Město Mnichovo Hradiště leží mezi Mladou Boleslaví a Turnovem, tedy na samém rozhraní Středočeského a Libereckého kraje. Díky dálnici D10 spojující Prahu s Libercem je skvěle dostupné a může být ideálním východiskem pro výlety do Českého ráje.
Návštěvníci tu okusí přátelskou atmosféru někdejšího maloměsta, které v posledních letech roste do krásy, nebojí se moderních technologií a chce vyprávět příběhy!
Kde jinde začít svou prohlídku než na Zámku Mnichovo Hradiště. Perlu barokní architektury obklopuje rozlehlý park plný fotogenických zákoutí, v němž se snoubí geometricky uspořádané záhony růží a tvarovaných dřevin s anglickou částí plnou vzrostlých stromů.
Rozhodnete-li se pro prohlídku zámku, dozvíte se mnohé o šlechtickém rodu Valdštejnů (ve zdejší kapli je pochován známý vojevůdce Albrecht z Valdštejna), o unikátním zámeckém barokním divadle nebo o setkání tzv.
Svaté aliance, tedy panovníků Pruska, Rakouska a Ruska, kteří právě před 190 lety na Hradišti jednali o budoucnosti Evropy. O prázdninách zámek nabízí i speciální dětské víkendové prohlídky a loutková představení.
Ve 2. patře zámku sídlí městské muzeum. V jeho stálých expozicích můžete třeba vystoupat na věrný model Drábských světniček nebo tu navštívit sezónní výstavu věnovanou tradičním řemeslům a mnichovohradišťským řemeslníkům.
Přestože rod Valdštejnů spravoval zdejší panství po tři století, na centrální Masarykovo náměstí shlíží před radnicí socha Václava Budovce z Budova. Proč právě jeho? Budovec vlastnil zdejší panství před Valdštejny a spravoval jej jako příkladný hospodář.
Byl však rovněž vůdčí osobností českého stavovského povstání, a jeho život tak po bělohorské porážce skončil na pražském Staroměstském náměstí rukou kata.
Pomník šlechtice byl součástí náměstí od dramatického roku 1938, za války se jej jen se štěstím povedlo zachránit před roztavením, v 50. letech však musel putovat do exilu – do zámecké zahrady.
Odtud se vrátil až v souvislosti s probíhající revitalizací náměstí v roce 2021. V útrobách sochy bylo během stěhování objeveno pouzdro s dokumenty. Na podrobnosti se můžete zeptat v muzeu.
Plánujete výlet s dětmi? Potom doporučujeme navštívit mnichovohradišťský lesopark. Čeká tu na vás mnich, hejkal, čert a vodník, a to v několikametrovém provedení.
Čtveřice dřevěných soch z dílny řezbáře Tomáše „Bosambo“ Dostála vychází z báchorek a povídaček, které zapsali místní písmáci, a u každé sochy si můžete s pomocí chytrého telefonu vybaveného čtečkou QR kódů přehrát originální příběh.
Sochy lemují spodní cestu lesoparkem nad potokem Nedbalkou. Lesoparkem vede rovněž naučná stezka doplněná úkoly pro děti.
Své putování lesoparkem můžete v horkých letních dnech zakončit koupáním v Jizeře – pokud se na cestu vydáte od fotbalového stadionu, dovede vás pěšina až na přírodní pláž Na Kamínkách, kde v minulosti bývala plovárna.
Disponujete-li vlastním plavidlem, můžete se z pláže vypravit po proudu až k malebnému haškovskému jezu.
A kam dál se vypravit? V parku u nádraží, v prostoru před městským kinem, si můžete posedět na lavičce Václava Havla, na kterou se místní složili, a zavzpomínat na prvního prezidenta České republiky.
Na nároží ulic Lidická a Obránců míru město vloni obnovilo parčík, jehož dominantou je Lidická růže, bronzová plastika, která odkazuje k lidické tragédii a kterou obklopují růže z Růžového sadu míru a přátelství v Lidicích.
Pozvat však můžeme také do okolí města. Doporučujeme výstup na Drábské světničky, na vrch mužský nebo návštěvu některého z řady turistických cílů, jimiž je Český ráj dobře znám. Ne nadarmo se říká, že Mnichovo Hradiště je bránou do Českého ráje…
Podrobné informace získáte při příjemném rozhovoru s pracovníky informačního centra v Poříčské ulici 27 nebo na webu města.
Na aktuální akce se můžete podívat na FB Městské informační centrum Mnichovo Hradiště nebo MIC kontaktovat mailem na infocentrum@klubmh.cz, případně rovnou zavolat na TČ 326 772 464 a 607 015 094.