Hamburská čtvrť St. Pauli nemá zrovna nejlepší pověst. V širokém povědomí bývala zapsána především vysokou koncentrací nočních klubů a erotických podniků. Pravda, není jich tu málo, avšak St. Pauli může nabídnout i řadu jiných věcí.
Návštěvník St. Pauli zde nalezne téměř cokoliv, od komerce a erotiky, přes stánky s kebabem a asijské snacky, bary plné manažerů a punkové diskotéky, pospolitost Němců a Turků, až třeba po populární fotbalový klub FC St. Pauli. A k tomu zde vznikne staronová dominanta, která by se dala nazvat zelený bunkr.
I třiasedmdesát let po skončení druhé světové války lze v mnoha německých městech najít památky na tento hrůzný konflikt. V Hamburku to je mimo jiné mohutná protiletecká věž, která dosahuje úctyhodné výšky čtyřiceti metrů.
V roce 1942 ji postavili nuceně nasazení dělníci a ve válečných dobách poskytovala úkryt až 20 000 obyvatel Hamburku. Nyní má mnohem bohulibější využití, slouží totiž kulturním a společenským aktivitám.
Po rekonstrukci z 90. let věž nyní čeká další obměna. Šedivá stavba se oblékne do zeleného a promění se v park, ve kterém bude více než 200 stromů. Věž zároveň ještě naroste, a to o třetinu. Po dokončení rekonstrukce bude měřit šedesát metrů.
Nejen, že ji obalí zeleň, ale v jejich útrobách vzniknou sportovní hala, koncertní síň nebo restaurace.
V projektu je věnována nemalá péče dřevinám, které na věži vyrostou. Ty totiž nemohou být ledajaké, musejí se dobře cítit v klimatických podmínkách severního Německa.
Od moře zde značně fouká, takže stromy musejí být pevné a odolné, aby nedošlo k jejich poškození a pádu z výšky. Kořeny stromů budou na věži navíc ukotveny pomocí speciálních trnů.
Přestavba věže, která získá čepičku v podobě pyramidy, vyjde na 30 milionů euro. Jak to tak ovšem bývá, každý projekt doprovází nějaké problémy. Proti přestavbě protestovala řada místních obyvatel.
Kromě toho, se bude muset celý masiv přestěhovat o půldruhého metru, aby vyhověl stavebním zákonům a po svém zvýšení nestínil okolní domy. Každopádně stavební povolení je již vydané.