K nejstarším značeným trasám na Táborsku patří stezka podél břehu řeky Lužnice vedoucí ke zřícenině hradu Příběnice (viz úvodní foto).
První turisté se po ní procházeli už v 19. století.
Svůj věhlas potvrdila i v loňském roce, kdy byla zahrnuta do 55 km dlouhé trasy spojující Planou nad Lužnicí a Týn nad Vltavou, která se ocitla pod názvem „Stezka údolím Lužnice Toulavou“ na seznamu nejlepších stezek Evropy Leading Quality Trails Best of Europe.
Červeně značená stezka z Tábora k Příběnicím měří 12 km a kromě krásných pohledů na řeku a staré mlýny na výletníky čeká i skalní tunel a ochoz kolem Příběnické skály. Nechybí ani infopanely doplněné citáty spisovatele Zdeňka Šmída.
Významná pevnost
Za zmínku stojí i samotné Příběnice, do dnešní doby se dochovala už jen část osmiboké věže a torza hlavních budov, ale kdysi šlo o významnou pevnost, kde byl krátce vězněn i král Václav IV. Zajímavý je i zánik hradu, který nenastal ani požárem, ani následkem škod při dobývání, ale dohodou mezi Rožmberky a táborským svazem o jeho poboření.
Z Příběnic se můžete do Tábora vrátit vlakem či autobusem z 5 km vzdálených Malšic, nebo se vydat po 12 km dlouhé žlutě značené stezce přes Dražičky a Vlčí důl.
Tip navíc: Za přízrakem hradu Borotín
Asi deset kilometrů severně od Tábora nalezneme hrad Borotín. Romantická zřícenina, která se zrcadlí na hladině Starozámeckého rybníka, nese ve svých zdech zvláštní nádech tajemna. To na vás dýchne už při pohledu na dřevěnou sochu zdejší Bílé paní.
Podle pověsti se dcera zdejšího hradního pána zamilovala do chudého mládence, to se ale nelíbilo jejímu otci a našel jí ženicha podle svých představ.
Ten však v den svatby zjistil, že jeho nastávající čeká dítě se svým milým a vztekem ji probodl dýkou. Duše této nešťastné dívky pak byla odsouzena bloudit hradem, dokud nezemře poslední potomek rodu pánů z Borotína. Co je na této pověsti pravdy, těžko říci, ale své kouzlo zřícenina rozhodně má.
Všiml si ho i Karel Hynek Mácha, který nedaleko odtud jezdíval na prázdniny, a Borotín se objevil i v pohádce Honza málem králem.
Dojet se dá až přímo ke zřícenině, kde je menší parkoviště s přírodním povrchem, nebo do obce Borotín, ze které se pak můžete vydat naučnou stezkou J. E. Kypty, která vás seznámí s místní přírodou, kulturou a historií.