Domů     Rodné domy slavných: Přišli na svět v hospodě, pivovaru i ve škole
Rodné domy slavných: Přišli na svět v hospodě, pivovaru i ve škole

Jejich jména zná snad každý Čech, ale okamžiky jejich narození nám možná ve škole unikly.

Příběhy jejich rodných domů jsou přitom nevšedním pohledem do historie a současně tipem na zajímavý výlet, obohacený poznáním a nahlédnutím do dějin z poněkud jiné strany, než býváme zvyklí.

Narození ve víru tancovačky

Antonín Dvořák, Nelahozeves

V pronajatém domě čp. 12 v Nelahozevsi provozoval své řemeslo hostinský a řezník František Dvořák, když se mu tu 8. září 1841 narodilo první z devíti dětí.

Desetiměsíčního Antonína pak otec odvážně vynesl ven při požáru, který hostinec zachvátil, a zachránil tak i mnoho krásné hudby pro celý národ.

V domě býval kromě hospody i taneční sál, a právě uprostřed jedné z vesnických tancovaček přišel budoucí světoznámý skladatel na svět.

Na dům byla v roce 1913 umístěna pamětní deska, připomínající narození jednoho z největších českých hudebních skladatelů, od roku 1951 je pak v domě otevřena expozice.

Ta se letos dočkala zásadní obnovy, která zahrnuje moderní technologie, zprovoznění návštěvnického centra nebo instalaci výtahu. Představuje se tak jedenáct zcela zrekonstruovaných místností.

„Chceme vytvořit z rodného domu Antonína Dvořáka v Nelahozevsi muzeum úrovně, které bude hodno věhlasu jednoho z největších hudebních skladatelů všech dob,“ říká zástupkyně současných vlastníků, Alexandra Lobkowicz.

I jabloň je na svém místě

Ferdinand Porsche, Liberec

Málokteré jméno znamená ve světě automobilů tolik jako Porsche. Konstruktér Ferdinand Porsche se jako syn místního klempíře a zástupce starosty 3. září 1875 narodil ve Vratislavicích nad Nisou, dnes součásti Liberce, v domě č. 38 v Tanvaldské ulici.

Prožil tu dětství i mládí a své technické dovednosti dokázal třeba úspěšnou elektrifikací objektu. Až v roce 1893, ve svých osmnácti letech, se přestěhoval do Vídně, ale do Vratislavic se ale tvůrce legendárního Volkswagenu Brouk za rodiči stále vracel.

Budovu Porscheho rodného domu v roce 1911 získala automobilka Škoda, která o pět let později dokončila celkovou rekonstrukci, aby dům vypadal přesně tak jako v době konstruktérova dětství.

K tomu bylo potřeba využít mnoha archivních informací a dobových fotografií. Dokonce i nově vysazená jabloň nyní zdobí předzahrádku přesně jako v posledních desetiletích 19. století.

Expozice představuje Ferdinandovu rodinu a kariéru, ale věnuje se i celkovému rozvoji automobilismu. Návštěvníci si k prohlídce mohou zapůjčit iPady s výkladem.

Pochmurný dům tvůrce Rychlých šípů

Jaroslav Foglar, Praha

Domu v Benátské ulici č. 3 proti pražské Botanické zahradě říkal spisovatel Jaroslav Foglar „pochmurný“ a s oblibou vyprávěl historky, které takové hodnocení podporovaly.

Například o sousedovi, který předstíral smrt, aby získal příspěvek pro rodinu od dobročinného spolku. Jaroslav Foglar se v domě narodil 6. července 1907 jako druhorozený syn, ale rodina se tu dlouho nezdržela.

Po třech letech se přestěhovala do Ústí nad Labem a pak do Poděbrad, až skončila opět v Praze. Ve Foglarově rodném domě nenajdeme žádné muzeum, ale jeho narození připomíná skleněná vitráž umístěná nad vchodem.

Slavnostně ji tu v roce 2007 odhalili členové Sdružení přátel Jaroslava Foglara u příležitosti 100. výročí jeho narození. Veřejně přístupný není ani byt v Křišťanově ulici na Žižkově, kde spisovatel bydlel v době své smrti. V současnosti slouží ke stipendijním pobytům překladatelů dětských knih.

Prohlídka za svitu obloukové lampy

František Křižík, Plánice

Budoucí světoznámý vynálezce a průmyslník František Křižík se narodil v malém roubeném domku v Plánici nedaleko Klatov, v rodině chudého ševce. V Plánici také začal chodit do školy, od devíti let ale ve školní docházce pokračoval v Klatovech.

V jeho rodném domku byla obytná světnice, černá kuchyně a velký pokoj, který ale rodina nevyužívala a příležitostně ho pronajímala letním hostům. V roce 2010 prošel domek kompletní rekonstrukcí, která se musela vypořádat mimo jiné s dřevokaznými houbami.

Oprava ale byla současně příležitostí k vytvoření zcela nové expozice, které vévodí oblouková lampa, jedna z pouhých dvou funkčních, které se dodnes dochovaly.

Navíc je stylově napojena na energetické soustrojí, které Křižík v roce 1901 nainstaloval v elektrárně v Čachrově na Šumavě.

Vystavené exponáty a dokumenty připomínají Křižíkovo osvětlení měst, budov či reprezentačních sálů, významné výstavy doma i v cizině, elektrické městské dráhy či první elektrickou železnici v Čechách z Tábora do Bechyně z roku 1903.

Důstojná oslava bude v novém

Bedřich Smetana, Litomyšl

Prostory služebního bytu v zámeckém pivovaru v Litomyšli, kde se 2. března 1824 do rodiny místního sládka narodil Bedřich Smetana, byly pro veřejnost poprvé otevřeny už u příležitosti stého výročí jeho narození.

Letos, kdy si připomínáme výročí po dalším století, se bude situace tak trochu opakovat. Skladatelův rodný byt právě prochází závěrečnou fází kompletní rekonstrukce. Z bytu bude možné vstoupit do prostor pivovaru, proměněných dnes na multifunkční sály.

Expozice poskytne hudební zážitky propojené s vizuálními dojmy, ale provede návštěvníky také autentickými prostorami Smetanovy rodiny včetně originálního zařízení ve stylu biedermeieru a skladatelova psacího stolu.

Expozice bude otevřena letos v červnu, kdy budou ve městě vrcholit oslavy 200. výročí Smetanova narození.

Otec národa se narodil ve škole

František Palacký, Hodslavice

Učitel z Hodslavic v moravskoslezských Beskydech Jiří Palacký jen tak tak stačil dostavět dům se školou, a už do něj 14. června 1798 v malé světnici vedle učebny přibyl další obyvatel.

Chlapec jménem František byl pátým z dvanácti dětí, ale svým talentem to dotáhl zdaleka nejdál. Jeho rodný dům s číslem 108 nedaleko kostela sv.

Ondřeje je dlouhý 18 metrů a široký 8 metrů, zahrnoval kromě hlavní místnosti i dvě světničky a dvě komůrky a má sedlovou střechu pokrytou šindelem.

Zde narozen František Palacký, historiograf království českého dne 14. června 1798, informuje mramorová deska u hlavního vchodu už od roku 1868. Před vchodem stojí Palackého socha, která je ale mnohem mladší – umístěna sem byla až v roce 1968, kdy byl dům upraven na památník s expozicí o životě a díle Otce národa, jak se Palackému přezdívá.

Palackého rodný dům v poslední době prošel nákladnou a citlivou rekonstrukcí.

Vidět můžeme nejen jeho vyřezávanou kolébku, ale třeba si i vyzkoušet tradiční hodslavský kroj, a především se dozvědět o Palackém informace, které jinde neuslyšíme, získané z jeho osobního deníku i od jeho potomků.

V sezoně o sobotách navíc hned vedle domku funguje samoobslužná kavárna Café František, kde si můžeme sami připravit pravé hodslavské kafe a ochutnat hodslavský perník.

Foto: Archiv institucí
Štítky:
Lokalita:
Související články
O Praze se říká, že je stověžatá. Ve skutečnosti však má věží ne sto, ale rovnou přes pět set, to jí však na půvabu nic neubírá. Návštěvníky Prahy fascinuje různorodostí domů v pražských ulicích a pro řadu zahraničních turistů je ztělesněním ideálního města, především pro malebné historické centrum. Během více než tisíciletého vývoje vznikly skvělé stavby, z nichž mnohé dnes patří k vrcholným dí
Před sto lety, na Velikonoční neděli roku 1925, byla podle dobových zpráv „odevzdána veřejnosti" jeskyně Balcarka v Moravském krasu. Tehdejší Akciová společnost Moravský kras, která si bohatě zdobenou jeskyni v Ostrově u Macochy vzala do správy, ji zpřístupnila už rok po objevu. Místní rolník a lidovecký poslanec Národního shromáždění Josef Šamalík nejprve 16. června 1923 objevil samostatnou du
Pohled vzhůru po Václavském náměstí najdeme na tisících fotografií, pohlednic i filmových záběrů. Monumentální budova Národního muzea shlíží na rušné prostranství pod sebou už více než sto třicet let a město si bez ní už dávno vůbec nedokážeme představit. Národní muzeum jako instituci měli Češi daleko dřív než budovu, kterou pod tímto jménem známe a která je jedním ze symbolů Prahy. Muzejní ústav
Jizerské hory skrývají mnoho ojedinělých přírodních zákoutí, ale atmosféra, která na návštěvníka dýchne na rašeliništi Na Čihadle, je neopakovatelná. Tady můžeme hledat ducha hor v každé roční době. Rašeliniště jsou důležitou součástí ekosystému v přírodě a Jizerské hory se mohou pochlubit pěknou řádkou takových míst. Mezi nejznámější patří lokalita Na Čihadle v horském sedle na úpatí Sněžných vě
Příroda je krásná sama o sobě, ale když má někdo cit, dokáže ji ještě vylepšit. Zámecký park v Průhonicích u Prahy je toho nejlepším důkazem. Obec Průhonice u Prahy sice leží oficiálně už ve Středočeském kraji, i když doslova jen o pár metrů, ale přesto vyhlášený Průhonický park můžeme směle přiřadit k hlavnímu městu. Prestižní organizace UNESCO totiž v roce 2010 Průhonický park zařadila do sezna
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vím, že se nenechám nikým zastrašit
nejsemsama.cz
Vím, že se nenechám nikým zastrašit
Dodnes se ohlížím přes rameno, protože takové peklo, jaké mi připravil můj exmanžel, bych nikomu nepřála. Bylo to těžké a nakonec jsme skončili u soudu. Když jsem se po patnácti letech manželství rozhodla pro rozvod, věděla jsem, že to nebude žádná procházka růžovou zahradou. Manžel býval majetnický, vztahovačný a nedokázal se přenést přes to, že ho
Kamarádku dostihla krutá věštba
skutecnepribehy.cz
Kamarádku dostihla krutá věštba
Pronesla ta podivínská žena svá slova ve vzteku, nebo skutečně spatřila tragickou budoucnost mojí kamarádky? Dá se zabránit nepřející věštbě, kterou nám někdo sdělí? Kdysi jsme s kamarádkou nevěřily, že by se taková šílená věc mohla opravdu stát. Předpověď z mládí Po své zkušenosti si ovšem myslím, že se některé věštby mohou naplnit. Krutá předpověď z mládí byla
Máte malý byt? Co do něj za nábytek?
panidomu.cz
Máte malý byt? Co do něj za nábytek?
Takových lidí je spousta, takže zoufat nemusíte. Z malého prostoru sice velký nevykouzlíte, ale je spousta věcí, které můžete udělat, aby tak působil. A na to existuje nespočet ověřených triků. Vymalujte světlými barvami V malých místnostech používejte světlé, chladné tóny, jako je bílá nebo tlumená béžová. Díky nim bude místnost vypadat větší. Můžete také namalovat
Záhada smrti diktátora Mussoliniho: Kdo stiskl spoušť?
enigmaplus.cz
Záhada smrti diktátora Mussoliniho: Kdo stiskl spoušť?
V roce 1945 ukončila dávka z automatické zbraně život italského diktátora Benita Mussoliniho. Navzdory tomu, že existuje oficiální verze celé události, ani po osmdesáti letech není nouze o různé konsp
Žárlivost jako hlavní partner? Jana Paulová v roli, která bolí
nasehvezdy.cz
Žárlivost jako hlavní partner? Jana Paulová v roli, která bolí
Ještě donedávna patřilo manželství Jany Paulové (70) a hudebníka Milana Svobody (73) mezi nejstabilnější v našem showbyznysu. Od konce loňského roku, kdy herečka zazářila v taneční soutěži StarDanc
Je libo kořen? Zázračná tapioka zachraňuje životy
epochalnisvet.cz
Je libo kořen? Zázračná tapioka zachraňuje životy
Dlouhá fronta se klikatí několik metrů. Ten, kdo už ji vystál, je sladce odměněn a chtivě brčkem usrkává podivnou tekutinu, kterou na dně obohacuje několik malých kuliček. Bubble tea právě dobývá Evropu!   Jak spolu souvisí cévnatá rostlina, kterou bychom našli především v tropických oblastech, a oblíbené pití teenagerů? Odpověď zní: Tapioka!   Šestkrát ročně
Korejské peklo: Zemřít pro vlast a zloděje
epochaplus.cz
Korejské peklo: Zemřít pro vlast a zloděje
V Nejkurióznější a současně nejděsivější pochod smrti má na svědomí jihokorejská armáda. Jeho obětí totiž není nepřítel, ale příslušníci vlastní armády, Odvedené zálohy totiž doplatí na chyby v organizaci a rozkradené peníze. Od 25. června 1850, kdy vypukne válečný konflikt mezi Jižní Koreou a severní Korejskou lidově demokratickou republikou, uplynou čtyři měsíce. Čína nečekaně vyostřuje
Livigno slaví úspěch v michelinském průvodci 2025
iluxus.cz
Livigno slaví úspěch v michelinském průvodci 2025
Ještě před pár desítkami let šlo o odlehlou horskou obec, známou hlavně díky bezcelním nákupům a spolehlivému sněhu. Dnes je Livigno stále populární zimní destinací, ale zároveň se tiše a vytrvale pos
Nádech z hlubin vesmíru
21stoleti.cz
Nádech z hlubin vesmíru
V nejvzdálenější známé galaxii našli vědci kyslík. Jak? Kdy? Kde? A co to znamená pro naše chápání zrodu vesmíru? [caption id="attachment_86592" align="alignnone" width="500"] Tam, kde je kyslí
Stone house, dům mnoha tváří
rezidenceonline.cz
Stone house, dům mnoha tváří
Při pohledu z ulice ukazuje kolemjdoucímu neprůhlednou kamennou hradbu, a na odvrácené straně naopak otvírá svou náruč výhledům na oceán. Útulné pokoje připomínají svou dispozicí „skládačku“ a mobilní skleněné tabule mohou smazat hranici mezi domem a zahradou. Návrh rekreačního sídla je silně ovlivněn požadavkem na možnost uzpůsobení dispozice dle potřeb, které se v budoucnu mohou měnit. Pozemek
4 hradní studny: Voda na Karlštejně byla noční můrou Karla IV.
historyplus.cz
4 hradní studny: Voda na Karlštejně byla noční můrou Karla IV.
Povolal ty nejlepší z nejlepších. Jenže ani kutnohorští havíři mu pod Karlštejnem vodu nenajdou. Studna je pořád prázdná! Karel IV. proto musí zvolit jiné, riskantnější řešení, o kterém se nikdo nesmí dozvědět!   Životně důležitou součástí každého hradu byla funkční studna. Bez ní by obránci v případě obléhání brzy padli. Přitom najít dostatečný, a hlavně trvalý zdroj
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz