Jako každý kraj i ten Zlínský nabízí nespočet zajímavostí přírodních i architektonických, ale stejně tak i krajové speciality.
Zrovna v tomto regionu se šťastně potkaly hned tři etnografické oblasti – Slovácko, Valašsko a Haná, tak si tu určitě každý vybere podle své chuti.
Valašské muzeum v přírodě Rožnov pod Radhoštěm je největším a nejstarším středoevropským skanzenem a je určitě první, které člověka napadne, když se slov „skanzen“ vysloví, přestože podobných center lidové architektury najdeme na území naší republiky víc.
Zdejší areál se skládá ze tří tématických celků nazvaných Dřevěné městečko, Valašská dědina a Mlýnská dolina a velice si zde zakládají na tom, že skanzen je živoucím organismem, v němž neustále probíhají pořady a akce zaměřené na představení běžného života našich předků, tradičního folkloru či stále pečlivě uchovávaných řemeslných dovedností.
Rožnov se už dávno stal také gastrocentrem, v němž máme ideální příležitost seznámit se také s tradičními pokrmy zdejšího regionu.
Určitě si přitom povšimneme, že spousta lidových pokrmů využívá ve svých recepturách pohanku, dlouho pozapomenutou, ale dnes znovu oblíbenou součást racionální výživy. Lidové dobroty určitě nebudou chybět třeba při vánočním jarmarku.
Pro milovníky dobrého moku pak bude určitě zajímavé navštívit původní lidovou pálenici, kdysi součást selské usedlosti v Lačnově, kde se dozvědí vše o způsobu pálení lihovin z ovocného kvasu v době na přelomu 19. a 20. století.
Poznejte to nejlepší ze Slovácka
Hodně o Slovácku se zase dozvíme třeba v Centru slováckých tradic v Modré u Velehradu. Jeho součástí je mimo jiné i pálenice Skanzen s ukázkami tradičního pálení ovoce a s degustační expozicí pálenek, takzvanou slivotékou.
Tradice výroby slivovice je ostatně ve Zlínském kraji živá dodnes. Můžeme klidně porovnat tradiční způsob pálení slivovice s moderní technologií. O té hodně zjistíme třeba při exkurzi ve vizovické likérce Rudolf Jelínek.
Prohlídky probíhají celoročně a průvodce zavede přítomné do výrobních prostor i do míst, kde hotové destiláty zrají a kde se stáčejí. Součástí programu je samozřejmě i nezbytná degustace.
Pokud bychom pak chtěli poznat Slovácko ještě podrobněji, pak stojí za to navštívit každoroční Slovácký festival chutí a vůni ve Skanzenu Rochus v Uherském Hradišti Ten letošní zářijový zaměřený na ořechy a med už nestihneme, ale můžeme to napravit napřesrok.
Přijeďte na povedené frgály
Pokud bychom hledali nějaký tradiční pokrm, který bychom mohli prohlásit za symbol regionu, velkou šanci na vítězství by měl valašský frgál. Vdolky zvané frgály bývaly svátečním pokrmem a můžeme si vybírat podle náplně.
Existují totiž ty se švestkovými, hruškovými nebo jablkovými povidly, ale zrovna tak chutnají i ty s mákem, s ořechy nebo tvarohem, dokonce se pečou i frgály plněné zelím.
Když ochutnáme výrobky nejlepších pekařů, asi bychom sotva věřili, že původní význam slova frgál byl spíše hanlivý a znamenal cosi jako nepovedený koláč. Můžeme ale rozhodně slíbit, že na nepovedené nikde na Valašsku nenarazíte.
* Na Hanou na hanácké tvarohové vdolky
* Na Valašsko na polévku kyselici
* Do Stříbrnic na šlíšky z bramborového těsta s povidly
* Do Moravských Kopanic na kořalku žmolkovici
* Na Kroměřížsko na zemáky se zelím
* Do Buchlovic na tradiční Festival česneku