Domů     Protržená přehrada uprostřed pohádkové krajiny
Protržená přehrada uprostřed pohádkové krajiny

Při pěším výšlapu v krásné krajině Jizerských hor můžeme nejen obdivovat nedotčenou přírodu, ale vzpomenout i na událost, k níž došlo před více než stoletím. Právě příroda tehdy dala člověku jasně najevo, kdo je tady pánem.

Jizerské hory na sklonku 19. století neustále trpěly přívalovými dešti, které vyvolávaly povodně a působily obrovské škody. Řešením se měla stát soustava přehrad, ale peníze se nakonec našly jen na dvě – na řekách Bílá Desná a Černá Desná.

Stavět se začaly souběžně a propojeny měly být podzemní štolou. Vzhledem k podloží, kdy na pevné skále ležela příliš vysoká vrstva sedimentů, bylo nutné použít metodu sypané hráze.

Ta byla dlouhá 172 metrů, široká přes pět metrů a její výška nad terénem dosahovala až 17,5 metru. Nádrž o objemu 400 000 krychlových metrů zatopila plochu přes 8 hektarů.

Poprvé se nová přehrada dočkala napuštění v červnu roku 1915, i když oficiální kolaudace se obě hotové přehrady dočkaly až o půl roku později. V tu chvíli měla přehrada na Bílé Desné před sebou jen deset měsíců existence.

Voda se valí údolím

V pondělí 18. září 1916, ve chvíli, kdy byla přehrada naplněna jen ze dvou třetin, si kolemjdoucí dřevorubci povšimli nenápadného pramínku vody vytékajícího z hráze. To byla předzvěst katastrofy.

Nepomohlo uzavření uzávěrů a za okamžik už se z pramínku stal gejzír, který metal do okolí písek a kameny. Tím se samozřejmě otvor ve hrázi jen zvětšoval. Ještě kolem čtvrté odpoledne nikdo netušil, k jaké tragédii se schyluje.

Obce pod přehradou dostaly jen upozornění, že „nějaký čas korytem poteče více vody“. Zanedlouho se ukázalo, jak nepřesné toto varování bylo. Hráz přehrady se totiž už za tři čtvrtě hodiny protrhla naplno.

Otvor, kterým předtím vytékal pramínek, teď najednou měřil 18 metrů a dolů se valila vodní stěna, která okamžitě smetla nedalekou panskou pilu s hájovnou. Zásoba kmenů složených u pily pak vodnímu proudu pomáhala ničit vše na jeho cestě ze svahu.

Tragédie pro celou oblast

Stačila pouhá půlhodinka, aby se obří přehrada zcela vyprázdnila. Katastrofa si vyžádala přes šedesát lidských životů, téměř stovka rodin zůstala bez střechy nad hlavou a nezměrné materiální škody museli přijet napravovat vojenští ženisté.

Protržení přehrady znamenalo i prudký pokles životní úrovně v celé oblasti, protože po zničení řady továren přišlo mnoho lidí o práci.

Zoufalý dvorní rada Karel Podhajský, přednosta technického oddělení c. k. místodržitelství, který na stavbě přehrady vykonával vrchní státní dozor, spáchal sebevraždu.

Následný soudní proces se táhl až do roku 1932, ale tribunál nakonec rozhodl, že příčinou tragédie byla geologická porucha v takové hloubce, kde ji ani předběžně provedené sondy nemohly odhalit.

Samozřejmě se okamžitě objevily obavy, v jakém stavu je sesterská přehrada Souš na Černé Desné, která se stavěla navlas stejným způsobem. Byla tedy vypuštěna a zrekonstruována, aby se stejná katastrofa nemohla opakovat.

Balvan ze soudného dne

Přehrada na Bílé Desné se už nikdy nedočkala opravení, ale ze světa zcela nezmizela. Na místě můžeme stále vidět pozůstatky hráze, dosud stojí také šoupátková věž, kterou voda ušetřila a našla si nové koryto podél ní.

Chybí jen její levé křídlo, které proud odnesl až do lesa. Už krátce po svém zániku se přehrada stala cílem zvědavců a místo se brzy proměnilo ve vyhledávaný turistický cíl.

Už v roce 1917 poblíž vznikla turistická chata, která ale vyhořela krátce po druhé světové válce. V roce 1937 byl na místě odhalen památník – pamětní deska vsazená do jednoho z balvanů, který přinesla valící se voda.

„Tento balvan, vlnami přivalený, jest svědkem onoho soudného dne,“ píše se na pomníku. V roce 1996 pak byla protržená přehrada prohlášena za kulturní památku.

Zvonička vztyčená na památku

Kolem nádrže nás od roku 1996 provede kilometrová naučná stezka, která na šesti informačních panelech představuje nejen přehradu včetně dobových fotografií, ale i okolní přírodu. Přímo na místo se autem nedostaneme.

Ke stezce nás ale dovede nejen několik turistických tras i hojně využívaná cyklotrasa. Nejčastěji sem turisté míří z Albrechtic, z Josefova Dolu kolem vodopádů jedlová nebo z osady Jizerka.

Cesty od Albrechtic a z Desné lemuje dvanáct dřevěných soch jako moderní Křížová cesta připomínající dávné události.

Naučná stezka začíná u zvoničky v Desné, která současně znázorňuje výšku hladiny 18. září 1916. Zvonička je vysoká čtyři metry, vytvořil ji v roce 2014 během setkání řezbářů v Desné Lukáš Róka ze Smržovky a zaujme neobvyklým vzhledem.

Připomíná totiž jeden z pokroucených kmenů, které se při tragédii valily v rozbouřených vlnách.

Netopýři mají přednost

Okolí protržené přehrady je dnes pro zájem turistů přizpůsobeno. Lesy byly zbaveny náletových stromů, je tu zřízena pevná lávka spojující oba břehy přehrady a schody pro snadnější sestup k řece, na dno bývalé přehrady.

Do dnešních dnů se dochovala také spojovací štola vedoucí k Soušské přehradě. Tu si oblíbili především netopýři, kteří zde pravidelně zimují a odborníci už tu napočítali jedenáct druhů. Štola je proto od roku 2005 zařazena mezi evropsky významné lokality.

Netopýři s oblibou využívají četné otvory po vrtacích tyčích ve zdech štoly. Dovnitř se ale turisté na rozdíl od nich podívat nemohou.

Kromě toho, že by rušili vzácné netopýry, je to především proto, že štola je stále funkční a může pomáhat regulovat stav vody v přehradě Souš.

Svezení ozubnicovou železnicí

Když už se vydáme do oblasti Jizerských hor, stojí za to poznat unikátní ozubnicovou železnici na trase Tanvald – Kořenov – Harrachov, nejstrmější zubačku s běžným rozchodem v České republice.

Na nejpříkřejších úsecích vlaky zdolávají převýšení jen díky tomu, že ozubená kola lokomotiv zapadají do zubů pásové ozubnice. Takhle tu vlaky jezdí už od roku 1902 a výstavba si tehdy vyžádala proražení čtyř tunelů a vznik několika nových mostů.

Současné lokomotivy se už bez ozubnic obejdou, ale původní historické stroje T426.0 zvané Rakušanka se stále ještě na trať vydávají během nostalgických vyjížděk.

Sezona tu začíná už v sobotu 3. června a pak už mnohé další soboty můžeme historické vlaky nejen spatřit, ale také se v nich svézt.

Na nádraží v Kořenově je vždy připraven bohatý doprovodný program představující nejen unikátní techniku, ale i modelářské dovednosti nebo gastronomické speciality.

Foto: Shutterstock
Štítky:
Související články
Karlovy Vary, to není jen město lázní a léčivých pramenů, ale také porcelánu. Pojem karlovarský porcelán má váhu nejen v ČR, ale také v zahraničí. Abyste se dozvěděli něco více o bohaté tradici místních továren, můžete navštívit některou z výstav, třeba tu v Muzeu Karlových Varů nebo stálou expozici sbírek Střední uměleckoprůmyslové školy. Pokud vás uchvátí spíše křehká krása skla, můžete st
Pokud jste o Dačicích dosud neslyšeli, možná je to proto, že prostě nesladíte. Tak či tak toto město, které je kolébkou kostkového cukru, toho nabízí skutečně spoustu a může být skvělým cílem celodenního výletu. Návštěvníka zaujme v první řadě úctyhodná historie tohoto sídla ležícího v okrese Jindřichův Hradec. První zmínky o Dačicích pocházejí totiž už ze 12. století. Časem se město stalo význa
O Praze se říká, že je stověžatá. Ve skutečnosti však má věží ne sto, ale rovnou přes pět set, to jí však na půvabu nic neubírá. Návštěvníky Prahy fascinuje různorodostí domů v pražských ulicích a pro řadu zahraničních turistů je ztělesněním ideálního města, především pro malebné historické centrum. Během více než tisíciletého vývoje vznikly skvělé stavby, z nichž mnohé dnes patří k vrcholným dí
Před sto lety, na Velikonoční neděli roku 1925, byla podle dobových zpráv „odevzdána veřejnosti" jeskyně Balcarka v Moravském krasu. Tehdejší Akciová společnost Moravský kras, která si bohatě zdobenou jeskyni v Ostrově u Macochy vzala do správy, ji zpřístupnila už rok po objevu. Místní rolník a lidovecký poslanec Národního shromáždění Josef Šamalík nejprve 16. června 1923 objevil samostatnou du
Pohled vzhůru po Václavském náměstí najdeme na tisících fotografií, pohlednic i filmových záběrů. Monumentální budova Národního muzea shlíží na rušné prostranství pod sebou už více než sto třicet let a město si bez ní už dávno vůbec nedokážeme představit. Národní muzeum jako instituci měli Češi daleko dřív než budovu, kterou pod tímto jménem známe a která je jedním ze symbolů Prahy. Muzejní ústav
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Bagetka s plátky hovězí svíčkové
tisicereceptu.cz
Bagetka s plátky hovězí svíčkové
Hovězí svíčkovou známe jako klasický steak, ale věděli jste, že výborně chutná i studená? Třeba v sedviči? Suroviny 250 g hovězí svíčkové 3 lžíce majonézy čerstvá citronová šťáva sůl, pepř 1
Guacamole
nejsemsama.cz
Guacamole
Tradiční pokrm (vyslovuje se waka-moleę) je oblíbený po celém světě. Chutná i jako lehká svačinka. Ingredience na 4 porce: ● 2 avokáda ● 1 lžíce šťávy z citronu ● 1 cibule šalotka ● 1 jalapeňo paprička ● 3 cherry rajčátka ● 1 stroužek česneku ● 1 lžička sušeného koriandru ● sůl Nachos: ● 1 tortilla ● olivový olej ● pečicí papír Postup: Zralá avokáda zbavte slupky a pecky a v
5 objevitelů Austrálie: Snílci, dobrodruzi a vyznavači metody pokus-omyl
historyplus.cz
5 objevitelů Austrálie: Snílci, dobrodruzi a vyznavači metody pokus-omyl
Čluny dorazí na místo. „Isaacu vyskoč,“ vyzve 18letého Isaaca Smitha velitel výpravy. Stopa mladíka je 29. dubna 1770 v zátoce Botany Bay první evropskou, která se otiskla do povrchu nové země. V tomto momentu začíná objevování dosud nepoznaného kontinentu.   Pět mužů, pět cest. Každá jiná, každá nebezpečná a plná dobrodružství. Takové je objevování světa u protinožců.
Jak se mění výroba knih: Od řemesla k průmyslu
epochaplus.cz
Jak se mění výroba knih: Od řemesla k průmyslu
„Kniha je živý tvor,“ říká starý knihař a jemně přejíždí rukou po hřbetu vázané bichle. Ještě v 18. století by měl naprostou pravdu. Každá kniha je tehdy jedinečný originál, vzniká pomalu a s pečlivostí – list po listu, steh po stehu. Knižní blok a desky se vyrábějí společně, vše drží pohromadě jako celek. Až potom
Baroni omezili práva nehodného krále
epochalnisvet.cz
Baroni omezili práva nehodného krále
Král se tváří vznešeně, ale potají skřípe zuby. Historický dokument, jehož platnost právě stvrzuje přiložením své pečeti, mu nadiktovali vzbouřenci z řad vysoké šlechty, kteří o pár dní dříve obsadili Londýn.   Anglie v roce 1199 truchlí i oslavuje současně. Tento svět právě opustil chrabrý král Richard Lví srdce (*1157), ale země vzápětí získává nového panovníka. Stává
Zbrusu nová kolekce hodinek XIIVI v nabídce ateliéru Chronoshop
iluxus.cz
Zbrusu nová kolekce hodinek XIIVI v nabídce ateliéru Chronoshop
Pražský hodinář vystupující pod přezdívkou Beeman udělal ve světě nezávislého hodinářství před několika lety pořádnou paseku. Po dlouhé kariéře v IT  – původně pracoval jako programátor a analytik – s
Asteroid, který vyhubil dinosaury, měl překvapivý vliv na život mlžů
21stoleti.cz
Asteroid, který vyhubil dinosaury, měl překvapivý vliv na život mlžů
Když před 66 miliony let narazil do naší planety asteroid, došlo k vyhynutí asi 70 % živočišných druhů, včetně slavných dinosaurů. Vyhubeni byli i páni druhohorních oceánů, tedy mosasauři, stejně jako
Manželova lest nám zachránila vztah
skutecnepribehy.cz
Manželova lest nám zachránila vztah
Myslela jsem si, že mám svého muže jistého. To já měla vždycky ve vztahu navrch. Byl to šok, když jsem ho viděla s jinou. Musela jsem zasáhnout! Pravdou je, že jsem to přeháněla, nechovala jsem se ke svému muži nejlépe. Láska už vyprchala, občas jsem na svého Jardu zavrčela a občas měl studenou večeři. Byl to tichý
Niccolò Paganini: Ďáblem nadaný bohém?
enigmaplus.cz
Niccolò Paganini: Ďáblem nadaný bohém?
Houslista a skladatel Niccolò Paganini je mnohými považován za největšího houslového virtuosa všech dob. Podle mnohých dodnes nemá konkurenci. Hře na housle se Paganini pod dohledem svého přísného otc
Freddie Mercury dlouhé roky skrýval nemanželskou dceru
nasehvezdy.cz
Freddie Mercury dlouhé roky skrýval nemanželskou dceru
Šokující odhalení otřásá světem fanoušků legendárního zpěváka Freddieho Mercuryho (†45)! Nová biografie s názvem Love, Freddie přináší tvrzení, že se frontmanovi skupiny Queen v roce 1976 narodila n
Luxusní život mezi skalami a mořem
rezidenceonline.cz
Luxusní život mezi skalami a mořem
Pobřeží Indického oceánu bylo výzvou pro architekty ze studia SAOTA, aby projekt luxusní rezidence přizpůsobili okolní dramatické přírodě. Rezidence s přístupem v nejvyšším patře se v pohledu od příjezdové komunikace jeví jako nenápadná stavba. Její tři patra terasovitě klesají směrem k pláži v souladu se svahem obráceným k jihovýchodu. Architekti vyšli vstříc majitelům, kteří si přáli jeden otevřený obývací prostor,
Máte rádi hořčici?
panidomu.cz
Máte rádi hořčici?
Kdo by neměl! Dobrý párek se bez ní vůbec nedá vychutnat. Nejen proto je ale hořčice je v různých obměnách doma prakticky po celém světě. Výchozími surovinami pro výrobu hořčice jsou hořčičné semínko, ocet a sůl. Ovšem není hořčice jako hořčice. Už v základu se hořčice odlišuje podle toho, jaký druh hořčičného semínka se používá. *
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz