Domů     Středočeské výpravy za sladkým potěšením i lahodným mokem
Středočeské výpravy za sladkým potěšením i lahodným mokem

Nejvíce turistů tradičně touží navštívit Prahu, ale přitom stačí mnohdy ujet jen pár desítek kilometrů na kteroukoliv stranu a stejně nevšední zážitky dokážou poskytnout i nejrůznější místa Středočeského kraje.

A to beze zbytku platí i pro zážitky kulinářské.

Střední Čechy mohou nabídnout gastronomická překvapení takřka na každém kroku. Vydejme se tedy společně alespoň za některými z nich. Poznejte sladké i hořké srdce Čech!

Pečení koláčů na zámku Žleby
Pečení koláčů na zámku Žleby

Středočeské sladké mámení

Polabské řepánky

Každá rodina i každý kout naší země si střeží své sladké tajemství a recepty předávané z generace na generaci. Máte rádi řepánky? Kde jinde by se mohly ve velkém péct než v úrodném Polabí, kde se pěstuje cukrová řepa?

Kynuté bochánky plněné nádivkou z cukrové řepy a máku jsou příjemně nasládlé a jejich chuť je skutečně originální. Polabské město Kolín se proslavilo svou královskou historií i cukrovarem.

Ke svážení cukrové řepy z polí do cukrovarů nejen v Kolíně, ale i jinde v okolí sloužila téměř 70 let řepařská drážka, ze které se stala oblíbená turistická atrakce.

Muzeum Rožďalovice
Muzeum Rožďalovice

Rožďalovické rohové koláče

Může být kolář rohový, tedy čtvercového tvaru? V Rožďalovicích může, navíc je bohatě posypaný drobenkou a naplněný pěti druhy náplně najednou. Pochutnejte si na nich v místní cukrárně a pak se poohlédněte po okolí.

Rožďalovice na Nymbursku si dodnes dochovaly urbanistickou podobu konce 18. století. Nepřehlédnutelný je památkově chráněný dům v Husově ulici s podloubím z původní dřevěné zástavby. Dnes v něm sídlí Galerie Melantrich.

Knihovník a archivář Jiří Melantrich, který dostal knihy mezi běžný lid, je bezesporu nejvýznamnějším místním rodákem.

Český Šternberk
Český Šternberk

Šternberské koláče z Posázaví

Jak voní hrad Český Šternberk? Po sladkých koláčích, jejichž vůně se line z pekárny přímo pod hradem a přivábí nejednoho výletníka. Hrad s věží Hladomornou láká turisty jako magnet, mimo jiné pro kontrast strohé gotické stavby a překvapivě zdobených interiérů.

Jižní předsunutá bašta bývala součástí důmyslného opevňovacího systému, dnes nabízí krásné výhledy na řeku Sázavu.

Berounské vočepáky

Už jste někdy jedli koláč promazaný z obou stran? Tradiční berounské koláče, někdy označované jako vočepáky, jsou z jedné strany naplněné makovou náplní a z druhé už podle chuti například tvarohem anebo povidly.

Aby se k sobě nepřilepovaly a také aby vyniklo jejich dvojí plnění, navlékaly se původně na nitě. Při prohlídce města nezapomeňte prozkoumat dochované středověké opevnění a brány.

Beroun je také městem keramiky, kterou můžete celoročně obdivovat v místním muzeu.

Pivovar Kácov
Pivovar Kácov

A jde se na pivo!

Jak chutná zlatý mok v muzeu?

Ve středních Čechách byste tradiční i nově vznikající pivovary a minipivovary jen těžko spočítali. Co takhle užít si pivo jako cestovatelský zážitek a poznat ho všemi smysly?

Přehled si můžeme udělat třeba návštěvou Národního muzea pivovarnictví, které postupně vzniká v ojedinělých autentických prostorách historické sladovny v černokosteleckém pivovaru z roku 1842. Zlatý mok si pak vychutnáte v pivovarské restauraci.

Prohlídka v doprovodu majitele

Sládkové jsou mistři svého řemesla, bez nichž by dobrý český ležák neexistoval. Navštivte kancelář pana sládka v historickém parostrojním pivovaru v Lobči. Poznáte oživlou historii i příběh půltisícileté tradice vaření piva na Kokořínsku.

Zachráněným pivovarem vás provede sám majitel. Prozkoumáte cenné renesanční jádro pivovaru, ocitnete se na humně a v síni někdejšího „ležatého hvozdu“ a zjistíte, proč se říká točit pivo.

Pivovar Kácov
Pivovar Kácov

Kouzelná noc v pivovaru

Ani noc v pivovaru není přání, které by se ve středních Čechách nedalo splnit. V pivovaru v Kácově byl zařízen komfortní hotel.

Ocitnete se přímo uvnitř historické budovy pivovaru z roku 1457, z oken budete mít krásný výhled na řeku Sázavu a exkurze do útrob pivovaru je zážitkem, na který se jen těžko zapomíná.

Městem piva jsou také Velké Popovice, kde v místním pivovaru můžete nejen při exkurzi poznat, jak se pivo vaří, ale dokonce absolvovat školu čepování piva.

Dejte si výtečné Postřižinské!

Pivovarnictví mělo vždy mimořádný přínos pro českou kulturu. U piva se scházely významné osobnosti a tvořily se dějiny. Kde o tom vědí své? V nymburském pivovaru, kde se vaří Postřižinské pivo.

Při exkurzi se dozvíte také o tom, že přímo v pivovaru své dětství strávil slavný spisovatel Bohumil Hrabal. Připomíná ho i pamětní deska, umístěná na jeho přání v místech, kam čurají psi.

Černokostelecký pivovar
Černokostelecký pivovar

Na kole po Pivovarské stezce

Zajímá vás umění českých sládků, pivovarníků a poctivá řemeslná výroba piva, a zároveň jste vášniví cyklisté? Pak právě pro vás vznikla pomyslná Pivovarská stezka, do které se každoročně zapojuje několik středočeských minipivovarů.

Nechte se překvapit, které to budou příští rok, a prozatím se inspirujte letošním výběrem:

Akciový pivovar Libertas v Úvalech, Černokostelecký zájezdní pivovár, Kounický pivovar, Minipivovar Gwern v Nupakách, Pivovar Počerňák v Horních Počernicích, Pivovar Uhříněves, Počernický pivovar v Dolních Počernicích, Říčanský pivovar a Šestajovický pivovar.

Vychutnejte si víno nad soutokem v Mělníku.
Vychutnejte si víno nad soutokem v Mělníku.

Za vinařskou tradicí srdce Čech

Odkaz českých králů

Že před pivem dáváte přednost vínu? Ve středních Čechách žádný problém! Vždyť i zdejší oblast můžeme směle označit za vinařskou.

Vínu se tu odjakživa dařilo především na Mělnicku, kde vinice zakládala už svatá Ludmila a o vinice se tu staral její vnuk Václav, oba patroni vinařů.

Sám Karel IV. sem údajně přivezl nové odrůdy z dalekého Burgundska, když se v Čechách změnily klimatické podmínky a vínu se přestalo dařit. Dnes se tu snoubí historie s moderním pojetím vinařské tradice.

Vinice v Kutné Hoře
Vinice v Kutné Hoře

Výhled do dáli i sestup pod zem

Malebnou dominantu Mělníka tvoří zámek, postavený přímo nad pěkně rostlou vinicí. Už z jeho terasy se naskýtá krásný pohled na posvátnou horu Říp. Vystoupáte-li až do věže sousedního kostela sv.

Petra a Pavla, budete mít ten nejhezčí výhled na soutok řek Labe a Vltavy. Rozhodně byste neměli vynechat sestup do gotických sklepů pod zámkem. Od roku 1753 jsou v majetku Lobkowiczů, stejně jako samotný zámek, a pořádají se v nich degustace.

Do působivého podzemí se dostanete také při exkurzi do regionálního muzea, sídlícího v bývalém kapucínském klášteře na mělnickém náměstí. Vinařská expozice vás s historií místního vinařství dopodrobna seznámí.

V podzemí spatříte také středověkou studnu ze 14. století, která je nejširší studnou v České republice.

Vinice na podzim – Středočeský kraj
Vinice na podzim – Středočeský kraj

Za vínem na všechny strany

Mělnická vinařská podoblast zasahuje také do oblasti kolem Roudnice nad Labem, Kutné Hory, Čáslavi, Karlštejna, Slaného, Klučova i ku Praze. Zakládání vinic a pěstování vinné révy bylo původně vázáno k činnosti klášterů.

Nejinak tomu bylo v Kutné Hoře, kde první vinice zakládali mniši ze sedleckého kláštera. Dnes se za lahodným vínem můžete vypravit do vinných sklepů pod Voršilským klášterem anebo třeba na vinici Pod Barborou v samém srdci města.

V místí části Sedlec, kde mniši pobývali, si nenechte ujít prohlídku slavné kostnice a sedleckého kláštera, na jehož obnově kdysi pracoval i sám mistr Santini-Aichel. Vinici otevřenou veřejnosti si projdete také na okraji královského města Slaný.

Líbit se vám bude i na Karlštejně. Věděli jste, že zdejší Výzkumná stanice vinařská dokonce udržuje část národního genofondu révy vinné České republiky?

Vinné sklepy Mělník
Vinné sklepy Mělník
Foto: www.strednicechy.cz.
Související články
Jen pár minut od rušného centra Prahy se rozprostírá kraj, který jako by vypadl z pohlednice – Dobřichovice. Tato malebná středočeská obec na levém břehu Berounky nabízí všechno, co si náročný cestovatel může přát: harmonii přírody, noblesu historické architektury, vynikající gastronomii i výjimečné možnosti odpočinku a poznávání. Dobřichovice nejsou pouze „předměstím“ metropole. Jsou samostatn
Když stoupáte hustým lesem nad Starým Městem pod Sněžníkem nebo se prodíráte mlhavým ránem Rychlebských hor, krajina tu šeptá. V každém pařezu, v zarostlém sadu, v pokřiveném ovocném stromě, který tu ještě vzdoruje větru, slyšíte ozvěny lidského života, který se ztratil – ale ne docela. Jsou místa, která z map zmizela, ale nikdy nezmizela z paměti těch, kteří jim naslouchají. Jsou to jména jako A
Zajímá vás, co všechno Tomáš a Jan Antonín Baťa ve Zlíně vybudovali? Vydejte se na prohlídku města s novým průvodcem PO STOPÁCH BAŤŮ, při které objevíte výjimečné kouzlo továrního areálu či obytných čtvrtí, ve kterých žili jejich zaměstnanci. Doporučujeme začít ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU (viz úvodní foto), kde sídlí Muzeum jihovýchodní Moravy, jehož stálá expozice "Princip Baťa - Dnes fantazie, zí
Jen dvě stě metrů od brány kladrubského kláštera čeká architektonická zajímavost zcela jiného druhu a o celá staletí mladší. Muzeum československého opevnění Kladruby sestává ze dvou betonových bunkrů vybudovaných v roce 1938. První z nich se podařilo zrekonstruovat do původní podoby tak věrně, že se až zdá, že si posádka jen na chvilku odskočila. Uvnitř byla znovu nainstalována originální výd
Karlovy Vary, to není jen město lázní a léčivých pramenů, ale také porcelánu. Pojem karlovarský porcelán má váhu nejen v ČR, ale také v zahraničí. Abyste se dozvěděli něco více o bohaté tradici místních továren, můžete navštívit některou z výstav, třeba tu v Muzeu Karlových Varů nebo stálou expozici sbírek Střední uměleckoprůmyslové školy. Pokud vás uchvátí spíše křehká krása skla, můžete st
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Grenadina z granátových jablek
nejsemsama.cz
Grenadina z granátových jablek
Grenadina je tradiční sirup vyráběný z granátových jablek, nikoli z třešní, jak se mnozí domnívají. Má sladkokyselou chuť a krásnou červenou barvu. Ingredience na 4 sklenice: ● 1 l čerstvé šťávy z granátových jablek ● 100 g cukru ● šťáva z citronu Postup: Do malého hrnce nalijte šťávu a přidejte cukr. Pomalu zahřívejte a míchejte, dokud se cukr zcela nerozpustí, ale nevařte. Přidejte citronovou šťávu, která zvýrazní chuť a prodlouží
Neznámá ze Seiny: Morbidní múza a ideál krásy
epochaplus.cz
Neznámá ze Seiny: Morbidní múza a ideál krásy
Má jednu z nejznámějších tváří přelomu 19. a 20. století. Básníci ji opěvují, spisovatelům je múzou, pro mnohé je ideálem krásy. A nikdo neví, kdo to vlastně je. Zavřené oči a lehký, téměř neznatelný náznak úsměvu. Tak zůstane navždy zapsána do historie. Tvář neznámé dívky, otištěná pravděpodobně do posmrtné masky, visí kolem roku 1900 jako
Vlastnil Rudolf II. dýku s Caesarovou krví?
historyplus.cz
Vlastnil Rudolf II. dýku s Caesarovou krví?
Do „třináctých“ komnat Rudolfa II. nahlédne jen málokdo. Augšpurský obchodník Hans Kraft je jedním z vyvolených. „Teď se můžete chlubit tím, že jste viděl, co mnoho jiných ne,“ usměje se na něj císař, když ho provází mezi policemi své kunstkomory. Kraftovi se doslova tají dech. Pravda, obdobných sbírek existuje v Evropě celá řada, jen namátkou vévodská
Zachraňte koně! Příběh chovatelského klenotu pražské zoo pokračuje
21stoleti.cz
Zachraňte koně! Příběh chovatelského klenotu pražské zoo pokračuje
Psalo se 28. září 1931. Den, který navždy změnil osud jednoho druhu. V pražské Troji se slavnostně otevřela nová zoologická zahrada. Pro mnohé jen další zábavné místo pro rodinné výlety. Kdo by si teh
Botanická pozvání pozvání na výlet
panidomu.cz
Botanická pozvání pozvání na výlet
Je tu jaro a s ním první nesmělé kvetení. Jestli se už nemůžete dočkat, až se vaše zahrádka oděje do barev, vydejte se do některého parku nebo botanické zahrady. Je jich po Čechách víc, takže si určitě vyberete. Americká zahrada Najdete ji v západočeském kraji nedaleko Chudenic jen pár kilometrů do Klatov a výlet určitě bude stát
Pečené kuřátko na citrónech a česneku
tisicereceptu.cz
Pečené kuřátko na citrónech a česneku
Možná jste dosud neobjevili kouzlo kuřecího masa ovoněného pečeným citronem. Teď máte ale příležitost. Ingredience 1 celé kuře 2 cibule 2 celé citrony 5 stroužků česneku hrst tymiánu nebo ro
Nové hodinky Omega Seamaster Diver 300M: Oranžový symbol hloubek
iluxus.cz
Nové hodinky Omega Seamaster Diver 300M: Oranžový symbol hloubek
Za posledních dvacet let se oranžová barva stala synonymem pro potápěčské hodinky značky Omega – nejen díky své vysoké viditelnosti pod vodou, ale i jako výrazný estetický prvek. Tato výrazná barva se
Chybí Peštové a Haberovi doma jiskření a vášeň?
nasehvezdy.cz
Chybí Peštové a Haberovi doma jiskření a vášeň?
Zatímco Daniela Peštová (54) chce problémy řešit a mluvit o nich, její partner Pavol Habera (63) veřejně přiznal, že ho to nezajímá. Podřezal si pod sebou větev a dočká se rozchodu? Následující týd
Smrtelná tragédie v Le Mans: Zaúřadoval nezvratný osud?
enigmaplus.cz
Smrtelná tragédie v Le Mans: Zaúřadoval nezvratný osud?
Ochozy kolem závodního okruhu ve francouzském Le Mans, kde se jezdí známý 24 hodinový závod, jsou plné lidí. V kalendáři je psaný 11. červen roku 1955 a závod byl zhruba před dvěma hodinami odstartová
Moudrá sova mi přináší štěstí
skutecnepribehy.cz
Moudrá sova mi přináší štěstí
Měla jsem krátce před maturitou a byla jsem nervózní. Sova v mém snu mi poradila, na jakou otázku se mám připravit. Ten sen se mi zdál ve škole před maturitou. Seděla jsem na břehu řeky, kam jsem chodívala s dědečkem na ryby. Seděla jsem tam sama, děda byl už po smrti, a mně se v tom snu po
Vana – královna relaxačního prostoru
rezidenceonline.cz
Vana – královna relaxačního prostoru
Na následujících stránkách vám chceme představit tradiční koupelnu v netradičním pojetí. Zařizovací předměty se netísní v malé místnosti bez oken, ale jsou součástí relaxačního prostoru. Opravdovou královnou koupelny se stává vana, volně stojící uprostřed prostoru. Nejenom že je pohodlně přístupná ze všech stran, zároveň dokonale vyniknou její ladné linie. Hitem posledních let se staly tradiční tvary, různé
Záhada jediné vraždy na jižním pólu
epochalnisvet.cz
Záhada jediné vraždy na jižním pólu
Polární stanice Amundsen-Scott je umístěná 100 metrů od jižního pólu. Polárníci zde tráví čas už od roku 1956, kdy první budovy postaví osmnáctičlenná skupina amerického námořnictva.   Od té doby zde léto tráví přes 200 výzkumníků, v zimě je zde jen něco mezi 50 a 90 lidmi. Taky není o co stát, průměrná teplota je přes
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz