Domů     Praha a Středočeský kraj: Stověžatá krása obklopená přírodou
Praha a Středočeský kraj: Stověžatá krása obklopená přírodou

Praha i její dominanta, Pražský hrad, jsou svým stavebně historickým a umělecko-architektonickým vývojem řazeny mezi nejvýznamnější památky Evropy. Metropole ale není to jediné, co kraje ve středu republiky nabízejí. Lákají totiž na krásné výhledy, zábavu i adrenalin…

V hlavní roli mince

Historie kutnohorského dolování je pevně spjata s rokem 985, ta pravá stříbrná horečka však vypukla až ke konci 13. století.

Právě tehdy byla ražba mincí soustředěna do centrální mincovny ve Vlašském dvoře a zaveden pražský groš – dnes se za stěnami této kulturní památky celoevropského významu můžete seznámit s podrobným fungováním středověké mincovny. Odoláte?

Proslulý tramping

Co by to bylo za průřez tradicemi, kdybychom zapomněli na tramping. Vůbec první osada tohoto typu byla založena již v roce 1918 ve Svatojánských proudech.

Od té chvíle vznikaly další a další, nejprve v jižním okolí Prahy, posléze i na ostatních místech v republice. A kdo že to vlastně byli ti trampové? Osobnosti, které se nechaly silně inspirovat obrazem idealizovaného amerického Západu.

Trampové navíc byli přímo omámení osobní svobodou, samostatností a prožíváním dobrodružství. Poetická osada v krásné krajině, a k tomu zábava pod širým nebem. Zkuste si ji prožít i vy, třeba kolem vyhlášené Sázavy.

Mlýn sem a mlýn tam

Oblast Posázaví je známá coby „centrum“ mlýnů. Zatímco některé z nich byly přeměněny na vodní elektrárny, jiné postupem času změnily kabát a staly se penziony nebo obytnými budovami. Za prohlídku rozhodně stojí například Budčice nad Sázavou.

Zdejší nenápadná budova vodního mlýna totiž ukrývá zachovalé mlecí zařízení z přelomu 19.–20. století. Podobně unikátním je i Koutský mlýn, který naleznete západně od Polipes na potoce zvaném Čestínka.

Nádherná Praha

Bývá označována za jedno z nejkrásnějších měst světa nebo také jako barokní srdce Evropy. Proslula zejména coby stověžatá hlava českého království, která každoročně přiláká miliony turistů.

Snad žádné jiné historické jádro protkané malebnými uličkami, se nevyplatí poznat tak do hloubky a zejména pěšky, jako to pražské.

Česká dominanta

Od položení jeho základů v 9. století toho zažil Pražský hrad poměrně dost. Hostil česká knížata, krále, místodržící, prezidenty. Jeho dominantou je katedrála sv.

Víta, Václava a Vojtěcha, která je i místem odpočinku mnoha českých králů, a také „domovem“ korunovačních klenotů. Návštěvníkům otevírá své srdce celoročně. Jeho krásy je navíc možné si vychutnávat jen tak, bez průvodce. Nevynechejte Zlatou uličku, děti potěší Muzeum hraček.

Zkrátka nejvyšší

Žižkovský televizní vysílač v Mahlerových sadech je všechno možné, jen ne obyčejný. V Česku totiž nenajdete vyšší stavbu – 216 metrů je zkrátka originál, natož vyšší vyhlídkovou plošinu. A výhled na Prahu? Dechberoucí! Za dobrého počasí navíc lze dohlédnout až 100 km daleko.

Nejužší ulička nemá jméno a řídí ji semafory

Pokud si nedáte pozor, může cesta z pražské ulice U Lužického semináře na dvůr restaurace Čertovka skončit nepříjemným „zásekem“. Asi 15 metrů dlouhý koridor mezi domy nemá přízvisko „nejužší“ pro nic za nic.

Široký je jen 70 centimetrů, a proto je nutné, aby na jeho provoz dohlížel semafor. A to na obou stranách. Chodecká zácpa není totiž v bezejmenné pražské uličce nic neobvyklého.

Kromě toho, že je v ní extrémně těsno, je také poslední zachovanou požární cestou na Malé Straně.

