Domů     Prokletí devíti křížů: Proč zde auta tak často havarují?
Prokletí devíti křížů: Proč zde auta tak často havarují?

Fabie, která se žene vpřed, míjí žlutou cedulku s označením 168. kilometru dálnice D1. Náhle řidička začne prudce brzdit. Strhává volant, automobil se neklání a se strašlivým rachotem se převrací na střechu.

Několik kotrmelců, během nichž odlétají kusy plechů. Sklo se tříští. Pak se ozve poslední velká rána a je po všem. Vzápětí se ozve skřípění brzd, jak se ostatní řidiči snaží zabránit srážce. Jemné kapičky krve zkrápí betonovou plochu.

Skřípot brzd odeznívá, krajina je náhle ztichlá, tak nepřirozeně oproti předchozímu lomozu. Přijíždějící auta jsou vlastně skoro němá.

Dítě v autě

Krajinou se pak ozývá troubení, v motoru rozbitého vozu něco syčí, k nebi stoupá tenký proužek páry, kola se ještě točí. Roztříštěné sklo je od krve, na několika místech jsou přilepené i blonďaté vlasy.

Na jednom ze střepů je samolepka s nápisem „Dítě v autě“. Přibíhají první lidé, ozývá se křik.

„Zavolejte záchranku!“ V rozbitém autě je ale mrtvé ticho, skřípání otvíraných dveří zní hrozivěji, než když jsme ve škole trápili všechny ostatní skřípáním nehtů po tabuli. Ve vzduchu čpí benzin. Kola převrženého auta se stále točí…

Krvavé prokletí dálnice

Trvá to jen pár minut, a přesto celou věčnost, než je z dálky slyšet siréna. Policejní auto se probíjí ucpanou dálnicí. Jen chvíli po nich přijíždí sanitka. Modré majáčky oslepují, ostrý zvuk houkačky se zažírá hluboko do mysli. Začíná záchranná akce.

Provoz je zastaven, k místu už míří vrtulník s doktorem na palubě. Standardní postup integrovaných záchranných složek. Trvá to jen pár hodin, než dálnice opět proudí a jejími tepnami se řítí desítky aut za minutu.

Alespoň do té doby, než se na tomto poměrně přehledném úseku stane další nehoda. Protože na 168. kilometru dálnice z Prahy do Brna není o nehody nouze.

Lidové pověsti to připisují prokletí, které souvisí se starou legendou o devíti křížích v blízké obci Lesní Hluboká.

Starosta Karel Lupínek
Starosta Karel Lupínek

Smutní svědkové minulosti

Ve stínu lesa u staré cesty jen kousek od dálnice stojí devět dřevěných křížů. Jsou připomínkou dávného mordu – tedy možná. Jsou pravidelně obnovovány – poslední rekonstrukce probíhá v 60. letech, kdy jsou ztrouchnivělé kříže nahrazeny novými.

Při té příležitosti dojde i k položení inženýrských sítí. „Dělníci tam našli kosti,“ prohlašuje starosta Karel Lupínek (*1936). „Děda tehdy volal archeology, ale co se s kostmi stalo, už nevíme.

Stará kronika se ztratila.“ Neví to nikdo, neexistují záznamy o žádném nálezu a ani žádný nález. Moderní archeologický průzkum neodhalí žádné pozůstatky. Je možná právě to důvod, proč se mrtví zlobí?

O koňském handlíři a krásné panně

Na počátku 16. století při cestě domů najde sedlák na cestě polomrtvého a vyčerpaného koňského handlíře. Z dobré křesťanské lásky jej položí na vůz a odveze domů, aby se o něj postaral.

Jeho krásná dcera handlíři přikládá obklady a krmí jej polévkou a mezi oběma mladými lidmi se rozvine vroucí cit. Ale starý sedlák s tím nesouhlasí. „S tímhle chudákem? křičí na svou dceru.

„Jen přes mou mrtvolu!“ Aby rozzuřeného otce uklidnil, vydá se na rok do světa na zkušenou.

Domluvená svatba

Jako v pohádce: „Vrátím se za rok, otče, a přinesu bohatství, abyste se za mne nemusel stydět.“ Jenže sotva zmizí za obzorem, sedlák se pustí do činorodé akce – a najde pro svou dceru vhodnějšího ženicha.

