Chystáte se do Jihočeského kraje? Na výběr máte nespočet zajímavých turistických cílů. Navštivme společně alespoň několik těch, které byste při svých cestách určitě neměli vynechat.
Rožmberk jsou vlastně dva hrady a město. Horní hrad ze 13. století již nebyl po požáru roku 1522 udržován. Zachovala se pouze kruhová věž Jakobínka. Dnešní jádro hradu je původně Dolní hrad ze 30. let 14. století jako zmenšenina dnešního krumlovského zámku.
Později byl ještě přestavován v gotickém, renesančním a novogotice. Na místě původního hradu dnes stojí Nový zámek z 19. století, v němž kdysi bývalo rekreační středisko České pošty.
Ve městě a okolí stojí za návštěvu synagoga či starý a nový židovský hřbitov. Kostel svatého Mikuláše (někdy též kostel Panny Marie) je cenná gotická stavba z roku 1271, přestavěná do dnešní podoby v 15. století.
Uvnitř můžete spatřit třeba krouženou žebrovou klenbu z roku 1488, oltář kostela je raně barokní. Na náměstí stojí kašna a socha sv. Jana Nepomuckého.
Konkurence i pro Prahu
Jedním z hlavních sídel Rožmberků byl původně také Český Krumlov. Dnes je to nejnavštěvovanější tuzemské město hned po Praze. Samotný krumlovský zámek byl zapsán na seznam UNESCO v roce 1992 a je dominantou města a okolí.
Pro děti je v areálu největším lákadlem medvědárium, a kdo má rád divadlo, měl by navštívit pověstné otáčivé hlediště v zámeckém parku, díky němuž jsou diváci v průběhu představení natáčeni směrem k jednotlivým kulisám a scénám.
Atmosféru divadelních her dokresluje okolní zahrada a letohrádek Bellarie. Dalším turistickým lákadlem je kostel sv. Víta. Na hlavním oltáři je obraz. sv. Víta a Panny Marie z druhé poloviny 17. století, jenž se vztahuje k historii zdejšího kláštera jezuitů.
Vstup do památky navíc není zpoplatněn. Další zajímavou památkou Krumlova je morový mariánský sloup na náměstí Svornosti. Historicky významná je také budova radnice ze 16. století. Malovanými dekoracemi a cennými štuky se chlubí několik domů na náměstí.
Třeboň – sídlo posledního Rožmberka
K jižním Čechám patří neodmyslitelně Rožmberkové a jejich záliba v zakládání rybníků. Poslední z Rožmberků, Petr Vok, sídlil až do své smrti v Třeboni, která se stala jeho poslední rezidencí.
Město má historické Masarykovo náměstí, kde na vás dýchne starodávná atmosféra a na oběd zde můžete zajít do hotelu Bílý koníček. Kdysi sloužil jako lovecký palác, kde páni z Růže odpočívali po vydařeném honu a kam vozili své úlovky.
Před čtyřmi lety zde natáčel úspěšný pořad Ano, šéfe Zdeněk Pohlreich. Pokud máte rádi rybí speciality, stačí zajít do restaurace Šupinka za třeboňským zámkem. Můžete si tu pochutnat na rybí polévce, kapřích hranolkách nebo uzeném úhoři.
Samotný zámek má rožmberský a schwarzenberský okruh a v prostorách zámku je i vlastní krčma, kde si můžete vybrat jídlo podle menu ve staré češtině. K městu patří i Schwarzenberská hrobka, klášter augustiniánů, kostel Panny Marie a sv. Jiljí nebo synagoga.
Abyste si všechno v klidu prošli, je určitě vhodné vymezit si na návštěvu Třeboně alespoň několik dní nebo víkend. Ubytovat se můžete i přímo na zámku.
Nepromeškejte výlov rybníků
Procházíte-li se rádi kolem rybníků či máte rádi pochoutky jako kapra s bramborovým salátem, pak byste neměli vynechat každoroční výlovy na Třeboňsku. Největší z vodních nádrží je slavný Rožmberk.
Tato podívaná se koná od října do listopadu každý rok a návštěvníci si na ni mohou zarezervovat místa. Výlovy se konají přibližně od sedmé ráno a po postupném odpouštění vody se ryby pomalu soustředí do loviště, odkud se budou odebírat za pomocí plotů.
K samotnému výlovu se používají již tradičně sítě. Výlovy velkých rybníků jsou spojené s prodejem živých ryb, jejich grilováním a uzením, hudbou a zábavou pro celé rodiny.
Kromě kapra si můžete odvézt domů jakýkoliv jiný druh ryb nebo si je nechat různě upravit.
Úvodní foto: Shutterstock