Centrum umění

Lobkowiczký palác na Pražském hradě již hostil řadu významných českých kulturních a historických událostí. Nachází se v areálu Pražského hradu a je součástí světového dědictví UNESCO. Dříve byl pražským sídlem Lobkowiczkých knížat.

Muzeum Lobkowiczkého paláce představuje světoznámé obrazy Bruegela, Canaletta, Velázqueze a dalších; sbírku keramiky za posledních pět století; unikátní sbírku zbraní a brnění;

a anotované partitury mnoha světových skladatelů, včetně Haydna, Mozarta a Beethovena.

Lesopark Cibulka

Chcete si odpočinout a v klidu se projít? Park Cibulka je k tomu ideální.

Centrem rozsáhlého parku je bývalá hospodářská usedlost, která byla později přestavěná na zámeček, z něhož je dnes bohužel už jen chátrající ruina, i když noví majitelé se snaží o jeho obnovu.

Zastavit se můžete u Čínského pavilonu a užít si výhled na park, o pár set metrů dál je kamenná rozhledna, vybudována jako umělá hradní zřícenina. Výhled opět stojí za to, nejlépe vidět je areál nemocnice Motol. Pokračujte v procházce dál a najdete tu i malé jezírko či poustevnu.

Zvířátka na Karlštejně

Zhruba 25 kilometrů jihozápadně od Prahy se nachází městys Karlštejn, a v něm Zoopark, kde se bude líbit nejen rodinám s dětmi. Pobývá tu totiž řada exotických zvířat, jako jsou velbloudi, lamy, zebry nebo pštrosi.

Nouze nebude ani o pohled na kočkovité šelmy – zejména levharta skvrnitého a populárního bílého lva Leona. Aby veškerá zábava neprobíhala jen skrze „sklo“, mohou se děti pod odborným dozorem svézt na poníkovi nebo na velbloudovi. Fotka na památku je samozřejmostí.

Gotická Barbora

Kutná Hora – to nejsou jenom mince nebo legendární kostnice. Vyniká totiž i sakrálními stavbami. Unikát zahalený do gotiky byl založen ve 14. století a s historickým jádrem města je zapsán na seznamu památek UNESCO. Původně byl chrám sv.

Barbory zamýšlen coby veliká reprezentativní stavba, která měla dosahovat dvojnásobku dnešní délky. Nádherné interiéry je možné si prohlédnout individuálně, kdo ale touží po podrobnějším výkladu, může využít služby průvodce.

Hlavy z pekla

Nedaleko města Liběchov u obce Želízy v okrese Mělník vytesal před 170 lety sochař Václav Levý řadu monumentálních skalních skulptur. Posléze se pro ně vžil název Čertovy hlavy. Ale co víc…

jejich výška je odhadována na zhruba 9 metrů, což je na české poměry poměrně působivé. Kamenní čerti jsou volně přístupní, stačí jen vyrazit po modré turistické značce od obecního úřadu v Želízech. Příjemným bonusem je, že po cestě můžete narazit ještě na Hada a Harfenici.

Medvídci z Večerníčku

Pokud jste fanoušky večerníčkových Méďů, je vaším dalším turistickým cílem Městská hora v Berouně, kde se nachází medvědárium.

Medvíďata Kuba, Vojta a Matěj se narodila v Českém Krumlově, již velice záhy si ale tato trojice „střihla“ hlavní roli po boku Václava Chaloupky. Dnes je ze sympatického tria možno spatřit pouze Kubu, a to podél celého výběhu nebo ze střechy medvědince.

Zatímco Vojta zahynul již v roce 2016, Matěj odešel ve spánku v polovině dubna. Na roztomilosti to ale místu neubírá. Nedaleko odtud je také rozhledna.

Šumění vodopádu

Pokud si chcete odpočinout od shonu města a pravidelné vodní zurčení považujete za uklidňující, doporučujeme vyrazit k Bubovickým vodopádům, které nejdete nedaleko u Berouna. Jde totiž o jednu z nejznámějších přírodních atrakcí na Karlštejnsku.

Jelikož je potok po většinu roku vyschlý, je dobré vyrazit na obhlídku v jarních měsících, v době tání sněhu. Vodopády vás mohou kromě příjemného klidu zaujmout pro několik vápencových stupňů pokrytých mechem, přičemž ten nejvyšší dosahuje dvou metrů.

Nejlépe se k této malé oáze dostanete po modré turistické značce z vesnice Srbsko. Tato procházka vám zabere necelou hodinku, navíc při ní ujdete na 2,5 km.

Zámek dětem

Renesanční zámek Nelahozeves uchovává významnou část rodových Lobkowiczkých sbírek.

Na zámku pořádají prohlídky určené rodinám s dětmi. Děti s pracovními sešity poznávají Lobkowiczské sbírky, zaměření je na historii rodiny Lobkowiczů, výtvarné a hudební umění. Na prohlídku navazuje kreativní dílnička. Tvorba tématicky souvisí se zámeckou prohlídkou.

Přírodní nádhera

Stala se oblíbenou zastávkou trampů, neoficiální nudistickou pláží i námětem strašidelných příběhů. Není to však jen bohatá a trochu ponurá historie, kterou Amerika u středočeské obce Mořina přitahuje návštěvníky jako magnet.

Soustava vápencových lomů, kterých je celkem 19, s průzračnou vodou a systémem podzemních štol totiž vůbec nezestárla. Každý lom má své originální přízvisko, přisouzené právě již zmíněnými trampy. Najdete tu Soví ráj, Jižní Kříž nebo Želvu.

Zdaleka největší pozornosti se však těší trojice Mexiko, Malá Amerika a Velká Amerika.

Keltské dědictví

Hora Velký Blaník je považována za národní symbol naděje a víry v lepší budoucnost. Kromě pověstí, které jsou s tímto místem neodmyslitelně spjaty, vás ale z cestovatelského hlediska jistě zaujme naučná stezka, s jejíž pomocí vystoupáte až na samotný vrchol.

Ještě předtím, než se podíváte do okolí z místní rozhledny, ale překonáte 14 zastavení, která se věnují kulturnímu a přírodnímu dědictví. Na své si tu nepřijdou jen milovníci tajemna, ale i děti, jelikož tvůrci mysleli i na hravé prvky.

Ráj potápěčů

Pro ty, kdo hledají osvěžení v horkých letních dnech máme tip – zatopený lom Bořená Hora. Oblíbený je zejména mezi potápěči, které do zdejších vod láká potopený vrtulník, ale i vrak nákladního a osobního auta.

V „potápěčském menu“ lze ale nalézt také ponory s průvodcem, veškeré vybavení si navíc můžete zapůjčit až na místě. Místní ovšem mysleli i na ty, kdo se rádi kochají nad hladinou, těm jsou zde totiž k dispozici stand up paddle boardy.

Naučně se Sidonií

Mezi Prahou a Táborem, konkrétně ve Vrchotových Janovicích, čeká na nadšené cestovatele naučná stezka poměrně neobvyklého jména – Po stopách Sidonie Nádherné. A její podstata?

Spojení Olbramovic s Vrchotovými Janovicemi a také seznámení s životem baronky Sidonie Nádherné z Borutína, která byla poslední majitelkou místního zámku.

Turističtí zvědavci se ale dovědí perličky ze života dalších osobností regionu, například o básníkovi Rainerovi Mariovi Rilkem.

Výlet na Zahrádku

Kopec Zahrádka nedaleko obce Bohuliby má jednu zajímavost, kterou je přírodní památka Třeštibok se stejnojmennou skalní vyhlídkou. Ta dodnes připomíná doby slavných sázavských vorařů, jimž zdejší silný proud rozdrtil nejeden vor.

Dnes ale toto místo turistům spíše dává, než bere. Třeštibok totiž dokáže své návštěvníky i odměnit zajímavými skalními útvary nebo nádhernými výhledy do kaňonu řeky.

Komu by ovšem tato krása byla málo, může se vydat směrem k Hadímu vrchu, kde jsou výhledy podobně magické.

Minisvět

Na zámku Berchtold si na své přijdou malí i velcí. Zámecký park totiž nabízí prohlídku miniatur známých staveb. Stojí tu malá Červená Lhota, Karlštejn, Trosky a mnohé další.

Děti mohou v parku hledat pohádkové postavičky, prohlédnout si podzemní peklo, perníkovou chaloupku, užít si dopravní a dětské hřiště, velké skákadlo, minizoo, projít si můžete i naučnou stezku kunickou přírodou.

Foto:
Související články
Jen pár kilometrů jižně od Mladé Boleslavi se můžeme pokochat romantickým novorenesančním zámkem Stránov, ale nás dnes bude zajímat jiná památka ležící doslova co by kamenem dohodil od něj. Na trati z Prahy do Turnova tu Strenický potok překlenuje unikátní železobetonový viadukt zapsaný do Seznamu kulturních památek České republiky. Ten v roce 1924 nahradil původní železnou konstrukci, která už
Ještě naposledy zkontroluje zbraň a dá signál parťákovi před ním, že mohou vyrazit. Plán celé akce cvičili několik týdnů. Nemůžou si dovolit sebemenší chybičku, jinak vše přijde vniveč. A hlavně, pověst jejich tajné služby se otřese v základech. S letošním posledním vydáním EPOCHY Speciál zažijete pořádně horké chvilky. Na paškál jsme si totiž vzali operace tajných služeb, kde není o drama, akc
Mňam, pojďte s námi ochutnat speciality Plzeňského kraje! Objevte atmosféru pivnic s výtečnou gastronomií, poznejte delikatesy ze Šumavy i Chodska. Vyhlášené chodské koláče i křimické zelí, špekové a jiné knedlíky, sladké dobroty, to vše můžete ochutnat v tomto regionu. Většina typických chodských jídel je prostá a vychází z nejlevnějších dostupných surovin, především brambor, mouky a zelí. Na
Zatopené lomy jsou malebným cílem výletů a za teplého počasí některé z nich jako bonus nabízejí i koupání v křišťálově čisté vodě. Zatopených lomů máme u nás nespočet. Jsou pohádkově krásné a vynikají průzračnou vodou. Ta je ovšem o poznání chladnější, než na koupališti nebo v rybníku. Lákají všechny milovníky panenské přírody. Ty, ve kterých je dovoleno se koupat, také lidi toužící po soukromí a
Letos jsme měli opravdu krásné léto a tak jsme si všichni plnými hrstmi užívali sluníčka a koupání. Na naší pleti se to ale pochopitelně odrazilo, takže i vy jistě oceníte tipy na domácí bylinkové lázně, s jejichž pomocí můžete hýčkat svou pokožku. Jistě se vám budou hodit i rady, jak uzdravit lámavé nehty a jak čarovat s korektorem. Rovněž vám prozradíme, jak si můžete stále udržet krásný úsměv a
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vychutnejte si Meukow, carský koňak slezských bratrů
iluxus.cz
Vychutnejte si Meukow, carský koňak slezských bratrů
Značka Meukow je známá svou bohatou historií a jedinečnou kvalitou a potěší i ty nejnáročnější znalce. Vyrábí se podle místní tradice a patří k těm nejexkluzivnějším koňakům, které jsou na našem trhu
Zázraky se dějí každý den, můžete je prožít i vy
panidomu.cz
Zázraky se dějí každý den, můžete je prožít i vy
Chcete se dotknout nitra své duše a vydat se na nádhernou cestu k uzdravení na fyzické i emocionální úrovni? Pak by Šamanský Breathwork mohl být pro vás to pravé. Pod vedením zkušených průvodců v naprostém bezpečí prožijete zázračné chvíle, které navždy změní váš život. Možná se ptáte, co že to ten šamanský Breathwork vlastně je?
Ty nejlepší brambory na světě
epochalnisvet.cz
Ty nejlepší brambory na světě
Také si myslíte, že uvařit brambory umí každý? Asi ano, ale aby byly opravdu lahodné, hodí se některé jednoduché triky…Že jsou různé varné typy od A, tedy na saláty, po D na kaši, určitě víte, takže vyberete podle toho, co chcete právě uvařit.   Vařte správně Spousta lidí vaří brambory tak, že nalijí do hrnce
Elegantní exkluzivní župany
rezidenceonline.cz
Elegantní exkluzivní župany
Vyrobené z prvotřídních materiálů, jako jsou hebká bavlna nebo měkké froté, představují symbol pohodlí a elegance. Stylové modely, jež jsou vrcholem sofistikovanosti, nabízejí dokonalý zážitek relaxace nejen po koupeli. TEXT: Blanka Stehlíková, FOTO: archivy firem  
Zikmund Lucemburský: Zasloužil si opovržení Čechů?
historyplus.cz
Zikmund Lucemburský: Zasloužil si opovržení Čechů?
Slavná mše spojená se křtem prince se koná v rozestavěné katedrále sv. Víta v Praze. Římský císař a český král Karel IV. během ní věnuje zdejšímu oltáři sv. Zikmunda 1000 florénů. Právě po tomto světci a zemském patronovi pojmenoval svého novorozeného synka. Už předtím dal na jeho počest ozdobit zlatem a stříbrem tumbu svatořečeného burgundského
Děsivý tanec s mrtvými: Následovala kletba?
epochaplus.cz
Děsivý tanec s mrtvými: Následovala kletba?
Bývalou zaniklou sklářskou ves Hůrka najdeme na Šumavě, asi sedm kilometrů od Železné Rudy. Historie obce se začala psát po roce 1732, kdy byla při sklářské huti Hafenbrändlů založena osada Hůrka, později nazývaná Stará Hůrka. V roce 1766 byla nedaleko založena nová sklárna a místu se začalo říkat Nová Hůrka. V roce 1789 dal Ignác
Dýňové latté po irsku
tisicereceptu.cz
Dýňové latté po irsku
Zahřát se můžete i kávou s kapkou něčeho ostřejšího. Máte-li doma přístroj na espres­so, zkuste si připravit domácí dýňové latté s trochou whisky. Potřebujete ½ dýně Hokkaido 300 ml vody 150 g
Málem to se mnou tedy praštilo
skutecnepribehy.cz
Málem to se mnou tedy praštilo
Já tedy vydržím dost, když na to přijde, ale tentokrát jsem měla namále. Pořád něco chcete a ono to nejde. Anajednou blesk z čistého nebe! Možná už tušíte, že jde o nejdůležitější krok mého života. Ano, svatba. Žili jsme se Davidem několik let, když jsem se zmínila, že by bylo dobré se vzít. „To by bylo,“ souhlasil. A tím
Probíhaly na hradě Wewelsburg temné rituály?
enigmaplus.cz
Probíhaly na hradě Wewelsburg temné rituály?
Poté, co nacistická myšlenka o nadřazenosti Árijců získá na popularitě, rozhodne se vůdce SS Heinrich Himmler (1900–1945) najít sídlo pro zástupce čisté rasy. S tím mu díky své údajné schopnosti nahlí
Ambra: Víc než jen legenda
21stoleti.cz
Ambra: Víc než jen legenda
Má prazvláštní původ, přesto to dotáhla až k pověsti legendy. Nakolik je oprávněná, začala věda ale zjišťovat až dost pozdě. Vorvani, jediný zdroj ambry, byli tou dobou už na vyhubení. Výzkum nepomohl
Kuřecí šátečky s houbami a sýrem
nejsemsama.cz
Kuřecí šátečky s houbami a sýrem
Kuřecí kapsy s houbami a sýrem v listovém těstě jsou lahodnou, ale zároveň i celkem sytou večeří pro celou rodinu. Ingredience: 1 balení listového těsta (cca 275 g) 200 g kuřecích prsou 100 g žampionů 1 červená cibule 100 g sýra (např. mozzarella) 1 lžíce oleje 1 vejce sůl pepř Postup: Předehřejte troubu na 180 °C. Kuřecí prsa a žampiony nakrájejte
Hana Vagnerová: Na založení rodiny holt musí být dva!
nasehvezdy.cz
Hana Vagnerová: Na založení rodiny holt musí být dva!
Už přes tři roky je herečka Hana Vagnerová (41), kterou diváci vídají jako soutěžící v pořadu Možné je všechno, zadaná s francouzským fešákem Nicolasem Escavim (37). Jenže zatímco ona se nechala sl
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz