Domů     Romantika starých lomů
Romantika starých lomů
od 18.3.2023
1

Zatopené lomy jsou malebným cílem výletů a za teplého počasí některé z nich jako bonus nabízejí i koupání v křišťálově čisté vodě.

Zatopených lomů máme u nás nespočet. Jsou pohádkově krásné a vynikají průzračnou vodou. Ta je ovšem o poznání chladnější, než na koupališti nebo v rybníku. Lákají všechny milovníky panenské přírody.

Ty, ve kterých je dovoleno se koupat, také lidi toužící po soukromí a také dobrodruhy, kteří mají rádi adrenalin. Často je totiž vstup do vody hodně náročný. Proto je v některých lomech dokonce koupání z bezpečnostních důvodů zakázáno.

Přesto se vyplatí vyrazit na jejich obhlídku. Úchvatný pohled za to prostě stojí. K některým lomům se dostanete zdarma, jinde musíte zaplatit parkovné.

Český Grand Canyon

Vápencový lom zvaný Velká Amerika najdete v Českém krasu při cestě na Karlštejn na území obce Mořina. Je nejen rájem trampů, ale také filmařů, vznikl tady například Limonádový Joe. Právě tento lom ale patří k těm trvale uzavřeným a s přísným zákazem koupání.

Stejně jako jeho menší bráška Malá Amerika. Oba lomy si však můžete prohlédnout, protože jsou obklopeny několika krásnými vyhlídkami. Určitě nezapomeňte doma fotoaparát.

Pořídíte alespoň dech beroucí snímky a načerpáte nevšedním zážitkem při pohledu na opravdu kouzelné místo.

Tip Paní domu: Málokdo ví, že Velká a Malá Amerika nejsou jediné lomy na tomto místě. Když si dáte práci, můžete jich zde najít celkem 19, z nichž známé jsou ještě Mexiko a Kanada.

Lom Borek na Vysočině

Vypadá romanticky a oblíbili si ho potápěči. Pod hladinou na ně čeká hned několik překvapení, vedle autobusu, ponorky a auta je tam ukrytá také víla nebo zatopený les.

Maximální hloubka díky přírodnímu pramenu každým rokem o pár centimetrů vzroste, aktuálně je kolem 30 metrů.[V průzračně čisté vodě se prohánějí například kapři, štiky, okouni, ale také sumci, candáti a raci. Rybolov je ale přísně zakázaný.

Lom najdete mezi Chotěboří a Golčovým Jeníkovem a dá se k němu dojet autem, když před obcí Borek zatočíte doprava. Koupání sice zakázáno není, je ale na vlastní nebezpečí.

Kromě lomu zde objevíte krásnou tichou krajinu vklíněnou mezi skaliska a obklopenou bohatou zelení.

Lom Rampa u Jeseníku

Panenská, čarokrásná příroda vás přivítá, když si zvolíte výlet k lomu Rampa u Černé Vody nedaleko Jeseníku v Rychlebských horách. Určitě si ho zapamatujete díky obří kolmé skalní stěně, která mu dominuje a bezpečně ho odlišuje od všech ostatních lomů.

Romantické místo s pěkným koupáním je umocněno také tím, že tady nenajdete žádné stánky s občerstvením, žádné atrakce, žádné toalety, žádné sprchy… Zkrátka jen divokou přírodu v celé její kráse. K lomu se dostanete pohodlně autem.

Na první křižovatce ve směru ze Žulové na Černou Vodu odbočte vpravo a pak po červené až k lomu. Vhodné parkování najdete asi sto metrů od lomu. Ovšem i zde je koupání povolení pouze na vlastní nebezpečí.

Lom Výkleky

Je jedním z nejkrásnějších míst ke koupání nejen na Přerovsku, ale v celé České republice. Na majestátnosti mu dodávají obří skaliska. Voda, která je opravdu průzračná, dává nahlédnout až do tří metrů hloubky. Povoleno je tady tako potápění a rybolov.

Ve vodě žije neuvěřitelný počet raků a také candáti, štiky, okouni, ploštice, kapři… Ryby jsou dokonce zvyklé na potápěče a nechají se od nich krmit. Dokonce tady uvidíte i raritu – medúzu sladkovodní.

K lomu, který najdete v obci Výkleky (z Olomouce asi 20 km směrem na Ostravu), se dostanete po dálnici, odbočíte na Exitu 290 (Velký Újezd), sjedete až k vesnici Výkleky a odbočka vlevo na polní cestu vás dovede na placené parkoviště, které je asi 200 metrů od lomu po lesní pěšině.

Zakázáno je tady stanovat, tábořit, rozdělávat oheň, kácet dřeviny a využívat přilehlé soukromé pozemky. Koupání je i tady na vlastní nebezpečí a platí zákaz koupání psů.

Naprostá většina lomů nabízí nádherné přírodní scenérie bohaté na floru i faunu.
Naprostá většina lomů nabízí nádherné přírodní scenérie bohaté na floru i faunu.

Zatopená pískovna v Adršpachu

Toto malebné místo si pozornost určitě zaslouží. Potěší nejednu romantickou duši. Pískovna Adršpach se nachází v národní přírodní rezervaci Adršpašsko-teplické skály. Nádherné jezírko s průzračně čistou vodou doplňují bělostné písčité pláže.

Vzniklo zatopením bývalého pískovcového lomu a patří k nejkrásnějším skalním jezírkům u nás. Milovníci pohádek si na břehu jezera určitě vzpomenou na pohádku Třetí princ, která se zde natáčela. Bohužel koupání v jezírku je kvůli spodním proudům přísně zakázáno.

Zato se můžete projít po jeho břehu, kde ne připravený 1,5 km dlouhý prohlídkový okruh s několika vyhlídkami. Projdete ho za necelou hodinku a pak si můžete sednout na pláž a nechat své myšlenky, aby je odplavila křišťálová voda.

Foto:
Lokalita:
reklama
Související články
20.6.2024
Každý správný výlet by měl být spojený s ochutnávkou místních specialit. Pokud už vás lázeňské oplatky ničím nepřekvapí, je na čase začít objevovat chutě piv z Karlovarského kraje. Existuje zde lokálních pivovarů hned několik a je na nich krásné to, že je každý jiný. Kamkoli zavítáte, vždy vás překvapí něco nového. V Karlovarském kraji se vaří klasické ležáky, ale i speciály s vřídelní vodou neb
19.6.2024
Fenoménu hokeje a bruslení ve výtvarném umění se věnuje nová výstava Národní galerie Praha (NGP), která pro návštěvníky znovu otevírá Palác Kinských na Staroměstském náměstí. Výstava představuje téměř sto prací napříč různými výtvarnými technikami a médii z českých institucionálních i soukromých sbírek. K vidění jsou do 27. října jak malby starých mistrů, tak díla současných českých tvůrců. Jak s
14.6.2024
Střední Čechy uspokojí všechny! Gurmány, děti, aktivní lidi ale i ty, kteří si nejraději trochu zalenoší. Kam tady můžete vyrazit v první polovině prázdnin? Akcí je připraveno nespočet. Kutnohorské léto, Kutná Hora a okolí 1.7. – 30.8. Kutnohorské léto, festival netradičních prohlídek památek a dalších zajímavostí ve městě a okolí, se koná již po šestnácté. Kutnohorské léto je celoprázdninový f
12.6.2024
Pivo na Náplavce – oblíbený degustační festival zlatavého moku, na kterém nebude chybět ani redakce Epochy na cestách, se v letošním roce bude konat 14. a 15. června na Rašínově nábřeží. Účastnit se ho budou stálice i nováčci, na pravém břehu Vltavy se představí 40 zástupců českých minipivovarů. Součástí festivalu budou i stánky s jídlem, pivní bleší trh a několik koncertů. Festival vypukne v pát
11.6.2024
Cestovat se dá nejrůznějšími způsoby, ale plout krajinou po meandrujících řekách má šmrnc a romantický nádech. Střední Čechy protíná několik významných řek, z nichž hned dvě jsou splavné pro velké výletní lodě. Nastupte na palubu a poznejte místa, která inspirovala třeba české umělce. Vltava: z Prahy až ke Slapské přehradě Jedním z nejkrásnějších úseků řeky Vltavy jsou takzvané Svatojánsk
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Japonští vojáci znásilňovali Číňanky i desetkrát za den
epochaplus.cz
Japonští vojáci znásilňovali Číňanky i desetkrát za den
Japonsko chce hrát v Asii hlavní roli vadí mu Čína. Ve 20. letech 20. století Japonci posilují svůj vliv v kontinentální Asii prostřednictvím čínského generála Čang Cuo-linga, který ovládá Mandžusko na severovýchodě dnešní Číny. Dodávají mu zbraně. Jenže Čang si v roce 1928 vykoleduje porážku od oficiálního čínského vládce, generála Čankajška (1887–1975). Že by Japonci po
Salát s avokádem a kuřetem
tisicereceptu.cz
Salát s avokádem a kuřetem
Někdy přijde vhod i salát typu „co dům dal“. Základem je listový salát, dobrá zálivka a poté přidejte ingredience, které máte po ruce. Zpracujete tak veškeré zbytky zeleniny i masa. Ingredience na
Tu tretku z benzinky jsem neměl dávat do auta
skutecnepribehy.cz
Tu tretku z benzinky jsem neměl dávat do auta
Nevím, proč jsem si toho světélkujícího kostlivce koupil. Pověsil jsem si ho na zpětné zrcátko přes odpor svých dětí. Vzápětí jsme havarovali. Kostlivce z hmoty, která když se nasvítí, nazelenale světélkuje, jsem pořídil na benzince. Bude dobrý jako tretka, zavěšená na zpětném zrcátku, říkal jsem si. Jeli jsme na návštěvu k mé tchyni přes polovinu republiky. Už
Jaká tajemství ukrývá slavný portrét Mony Lisy?
enigmaplus.cz
Jaká tajemství ukrývá slavný portrét Mony Lisy?
Obraz Mona Lisa je jedním z nejdiskutovanějších uměleckých děl historie. Koho na něm vlastně slavný renesanční umělec Leonardo da Vinci vyobrazil? Proč se Mona Lisa tak záhadně usmívá? A z jakého důvo
Historický klenot dánské šlechtičny
rezidenceonline.cz
Historický klenot dánské šlechtičny
Dlouholetým domovem princezny Margaret byla romantická vila, respektive pevnost na Côte d’Azur s výhledem na francouzskou Riviéru, jednu z nejluxusnějších pobřežních oblastí Evropy, a na panorama Provensálských Alp na obzoru. Vila La Carriere, klenot středomořské architektury, patřila Margaret Dánské, sestřenici zesnulé královny Alžběty II., a jejímu choti, princi Renému Bourbon-Parmskému. Princezna tady pobývala po většinu
Bytové doplňky ve zvířecím kožichu
panidomu.cz
Bytové doplňky ve zvířecím kožichu
Motivy zvířat v interiéru nemusejí být kýčovité, stačí zvolit správný vzor a materiál a z domova vykouzlíte místo s nádechem exotiky. Mezi zvířecími vzory si vyberte jen jednoho favorita, který se vám opravdu líbí. Velmi efektní bývá například motiv leoparda nebo zebry. Pravidlem však bývá nekombinovat jej s dalšími zvířecími vzory a hledat vkusné kousky.
Pomazánka s avokádem a ořechy
nejsemsama.cz
Pomazánka s avokádem a ořechy
Tahle pomazánka se skvěle hodí i na jednohubky. Ingredience: 2 zralá avokáda 2 lžičky citronové šťávy 1 malá chilli paprička 1 malá cibule 1 stroužek česneku 2 uvařená vejce 2 lžíce zakysané smetany hrst vlašských ořechů sůl pepř pečivo Postup: Avokáda rozpůlíme, vyjmeme pecky a dužinu vydlabeme. Dáme do misky, zakapeme citronovou šťávou, přidáme smetanu, nakrájená vejce, nasekanou cibulku
Miss Tourism World Czech Republic 2024: Večer spojující krásu, podnikání a charitu se blíží
iluxus.cz
Miss Tourism World Czech Republic 2024: Večer spojující krásu, podnikání a charitu se blíží
Agentura Black&White Productions ve spolupráci s Restaurantem Střelecký ostrov pořádá dne 27. června 2024 jedinečnou událost – Miss Tourism World Czech Republic 2024. Tato prestižní akce slibuje n
Krásné časy v Paříži: Neřestní princové se koupou v šampaňském
historyplus.cz
Krásné časy v Paříži: Neřestní princové se koupou v šampaňském
V mondénním pařížském nevěstinci je při zahájení Světové výstavy nabito. Střídají se tu ministři a velvyslanci z celého světa. Ve svých diářích si tento povedený večer přitom zaznamenali jako „návštěvu předsedy senátu“. Kdo by se nechtěl přijet pobavit do hlavního města rozkoší a luxusu. Paříž konce 19. století nabízí rafinovaná potěšení, lákající smetánku. Králové i princové se
Vignerová je opět na dně?
nasehvezdy.cz
Vignerová je opět na dně?
Modelka Aneta Vignerová (36) se nedávno svěřila, že je pod dohledem psycholožky. Krásná tmavovláska tak možná prožívá se svým manželem, scenáristou Petrem Kolečkem (40), další složité období. Povídá
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
epochalnisvet.cz
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
Fridrich II. zuřivě čmárá cosi na papír a von Knobelsdorff je bledý jako stěna. „Výsosti, to je prevence proti vlhkosti!“ osmělí se namítnout. „Žádné patro, žádné schody,“ rozčílí se král. Uznávaný architekt dostane výpověď.   S rokem 1740 a smrtí svého despotického otce se Fridrich II. (1712–1786) stává pruským králem, a hlavně svým pánem. Dává
Ochrana před virem HIV? Nový lék dává naději
21stoleti.cz
Ochrana před virem HIV? Nový lék dává naději
Výsledky rozsáhlé klinické studie naznačují, že dvakrát ročně podávaný antivirový lék poskytuje mladým ženám úplnou ochranu před virem HIV. Ten způsobuje smrtelnou nemoc AIDS, na kterou dosud zemřelo