Netrvá dlouho a jak je v té době zvykem, rodiče domluví svým dětem svatbu. Co na tom, že ona ho nechce? V určený den tak vyrazí svatební průvod – nešťastná nevěsta, šťastný budoucí manžel, šťastný otec, svědek a tři družičky. Ale Bůh má s nimi jiné plány než si poslechnout manželský slib.

Mezi dvěma ženichy

O svatbě se dozví i koňský handlíř, který se zrovna vrací domů. Vydá se rychle zpátky v nitru stravován strašlivou zlobou. Rozhodne se vzít osud do vlastních rukou.

Domluví se s jakýmsi lotrem – společně přepadnou svatebčany, všechny kromě nevěsty zastřelí a s dívkou pak uprchnou, aby až do smrti žili šťastně spolu. Ale Bůh sice nemíní poslouchat manželský slib, ale ani se mu nelíbí zbytečné vraždění.

Když se konečně průvodu dočkají, spustí se střelba. Rachot výstřelů doprovází hustá bílá mlha z hořícího střelného prachu. A v mlze snadno střelci přehlédnou, na koho míří. Kromě ženicha a svědků k zemi padá i mrtvá nevěsta. Ani úpěnlivé prosby a modlitby ji nedokážou vrátit zpět mezi živé.

Život za život

Handlíř se vztekle obrátí na svého kumpána. „Tys ji zastřelil, ty lotře!“ křičí na něj. Krčení ramen, mávnutí rukou. Handlíř popadne do rukou nůž a na bývalého kamaráda se vrhne. Udeří dvakrát, třikrát. Je zacákaný krví, která se mísí s jeho slzami.

Sám nad osmi mrtvolami neví, co dál. Život už nemá smysl, o jedinou lásku přišel, stojí teď mimo zákon. Půjdou po něm, a když bude mít štěstí, stráví zbytek života jako vyhnanec v bídě. Nakonec se rozhodne zůstat se svou milou.

Chytí mrtvou krásku za ruku a vrazí si dýku do srdce. Na jejich památku je vztyčeno devět křížů – pod prostředním leží nevěsta, vedle ní pak oba její ženiši.

Handlířův kříž – označující vraha a sebevraha – uhnívá rychleji než všechny ostatní jako připomínka zlého činu.

Prokleté místo

Mniši z blízkého benediktinského kláštera v Rajhradě pravidelně jednou za 100 let tyto kříže světí, aby zabránili zlému. Poslední doklad o svěcení ale pochází z 18. září roku 1887 – tedy přesně před 130 lety.

Může to být jenom náhoda, ale proč by se tolik snažili, kdyby na tomto místě nebylo nic zlého? Spolu s povídačkami a starou pověstí je to tak další střípek, aby lidé věřili tomu, že Devět křížů je prokleté místo.

A jako na potvoru právě tudy vede dálnice, kde o smrtelné nehody není nouze. Přesto realisté a věda mají jiná vysvětlení.

Benediktýnský mnich
Benediktýnský mnich

Mrtví z Napoleonovy armády

Jsou tu ale otázky ohledně kostí pod kříži. Čí jsou dnes už ztracené nebo zničené ostatky vyzvednuté v 60. letech? Historikové se nedomnívají, že by šlo o těla svatebčanů.

„Pravděpodobně jde o nějaké jiné mrtvé, jejichž blízcí využili vhodného místa,“ vysvětlují. „Velmi pravděpodobně jde o nějaké vojáky, snad z napoleonských válek, snad z nějaké jiné války.

Nejspíš někteří z mužů, kteří během cesty zemřeli na nějaké zranění. Pátrání v archivech odpovědi nedává. Zbývají jen domněnky, pověst a paranormální jevy.

Zjevení mrtvých

Podle pověstí se na tomto místě objevuje mrtvá nevěsta. Většinou těm, kteří projíždějí kolem a mají něco společného se svatbou. Novomanželé odjíždějí na svatební cestu k moři, ale jejich dobrodružství končí tragédií u Devíti křížů.

Manželčina poslední slova znějí: „Viděla jsem ji… nevěstu…“ V roce 1989 havaruje vojenský náklaďák, jehož řidič se právě dozvídá o tom, že je jeho snoubenka těhotná.

Jindy zase zničehonic v blízkosti křížů zabrzdí turecký kamion, který se převrátí na bok a vrazí do něj osobní automobil. Turek tvrdí, že přejel dítě v bílém – to samozřejmě nikdo nenajde.

Jiní řidiči, kteří zde havarují, vypráví o černém stínu s křídly, který se zjevuje těsně před čelním sklem.

Ať už jsou tyto historky jakkoliv vymyšlené, je statisticky ověřeným faktem, že v blízkosti Devíti křížů na celkem přehledném úseku dálnice je počet havárií mnohem vyšší než kdekoliv jinde.

Foto: Creative Commons, Autor
Štítky:
Související články
Naše metropole je záhad plná, ostatně o tom se více dočtete na stranách 69 až 72. Jak je to ale vlastně s pražským podzemím? Které legendy se k němu pojí? A je v Praze pod zemí bezpečno? Pekelné Loretánské náměstí Kněžna Drahomíra ze Stodor (877–935) je zpočátku u lidu velmi populární, když ale na ni padne stín viny za vraždu kněžny Ludmily (860–921) a také svatého Václava (907–935/939), mění se
Vojenské auto se kodrcá šumavskými silničkami. „Už abychom to měli za sebou,“ honí se hlavami šesti vojákům a jejich velitelům. Míří do někdejší sklářské osady Hůrka na planině v lese směrem na Hartmanice a Srní. S sebou mají i pořádnou zásobu alkoholu. Čeká je odklízení mrtvol, úkol, který není zrovna příjemný. Píše se rok 1953. Šumavské hvozdy se mění v nepřístupné pásmo, kam komunistická Veřej
V Česku nalezneme nepočítaně míst s magickou energií. Zde jsou další z nich, která mají prý dokonce až léčivou moc! 1 Nedokončený chrám dobije baterky V Panenském Týnci v okrese Louny má původně stát velkolepá stavba chrámu, ta však zůstává nedokončena. Přesto místo i nadále láká mnoho lidí a je důkazem, že není nutná přepychová výzdoba a svaté obrázky, aby byl chrám opravdovým chrámem. Panensk
Česko je bohaté na přírodní krásy, ale i na místa, která jsou spojená s nejrůznějšími záhadami. Jedněmi z takových míst jsou tyto – možná se zde totiž ukrývají cenné poklady! 1 Nacistické zlato od Štěchovic nalezeno? V Hradišťku poblíž Štěchovic se má nacházet obrovské množství cenností. Ty sem zakopou nacisté, když je už jasné, že druhou světovou válku rozhodně nevyhrají. Štěchovický poklad ta
Říká se, že procházka lesem dokáže člověka neobyčejně uvolnit. To však v žádném případě neplatí pro Branišovský les a obzvlášť ne v noci. Řada výpovědí svědků o děsivých a lidským rozumem nevysvětlitelných zážitcích utvořila z tohoto místa legendu a cíl cesty mnoha skupin i jedinců zajímajících se o paranormální jevy. Jedná se pouze o pověry, nebo je les skutečně prokletý? Smíšený Branišovský le
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Brzobohatá už chodí bez manžela! Co se děje?
nasehvezdy.cz
Brzobohatá už chodí bez manžela! Co se děje?
Předávaly se divadelní Ceny Thálie a na slavnostním večeru nechyběla ani Daniela Brzobohatá (45), které předvedla krásnou róbu. K překvapení všech ale dorazila bez manžela Ondřeje Brzobohatého (41
Život jí vzalo její „mládí“
skutecnepribehy.cz
Život jí vzalo její „mládí“
Lenka byla moje kamarádka od střední. Jenže zatímco my všichni jsme dospěli, založili rodiny, ona si stále užívala jako dvacetiletá. A to se jí vymstilo. Na škole jsme byli skvělá parta, dodnes se vlastně vídáme na četných srazech. S žádnou jinou školou to takto nemám. Nejbližší jsem si tehdy byla právě s Lenkou. Zábavná a bezstarostná holka, moc
Jak a kdy myši dobyly Evropu
21stoleti.cz
Jak a kdy myši dobyly Evropu
Myši domácí se poprvé objevily zhruba před 500 tisíci lety, a to na indicko-pákistánském subkontinentu nebo íránské náhorní plošině, později se rozdělily do několika poddruhů. K lidským společnostem s
Uvažujete o sušičce?
panidomu.cz
Uvažujete o sušičce?
Děláte dobře. Sušit nemusíte jen ovoce, jde to i s bylinkami, květinami na pot pouri, masem a samozřejmě houbami. S některými přístroji toho dokážete ještě mnohem víc, třeba vyrobit jogurt, nechat kynout těsto, nebo usušit domácí nudle… Aby vám sušička dělala radost a dobře sloužila, musíte si ji vybrat sobě na míru. Velikost tak akorát
3 období chaosu v dějinách Egypta: Lidé v nouzi jedli vlastní děti
historyplus.cz
3 období chaosu v dějinách Egypta: Lidé v nouzi jedli vlastní děti
Břehy Nilu pokrývají stovky obrovských kamenných bloků. Už od dob Staré říše tu Egypťané budují chrámy, pohřebiště, města i vesnice. Právě Nil a jeho každoroční záplavy jsou totiž klíčem k jejich obživě. Pak ale přijde dramatický zvrat… Kolem roku 2200 př. n. l. se v Egyptě prudce ochladí, což má za následek více než 20letý výpadek pravidelných
Krásy skalních měst – Česká republika
nejsemsama.cz
Krásy skalních měst – Česká republika
Podzim je v plném proudu, tak proč si ho nezpříjemnit nějakým výletem do přírody. Skalních měst je u nás mnoho, hezky rozesetých po celé zemi. Pravčická brána Už dlouho je považována za nejkrásnější přírodní útvar Českého Švýcarska, a je tak pomyslným symbolem celé oblasti nedaleko Děčína. Můžete obdivovat její krásu z okolních vyhlídek, ale i
Nový klenot Four Season v Ósace
epochalnisvet.cz
Nový klenot Four Season v Ósace
Nový hotel prestižní značky se nachází ve 28. patře nově postavené víceúčelové budovy One Dojima od architekta Nikkena Sekkei a nabízí moderní zážitek ve stylu tradičního ryokanu. Celé 36. patro pak bylo vyhrazeno jako wellness zóna a najdete tu také šest originálních restaurací, včetně japonského čajového salonku a kantonské kuchyně.   Klíčové obchodní centrum Japonska
Čočkové ragú se špagetami
tisicereceptu.cz
Čočkové ragú se špagetami
Připravili jsme pro vás ragú s mletým masem, červeným vínem a parmazánem. Suroviny 100 g červené čočky 150 g mletého hovězího masa 4 velká rajčata 2 mrkve 1 velká cibule 3 stroužky česneku
Hebké potěšení z doteků luxusu
rezidenceonline.cz
Hebké potěšení z doteků luxusu
Kvalitní osušky, ručníky či froté pantofle díky své savosti a nadýchané struktuře potěší při každém koupelnovém rituálu, na pláži, v relaxačním centru nebo při sportu. Navíc mohou nejen hygienické oáze dodat nádherné barevné akcenty. TEXT: Blanka Stehlíková, FOTO: archivy firem
SIN uvádí speciální výstavu Objects of Desire
iluxus.cz
SIN uvádí speciální výstavu Objects of Desire
Značka SIN, známá svou inovativní sklářskou technologií Vitrum Vivum, s potěšením představuje exkluzivní prodejní výstavu s názvem Objects of Desire, která potrvá od 21. listopadu do 20. prosince 2024
Berta a Rosa: osudové ženy Emila Holuba
epochaplus.cz
Berta a Rosa: osudové ženy Emila Holuba
Má se z něj stát na otcovo přání doktor. A protože to je hodný chlapec, obětuje svou lásku k archeologii a přírodním vědám a doktorem se opravdu stane. Ale jeho láska k dobrodružství a Africe nezmizí. Jakmile odpromuje, otočí se ke své kariéře zády. „Pojedu do Afriky,“ prohlásí a po třech měsících příprav se vydává na cestu. Je
Největší operní záhady: Prokletá operní díla
enigmaplus.cz
Největší operní záhady: Prokletá operní díla
Kolem oper se točí celá řada záhad. V některých sálech údajně řádí duchové, jistá operní díla prý svým tvůrcům přinášejí nevysvětlitelnou smůlu a návštěva konkrétních představení vás může stát život!
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz