Domů     Protržená přehrada uprostřed pohádkové krajiny
Protržená přehrada uprostřed pohádkové krajiny

Při pěším výšlapu v krásné krajině Jizerských hor můžeme nejen obdivovat nedotčenou přírodu, ale vzpomenout i na událost, k níž došlo před více než stoletím. Právě příroda tehdy dala člověku jasně najevo, kdo je tady pánem.

Jizerské hory na sklonku 19. století neustále trpěly přívalovými dešti, které vyvolávaly povodně a působily obrovské škody. Řešením se měla stát soustava přehrad, ale peníze se nakonec našly jen na dvě – na řekách Bílá Desná a Černá Desná.

Stavět se začaly souběžně a propojeny měly být podzemní štolou. Vzhledem k podloží, kdy na pevné skále ležela příliš vysoká vrstva sedimentů, bylo nutné použít metodu sypané hráze.

Ta byla dlouhá 172 metrů, široká přes pět metrů a její výška nad terénem dosahovala až 17,5 metru. Nádrž o objemu 400 000 krychlových metrů zatopila plochu přes 8 hektarů.

Poprvé se nová přehrada dočkala napuštění v červnu roku 1915, i když oficiální kolaudace se obě hotové přehrady dočkaly až o půl roku později. V tu chvíli měla přehrada na Bílé Desné před sebou jen deset měsíců existence.

Voda se valí údolím

V pondělí 18. září 1916, ve chvíli, kdy byla přehrada naplněna jen ze dvou třetin, si kolemjdoucí dřevorubci povšimli nenápadného pramínku vody vytékajícího z hráze. To byla předzvěst katastrofy.

Nepomohlo uzavření uzávěrů a za okamžik už se z pramínku stal gejzír, který metal do okolí písek a kameny. Tím se samozřejmě otvor ve hrázi jen zvětšoval. Ještě kolem čtvrté odpoledne nikdo netušil, k jaké tragédii se schyluje.

Obce pod přehradou dostaly jen upozornění, že „nějaký čas korytem poteče více vody“. Zanedlouho se ukázalo, jak nepřesné toto varování bylo. Hráz přehrady se totiž už za tři čtvrtě hodiny protrhla naplno.

Otvor, kterým předtím vytékal pramínek, teď najednou měřil 18 metrů a dolů se valila vodní stěna, která okamžitě smetla nedalekou panskou pilu s hájovnou. Zásoba kmenů složených u pily pak vodnímu proudu pomáhala ničit vše na jeho cestě ze svahu.

Tragédie pro celou oblast

Stačila pouhá půlhodinka, aby se obří přehrada zcela vyprázdnila. Katastrofa si vyžádala přes šedesát lidských životů, téměř stovka rodin zůstala bez střechy nad hlavou a nezměrné materiální škody museli přijet napravovat vojenští ženisté.

Protržení přehrady znamenalo i prudký pokles životní úrovně v celé oblasti, protože po zničení řady továren přišlo mnoho lidí o práci.

Zoufalý dvorní rada Karel Podhajský, přednosta technického oddělení c. k. místodržitelství, který na stavbě přehrady vykonával vrchní státní dozor, spáchal sebevraždu.

Následný soudní proces se táhl až do roku 1932, ale tribunál nakonec rozhodl, že příčinou tragédie byla geologická porucha v takové hloubce, kde ji ani předběžně provedené sondy nemohly odhalit.

Samozřejmě se okamžitě objevily obavy, v jakém stavu je sesterská přehrada Souš na Černé Desné, která se stavěla navlas stejným způsobem. Byla tedy vypuštěna a zrekonstruována, aby se stejná katastrofa nemohla opakovat.

Balvan ze soudného dne

Přehrada na Bílé Desné se už nikdy nedočkala opravení, ale ze světa zcela nezmizela. Na místě můžeme stále vidět pozůstatky hráze, dosud stojí také šoupátková věž, kterou voda ušetřila a našla si nové koryto podél ní.

Chybí jen její levé křídlo, které proud odnesl až do lesa. Už krátce po svém zániku se přehrada stala cílem zvědavců a místo se brzy proměnilo ve vyhledávaný turistický cíl.

Už v roce 1917 poblíž vznikla turistická chata, která ale vyhořela krátce po druhé světové válce. V roce 1937 byl na místě odhalen památník – pamětní deska vsazená do jednoho z balvanů, který přinesla valící se voda.

„Tento balvan, vlnami přivalený, jest svědkem onoho soudného dne,“ píše se na pomníku. V roce 1996 pak byla protržená přehrada prohlášena za kulturní památku.

Zvonička vztyčená na památku

Kolem nádrže nás od roku 1996 provede kilometrová naučná stezka, která na šesti informačních panelech představuje nejen přehradu včetně dobových fotografií, ale i okolní přírodu. Přímo na místo se autem nedostaneme.

Ke stezce nás ale dovede nejen několik turistických tras i hojně využívaná cyklotrasa. Nejčastěji sem turisté míří z Albrechtic, z Josefova Dolu kolem vodopádů jedlová nebo z osady Jizerka.

Cesty od Albrechtic a z Desné lemuje dvanáct dřevěných soch jako moderní Křížová cesta připomínající dávné události.

Naučná stezka začíná u zvoničky v Desné, která současně znázorňuje výšku hladiny 18. září 1916. Zvonička je vysoká čtyři metry, vytvořil ji v roce 2014 během setkání řezbářů v Desné Lukáš Róka ze Smržovky a zaujme neobvyklým vzhledem.

Připomíná totiž jeden z pokroucených kmenů, které se při tragédii valily v rozbouřených vlnách.

Netopýři mají přednost

Okolí protržené přehrady je dnes pro zájem turistů přizpůsobeno. Lesy byly zbaveny náletových stromů, je tu zřízena pevná lávka spojující oba břehy přehrady a schody pro snadnější sestup k řece, na dno bývalé přehrady.

Do dnešních dnů se dochovala také spojovací štola vedoucí k Soušské přehradě. Tu si oblíbili především netopýři, kteří zde pravidelně zimují a odborníci už tu napočítali jedenáct druhů. Štola je proto od roku 2005 zařazena mezi evropsky významné lokality.

Netopýři s oblibou využívají četné otvory po vrtacích tyčích ve zdech štoly. Dovnitř se ale turisté na rozdíl od nich podívat nemohou.

Kromě toho, že by rušili vzácné netopýry, je to především proto, že štola je stále funkční a může pomáhat regulovat stav vody v přehradě Souš.

Svezení ozubnicovou železnicí

Když už se vydáme do oblasti Jizerských hor, stojí za to poznat unikátní ozubnicovou železnici na trase Tanvald – Kořenov – Harrachov, nejstrmější zubačku s běžným rozchodem v České republice.

Na nejpříkřejších úsecích vlaky zdolávají převýšení jen díky tomu, že ozubená kola lokomotiv zapadají do zubů pásové ozubnice. Takhle tu vlaky jezdí už od roku 1902 a výstavba si tehdy vyžádala proražení čtyř tunelů a vznik několika nových mostů.

Současné lokomotivy se už bez ozubnic obejdou, ale původní historické stroje T426.0 zvané Rakušanka se stále ještě na trať vydávají během nostalgických vyjížděk.

Sezona tu začíná už v sobotu 3. června a pak už mnohé další soboty můžeme historické vlaky nejen spatřit, ale také se v nich svézt.

Na nádraží v Kořenově je vždy připraven bohatý doprovodný program představující nejen unikátní techniku, ale i modelářské dovednosti nebo gastronomické speciality.

Foto: Shutterstock
Štítky:
reklama
Související články
Poznejte výjimečné místo s architekturou industriálního města v zahradách, s ojedinělým urbanismem a nezaměnitelnou atmosférou. Seznamte se s významnými architekty a urbanisty, jejichž unikátní stavby můžete obdivovat dodnes. Zlínský architektonický manuál – online i off-line průvodce městem. Zlínský architektonický manuál (ZAM) je webová databáze významných architektonických staveb, urbani
Letošní ročník mezinárodního festivalu židovské kultury ŠTETL FEST proběhne v Brně od 29. srpna do 1. září. Přináší pestrý program, který se věnuje mimo jiné také jedné z nejvýznamnějších postav literárního světa – Franzi Kafkovi. Leitmotivem programu je téma „Židovské trauma v umění od Kafky k Barbie“ a hledání identity jednice snažícího se vykročit z uzavřené komunity a zařadit se do většinové
Trochu stranou turistických tras leží atraktivní památka, která připomíná slavné dějiny dolování nerostných surovin a drahých kovů ve Slavkovském lese. Štoly, kamenné síně i podzemní jezírka dotvářejí tajuplnou atmosféru cínového dolu, při níž můžete obdivovat zručnost a píli našich předků. Oblast Slavkovského lesa leží v západních Čechách přibližně mezi městy Kynšperk nad Ohří, Karlovy Vary a
Nejvíce turistů tradičně touží navštívit Prahu, ale přitom stačí mnohdy ujet jen pár desítek kilometrů na kteroukoliv stranu a stejně nevšední zážitky dokážou poskytnout i nejrůznější místa Středočeského kraje. A to beze zbytku platí i pro zážitky kulinářské. Střední Čechy mohou nabídnout gastronomická překvapení takřka na každém kroku. Vydejme se tedy společně alespoň za některými z nich. Poznej
Nová expozice v rodném domě Antonína Dvořáka přivítala první návštěvníky ve zkušebním provozu.  Rodný dům světově proslulého skladatele Antonína Dvořáka v Nelahozevsi má za sebou první týden zkušebního provozu. Jeho součástí je nová expozice, která návštěvníkům umožňuje vcítit se do jedenáctiletého Dvořáka. Ukazuje také, co formovalo skladatelovy hudební začátky, a přibližuje prostředí, ve kter
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Otevřený minimalismus Diablo House
rezidenceonline.cz
Otevřený minimalismus Diablo House
Kancelář Terry & Terry Architecture představila zdařilý projekt v podobě přístavby obytného křídla ke stávajícímu jednopodlažnímu domu. Nový dvoupatrový objem, napojený na původní objekt pod ostrým úhlem, začleňuje obytný prostor do okolí a těží z dalekých výhledů na přilehlé kopce a údolí. Jádro domu, jež zaujímá celkovou plochu 613 čtverečních metrů, je v aktuálním uspořádání
Leoš Mareš by své manželce snesl modré z nebe
nasehvezdy.cz
Leoš Mareš by své manželce snesl modré z nebe
UMarešových nikdy není nuda. Své fanoušky stále baví a ti netrpělivě každý den očekávají, kdy zase Leoš Mareš (48) přijde s nějakou novinkou. Když se nedávno obarvil na blond, lidé nestačili zírat.
Station Anděl na pražském Smíchově právě otevřel
iluxus.cz
Station Anděl na pražském Smíchově právě otevřel
Novinka roku se právě otevřela. Station Anděl na pražském Smíchově láká svou autentickou newyorskou atmosférou, kde chutě neznají mezí evropského kontinentu. Americké receptury, které odpovídají návšt
Chtěli mi vzít milované dítě!
skutecnepribehy.cz
Chtěli mi vzít milované dítě!
Dalo by se říct, že jsem prožila mládí v té nejlepší době. Po revoluci se otevřelo tolik možností. Jenže já na jednu až surově doplatila. Zajímá vás, jak to všechno začalo? Bylo mi 22 a měla jsem kamarádku Karlu, která byla o čtyři roky starší. Dvakrát byla jako au pair ve Velké Británii a lákala
Číhal na Napoleona v Brně tovaryš s puškou?
historyplus.cz
Číhal na Napoleona v Brně tovaryš s puškou?
Vrací se do města až za tmy. Už z dáli Napoleona vítají v Brně dvě zapálené svíce v každém okně. Ne že by Moravané chtěli francouzskému císaři takto vzdát hold. Prostě jim to nařídil… Zvolit správný terén pro zásadní bitvu není jen tak, a proto Napoleon (1769–1821) objíždí v listopadu 1805 okolí Brna, aby si vyhlédl místo chystaného
Havajská technika Ho´oponopono: Klíč k dosažení všeho?
epochalnisvet.cz
Havajská technika Ho´oponopono: Klíč k dosažení všeho?
Nejrůznější alternativní metody určené k osobnímu rozvoji obvykle vychází z východních hinduistických či buddhistických tradic. Ovšem i v jiných koutech světa najdeme postupy, které mají do našeho života přitáhnout pozitivitu a štěstí. Havajská metoda s trochu zvláštním názvem Ho´oponopono je jednou z nich. Skutečně má až zázračné výsledky?   Na terase typického havajského domku sedí muž v bílé košili. Má zavřené
Kazí vám ostruha radost z chůze? Zatočte s ní!
nejsemsama.cz
Kazí vám ostruha radost z chůze? Zatočte s ní!
Mnohdy až nesnesitelná bolest, která se s každým krokem jen stupňuje. Patní ostruha se může ozvat kdykoli a většinou za ní stojí nevhodná obuv, obezita, dlouhodobý tlak a přetěžování. Každodenní zátěž nohou si dříve či později vybere svou daň, ať už se jedná o otoky, křečové žíly, nebo různé výrůstky. Patní ostruha se ale řadí mezi ty nejvíc nepříjemné.
Něco extra: zmrzlina z avokáda
panidomu.cz
Něco extra: zmrzlina z avokáda
Se zmrzlinami se hodně experimentuje, ale právě tato z avokáda není chuťově výstřelkem, ale naopak překvapivě lahodným dezertem. Avokádo má hned dva předpoklady stát se praktickou ingrediencí pro výrobu domácí zmrzliny. Především obsahuje vysoké množství tuku, navíc přirozeně krémové konzistence. K tomu si přičtěte jemnou, lehce trávovou chuť dužiny, která se dá dobře skloubit s
Eduard VIII.: Nekorunovaný mistr průšvihů
epochaplus.cz
Eduard VIII.: Nekorunovaný mistr průšvihů
Je pohledný, charismatický, zcestovalý a jeho styl diktuje módu v ostrovním státě. Pro svou snahu být v první linii si vyslouží i úctu prvoválečných veteránů.   Řeč je o králi Spojeného království a britských dominií a císaři Indie Eduardovi VIII. (1894–1972). Většina lidí si ho ale spojí hlavně s abdikací kvůli fanatické lásce k Američance Wallis Simpsonové (1896–1986). Eduardova
Akademie věd simuluje pobyt na Měsíci
21stoleti.cz
Akademie věd simuluje pobyt na Měsíci
Český záložní astronaut Aleš Svoboda se včera vydal na simulovanou víkendovou misi na Měsíc – s dalšími členy posádky při ní bude provádět různé vědecké a technologické experimenty. Součástí mise je v
Může se člověk sám vznítit?
enigmaplus.cz
Může se člověk sám vznítit?
Může oheň přijít bez varování, zdánlivě odnikud a rozhořet se tak, že během chvilky je z lidského těla hromádka popela? Je spontánní samovznícení reálnou hrozbou? Americký lékař v penzi J. I. Bentl
Asijská kuřecí polévka
tisicereceptu.cz
Asijská kuřecí polévka
Asijská jednoduchá polévka vás rozhodně zahřeje a potěšující navíc je, že ingredience máte vlastně téměř vždy doma. Ingredience rostlinný olej 750 ml kuřecího vývaru 3 mrkve 1 menší pórek 10