravský markrabě Přemysl Otakar II. (kolem r. 1233–1278) se 11. února 1252 v rakouském Hainburgu žení, ale nikdo neočekává, že manželství bude plné romantické lásky.
Český okultista Pierre de Lasenic: Pronikl do tajů sexuální magie?
epochalnisvet.cz
Český okultista Pierre de Lasenic: Pronikl do tajů sexuální magie?
Na počátku minulého století přichází na svět mnoho významných osobností z oblasti mystiky a hermetismu. Jednou z výrazných postav je i Petr Pavel Kohout (1900–1944), který později začne používat pseudonym Pierre de Lasenic neboli Petr z Lásenice. Proč toho o něm víme dodnes tak málo?   Petr Kohout se narodí v Brně, avšak rodina se brzy stěhuje do Prahy,
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz