Pohleďte na svět z ptačí perspektivy! Odměnou vám bude dech beroucí výhled na naši malebnou zem.
Díky milovníkům turistiky vznikala na našem území už od konce 19. století celá řada krásných a zajímavých rozhleden. Do dnešní doby jich je postaveno už několik set.
Královnami našich rozhleden jsou například Milešovka, Ještěd nebo rozhledna na Pradědu, nejvyšší hoře Moravy.
Své příznivce má i naše nejsevernější rozhledna Tanečnice, Jedlová hora, Štěpánka coby nejstarší rozhledna Jizerských hor, kamenná rozhledna na kopci Brdo ve Chřibech na Kroměřížsku, rozhledna Černá Studnice anebo rozhledna na Poledníku se skvostným výhledem na Šumavu.
Tanečnice s pramenem
Tanečnice (viz úvodní foto) je nejsevernější rozhlednou u nás. Najdete ji poblíž obce Mikulášovice v nadmořské výšce 598 m n.m.
Vrch byl pojmenován podle pradávné pověsti, podle které na tento vrch chodívala tančit, a tak svádět myslivce, překrásná mladá dívka – tanečnice. Původní dřevěnou věž z roku 1887 zničila vichřice, nová se otevřela před 118 lety (v roce 1905).
Na vrcholu byl nalezen pramen pitné vody, a proto zde byla vykopána 25 m hluboká studna. Z vrcholu je nádherný výhled na Saské Švýcarsko, České středohoří, Lužické hory, Krušné hory i Krkonoše.
Na Tanečnici se snadno dostanete po modré turistické trase ze středních Mikulášovic, ale i z dolních Mikulášovic. (https://rozhlednatanecnice.eu/)
Poledník je u Prášil
Jeden z nejkrásnějších výhledů na českou i německou část Šumavy vám za pěkného počasí poskytne rozhledna Poledník, nedaleko od Prášil. Uvidíte vrchy jako Ostrý, Pancíř, ale i Plechý, Trojmeznou či Javorník. Na rozhlednu, která měří 37 metrů vede 227 schodů.
Po neobvykle širokém schodišti můžete vystoupat do třech vyhlídkových pater a prohlédnout si přitom fotografie šumavské přírody. Výhled z jedné z nejvýše položených rozhleden v České republice na vrcholy prakticky celé Šumavy je opravdovým zážitkem.
Přitom až do roku 1989 patřil Poledník do přísně střežené pohraniční zóny Šumavy a patřil naší armádě. Pro veřejnost se věž otevřela v roce 1998. Před návštěvou se informujte na klimatické podmínky, v květnu může být otevřenou pouze o víkendu. (www.npsumava.cz)
Černá Studnice
Svými 26 metry patří tato rozhledna na vrcholu vysokém 869 m n. m. k nejvyšším jizerskohorským kamenným rozhlednám vůbec.
Nahoru vede celkem 91 schodů a vystoupíte postupně do čtyřech ochozů ze kterých je vskutku impozantní výhled – na vrcholy Jizerských hor (Královka, Tanvaldský Špičák, Bramberk), dále na Ještěd, Ralsko, Kozákov, hrad Trosky i část Českého ráje, ale i na hrad Bezděz a Sněžku.
Až k vrcholu můžete od Železného Brodu dojet na kole přes Vrkoslavice po modré turistické značce. Pěšky to vezměte od vlakové stanice Lučany nad Nisou a po červené je to asi 4,5 km. (www.cernastudnice.cz)
Štěpánka je nejstarší
Vrchol Hvězda v Jizerských horách zdobí 24 metrů vysoká novogotická Štěpánka už více než 170 let (od roku 1847). V minulosti sem turiské chodili pozorovat Slunce.
Výhled z ní je opravdu krásný – za pěkného počasí můžete spatřit Krkonoše, Jizerské hory, ale i Zvičinu, Mužský, Bezděz, Ralsko a Lužické hory. Podle pověsti kníže Rohan, který stavbu započal ji také brzy zastavil, a to na varování cikánky.
Ta mu předpověděla, že zemře brzy po dokončení věže. Roku 1892 byla rozhledna dokončena a kníže Rohan skutečně zemřel do měsíce poté… U vchodu Štěpánky stojí kamenný stůl s lavicí.
Za věží lze najít trosky kamenného válečného kříže, který měl být údajně symbolickým místem zdejších nacistů za 2.světové války. Po turistické stezce dojdete k věži z Tanvaldu, Kořenova a Příchovic. (jizerkyprovas.cz/cs-stepanka)
Redakčně upravila: Dana Pešková, Zdroj a foto: Kudy z nudy (se souhlasem)