Odnepaměti běží krkonošskou krajinou dravá říčka, které zdejší lidé vybrali jméno Mumlava. Inspirovali se německým slůvkem murmeln, což znamená mumlat, a přesně takový zvuk slyšeli, když se do tekoucí vody zaposlouchali. A mumlání vody se znásobilo v místě, kde se vrhala z desetimetrové výšky.
Snažit se popsat Mumlavský vodopád je trochu jako vědecky rozebírat Monu Lisu. Stejně bude vždycky nejle
Při pěším výšlapu v krásné krajině Jizerských hor můžeme nejen obdivovat nedotčenou přírodu, ale vzpomenout i na událost, k níž došlo před více než stoletím. Právě příroda tehdy dala člověku jasně najevo, kdo je tady pánem.
Jizerské hory na sklonku 19. století neustále trpěly přívalovými dešti, které vyvolávaly povodně a působily obrovské škody. Řešením se měla stát soustava přehrad, ale peníze s
Památník synagogy a židovského ghetta – epicentrem českolipské židovské čtvrti byla až do roku 1938 synagoga, která nesla osobitý podpis architekta Josefa Goldbacha.
Během Křišťálové noci však došlo k jejímu vypálení a zdemolování. Jako památku nechalo město počátkem 90. let vyrobit první pomník, který je možné spatřit v ulici U Synagogy. Druhý památník město odhalilo roku 2008, a to v těsné blí
O tom, že jsou Jizerské hory jako stvořené pro všechny zimní aktivity, svědčí fakt, že tu byl první vlek postaven už v 50. letech 20. století. Sněhovou nadílku si zde naplno užijí nejen dospělí, ale také děti. Sjezd z kopců však není to jediné, co vás tady čeká. Na své si přijdou i běžkaři a milovníci adrenalinu.
Jizerské hory se z větší části rozkládají v Polsku, ale jejich nejkrásnější část
Vybudovat pyšný a rozlehlý hrad na vysoké skále byl vždycky obtížný úkol. Architekti Vranova však měli na počátku 15. století práci hodně zjednodušenou. Takřka celý hrad už za ně postavila sama příroda.
Hrad na úzkém skalním ostrohu nad řekou Jizerou měl hlídat cestu dole v údolí. Útes široký 25 metrů a dlouhý 400 metrů stavitelé využili takřka beze zbytku a vytvořili tak jednu z největších a n
Vystoupejte v létě na radniční věž v Jablonci nad Nisou! Za jasného počasí
se vám odmění výhledem na Ještědský hřbet, Jizerské hory, Černostudniční
hřbet, Císařský kámen nebo Petřín.
Samotný Jablonec nad Nisou budete mít jako na dlani. Radniční budova procházela v minulých letech rekonstrukcí, kvůli které byla věž pro turisty uzavřena.
[caption id="attachment_74519" align="alignnone" width
Vystoupejte v létě na radniční věž v Jablonci nad Nisou! Za jasného počasí se vám odmění výhledem na Ještědský hřbet, Jizerské hory, Černostudniční hřeben, Císařský kámen nebo Petřín.
Samotný Jablonec nad Nisou budete mít jako na dlani. Radniční budova procházela v minulých letech rekonstrukcí, kvůli které byla věž pro turisty uzavřena.
[caption id="attachment_74437" align="alignnone" widt
Město bižuterie a skla, město sportu, mincovní město či brána do Jizerských hor – to jsou přívlastky, které Jablonec nad Nisou charakterizují. Přijměme pozvání na sever Čech do města v údolí řeky Nisy, jehož historie sahá až do roku 1356, kdy se o něm objevují první písemné zmínky.
Jedno z nejdramatičtějších období zažil Jablonec v dobách 2. světové války. Město bylo ve velkém zasaženo prcháním Č
Tato trasa nás provede po stopách sklářského průmyslu v Jizerských horách, jehož tradice sahá až do 16. století. Našimi hlavními cíli budou sklářské hutě v Bedřichově (pod Lesní chatou), Památník sklářství v Jizerských horách v Kristiánově a Nová Louka. Nasedáme!
Délka trasy: 13,8 km
Náročnost trasy: nenáročná, s menším převýšením
Povrch trasy: zpevněné i nezpevněné komunikace
Doprava: střední
Přes čtyři staletí už je v podstatě jen ruinou. Původní pyšný hrad v lesích proto místo urozených pánů osídlili lupiči, kterým přišly náramně vhod podzemní chodby vyhloubené v okolních skalách. Skrývá se tam stále jejich zlatá kořist?
Říká se, že to, co bylo dosud objeveno v podzemí Frýdštejnského hradu, je jen zlomek rozsáhlého bludiště chodeb, které se pod hradem skrývá. Tak jako u většiny sk