Domů     Romantika starých lomů
Romantika starých lomů
od 18.3.2023
1

Zatopené lomy jsou malebným cílem výletů a za teplého počasí některé z nich jako bonus nabízejí i koupání v křišťálově čisté vodě.

Zatopených lomů máme u nás nespočet. Jsou pohádkově krásné a vynikají průzračnou vodou. Ta je ovšem o poznání chladnější, než na koupališti nebo v rybníku. Lákají všechny milovníky panenské přírody.

Ty, ve kterých je dovoleno se koupat, také lidi toužící po soukromí a také dobrodruhy, kteří mají rádi adrenalin. Často je totiž vstup do vody hodně náročný. Proto je v některých lomech dokonce koupání z bezpečnostních důvodů zakázáno.

Přesto se vyplatí vyrazit na jejich obhlídku. Úchvatný pohled za to prostě stojí. K některým lomům se dostanete zdarma, jinde musíte zaplatit parkovné.

Český Grand Canyon

Vápencový lom zvaný Velká Amerika najdete v Českém krasu při cestě na Karlštejn na území obce Mořina. Je nejen rájem trampů, ale také filmařů, vznikl tady například Limonádový Joe. Právě tento lom ale patří k těm trvale uzavřeným a s přísným zákazem koupání.

Stejně jako jeho menší bráška Malá Amerika. Oba lomy si však můžete prohlédnout, protože jsou obklopeny několika krásnými vyhlídkami. Určitě nezapomeňte doma fotoaparát.

Pořídíte alespoň dech beroucí snímky a načerpáte nevšedním zážitkem při pohledu na opravdu kouzelné místo.

Tip Paní domu: Málokdo ví, že Velká a Malá Amerika nejsou jediné lomy na tomto místě. Když si dáte práci, můžete jich zde najít celkem 19, z nichž známé jsou ještě Mexiko a Kanada.

Lom Borek na Vysočině

Vypadá romanticky a oblíbili si ho potápěči. Pod hladinou na ně čeká hned několik překvapení, vedle autobusu, ponorky a auta je tam ukrytá také víla nebo zatopený les.

Maximální hloubka díky přírodnímu pramenu každým rokem o pár centimetrů vzroste, aktuálně je kolem 30 metrů.[V průzračně čisté vodě se prohánějí například kapři, štiky, okouni, ale také sumci, candáti a raci. Rybolov je ale přísně zakázaný.

Lom najdete mezi Chotěboří a Golčovým Jeníkovem a dá se k němu dojet autem, když před obcí Borek zatočíte doprava. Koupání sice zakázáno není, je ale na vlastní nebezpečí.

Kromě lomu zde objevíte krásnou tichou krajinu vklíněnou mezi skaliska a obklopenou bohatou zelení.

Lom Rampa u Jeseníku

Panenská, čarokrásná příroda vás přivítá, když si zvolíte výlet k lomu Rampa u Černé Vody nedaleko Jeseníku v Rychlebských horách. Určitě si ho zapamatujete díky obří kolmé skalní stěně, která mu dominuje a bezpečně ho odlišuje od všech ostatních lomů.

Romantické místo s pěkným koupáním je umocněno také tím, že tady nenajdete žádné stánky s občerstvením, žádné atrakce, žádné toalety, žádné sprchy… Zkrátka jen divokou přírodu v celé její kráse. K lomu se dostanete pohodlně autem.

Na první křižovatce ve směru ze Žulové na Černou Vodu odbočte vpravo a pak po červené až k lomu. Vhodné parkování najdete asi sto metrů od lomu. Ovšem i zde je koupání povolení pouze na vlastní nebezpečí.

Lom Výkleky

Je jedním z nejkrásnějších míst ke koupání nejen na Přerovsku, ale v celé České republice. Na majestátnosti mu dodávají obří skaliska. Voda, která je opravdu průzračná, dává nahlédnout až do tří metrů hloubky. Povoleno je tady tako potápění a rybolov.

Ve vodě žije neuvěřitelný počet raků a také candáti, štiky, okouni, ploštice, kapři… Ryby jsou dokonce zvyklé na potápěče a nechají se od nich krmit. Dokonce tady uvidíte i raritu – medúzu sladkovodní.

K lomu, který najdete v obci Výkleky (z Olomouce asi 20 km směrem na Ostravu), se dostanete po dálnici, odbočíte na Exitu 290 (Velký Újezd), sjedete až k vesnici Výkleky a odbočka vlevo na polní cestu vás dovede na placené parkoviště, které je asi 200 metrů od lomu po lesní pěšině.

Zakázáno je tady stanovat, tábořit, rozdělávat oheň, kácet dřeviny a využívat přilehlé soukromé pozemky. Koupání je i tady na vlastní nebezpečí a platí zákaz koupání psů.

Naprostá většina lomů nabízí nádherné přírodní scenérie bohaté na floru i faunu.
Naprostá většina lomů nabízí nádherné přírodní scenérie bohaté na floru i faunu.

Zatopená pískovna v Adršpachu

Toto malebné místo si pozornost určitě zaslouží. Potěší nejednu romantickou duši. Pískovna Adršpach se nachází v národní přírodní rezervaci Adršpašsko-teplické skály. Nádherné jezírko s průzračně čistou vodou doplňují bělostné písčité pláže.

Vzniklo zatopením bývalého pískovcového lomu a patří k nejkrásnějším skalním jezírkům u nás. Milovníci pohádek si na břehu jezera určitě vzpomenou na pohádku Třetí princ, která se zde natáčela. Bohužel koupání v jezírku je kvůli spodním proudům přísně zakázáno.

Zato se můžete projít po jeho břehu, kde ne připravený 1,5 km dlouhý prohlídkový okruh s několika vyhlídkami. Projdete ho za necelou hodinku a pak si můžete sednout na pláž a nechat své myšlenky, aby je odplavila křišťálová voda.

Foto:
Lokalita:
reklama
Související články
23.2.2024
Jihočeské rybníky jsou pojmem, který asi zná každý turista. Na některou ze zdejších vodních plopch narazíme takřka na každíém krokuj, Některé z rybníků mají ale delší historii a zaslouží si etaké výjimečnou pozornost. Třeba ten, který ve svém názvu zahrnuje celý Svět. Kariéra naší rybníkářské legendy Jakuba Krčína z Jelčan začala nenápadně. Do školy chodil v Kolíně, tedy docela daleko od míst, kd
20.2.2024
Dolomit je usazená hornina vzniklá vysrážením mořské vody a jeskyně s dolomitovou výzdobou nejsou právě obvyklé. Ty u obce Bozkov v Libereckém kraji známe od roku 1947, kdy byla objevena první dutina po odstřelu vápence v místním lomu. Jedinečnou výzdobu tu tvoří krápníky klasické, ale také unikátní vláknité a keříčkovité. Doplňují je křemenné římsy vystupující ze stěn, voda s rozpuštěnými horni
8.2.2024
Obec Nové Hamry, ležící v západním Krušnohoří, je turisty vyhledávaná nejen v letních měsících, ale i v zimě, kdy si tu na své přijdou právě běžkaři. Pravidelně upravované tratě se napojují na Krušnohorskou magistrálu nebo běžecké terény v sousedním Německu. Stezky, vedoucí zasněženými lesy i pláněmi, jsou značeny uceleným systémem značení lyžařských tras Klubu českých turistů. [caption id=
26.1.2024
Pokud máte rádi výzvy v podobě zdolávání převýšení, jsou v Orlických horách k dispozici kratší běžecké okruhy, který se na hlavní hřebenové trasy napojují. Ta nejoblíbenější vede rovnou přes nejvyšší vrchol Orlických hor – Velkou Deštnou. Trať je dlouhá 22 km a začíná ostrým 2,5 km dlouhým stoupáním přímo z obce. Síly můžete ušetřit, pokud se na Studený vrch necháte vyvést lanovkou. Trasa pokrač
18.1.2024
Na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice stál od roku 1880 výstavný novorenesanční palác U Turků. Na počátku 21. století už ale přestal vyhovovat požadavkům nových majitelů, a když se podařilo prosadit nezařazení domu mezi památkově chráněné objekty, nic nebránilo jeho zbourání. Dnes si na Václavském náměstí můžeme ověřit, zda je nově vzniklá moderní stavba rovnocennou náhradou. Devítipatr
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Košíčky s avokádovým krémem a lososem
panidomu.cz
Košíčky s avokádovým krémem a lososem
Tahle barevná dobrota nejen skvěle chutná, ale i krásně vypadá. Potřebujete 1 listové těsto 1 avokádo 1 stroužek česneku 50 g lučiny 1 lžičku citronové šťávy 1 lžíci olivového oleje 50 g uzeného lososa sůl, pepř pažitku Postup Listové těsto rozválejte na pomoučeném vále na tenkou placku, tu nařežte na čtverce a vtlačte je do
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Špičkoví vědci pomohou Česku s obnovitelnou energií
epochalnisvet.cz
Špičkoví vědci pomohou Česku s obnovitelnou energií
Na západ od nás megawatty, do budoucna dokonce gigawatty, a Česká republika se stále pohybuje pouze v řádech kilowatt. Převrátit tento deficit chce ambiciózní projekt, v jehož čele stojí VŠCHT. &n
Vyvedla svého Zajíce
nasehvezdy.cz
Vyvedla svého Zajíce
Ještě nedávno se mluvilo o velké krizi, někdo dokonce snad tipoval rozchod. Jenže ani jedno se nekoná. Herečka ze seriálu Comeback Dana Batulková (65) zazářila na premiéře filmu Franta Mimozemšťan spo
Kdy nastane správný čas na svatbu?
nasehvezdy.cz
Kdy nastane správný čas na svatbu?
Představitelka prodavačky Evy ze Zlaté labutě mění nečekaně plány! Její postavu čekají krušné časy, a navíc třetí série bude také tou závěrečnou. Proto není jisté, co bude Beáta Kaňoková (34) dělat.
Grand opening: Butikový villas-only resort BIJAL
iluxus.cz
Grand opening: Butikový villas-only resort BIJAL
Na turecké riviéře, nedaleko historického města Side, se letos v březnu po loňském soft openingu oficiálně otevírá villas-only resort BIJAL. Butikový koncept nabídne devatenáct vil ve středomořském
Zlínský kraj: Kraj švestkami a funkcionalismem protkaný
epochanacestach.cz
Zlínský kraj: Kraj švestkami a funkcionalismem protkaný
Východní Morava je rájem, jehož krásy vás omámí na první pohled. Lidové zvyklosti si zde totiž můžete vychutnat do poslední kapky. A to doslova. Ať už jste milovníky nadčasové architektury, tradiční módy anebo dáváte přednost turistice, zde si zaručeně přijde na své každé vaše „já“. Tekutý poklad Nejvýznamnějším plodem celého regionu je bezesporu švestka, neboli
Domácí piškotová roláda
tisicereceptu.cz
Domácí piškotová roláda
Než nanesete na těsto krém, potřete ho vrstvou malinového džemu. Roládu dotáhnete k dokonalosti čokoládovou polevou. Ingredience Na těsto 3 vejce 80 g krupicového cukru 1 lžíce kakaa 100 g
Proč si nechat pomoc při psaní práce na vysoké škole?
21stoleti.cz
Proč si nechat pomoc při psaní práce na vysoké škole?
Napsat závěrečnou práci na vysoké škole není jednoduché pro nikoho. Jde o desítky stránek odborných informací, které musíte podat ve velmi odborné, zajímavé a čtivé formě. To není vždy snadné. Můžete
25 let vězněná Blanche Monnier: Byla posedlá démonem?
enigmaplus.cz
25 let vězněná Blanche Monnier: Byla posedlá démonem?
Když policisté otevřou zamaskovaná dvířka, vyvalí se z temné místnosti neskutečný zápach. Rychle si proto k obličeji přiloží kapesníky a teprve pak vstoupí dovnitř. To, co spatří, jim vyrazí dech. Na
Můj deníček byl hlavně o lásce
skutecnepribehy.cz
Můj deníček byl hlavně o lásce
Čekala jsem na svého milého řadu let, až do listopadové revoluce. Doufala jsem, že přiletí prvním letadlem, kterým to půjde. Bylo nám patnáct, chodili jsme do prváku, ale znali jsme se už předtím ze základky a taky jsme bydleli jen kousek od sebe. Psala jsem si deníček, a když ho dnes čtu, pojednává prakticky jen o něm, o Alešovi.
Loupež v brazilské centrální bance: Dokonalý plán pilných zahradníků
epochaplus.cz
Loupež v brazilské centrální bance: Dokonalý plán pilných zahradníků
Jak rychle se dá nenápadně vyloupit banka, aby to vydalo kořist v hodnotě 70 milionů dolarů? Ti, kdo slyšeli o případu Centrální banky v brazilském městě Fortaleza, by možná odpověděli, že se to dá zvládnout za víkend. Práce na téhle loupeži bylo ale daleko víc. Fortaleza je třímilionové město na severovýchodním brazilském pobřeží, jedno ze sta největších