Domů     Protržená přehrada uprostřed pohádkové krajiny
Protržená přehrada uprostřed pohádkové krajiny

Při pěším výšlapu v krásné krajině Jizerských hor můžeme nejen obdivovat nedotčenou přírodu, ale vzpomenout i na událost, k níž došlo před více než stoletím. Právě příroda tehdy dala člověku jasně najevo, kdo je tady pánem.

Jizerské hory na sklonku 19. století neustále trpěly přívalovými dešti, které vyvolávaly povodně a působily obrovské škody. Řešením se měla stát soustava přehrad, ale peníze se nakonec našly jen na dvě – na řekách Bílá Desná a Černá Desná.

Stavět se začaly souběžně a propojeny měly být podzemní štolou. Vzhledem k podloží, kdy na pevné skále ležela příliš vysoká vrstva sedimentů, bylo nutné použít metodu sypané hráze.

Ta byla dlouhá 172 metrů, široká přes pět metrů a její výška nad terénem dosahovala až 17,5 metru. Nádrž o objemu 400 000 krychlových metrů zatopila plochu přes 8 hektarů.

Poprvé se nová přehrada dočkala napuštění v červnu roku 1915, i když oficiální kolaudace se obě hotové přehrady dočkaly až o půl roku později. V tu chvíli měla přehrada na Bílé Desné před sebou jen deset měsíců existence.

Voda se valí údolím

V pondělí 18. září 1916, ve chvíli, kdy byla přehrada naplněna jen ze dvou třetin, si kolemjdoucí dřevorubci povšimli nenápadného pramínku vody vytékajícího z hráze. To byla předzvěst katastrofy.

Nepomohlo uzavření uzávěrů a za okamžik už se z pramínku stal gejzír, který metal do okolí písek a kameny. Tím se samozřejmě otvor ve hrázi jen zvětšoval. Ještě kolem čtvrté odpoledne nikdo netušil, k jaké tragédii se schyluje.

Obce pod přehradou dostaly jen upozornění, že „nějaký čas korytem poteče více vody“. Zanedlouho se ukázalo, jak nepřesné toto varování bylo. Hráz přehrady se totiž už za tři čtvrtě hodiny protrhla naplno.

Otvor, kterým předtím vytékal pramínek, teď najednou měřil 18 metrů a dolů se valila vodní stěna, která okamžitě smetla nedalekou panskou pilu s hájovnou. Zásoba kmenů složených u pily pak vodnímu proudu pomáhala ničit vše na jeho cestě ze svahu.

Tragédie pro celou oblast

Stačila pouhá půlhodinka, aby se obří přehrada zcela vyprázdnila. Katastrofa si vyžádala přes šedesát lidských životů, téměř stovka rodin zůstala bez střechy nad hlavou a nezměrné materiální škody museli přijet napravovat vojenští ženisté.

Protržení přehrady znamenalo i prudký pokles životní úrovně v celé oblasti, protože po zničení řady továren přišlo mnoho lidí o práci.

Zoufalý dvorní rada Karel Podhajský, přednosta technického oddělení c. k. místodržitelství, který na stavbě přehrady vykonával vrchní státní dozor, spáchal sebevraždu.

Následný soudní proces se táhl až do roku 1932, ale tribunál nakonec rozhodl, že příčinou tragédie byla geologická porucha v takové hloubce, kde ji ani předběžně provedené sondy nemohly odhalit.

Samozřejmě se okamžitě objevily obavy, v jakém stavu je sesterská přehrada Souš na Černé Desné, která se stavěla navlas stejným způsobem. Byla tedy vypuštěna a zrekonstruována, aby se stejná katastrofa nemohla opakovat.

Balvan ze soudného dne

Přehrada na Bílé Desné se už nikdy nedočkala opravení, ale ze světa zcela nezmizela. Na místě můžeme stále vidět pozůstatky hráze, dosud stojí také šoupátková věž, kterou voda ušetřila a našla si nové koryto podél ní.

Chybí jen její levé křídlo, které proud odnesl až do lesa. Už krátce po svém zániku se přehrada stala cílem zvědavců a místo se brzy proměnilo ve vyhledávaný turistický cíl.

Už v roce 1917 poblíž vznikla turistická chata, která ale vyhořela krátce po druhé světové válce. V roce 1937 byl na místě odhalen památník – pamětní deska vsazená do jednoho z balvanů, který přinesla valící se voda.

„Tento balvan, vlnami přivalený, jest svědkem onoho soudného dne,“ píše se na pomníku. V roce 1996 pak byla protržená přehrada prohlášena za kulturní památku.

Zvonička vztyčená na památku

Kolem nádrže nás od roku 1996 provede kilometrová naučná stezka, která na šesti informačních panelech představuje nejen přehradu včetně dobových fotografií, ale i okolní přírodu. Přímo na místo se autem nedostaneme.

Ke stezce nás ale dovede nejen několik turistických tras i hojně využívaná cyklotrasa. Nejčastěji sem turisté míří z Albrechtic, z Josefova Dolu kolem vodopádů jedlová nebo z osady Jizerka.

Cesty od Albrechtic a z Desné lemuje dvanáct dřevěných soch jako moderní Křížová cesta připomínající dávné události.

Naučná stezka začíná u zvoničky v Desné, která současně znázorňuje výšku hladiny 18. září 1916. Zvonička je vysoká čtyři metry, vytvořil ji v roce 2014 během setkání řezbářů v Desné Lukáš Róka ze Smržovky a zaujme neobvyklým vzhledem.

Připomíná totiž jeden z pokroucených kmenů, které se při tragédii valily v rozbouřených vlnách.

Netopýři mají přednost

Okolí protržené přehrady je dnes pro zájem turistů přizpůsobeno. Lesy byly zbaveny náletových stromů, je tu zřízena pevná lávka spojující oba břehy přehrady a schody pro snadnější sestup k řece, na dno bývalé přehrady.

Do dnešních dnů se dochovala také spojovací štola vedoucí k Soušské přehradě. Tu si oblíbili především netopýři, kteří zde pravidelně zimují a odborníci už tu napočítali jedenáct druhů. Štola je proto od roku 2005 zařazena mezi evropsky významné lokality.

Netopýři s oblibou využívají četné otvory po vrtacích tyčích ve zdech štoly. Dovnitř se ale turisté na rozdíl od nich podívat nemohou.

Kromě toho, že by rušili vzácné netopýry, je to především proto, že štola je stále funkční a může pomáhat regulovat stav vody v přehradě Souš.

Svezení ozubnicovou železnicí

Když už se vydáme do oblasti Jizerských hor, stojí za to poznat unikátní ozubnicovou železnici na trase Tanvald – Kořenov – Harrachov, nejstrmější zubačku s běžným rozchodem v České republice.

Na nejpříkřejších úsecích vlaky zdolávají převýšení jen díky tomu, že ozubená kola lokomotiv zapadají do zubů pásové ozubnice. Takhle tu vlaky jezdí už od roku 1902 a výstavba si tehdy vyžádala proražení čtyř tunelů a vznik několika nových mostů.

Současné lokomotivy se už bez ozubnic obejdou, ale původní historické stroje T426.0 zvané Rakušanka se stále ještě na trať vydávají během nostalgických vyjížděk.

Sezona tu začíná už v sobotu 3. června a pak už mnohé další soboty můžeme historické vlaky nejen spatřit, ale také se v nich svézt.

Na nádraží v Kořenově je vždy připraven bohatý doprovodný program představující nejen unikátní techniku, ale i modelářské dovednosti nebo gastronomické speciality.

Foto: Shutterstock
Štítky:
Související články
Pokud jste o Dačicích dosud neslyšeli, možná je to proto, že prostě nesladíte. Tak či tak toto město, které je kolébkou kostkového cukru, toho nabízí skutečně spoustu a může být skvělým cílem celodenního výletu. Návštěvníka zaujme v první řadě úctyhodná historie tohoto sídla ležícího v okrese Jindřichův Hradec. První zmínky o Dačicích pocházejí totiž už ze 12. století. Časem se město stalo význa
O Praze se říká, že je stověžatá. Ve skutečnosti však má věží ne sto, ale rovnou přes pět set, to jí však na půvabu nic neubírá. Návštěvníky Prahy fascinuje různorodostí domů v pražských ulicích a pro řadu zahraničních turistů je ztělesněním ideálního města, především pro malebné historické centrum. Během více než tisíciletého vývoje vznikly skvělé stavby, z nichž mnohé dnes patří k vrcholným dí
Před sto lety, na Velikonoční neděli roku 1925, byla podle dobových zpráv „odevzdána veřejnosti" jeskyně Balcarka v Moravském krasu. Tehdejší Akciová společnost Moravský kras, která si bohatě zdobenou jeskyni v Ostrově u Macochy vzala do správy, ji zpřístupnila už rok po objevu. Místní rolník a lidovecký poslanec Národního shromáždění Josef Šamalík nejprve 16. června 1923 objevil samostatnou du
Pohled vzhůru po Václavském náměstí najdeme na tisících fotografií, pohlednic i filmových záběrů. Monumentální budova Národního muzea shlíží na rušné prostranství pod sebou už více než sto třicet let a město si bez ní už dávno vůbec nedokážeme představit. Národní muzeum jako instituci měli Češi daleko dřív než budovu, kterou pod tímto jménem známe a která je jedním ze symbolů Prahy. Muzejní ústav
Jizerské hory skrývají mnoho ojedinělých přírodních zákoutí, ale atmosféra, která na návštěvníka dýchne na rašeliništi Na Čihadle, je neopakovatelná. Tady můžeme hledat ducha hor v každé roční době. Rašeliniště jsou důležitou součástí ekosystému v přírodě a Jizerské hory se mohou pochlubit pěknou řádkou takových míst. Mezi nejznámější patří lokalita Na Čihadle v horském sedle na úpatí Sněžných vě
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pláž Dumas: Starodávné pohřebiště, kde mizí turisté
enigmaplus.cz
Pláž Dumas: Starodávné pohřebiště, kde mizí turisté
Tmavá písčitá pláž Dumas se nachází ve státě Gujarat 21 km od města Surat v jižní části Indie. V minulosti na této pláži hinduisté spalovali těla mrtvých. Kremace dle jejich víry umožní duši snáze op
Zdraví začíná uvnitř, dopřejte si očistu
nejsemsama.cz
Zdraví začíná uvnitř, dopřejte si očistu
Když trávicí soustava nefunguje správně, má to vliv i na hmotnost. Pokud byste rádi pár kilo shodili, zahajte teď na jaře očistu těla. Máte problémy se zácpou, plynatostí, průjmy, nebo i depresemi? Příčinu hledejte ve střevech. Nejenže se v nich nachází drtivá většina naší imunity, ale zanesená střeva mají vliv i na váhu a náladu. Od čeho ruce pryč?
Doplatila jsem na svou naivitu
skutecnepribehy.cz
Doplatila jsem na svou naivitu
Byla jsem po rozvodu, sama a nic mě netěšilo. Když přišla má kamarádka s nápadem na společné podnikání, znova mě to nakoplo. A to byla chyba. Radku jsem potkala v pro mne těžké době. Přestěhovala jsem se do nového města a změnila jsem práci. Chtěla jsem opustit starý život, ve kterém bylo hrozné manželství a domácí násilí. Nechala jsem
Okrasa i lék: Odkud pochází nádherný šeřík?
epochaplus.cz
Okrasa i lék: Odkud pochází nádherný šeřík?
Květy šeříku připomínají malé voňavé hvězdičky, které na jaře rozjasňují zahrady a parky. Tento půvabný keř však skrývá mnohem více, než jen krásu a vůni – jeho příběh sahá do dob osmanských sultánů, šeříková esence se využívá v parfémech a některé druhy mají také léčivé účinky. Inspiruje i umělce! Je krásný a jeho opojná vůně
Starověké Benátky ležely v deltě Nilu
historyplus.cz
Starověké Benátky ležely v deltě Nilu
Křivolakými vodními kanály se prodírají malé loďky. Míjejí vznosné budovy, proplouvají pod mosty, až dosednou k molu. Scéna se neodehrává v Benátkách, jak by se mohlo zdát, ale v Herakleionu. Ten si vyslouží řadu přezdívek. Kromě starověkých Benátek se mu říká antický Hongkong nebo egyptská Atlantida…   Stejně jako v případě Tróji i u egyptského
Chvilka jen pro vás: Tipy pro příjemný život v domácnosti a malé radosti
panidomu.cz
Chvilka jen pro vás: Tipy pro příjemný život v domácnosti a malé radosti
Bojíte se mikrovlnky? Pro jedny je to nepostradatelný domácí spotřebič, pro druhé riziko pro zdraví. Přitom technicky vzato používá stejný zdroj pro svoje fungování jako rádia, televizory, mobilní telefony, přístroje GPS nebo třeba hřejivé infralampy a dotaženo do detailů i náš zrak – elektromagnetické vlny delšího rozsahu. Elektromagnetické záření může být skutečně nebezpečné, ale až
Srdeční selhání vyřeší titanové srdce
21stoleti.cz
Srdeční selhání vyřeší titanové srdce
Mnoho lidí se potýká s kardiovaskulárními problémy, přičemž u některých dochází k selhání srdce. Orgánů vhodných k transplantaci není dostatek, nadějí pro čekatele na nové srdce se tak může stát titan
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
iluxus.cz
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
Hodinářská značka Luminox, které důvěřují příslušníci Navy SEALs i dobrodruzi, oznámila své oficiální partnerství s FORCE BLUE, jedinou neziskovou organizací na světě, která přeškoluje a nasazuje býva
Čvančarová přiznala, že je nešťastná?
nasehvezdy.cz
Čvančarová přiznala, že je nešťastná?
Patří mezi atraktivní ženy a o její pozornost by stála spousta mužů. A možná, že brzy dostanou příležitost! Herečka Jitka Čvančarová (47) totiž jasně naznačuje, že její manželství s tanečníkem Petrem
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
rezidenceonline.cz
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
V srdci lyžařského města Aspenu v americkém Coloradu stojí dům, na jehož střeše se nachází rozlehlý luxusní byt, poskytující svým obyvatelům dokonalé místo k životu. Čistý a vzdušný interiér, plynule navazující na terasu, září teplem a třpytivým horským sluncem. Aspen, dnes velmi známé lyžařské středisko obklopené pohořím Rocky Mountains, vznikl původně jako místo těžby stříbra. Během devatenáctého století
Křupavé okurčičky
tisicereceptu.cz
Křupavé okurčičky
Okurková sezona nemusí být nudná, zvlášť, když si můžeme tyhle zelené pochoutky naložit do láku. Potřebujete 400 g okurek 3 kuličky pepře 2 kuličky nového koření 1 bobkový list ½ lžičky hořč
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
epochalnisvet.cz
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz