Domů     Provence: Země hradů a levandule
Provence: Země hradů a levandule

Pro mnoho lidí je Provence vysněný kus země. Bílé skály, bylinková pole v typických fialkových barvách, skvělé lahůdky a krajina jako ze štětce renesančního malíře. A hlavně slunce a teplo. Láká vás to? Tak vyrazte do ráje levandulí s námi.

Tenhle kus země zhruba ohraničuje mořské pobřeží na jihu, Alpy na severovýchodě a řeka Rhôna na západě. Kopce, domečky a políčka působí tak, že kdyby v ohybu cesty objevil rytíř na koni, vůbec by vás to nepřekvapilo.

Milovníci přírody si musí projet skalnatý kaňon Verdon se stejnojmennou, neuvěřitelně modrou řekou, hluboký 700 metrů, porostlý bujnou vegetací. Užijete si visutou stezku, a pozor, i několik tunelů.

Směrem na západ nesmíte minout Avignon, úžasné středověké město a sídlo několika papežů.

Středověké město s mnoha kostely a paláci dodnes obepínají hradby. Hlavní je ovšem slavný Avignonský most, původně měřící 900 metrů, z něhož se zachovaly jen čtyři oblouky.

Tohle tu nechal Augustus

V kraji ovšem stavěli už Římané. Od Avignonu na jih najdete celý třístupňový akvadukt, který za císaře Augusta zásoboval město Nimes, římsky Nemausus.

V městě najdete antickou arénu mnohem zachovalejší než římské Colosseum a také Maison Carré, vůbec nejlépe dochovaný římský chrám na světě!

Nedaleko je město Arles s další náloží antických a středověkých památek, kde malíř van Gogh namaloval desítky obrazů a uřízl si ucho. Za Arles najdete patrně tu nejznámější Provence s olivovými háji, vápencovými skalami, vinicemi a plantážemi mateřídoušky.

Co si tu koupíte k jídlu, a je skoro jedno, jestli v obchodě či na trhu, je skvělé: sýry, olej, víno, ovoce, zelenina, bagety, bylinky!

Pojedeme k moři

Pobřeží Côte d´Azur neboli Francouzská riviéra je nejhezčí po klikaté silnici na skalách nad mořem, známé z mnoha filmů. V Saint-Tropez zjistíte, že slavná četnická stanice četaře Cruchota existuje!

Chcete-li si užít pláže, pak tady, protože dál na západ je pobřeží spíš pro jachty. Určitě si projděte proslulé filmové Cannes a máte-li víc peněz, i Monte Carlo, kde si už mohou zahrát ruletu i turisté bez róby a smokingu.

Ve městě Nice potěší muzea malířů Chagalla a Matisse, a jako kuriozita budova banky Société Genérale na třídě Jean-Médecin, kterou betonovým tunelem v roce 1976 vyloupil slavný lupič Spaggiari. A pak jeďte do Mentonu, města nejlepších citronů na světě.

Za jednu dovolenou všechny krásy Provence stejně nestihnete. Musíte se sem vrátit!

Chcete domeček v Provence?

Dost Čechů sní o domečku na důchod v nádherné krajině Provence, a kupodivu to není zdaleka tak nesplnitelný sen, jak by se mohlo zdát! Jen je třeba být připraven na to, že chata o dvou místnostech tam stojí tolik co u nás rodinný dům.

Například pěkný domek 1+1 se slunným pozemkem (jiné tu ani nejsou) u vesnice Goult poblíž Avignonu přijde na 2 400 000 Kč, ovšem se suchým záchodem.

Dvoupokojový minidomek mezi vinicemi poblíž městečka Cucuron v kraji Vaucluse přijde na 2 500 000 Kč, ten už má sprchu i splachovací WC. Ovšem dům průměrného komfortu i velikosti, kam se dá přivést i kritická tchyně, začíná tak na 4 000 000 Kč, a to jsme ještě nízko.

Jednoznačně vydělají ti, kdo si pořídí ruinu na pěkném místě a zapojí šikovné ruce. Ti mohou i prodat se ziskem. Mimo představu jsou ceny nemovitostí na Azurovém pobřeží, tam se pohybujeme v desítkách milionů!

Foto: Archiv
Lokalita:
Předchozí článek
Související články
Jižní Tyrolsko, nejsevernější italská provincie s mnoha vyhlášenými lyžařskými areály, nechystá žádná omezení v průběhu blížících se zimních olympijských her (6.-22. 2.). Soutěže v biatlonu budou probíhat v Anterselvě/Antholzu, který je Mekkou tohoto sportu. Jedná se o 11 závodů ve dnech od 8. do 21. února. „Jižní Tyrolsko není hostitelem alpských lyžařských soutěží během zimních olympijských h
Od 29. listopadu 2025 do 1. května 2026 se Livigno chystá přivítat návštěvníky na svých zasněžených svazích a nabídnout jim víc než jen perfektně upravené sjezdovky. V srdci italských Alp, v nadmořské výšce 1 816 metrů, zde čekají ideální sněhové podmínky, široká nabídka zimních aktivit a autentická atmosféra horského městečka, kde se místní tradice snoubí s italským šarmem. Dlouhá sezóna, jist
Uprostřed odlehlého souostroví Anambas, 160 námořních mil severovýchodně od Singapuru, leží Bawah Reserve, symbol udržitelného cestování v Indonésii. Resort na šesti soukromých ostrůvcích obklopených třemi lagunami a třinácti plážemi vznikl s vizí chránit a posilovat zdejší ekosystémy a zároveň podporovat komunity na sousedních ostrovech. „Earth-First“ filozofie prostupuje každým aspektem život
Chcete vidět britskou královnu? Ulici, přes kterou přebíhali Beatles? Palác, odkud zmizeli dva princové? Nebo uličky, kudy se toulal Jack Rozparovač? Problém je jediný: jak to všechno stihnout? Kouzelný Londýn vám určitě učaruje. Trochu se podobá Praze tím, že jednotlivé paláce nejsou daleko od sebe. Pokud už nemáte štěstí, abyste do Buckinghamského paláce viděli vjíždět či odjíždět královnu Alž
Co je malé, to je hezké, a o prastaré republice San Marino to platí dvojnásob. Státeček, ležící na 61 km2 nedaleko Jaderského moře sahá až do roku 301 n. l., kdy tu svatý Marinus založil klášter. Roku 1253 vznikla nezávislá země na kopci, která vás zcela okouzlí. San Marino tvoří hradbami obehnaná Citta neboli město na vysokých pahorcích, a půvabný okolní region odpovídající velikostí centru P
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Má sestra mě nikdy neměla ráda
skutecnepribehy.cz
Má sestra mě nikdy neměla ráda
Říká se, že rodina je vším. Že bychom si měli být oporou v dobrém i ve zlém. Jak mám ale soucítit s někým, kdo mě podrazil? Můj vztah se sestrou byl už od mládí trochu komplikovaný. Ne že bychom se neměly rády, pár „ale“ tam ovšem bylo. Já byla mladší o pět let, takže na mne někdy žárlila jako
Netradiční hovězí polévka
tisicereceptu.cz
Netradiční hovězí polévka
Do polévky můžete samozřejmě přidat nudle. Naložte je do horkého vývaru, počkejte, až změknou, a servírujte. Ingredience silný hovězí vývar 500 ml bílého vína 4 krajíce chleba 40 g másla 1 l
Umělec na Montmartru si užíval zelenou hodinku
epochalnisvet.cz
Umělec na Montmartru si užíval zelenou hodinku
Štětec letí po plátně. Pod jeho tahy se rodí hřmotná postava muže s černým kloboukem a výraznou červenou šálou. Henri de Toulouse-Lautrec právě maluje plakát k představení svého přítele, kabaretiéra Aristida Bruanta, v jehož podniku Le Mirliton na Montmartru bývá víc než doma.   „Svou situaci řeší tak, že se obrní humorem, malířstvím a nestřídmostí,“
Vydrží Badinková jeho žárlivost?
nasehvezdy.cz
Vydrží Badinková jeho žárlivost?
Svého manžela Kristýna Badinková Nováková (42) ze seriálu Polabí vždy nazývala gentlemanem ze staré školy. Jenže vztah s choreografem Viktorem Badinkou (38) už dávno nemá být zalitý sluncem a zdá
Samet: Milují ho vládci, čalouníci i módní návrháři
epochaplus.cz
Samet: Milují ho vládci, čalouníci i módní návrháři
První zmínky o výrobě sametu pocházejí z Číny. Zpočátku se vyrábí z hedvábí, což z něj dělá extrémně drahý materiál, dostupný jen šlechtě a panovníkům. Znalosti se rozšíří do Evropy, v Itálii vzniká cech tkalců sametu už ve 13. století. A dnes? Stále si zachovává punc luxusu, elegance a sofistikovanosti. Hebký na dotek, lesklý na
Rituál klidu a pohody
nejsemsama.cz
Rituál klidu a pohody
Víte, že to nejlepší pro svou pokožku často najdete doma v kuchyni? Mořská sůl, kávová sedlina nebo sušené bylinky dokážou v koupelně zázraky. Ztlumte světla a zapalte svíčky. Vedle vany si připravte župan a třeba časopis. Tahle chvíle bude jen vaše. A aby byla ještě lepší a voňavější, můžete použít koupelovou sůl nebo peeling, který jste si sama vyrobila.
Českým olympionikům měří čas Primky
iluxus.cz
Českým olympionikům měří čas Primky
Zápěstí členů české olympijské výpravy zdobí hodinky tradiční české značky PRIM již od roku 2012/2017. Náramkové hodinky, speciálně vytvořené pro tuto výjimečnou příležitost, budou naše sportovce a je
Domovní číslo z hřebíků
panidomu.cz
Domovní číslo z hřebíků
Je jako stvořené na chatu nebo chalupu, vyrobíte ho snadno a rychle a doplnit ho můžete o stylový obrázek. Váš příbytek bude ve svém okolí naprosto originální. Zní to skoro jako „polévka ze sekerky“, kterou vařil hloupý Honza v pohádce. Ale tohle číslo je opravdu z hřebíků. A pořádně velkých. Tak se pusťme do díla. Co si
Sklo jako působivý architektonický materiál
rezidenceonline.cz
Sklo jako působivý architektonický materiál
Velkoplošné prvky ze živého transparentního materiálu stavbu osvěžují, propouštějí do jejího nitra spoustu světla, a tím zlepšují kvalitu vnitřního prostředí. Navíc významně ovlivňují vzhled budovy. Tak jako dřevo a kámen v konstrukčních řešeních zdařile zastupuje ocel, výplně z cihelného či jiného zdiva zase velmi působivě nahrazuje sklo. Jeho vizuálního benefitu v podobě zrcadlení oblohy i
Zlověstný duch Krvavé Mary: O koho vlastně jde?
enigmaplus.cz
Zlověstný duch Krvavé Mary: O koho vlastně jde?
Teorií o tom, kdo tato žena ve skutečnosti je, existuje mnoho. Někteří badatelé tvrdí, že se jedná o jakousi zlou čarodějnici z minulosti. Jiní ji ztotožňují s ďáblovou dcerou či nevěstou. Další dokon
Bojovaly s nemocemi Drimlovy loutky?
historyplus.cz
Bojovaly s nemocemi Drimlovy loutky?
Ministerský úředník nemusí být nudný patron. Karel Driml rád hovoří ve verších, ovládá několik jazyků, a především zasvětí život tomu, aby dětem pomocí loutek zajistil zdravější život. Když na počátku 20. let minulého století přijímá čs. ministerstvo zdravotnictví nového referenta, nemůže mít šťastnější ruku. Vystudovaný lékař a rodák z východočeské Chocně Karel Driml (1891–1929) od
Nejkrásnější pláže Turecka – komplexní průvodce středomořským rájem
21stoleti.cz
Nejkrásnější pláže Turecka – komplexní průvodce středomořským rájem
Turecko se stalo synonymem dokonalé dovolené díky spojení orientální pohostinnosti, antické historie a dechberoucího pobřeží. Pokud hledáte místo, kde tyrkysové moře omývá zlatavý písek, Turecká a Ege
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz