Domů     Prokletí devíti křížů: Proč zde auta tak často havarují?
Prokletí devíti křížů: Proč zde auta tak často havarují?

Fabie, která se žene vpřed, míjí žlutou cedulku s označením 168. kilometru dálnice D1. Náhle řidička začne prudce brzdit. Strhává volant, automobil se neklání a se strašlivým rachotem se převrací na střechu.

Několik kotrmelců, během nichž odlétají kusy plechů. Sklo se tříští. Pak se ozve poslední velká rána a je po všem. Vzápětí se ozve skřípění brzd, jak se ostatní řidiči snaží zabránit srážce. Jemné kapičky krve zkrápí betonovou plochu.

Skřípot brzd odeznívá, krajina je náhle ztichlá, tak nepřirozeně oproti předchozímu lomozu. Přijíždějící auta jsou vlastně skoro němá.

Dítě v autě

Krajinou se pak ozývá troubení, v motoru rozbitého vozu něco syčí, k nebi stoupá tenký proužek páry, kola se ještě točí. Roztříštěné sklo je od krve, na několika místech jsou přilepené i blonďaté vlasy.

Na jednom ze střepů je samolepka s nápisem „Dítě v autě“. Přibíhají první lidé, ozývá se křik.

„Zavolejte záchranku!“ V rozbitém autě je ale mrtvé ticho, skřípání otvíraných dveří zní hrozivěji, než když jsme ve škole trápili všechny ostatní skřípáním nehtů po tabuli. Ve vzduchu čpí benzin. Kola převrženého auta se stále točí…

Krvavé prokletí dálnice

Trvá to jen pár minut, a přesto celou věčnost, než je z dálky slyšet siréna. Policejní auto se probíjí ucpanou dálnicí. Jen chvíli po nich přijíždí sanitka. Modré majáčky oslepují, ostrý zvuk houkačky se zažírá hluboko do mysli. Začíná záchranná akce.

Provoz je zastaven, k místu už míří vrtulník s doktorem na palubě. Standardní postup integrovaných záchranných složek. Trvá to jen pár hodin, než dálnice opět proudí a jejími tepnami se řítí desítky aut za minutu.

Alespoň do té doby, než se na tomto poměrně přehledném úseku stane další nehoda. Protože na 168. kilometru dálnice z Prahy do Brna není o nehody nouze.

Lidové pověsti to připisují prokletí, které souvisí se starou legendou o devíti křížích v blízké obci Lesní Hluboká.

Starosta Karel Lupínek
Starosta Karel Lupínek

Smutní svědkové minulosti

Ve stínu lesa u staré cesty jen kousek od dálnice stojí devět dřevěných křížů. Jsou připomínkou dávného mordu – tedy možná. Jsou pravidelně obnovovány – poslední rekonstrukce probíhá v 60. letech, kdy jsou ztrouchnivělé kříže nahrazeny novými.

Při té příležitosti dojde i k položení inženýrských sítí. „Dělníci tam našli kosti,“ prohlašuje starosta Karel Lupínek (*1936). „Děda tehdy volal archeology, ale co se s kostmi stalo, už nevíme.

Stará kronika se ztratila.“ Neví to nikdo, neexistují záznamy o žádném nálezu a ani žádný nález. Moderní archeologický průzkum neodhalí žádné pozůstatky. Je možná právě to důvod, proč se mrtví zlobí?

O koňském handlíři a krásné panně

Na počátku 16. století při cestě domů najde sedlák na cestě polomrtvého a vyčerpaného koňského handlíře. Z dobré křesťanské lásky jej položí na vůz a odveze domů, aby se o něj postaral.

Jeho krásná dcera handlíři přikládá obklady a krmí jej polévkou a mezi oběma mladými lidmi se rozvine vroucí cit. Ale starý sedlák s tím nesouhlasí. „S tímhle chudákem? křičí na svou dceru.

„Jen přes mou mrtvolu!“ Aby rozzuřeného otce uklidnil, vydá se na rok do světa na zkušenou.

Domluvená svatba

Jako v pohádce: „Vrátím se za rok, otče, a přinesu bohatství, abyste se za mne nemusel stydět.“ Jenže sotva zmizí za obzorem, sedlák se pustí do činorodé akce – a najde pro svou dceru vhodnějšího ženicha.

Netrvá dlouho a jak je v té době zvykem, rodiče domluví svým dětem svatbu. Co na tom, že ona ho nechce? V určený den tak vyrazí svatební průvod – nešťastná nevěsta, šťastný budoucí manžel, šťastný otec, svědek a tři družičky. Ale Bůh má s nimi jiné plány než si poslechnout manželský slib.

Mezi dvěma ženichy

O svatbě se dozví i koňský handlíř, který se zrovna vrací domů. Vydá se rychle zpátky v nitru stravován strašlivou zlobou. Rozhodne se vzít osud do vlastních rukou.

Domluví se s jakýmsi lotrem – společně přepadnou svatebčany, všechny kromě nevěsty zastřelí a s dívkou pak uprchnou, aby až do smrti žili šťastně spolu. Ale Bůh sice nemíní poslouchat manželský slib, ale ani se mu nelíbí zbytečné vraždění.

Když se konečně průvodu dočkají, spustí se střelba. Rachot výstřelů doprovází hustá bílá mlha z hořícího střelného prachu. A v mlze snadno střelci přehlédnou, na koho míří. Kromě ženicha a svědků k zemi padá i mrtvá nevěsta. Ani úpěnlivé prosby a modlitby ji nedokážou vrátit zpět mezi živé.

Život za život

Handlíř se vztekle obrátí na svého kumpána. „Tys ji zastřelil, ty lotře!“ křičí na něj. Krčení ramen, mávnutí rukou. Handlíř popadne do rukou nůž a na bývalého kamaráda se vrhne. Udeří dvakrát, třikrát. Je zacákaný krví, která se mísí s jeho slzami.

Sám nad osmi mrtvolami neví, co dál. Život už nemá smysl, o jedinou lásku přišel, stojí teď mimo zákon. Půjdou po něm, a když bude mít štěstí, stráví zbytek života jako vyhnanec v bídě. Nakonec se rozhodne zůstat se svou milou.

Chytí mrtvou krásku za ruku a vrazí si dýku do srdce. Na jejich památku je vztyčeno devět křížů – pod prostředním leží nevěsta, vedle ní pak oba její ženiši.

Handlířův kříž – označující vraha a sebevraha – uhnívá rychleji než všechny ostatní jako připomínka zlého činu.

Prokleté místo

Mniši z blízkého benediktinského kláštera v Rajhradě pravidelně jednou za 100 let tyto kříže světí, aby zabránili zlému. Poslední doklad o svěcení ale pochází z 18. září roku 1887 – tedy přesně před 130 lety.

Může to být jenom náhoda, ale proč by se tolik snažili, kdyby na tomto místě nebylo nic zlého? Spolu s povídačkami a starou pověstí je to tak další střípek, aby lidé věřili tomu, že Devět křížů je prokleté místo.

A jako na potvoru právě tudy vede dálnice, kde o smrtelné nehody není nouze. Přesto realisté a věda mají jiná vysvětlení.

Benediktýnský mnich
Benediktýnský mnich

Mrtví z Napoleonovy armády

Jsou tu ale otázky ohledně kostí pod kříži. Čí jsou dnes už ztracené nebo zničené ostatky vyzvednuté v 60. letech? Historikové se nedomnívají, že by šlo o těla svatebčanů.

„Pravděpodobně jde o nějaké jiné mrtvé, jejichž blízcí využili vhodného místa,“ vysvětlují. „Velmi pravděpodobně jde o nějaké vojáky, snad z napoleonských válek, snad z nějaké jiné války.

Nejspíš někteří z mužů, kteří během cesty zemřeli na nějaké zranění. Pátrání v archivech odpovědi nedává. Zbývají jen domněnky, pověst a paranormální jevy.

Zjevení mrtvých

Podle pověstí se na tomto místě objevuje mrtvá nevěsta. Většinou těm, kteří projíždějí kolem a mají něco společného se svatbou. Novomanželé odjíždějí na svatební cestu k moři, ale jejich dobrodružství končí tragédií u Devíti křížů.

Manželčina poslední slova znějí: „Viděla jsem ji… nevěstu…“ V roce 1989 havaruje vojenský náklaďák, jehož řidič se právě dozvídá o tom, že je jeho snoubenka těhotná.

Jindy zase zničehonic v blízkosti křížů zabrzdí turecký kamion, který se převrátí na bok a vrazí do něj osobní automobil. Turek tvrdí, že přejel dítě v bílém – to samozřejmě nikdo nenajde.

Jiní řidiči, kteří zde havarují, vypráví o černém stínu s křídly, který se zjevuje těsně před čelním sklem.

Ať už jsou tyto historky jakkoliv vymyšlené, je statisticky ověřeným faktem, že v blízkosti Devíti křížů na celkem přehledném úseku dálnice je počet havárií mnohem vyšší než kdekoliv jinde.

Foto: Creative Commons, Autor
Štítky:
Související články
Je to jeden z nejvyšších vrcholů Českomoravské vrchoviny, turistický cíl a poutní místo. Vypravte se na Křemešník za zázračnou studánkou, která má prý řadu výjimečných vlastností. Kousek od Pelhřimova se tyčí vrch Křemešník, který je významným poutním místem. Stojí zde kostel Nejsvětější Trojice, konají se sem náboženské poutě a turisty sem přitahuje Zázračná studánka. [caption id="attachme
Asi kilometr od státního zámku Lemberk se nachází Zdislavina studánka pojmenovaná podle zdejší šlechtičny, která prý měla zázračné nadání uzdravovat nemocné. Voda prý pomáhá dodnes. Česká šlechtična svatá Zdislava (1220–1252) má podivuhodné schopnosti už jako dítě. Stále se prý modlí a chce se stát poustevnicí. Rodiče ji nicméně provdají za Havla z Lemberka (asi 1210–1254) a stává se z ní paní n
Na samém pomezí Českého království, na východním úbočí šumavské hory Strážný, stála od 14. století mohutná pevnost zvaná Kunžvart. V současnosti zbývá z hradu, který patří mezi nejtajemnější místa v oblasti, prakticky jen torzo čtyřhranné věže. Už výstup ke zřícenině (výlet začnete v nedalekém městysi Strážný) je jako z pohádky – cesta se vine lesem lemovaným mechem porostlými balvany, kapradí
Po staletí se lidé v určený čas vydávají na cesty, aby vyjádřili svou víru, modlili se či prosili Boha o odpuštění. Čekají na ně posvátná poutní místa, na nichž stojí slavné kaple, kláštery nebo kostely. Tak jako na Chlumu Svaté Maří na Sokolovsku. Bylo nebylo, kdysi dávno putoval krajem řeznický tovaryš. Únava ho zmohla tak, že na úpatí kopce Chlumu usnul. Když se probudil, našel vedle sebe v lí
Jen o pár kilometrů od Krašova nás uprostřed lesů zaujme vypínající se věž zříceniny hradu Libštejn. Byl založen ve 14. století a svého času býval také proslulým vězením. Pro obléhání však neměl ideální umístění, protože sice stál na vysokém kopci, ale několik ještě vyšších bylo poblíž, takže odtud mohlo nepřátelské dělostřelectvo pálit ostošest. V období vrcholného středověku se hrad skládal z 
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
epochalnisvet.cz
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte?
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me
Morávková drasticky hubne, aby zachránila manželství?
nasehvezdy.cz
Morávková drasticky hubne, aby zachránila manželství?
Co se to děje s oblíbenou herečkou ze seriálu Ordinace v růžové zahradě? Dana Morávková (53) vždy působila dojmem sebevědomé ženy, která by nesklouzla k malichernostem, jako je nesmyslné hladovění v t
Řeka přináší leccos, někdy dokonce i lásku
skutecnepribehy.cz
Řeka přináší leccos, někdy dokonce i lásku
Čas utekl jako voda, s Pepou, o kterého jsem kdysi tak stála, jsme se rozvedli. Byla jsem přesvědčena, že zůstanu sama, ale osud to tak nechtěl. Měl pro mě ještě jednu lásku. Koukala jsem z okna chaty na jez a myslela na to, že čas utekl jako ta voda. Jak je to dlouho, co jsem se na jezu producírovala,
Bodie: Mrtvé město zlata, hříchu a zločinu, kde se zastavil čas
epochaplus.cz
Bodie: Mrtvé město zlata, hříchu a zločinu, kde se zastavil čas
Stovky „městeček duchů“ jsou rozesety po Spojených státech jako památka na období zlaté horečky, ale žádné není tak známé a zachovalé jako Bodie. Toto kdysi největší a nejmodernější městečko v Kalifornii, plné zlata, peněz, hříchu a krve, prožilo jen tři roky slávy, než se propadlo do desítek let úpadku. Dnes, jako národní historická památka, vypadá,
Rusové museli USA uplatit, aby Aljašku koupily
historyplus.cz
Rusové museli USA uplatit, aby Aljašku koupily
Alexandr II. rázuje po místnosti sem a tam. Dobře ví, že mu teče do bot. Řada neúspěšných válek zemi zcela zdecimovala. Dluhy navíc začínají být neúnosné. „Prodejte Aljašku,“ rozhodne nakonec, „stejně slouží jen jako výběh pro lední medvědy!“ V médiích Aljašku označují všelijak – jako velkou zamrzlou hroudu ledu, ledárnu či Sewardovu ledničku. Ve Spojených státech
Z jiné hvězdné čtvrti: Sluneční soustavou prolétá mezihvězdná kometa
21stoleti.cz
Z jiné hvězdné čtvrti: Sluneční soustavou prolétá mezihvězdná kometa
Astronomové oznámili objev teprve třetího známého objektu, který k nám přilétl z jiného hvězdného systému. Tento návštěvník, nově označený jako 3I/ATLAS, byl poprvé spatřen teleskopem v Chile jako nez
Zase to otravné mravenčení. Co když se často vrací?
panidomu.cz
Zase to otravné mravenčení. Co když se často vrací?
Občas se to stane každému. Nohu si lidově řečeno přeležíte a pak vám chvíli na chodidle pobíhají mravenci. Banalita. Jenže co když se mravenčení vrací častěji? Pocit mravenčení nebo brnění je vlastně hlášením, které nám posílají nervy oné partie: Něčím jsme je utlačili, podráždili nebo jim způsobili nedokrvení. To je celkem prostá podstata problému. Složitejší
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.
Přivolejte si malé zázraky
nejsemsama.cz
Přivolejte si malé zázraky
Lidská přání a touhy se po tisíciletí příliš nemění a například snaha získat lásku a vysněného partnera je věčná. Malá domácí magie funguje, ať už si přejete svůj život obohatit čímkoli. Domácí magie je dnes často opomíjena kvůli exotičtějším způsobům čarování. A to je škoda. Kvůli tomu se zapomíná na malá kouzla, která znaly už
Počítač a baterie steré 2000 let. Skutečně existovaly!
enigmaplus.cz
Počítač a baterie steré 2000 let. Skutečně existovaly!
Připadají vám hodinový strojek či baterie jako vymoženosti dnešní doby? Takzvaný počítač z Antikythéry objevil 17. března 1902 řecký archeolog Spiridon Spice (1859–1932) při prohledávání vraku římské
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz