Domů     Provence s vůní levandule
Provence s vůní levandule

Zavřete-li oči a řekněte si potichu Provence, určitě se vám vybaví vůně levandule a koření, vynikající víno, úchvatné pláže, historie a umění na každém kroku. Je to jako sen.

A co kdybyste tenhle sen v budoucnu proměnili ve skutečnost? Můžeme vám slíbit, že na tuhle cestu nikdy nezapomenete, stejně jako na levandulovou vůni.

Pokud jste totiž nezastihli tenhle kraj právě ve fialovém hávu, stejně vás bude její vůně provázet přinejmenším v místních tradičních produktech ať už je to zmrzlina nebo známé pytlíčky do skříní nebo pod polštář.

Kraj, kde vane mistral

Slunečný kraj zvaný Provence je součástí regionu Provence-Alpes-Côte d’Azur v jihovýchodní Francii a povídá se, že když Bůh tuto zemi stvořil, na Provenci rozhodně nešetřil.

Najdete tu hory, hluboké kaňony, úrodné vinice, dlouhé kilometry pobřeží a městečka, kam byste se hned odstěhovali, kdyby to trochu šlo. Ale aby vše nebylo jen zalito všudypřítomným sluncem, také tu zažijete mistral.

Tento velice silný a chladný vítr ze severozápadu získal jméno po provensálském lyrickém básníkovi, ale moc poetický není. Dokáže strhávat střechy, ničit úrodu a bohužel vane tímto krajem kolem 100 dní v roce.

Místní dokonce kvůli mistralu nedávají na severní stranu svých domů okna. Prý by se nedoplatili za sklenáře…

Malířská inspirace

Milovníci výtvarného umění jistě vědí, že v Provenci tvořili Matisse, Renoir, Picasso, Chagall nebo Cézanne. Ale určitě se budete chtít vydat po stopách toho, který zde prožil plodné a dramatické období života Vincenta Van Gogha.

V městečku Arles se usadil na dva roky a namaloval tu jedny z nejznámějších obrazů: Pokoj v Arles, Hvězdná noc, Žlutý dům nebo autoportrét s uříznutým uchem. Ano právě tady se odehrála osudná hádka s Paulem Gauginem, po níž došlo k tragédii.

A když už tu budete, projděte se labyrintem úzkých uliček v centru. Zas vidění stojí i oválný amfiteátr z 1. století, který patří k největším v celé Galii. Měří 136 metrů a pojal 21 000 diváků. Samotná aréna byla vytesána do skály.

Ve středověku přistavěli měšťané věže a zdi a z amfiteátru udělali téměř pevnost. Římany připomíná např. také dodnes používané divadlo, zbytky Fóra nebo lázní.

Na bujabézu do Marseille

Nejstarší francouzské město, hlavní město Provence, nejdůležitější přístav… Všemi těmito nej se může chlubit jihofrancouzské město Marseille, které bylo založeno kolem roku 600 ještě pod názvem Massalie.

Dnes se do tohoto prosluněného kosmopolitního města můžete vydat jak lodí po Středozemním moři, tak i letecky či z Paříže vlakem TGV. Město chrání bazilika Panny Marie Strážné, Nȏtre Dame de la Garde s bronzovou sochou madony s ježíškem na vrcholu.

Od katedrály se pak dostanete malebnými úzkými uličkami do starobylé čtvrti Le Panier, což znamená košík. Typická kouzelná zákoutí vám dovolí nahlížet do otevřených dvorů či pozorovat místní při polední siestě, jak popíjejí pastis.

Město toho nabízí daleko více, ale pokud máte s sebou muže, asi budete muset absolvovat prohlídku jednoho z největších evropských stadionů, Stade Vélodrome. Ten má kapacitu 60 000 diváků a je domácím hřištěm fotbalového týmu Olympique Marseille.

A jak jsme to mysleli s tou bujabézou? Přece byste si neodpustili návštěvu přístavu, kde najdete také množství restaurací, které vaši chuť na tuto typickou lahůdku jistě uspokojí. Pak se můžete třeba vydat lodí na ostrov Iff. Něco vám to připomíná? Ano, tady byl vězněn hrdina románu Alexandra Dumase Edmond Dantes.

Na avignonském mostě se tančí…

Tuhle písničku znají snad všichni, kteří se jen letmo dotkli francouzštiny. A určitě není jediným důvodem, proč navštívit Avignon. Kráčela tudy moc zajímavá historie. V roce 1309 král Filip IV. Sličný dosáhl toho, že se stal Avignon sídlem papežů.

Sídlilo jich tu celkem sedm, než se v roce 1377 vrátil Řehoř XI. do Říma. Pak nastalo církevní schizma, jeden papež sídlil v Římě, ale zvolen byl i protipapež, který zůstal v Avignonu.

Dél už si to můžete nastudovat sami při prohlídce monumentálně vyhlížejícího gotického paláce, který měl sloužit jako pevnost. Prohlídka interiéru stojí za to, i když se z původního vybavení zachovalo jen několik fresek a soch.

Působivý je totiž i dojem z prostoru. K vidění je tu Starý palác (Vieux Palais), Nový palác (Palais Neuf), Papežská věž, Pokladnice a několik kaplí. Zachovalé fresky jsou dílem italských umělců Simone Martiniho a Mattea Giovannettiho. A ten most?

Po ničivých povodních 1668 zbyly z 22 oblouků jen čtyři. Ale zatančit si můžete i tak.

Grasse, město parfémů

Pokud je vám blízký výrok královny módy Coco Chanel: „Žena, která nenosí parfém, nemá budoucnost,“ musíte zajet do Grasse. Proslulí výrobci parfémů Fragonard, Molinard, Galimard a další sem přilákají tisíce milovníků vůní ročně.

Tady všechny ženy zjistí, že i továrna může být krásná. Mezinárodní muzeum parfémů sídlí ve čtyřech symbolických budovách města: v domě Pontevès, v bývalé parfumerii Hugues-Aîné, ve staré budově Pélissier a v zahradě pomerančovníků.

A pokud by vám výklad o historii a výrobě nestačil a chtěli byste si vyzkoušet, jací byste byli parfuméři, můžete si v sídle značky Galimard na ulici de Pégomas kousek od centra ve Studiu des Fragrances koupit za 45 eur kurz výroby parfémů, a vytvořit vlastní parfém. Ten si pěkně pojmenujete a odvezete domů.

Souvenir, souvenir

V Provence se vyrábí velké množství tradičních produktů.

Ať už se jedná o mandlovou cukrovinku calisson, lákavě vypadající kandované ovoce, marseillská mýdla nebo třeba populární koření Herbes de Provence, provensálské bylinky, které nesmí chybět v kuchyni žádné hospodyňky a které jsou jedním z těch produktů, které proslavily Provence po celém světě.

A možná nevíte, že ty pravé Herbes de Provence pyšní ochrannou známkou. V takovém případě musí obsahovat přesný poměr jednotlivých bylinek: 26 % rozmarýny, 26 % dobromysli, 26 % saturejky, 19 % tymiánu a 3 % bazalky. A zapomenout bychom neměli ani na víno.

Pro našince asi nejznámější je Chateauneuf-du-Pape, ale stojí za to vyzkoušet i muškátové zlaté dezertní víno s chutí sladkých pomerančů Beaumes-deVenise nebo Rasteau.

Text: Eva Hořánková, france.fr

Foto: france.fr, Shutterstock

Foto: PX FUEL, Shutterstock
Štítky:
Lokalita:
Související články
Máte rádi pohodu u bazénu a vodní radovánky ať už s dětmi, nebo bez nich? V tom případě se na Slovensku budete cítit jako doma. V zemi se totiž můžete vypravit až do 40 termálních koupališť, lázní a aquaparků. V tamních léčivých pramenech zaručeně naberete energii. Mrtvé moře v srdci Slovenska Na jižních výběžcích Pohronské pahorkatiny můžete najít jednu z nejstarších obcí na Slovensku. Vesnice
Takovým se zdál ostrov Hispaniola v roce 1492 Kryštofu Kolumbovi, když jej objevil. A věřte nám, že, i vám se tu bude líbit. Dominikánská republika, zabírá přibližně dvě třetiny ostrova a je po Kubě druhou největší zemí v Karibském moři, kde se hovoří španělsky. A proč právě sem míří po celý rok řada turistů? Každý tu najde něco – nekonečně dlouhé písečné pláže, místa lákající k potápění, ale i t
Praha, dne 15. dubna 2025 – Německá pohádková stezka (Deutsche Märchenstraße), jedna z nejmalebnějších turistických tras v Německu, slaví své 50. výročí. Tato ikonická cesta spojuje desítky historických míst, která inspirovala pohádky bratří Grimmů a oživuje kouzlo klasických příběhů, které znají celé generace dětí i dospělých. Jubilejní rok přinese řadu speciálních akcí, které umožní návštěvníkům
Je ideálním místem pro exotickou dovolenou. Na své si zde přijdou zamilované dvojice, rodiny s dětmi i vášniví golfisté. Dovolenou můžete strávit na jednom místě, nebo do ní zakomponovat sousední ostrov Reunion. Na Mauriciu se rozhodně nebudete nudit.   V  Indickém oceánu existuje ostrov, který vaše sny může změnit ve skutečnost. Po celý rok zde panují tropické teploty a slunečné počasí, dlouh
Rodné město Mozarta ležící uprostřed krásné přírody vám nabízí nejen silné kulturní zážitky, ale také skvělý relax uprostřed krásné přírody. Město bylo založeno v roce 696 jako sídlo biskupa. V historickém centru najdete četné kostely, klášter Sankt Peter s kostelem Sankt Peter, Benediktýnský ženský klášter Nonnberg s klášterním kostelem Nonnberg nebo třeba Kollegienkirche. Nejznámější sakrá
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Lenin: mistrovské dílo balzamovačů, Nebo precizní podvod?
enigmaplus.cz
Lenin: mistrovské dílo balzamovačů, Nebo precizní podvod?
Rudé náměstí v Moskvě je 19. března 1934 plné návštěvníků, z nichž většina míří do mauzolea ruského komunistického politika Vladimira Iljiče Lenina (1870–1924). Společně s davem pomalu kráčí i 46letý
Japonci nedobyli Koreu ani na druhý pokus
historyplus.cz
Japonci nedobyli Koreu ani na druhý pokus
Korejské námořnictvo utrpělo v bitvě u Pusanu strašlivý debakl, zbyla mu jen hrstka lodí. Admirál I Sun-sin, jemuž král opět svěřil nejvyšší velení, se přesto nevzdává. Znovu prokáže své výjimečné schopnosti. Střetne se s velkou japonskou přesilou a slavně zvítězí! Hospodařit na malém kousku půdy jako jeho otec nebude. Dospívající Hidejoši Tojotomi (1537–1598) z rodné
Chvilka jen pro vás: Tipy pro příjemný život v domácnosti a malé radosti
panidomu.cz
Chvilka jen pro vás: Tipy pro příjemný život v domácnosti a malé radosti
Bojíte se mikrovlnky? Pro jedny je to nepostradatelný domácí spotřebič, pro druhé riziko pro zdraví. Přitom technicky vzato používá stejný zdroj pro svoje fungování jako rádia, televizory, mobilní telefony, přístroje GPS nebo třeba hřejivé infralampy a dotaženo do detailů i náš zrak – elektromagnetické vlny delšího rozsahu. Elektromagnetické záření může být skutečně nebezpečné, ale až
Bez léků se Locklear už nikdy neobejde
nasehvezdy.cz
Bez léků se Locklear už nikdy neobejde
Doby, kdy po ní muži šíleli a ženy jí záviděly její výjimečnou krásu, jsou už k její smůle dávno pryč. Bývalá hvězda amerického seriálu Melrose Place Heather Locklear (63), která má za sebou tvrdý bo
Bez kapesníku ani ránu
nejsemsama.cz
Bez kapesníku ani ránu
Venku je už krásně teplo, a vy přesto pořád smrkáte a rýma vás ne a ne opustit? Nejspíš máte chronickou rýmu. Někdy se jen lehká viróza může protáhnout i na několik týdnů a vyústit v chronickou rýmu. Jak se s tímhle trápením co nejdříve poprat a co na chronickou rýmu zabírá? Rýmu, tu klasickou, dostane občas téměř každý. Může ji způsobit virová či bakteriální infekce, případně alergie. Většinou přejde
Od medúzy po houby: Když je jídlo hazardem se životem
epochaplus.cz
Od medúzy po houby: Když je jídlo hazardem se životem
Japonci si pochutnávají na jedovaté medúze ečizen kurage, na Jamajce zase riskují s nezralým ovocem ackee. A co teprve lesní houby, kde i v Česku může záměna skončit tragédií? Přečtěte si o pokrmech, které lákají svou chutí, ale mohou vás stát život. Ečizen kurage – je libo jedovatou medúzu? Ta chuť za riziko stojí, tvrdí
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
epochalnisvet.cz
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme
Křupavé okurčičky
tisicereceptu.cz
Křupavé okurčičky
Okurková sezona nemusí být nudná, zvlášť, když si můžeme tyhle zelené pochoutky naložit do láku. Potřebujete 400 g okurek 3 kuličky pepře 2 kuličky nového koření 1 bobkový list ½ lžičky hořč
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
iluxus.cz
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
Hodinářská značka Luminox, které důvěřují příslušníci Navy SEALs i dobrodruzi, oznámila své oficiální partnerství s FORCE BLUE, jedinou neziskovou organizací na světě, která přeškoluje a nasazuje býva
Smrt ukázala, jak jsme si byly blízké
skutecnepribehy.cz
Smrt ukázala, jak jsme si byly blízké
Našla jsem skrýš s fotografiemi. Zjistila jsem, že mě s babičkou spojuje symbol draka, který mě zavedl na novou životní cestu. Když mi zemřela babička, bylo nutné vyklidit její domek. Já si vzala na starost půdu, kam by se rodičům špatně dostávalo. Byla plná prachu a krámů, žádné poklady jsem nenašla. Až když jsem měla
Poprvé ve vzduchu: Když dinosaurus dostal křídla
21stoleti.cz
Poprvé ve vzduchu: Když dinosaurus dostal křídla
Nově analyzovaná fosilie Archaeopteryxe, získaná Fieldovým muzeem v Chicagu v roce 2022, přinesla zcela nové poznatky o tom, jak se první ptáci naučili létat. Tento exemplář, původně pocházející z Bav
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
rezidenceonline.cz
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
V srdci lyžařského města Aspenu v americkém Coloradu stojí dům, na jehož střeše se nachází rozlehlý luxusní byt, poskytující svým obyvatelům dokonalé místo k životu. Čistý a vzdušný interiér, plynule navazující na terasu, září teplem a třpytivým horským sluncem. Aspen, dnes velmi známé lyžařské středisko obklopené pohořím Rocky Mountains, vznikl původně jako místo těžby stříbra. Během devatenáctého století
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz