Necelých 700 km od polárního kruhu na 300 malých ostrůvcích na severní straně Finského zálivu leží hlavní město Finska. Říká se mu Dcera Baltu. Asi proto, že je tímto mořem obklopeno.
Helsinky jsou relativně mladé, byly sice založeny už roku 1550, ale v té době bylo Finsko ještě součástí Švédského království. A původní osídlení navíc tehdy leželo o kousek dál na severovýchod.
K moři byly Helsinky přesunuty v roce 1640 za vlády královny Kristýny. Po řadě požárů a válek, které se podepisovaly na jejich tváři, byly přestavěny a obnoveny v polovině 18. století. Hlavním městem se ale staly až po vyhlášení finské nezávislosti v roce 1917.
Bílá katedrála
Je nepřehlédnutelná. Stojí na kopci v centru, a ať jdete kamkoliv, vždycky se dostanete na místo, odkud ji můžete vidět, nebo dojdete přímo k ní. Takže s trochou nadsázky řečeno, nepovede-li se vám fotka, můžete to brzy napravit.
Luteránská katedrála byla vybudována 1830–1852 v neoklasicistním stylu a ne náhodou připomíná ruské pravoslavné chrámy. V podzemí, kam se můžete dostat výtahem přímo z kostela, nebo z jedné z ulic, pak najdete kryptu, která je využívána jako kavárna.
Senátní náměstí
Sejdete-li z rozlehlých schodů pod katedrálou, stojíte na něm. Tady uvidíte nejstarší kamenný dům v Helsinkách. Byl postaven v roce 1757 a nese jméno po obchodníkovi Johanu Sederholmovi.
Zajímavé je, že ve své době byl nejreprezentativnějším soukromým domem ve městě. Dnes je tu muzeum. Náměstí však dominují hlavně Senátní palác, kde sídlí vláda, a hlavní budova Helsinské univerzity i univerzitní knihovna.
Do jedné z místností je vstup zdarma takže se můžete pokochat jedinečnou atmosférou. Uprostřed náměstí stojí bronzová socha ruského cara Alexandra II., který bal zároveň finským velkoknížetem.
Když se Finsko osamostatnilo, měli někteří lidé pocit, že socha musí zmizet, ale nestalo se tak. Nakonec historie se stejně změnit nedá.
Náměstí k nakupování stvořené
Jmenuje se příznačně Trhové a můžete tu navštívit starou tržní halu Kaupahalli a odnést si od čerstvých ryb po zeleninu prostě všechno. A pokud vás nákupy zas tak nezajímají, podívejte se na radnici a prezidentský palác.
Katajanokka
Směrem na východ od náměstí se nachází ostrov Katajanokka, který určitě navštivte. Na počátku 20. století se totiž do té doby opuštěný poloostrov stal kolébkou severské secese. Dominantou ostrova je katedrála Uspenski zasvěcená Panně Marii.
K ní se pojí legenda o tom, že obraz Matky Boží, který krášlí chrámový interiér, má zázračnou moc a umí věřícímu splnit přání nebo ulevit od bolesti.
Uvnitř katedrály vás okouzlí nejen zdi pokryté charakteristickou pestrobarevnou malbou a záplava tváří svatých na všudypřítomných ikonách, ale také důmyslná hra s denním světlem.
Odtud se můžete vydat do přístavu, jehož vody brázdí rybářské loďky, elegantní jachty i obrovské trajekty a projít se širokou dlážděnou promenádou. V sobotu tu zažijete i tradiční trhy.
K pevnosti trajektem
Na malé soustroví, kde ji najdete, se dostanete asi za 15 minut. Stavba námořní obranné pevnosti jménem Sveaborg začala roku 1748 a pro svůj význam byla často nazývána Gibraltarem severu.
Při obsazení Finska ruskou armádou v roce 1808 připadla ovšem pevnost Rusku a tak tomu bylo něco přes sto let. Dnes nese jméno Soumenlinna tedy Finský hrad a stejně jako ostrovy patří k nejnavštěvovanějším místům ve Finsku.
V současné době se zde nachází muzeum, hotel a několik restaurací a kaváren. Řada umělců zde provozuje svá studia.
Něco pro milovníky umění
Galerií a muzeí je ve městě spousta. Zkuste se podívat alespoň do muzea současného umění Kiasma. Asymetrická budova leží v centru města, na dosah od parlamentu. Díky zakřiveným tvarům je všech 25 výstavních sálů v pětipatrové budově přirozeně osvětleno.
A zajímavá je nejen sama budova, ale najdete tu díla asi 8 000 finských umělců, které stojí za to poznat. A kde jinde, než v jejich domovině.
Doprava po městě
Letiště: Na letiště ve městě Vantaa jezdí z centra Helsinek (od hlavního vlakového nádraží) autobus 615. Jízdenka stojí 4,50 eur. Nově od roku 2015 byla také zprovozněna železnice spojující letiště s centrem Helsinek.
Metro: Jedna linka se 17 stanicemi se na východě města se rozděluje do dvou větví.
Autobusy a tramvaje: Do autobusů se nastupuje pouze předními dveřmi a ukazuje se platná jízdenka, eventuálně se jízdenka u řidiče zakoupí. Do tramvají by se mělo nastupovat předními či posledními dveřmi, ostatní by pak měly sloužit pro výstup.
Na všechny druhy dopravy platí takzvaná jednoduchá jízdenka, která stojí 2,7 nebo 3,2 eura. Její platnost je 60 minut. Dvouhodinová jízdenka stojí 4,3 Eura a za celodenní jízdné zaplatíte 8 eur.
Pokud si při návštěvě finské metropole pořídíte Helsinki Card, budete v ní mít zahrnutou i městskou dopravu. K tomu volný vstup na 25+ zajímavostí, prohlídek a muzeí včetně pevnostního ostrova Suomenlinna.